Kalrad Okur |Haftalık Dergi| Sayı: 11| YENİ SAYI

Users who are viewing this thread

Sayı 3, içerik 3 çok tarafçı bir yazı olmuş. Resmen Isolla'cı bir yaklaşım sergilenmiş. Bu böyle olmaz, tarafsız olunmalı. İtiraz ediyorum hakim bey.

Arkenhes said:
Sayı 3, içerik 3 çok tarafçı bir yazı olmuş. Resmen Isolla'cı bir yaklaşım sergilenmiş. Bu böyle olmaz, tarafsız olunmalı. İtiraz ediyorum hakim bey.
Harlaus çok mu adam hileyle çıktı tahta.

Arkenhes said:

Tarafsız yaklaşım mı! Bir yanda gaspçı Harlaus diğer yanda Kral Esterich'in kızı, Svadyan tahtının tek gerçek hakimi, İyenn ve Carin nehirleri arasındaki bölgede gök ve yer arasında yaşayan her canlının koruyucusu, Kergit'in doğu geçitlerinden doğup Bezan denizinin üzerinde batan güneşin bütün Kalradya'yı aydınlatmasının tek sebebi, Svadyan Kraliçesi Isolla var! Şimdi burda nasıl tarafsız olunmasını beklersin? Sorarım sana! :grin:

Bu arada öldürüldüğüne dair söylentilerin kesinlikle doğruluk payı yoktur. Bunlar, her gününü çaldığı tahttan bir gün ayrılacağını bilen Harlaus'un korkusundan dolayı uydurduğu şeylerdir. Hanımımız gayet sağlıklı ve tahtına oturacağı günü beklemektedir. 3. sayıda sözü edilen idam ise, Harlaus'un, bütün diyarda eşi benzeri bulunmayan kraliçemiz Isolla'ya benzediğini düşündüğü masum bir kadını astırarak halkı aldatma çabasından başka bir şey değildir.

Çok yaşa Svadyan Kraliçesi Isolla!

Tamam, şimdi konuyu değerlendirmeye geldik yukarıdaki meseleleri geçip.  :grin:
Bence gayet yerinde ve güzel bir çalışma olmuş. Kısa kısa olaylardan bahsetmen, arada şiirlere yer vermen gayet hoş olmuş. Uzun olmadığından arada hoş vakit geçirmek için ideal. Sıkmıyor okurken. Ayrıca Kalradya'dan gündemi okumak da insanı gayet keyiflendiriyor.

Ellerine sağlık. Umarım devam edersin konuya.  :smile:

İkinci sayfa içime sinmedi. Şu yeni yerlerin her birini her hafta bir paragrafla anlatacak şekilde verirsen güzel olur. Her sayıda birinin üzerine düş ki merakımız giderilsin. Burada bir cümleyle anlatmışsın nerede ne var, merakımızı kamçılamışsın ama bunların devamı gelmezse olay çıkar.  :lol:

Üçüncü Sayfa; Hyalek... Kırk yıl düşünsem Graveth'in öyle bir oğula sahip olacağı aklıma gelmez. Kendisi bir gaspçı olarak o tahtta oturduğu için...  :grin:

Dördüncü Sayfa; Şiirle hiçbir zaman aram çok iyi olmamıştır. Walt Whitman dışında okuduğum şiirlerin çoğunu zorunluluktan okumuşumdur muhtemelen.. O yüzden bu kısma bir şey diyemeyeceğim. Ama şu şiir köşesinin yanında birde Kalradya Halk şarkıları köşesi olsa, orada da halk şairlerinin lavta eşliğinde söyledikleri biraz daha uzun olan şiirlere yer verilse güzel olur bence..

Beşinci Sayfa; Gergit>Kergit değişimi? Bir şey diyemeyeceğim bu konuda. Ama şu Janakir'in oğulları meselesinde Dustum yok. Bildiğim kadarıyla Dustum da Janakir'in oğluydu. O niye yok onu anlamadım..

Altıncı Sayfa; Çay halkındır halkın kalacak! Soylu sınıf elini halkın bu mukaddes değerinden çeksin ve baharatlı veluka şaraplarını zıkkımlanmaya devam etsin!  :lol:

Genel olarak güzeldi. Ellerine sağlık. Üşengeçliğim olduğundan hemen yorum yapmıyorum, kusura bakma. Yorum yapmak için uygun bir ruh halini bekliyorum..  :roll:

Umarım bir sonraki sayı da güzel olur. Görüşmek üzere!  :smile:

Kızıl $aman said:
İkinci sayfa içime sinmedi. Şu yeni yerlerin her birini her hafta bir paragrafla anlatacak şekilde verirsen güzel olur. Her sayıda birinin üzerine düş ki merakımız giderilsin. Burada bir cümleyle anlatmışsın nerede ne var, merakımızı kamçılamışsın ama bunların devamı gelmezse olay çıkar.  :lol:

Üçüncü Sayfa; Hyalek... Kırk yıl düşünsem Graveth'in öyle bir oğula sahip olacağı aklıma gelmez. Kendisi bir gaspçı olarak o tahtta oturduğu için...  :grin:

Dördüncü Sayfa; Şiirle hiçbir zaman aram çok iyi olmamıştır. Walt Whitman dışında okuduğum şiirlerin çoğunu zorunluluktan okumuşumdur muhtemelen.. O yüzden bu kısma bir şey diyemeyeceğim. Ama şu şiir köşesinin yanında birde Kalradya Halk şarkıları köşesi olsa, orada da halk şairlerinin lavta eşliğinde söyledikleri biraz daha uzun olan şiirlere yer verilse güzel olur bence..

Beşinci Sayfa; Gergit>Kergit değişimi? Bir şey diyemeyeceğim bu konuda. Ama şu Janakir'in oğulları meselesinde Dustum yok. Bildiğim kadarıyla Dustum da Janakir'in oğluydu. O niye yok onu anlamadım..

Altıncı Sayfa; Çay halkındır halkın kalacak! Soylu sınıf elini halkın bu mukaddes değerinden çeksin ve baharatlı veluka şaraplarını zıkkımlanmaya devam etsin!  :lol:

Genel olarak güzeldi. Ellerine sağlık. Üşengeçliğim olduğundan hemen yorum yapmıyorum, kusura bakma. Yorum yapmak için uygun bir ruh halini bekliyorum..  :roll:

Umarım bir sonraki sayı da güzel olur. Görüşmek üzere!  :smile:

Düşüncelerin için saol  :smile:  Kamçılamayacağım.  :grin: Janakir hakkında bilgi vermem gerekirse ve yanlış hatırlamıyorsam Dustum ve Sancar kardeş olurdu ozaman ben onları kuzen diye hatırlıyorum. Eğer yanlış hatırlamıyorsam tabi. Zaten bu bir destan destanın gerçekliğini kanıtlayamazsın  :grin:

Back
Top Bottom