Kış Lakırtısı

Users who are viewing this thread

Status
Not open for further replies.
Wiki sayfası olabildiğince anlatmış işte kısaca. Geldiği yeri bilmeden şimdiki halini soruyorsan aşırı kaliteli, yüksek bütçeli oyunlar işte.

Hafif detayına girersek, oyun sektöründe önceki kullanımında okul notunda yüksek anlamına gelen A'nın oyunun inovatif, kalite ve satış başarısı yönünü göstermesi anlamında AAA deniyordu. Ama günümüzde bu böyle olmuyor. Triple A denilen bir oyun hiç inovatif olmayıp, kalitesizlikten kurulan ama köpek gibi satan bir oyun olabilir. Öte yandan indie bir oyun inovatiflikte çığır açan, kaliteli bir oynayışa sahip olup üstüne de satış rekoru kıran bir oyun olabilir. O yüzden özündeki anlamı kaybetmiş. Zaten yaygın bir sınıflandırma ya da gruplandırma amacıyla kullanılmıyor artık.

Bunlar yerine direkt bütçe kıyasına girmek daha mantıklı. Ubisoft'un atıyorum bir Assassin's Creed oyunu için geliştirme ve tanıtıma ayırdığı bütçenin yanında Taleworlds'ün bütün bütçesi minnacık kalıyor işte öyle bir kıyas denilebilir. Genelde Triple A oyunlar 60 dolardan satışa çıkıyor batı pazarında. O fiyat eleştirisinin merkezinde de bu var. Yüksek bütçeli devasa oyunlardan 10 dolar daha ucuza satılmasını yakıştıramıyorlar galiba.

Anladım, o kadar da takmaya gerek yokmuş bu tanıma aslında yav. Tamam Taleworlds dünya pazarını sallayan bir firma değil ama bir garaj firması da değil yani. :grin: Zaten benim orada tartıştığım nokta oyunun kalitesi değil fiyatı üzerineydi ama zararı yok bir şeyler öğrenmiş olduk. :grin:

Anladım, o kadar da takmaya gerek yokmuş bu tanıma aslında yav. Tamam Taleworlds dünya pazarını sallayan bir firma değil ama bir garaj firması da değil yani. :grin: Zaten benim orada tartıştığım nokta oyunun kalitesi değil fiyatı üzerineydi ama zararı yok bir şeyler öğrenmiş olduk. :grin:
Bilmemek ayıp değil zaten öğrenmemek ayıp. Ya da bilmiyom diyememek ayıp. (y)

Galatasaray'a şampiyonluğun önü açıldı artık. Bu sene de şampiyon olurlar. Fenerin içi çok karışacak. Ali koç tribüne falan atlamış :razz:. Ama çok eğlenceli maçtı baya komik anlar oldu.

Bugün derbylerde kimi tuttuysam aldı. Gençler ❤?

Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom