iyi, kötü ve çirkin değerlemesi..

Users who are viewing this thread

Aylar önce duyurulmuş olmasına rağmen daha yeni gördüğüm bu oyundaki bazı özellikleri kabaca yorumlayıp Bannerlord wishlistimle ilişkilendirmeye çalışacam. Mp için bazı beklentilerimi tartışabilmek adına iyi olur diye düşünüyorum.

Chivalry 2 - iyi kötü ve çirkin değerlendirmesi ve Bannerlordla ilişkilendirmem:

Chivalry2 + & -

+Uzuv koparmak mümkün
+Koparılan uzvu eline alıp rakiplere göstermek(kışkırtıcı) mümkün
(?Henüz görmedim ama muhtemelen ölenin uzvunu sonradan koparıp göstermek de münkün)
L1rQk.gif

+Kopan uzva rağmen(ör sol kol) bir süre daha saldırabilmek veya hareket edebilmek münkün.
FVc-9.gif

+Diğer çeşitli emote ve seslendirmeler mevcut
+Rakibi yaralayıp yere düşürmek(yardıma muhtaç ve açık hale getirmek) mümkün
+Yere düşen muhtaç oyuncuyu iyileştirmek/kaldırmak mümkün
p5TET.jpg

2Sq-R.gif

+Uçan tekme atmak mümkün.
+Elindeki herhangi bir silahı atmak münkün.
e9aXP.gif

+Bir şeyleri bireysel veya takımsal bir amaçla taşımak iyi bir şey.
+Yere düşünce sağa sola yuvarlanarak kalkmak mümkün

-Genel dövüş mekanizması ilk oyundakinden bi tık iyi olmış ama halen beğenmiyorum. Beni sarmıyor böylesi. (Sanırım butter, gelişime ihtiyaç da duysa, en iyi combatı sunuyor şu an benim bildiklerim arasında)
-Seslendirmeler çok sık yapılabilir gibi geldi. Bu kötü. Sürekli ve uzaklarda bile duyulacak bireysel seslendirmeler yerine bölgesel ve zamanla yapılabilir seyrek sesledirme lazım.
-Uzuv koparmak iyi fakat tüm silahlarla tek vuruşta uzuv koparmak, bu kadar sık olması kötü. Örneğin; düşmanın kafasına iki saldırı sonrasında düşman ölmediyse ve 3. saldırıyı da aynı yerden alırsa, ancak bu şekilde kafasının kopması iyi olurdu. 1-2 vuruşta uzun kopması çok hızlı ve kötü duruyor. (çok özel bir perk alınır üstüne hareket hızı çok yavaş ağır bir silahla vurulursa(yahut uzun ve çok hızlı gelen bir darbe) ayrı, bu şekilde tek atılabilmeli tabi. bu bir esaslı dengeleme konusu)

yi(+) ve kötü(-) bulduğum yönlerden hareketle, Bannerlordun çirkin olan; sıradanlaştırıcı/basitleştirici gerçekliklerden kurtulmasını diliyorum.

Dileyen benim + ve - bulgularımı tartışabilir yahut oyundan başka iyi veya kötü bulduğu özellikleri yoruunda paylaşabilir.. Chi'yi kabaca incelediğimden atlamış olduğum yer olabilir.

VCNgK.jpg

Last edited:
Mordhau nun üstüne toprak atmaya gidiyorum. Kazmayı verin! Oyun harika görünüyor bu arada.

Oyundaki bir haritanın büyüklüğü & karmaşık düzen (~1:50:00) vb şeyler hakkında bir video.

Mordhau nun üstüne toprak atmaya gidiyorum. Kazmayı verin! Oyun harika görünüyor bu arada.

Bazı yönlerden bannerlordu da mordhauyu da geçebilir, bazı yönelerde de geri kalabilir. Çıkınca & gelişim devamında belli olur toprak atılıp atılmayacagı; diğer muadil oyunlara.

Fakat, bannnerlord modlanabilirlikte esnekliği ve özel sunucularla birlikte büyük bir avantaja sahip olacaktır eğer bu tam anlamıyla saglanabilirse.

Bence bannerlord'un üzerine toprak atılmaması için modlanabilirlikte esneklik ve özel sunucularla birlikte;

SP için
-şansa bağlı rassal düşman spawnı ve asker dizilim imkanı(yahut savaşa başlamadan kısa bir süre önce rassal spawnlanacak düşmana karşı yerleşim için saglanacak bir hareket imkanı)
-elde bulunan toprak/yerleşim sayısına göre değişen/artan unsurların varlığı; flama, bayrak, hitap(sıfat), konuşma içeriği, lord salonundaki asker sayısı ve niteliği, diğer yerleşke süslemeleri.
-birden fazla kültüre sahip olunca(toprakları-yerleşimleri elde eldince) açılan-orduya katılabilen yepyeni özel bir askeri sınıf (diğerlerine göre daha baskın ama karma özelliklerde)
vs lazım.

MPiçin
-avantajları ve ekstra eşyaları esnek seçime imkan veren ve anlamlı sonuçlar üretebilen; iki ayaklı ustalık sistemi
-giysi ve silahlara; şekil değişikliğine/efeklere/canlı renklerle imkan tanıyan özelleştirmeler
-bir diğer kişiselleştirme unsuru olan; karakter boyutunu, çok daha geniş aralıkta düzenleyebilme imkanı
-düşük lag
-büyük harita
-özel mekanikler
-mod içi görev-koordinasyon unsurları
-emotes
vs lazım.

Bannerlord, bu saydıklarımı içine alacak şekilde esnek bir modlanabilirlik ve özel sunucular ile birlikte sunulabilirse, toprak atılsa bile o topraktan çıkar her seferinde.

*Olası bir iki ayaklı ustalık sisteminde, yetenek bölümündeki tercihler eğer dengeli seçilmez; oyuncu sadece 1-3 yetenekte tercih yapıp seçtiği yetenekleri geliştirmek isterse, max +%30-50 arası anlamlı sonuçlar/avantajlar elde edebilmeli.

Ör: ustalık sisteminin yetenek bölümünde/ayağında; sadece ve sadece "hareket hızı" yeteneğini geliştirmekte olan bir oyuncu, o yetenekte şu an oyundaki normal hareket hızının +%40ına ulaşmal, bu yeteneği tamamlayarak.
(tüm yetenekler şu an oyundaki değerlerin çok az altında başlatılmalı, istenen yetenek geliştirilerek değerler şu anki değerlerin üzerine çıkmalı ve ne kadar az yetenekde yogunlaşılırsao kadar fazla üzerine çıkılabilmeli. oyuncu ister 1-2 yetenekte ustalaşmalı, ister 6-7sinde birden).

Ör: tek bir yetenek değil, 2-3 yetenekte geliştirme yapılacaksa, her bir yetenekte, max. +%20-40 cıvarlarında bir avantaj elde edilebilmeli.
Ör: 5-6 yeteneği birden geliştiren biri ve +%05-20 civarlarında ekstra avantaj kazanabilmeli

e49hC.jpg

J0MYh.jpg

(deepnot: iki ayaklı ustalık sistemi fikrim gelişime açıktır ve değişik mesajlarda, farklı yaklaşımlar içerebilir)

ikinci resmin ilk maddesi güncellendi

Last edited:
bütün forumdaki postlarını takip edip okuyorum ama yazmak ya da cevap vermek için üşeniyorum açıkçası. oyun hoş gözüküyor chivalry 2 ye başlayabilirim bannerlordu yükleyip silip yükleyip sileceğime.

bence uzuvların daha zor kopması gerek. yani çokluktan çok kaliteye önem verip uzuvların daha çok kopmasından ziyade daha vuruş hissiyatını veren bir şekilde kopmalarını sağlamaları çok daha iyi olur bence.

Back
Top Bottom