Istorija/Historija/Povijest

Users who are viewing this thread

Posto sam vec uocio,da od mog kratkog clanstva na ovom forumu kao forumu uopste,da se dosta preplicu teme istorije.Posle opomena Zlovoljnog,odlucio sam da otvorim ovaj topic,u kojem bi svi lepo mogli da izjasne svoje misljenje o nekim istorijskim dogadjajima (naravno bez ikakve vrste sovinizma,fasizma,razisma,antisemitizma i ostalih govora mrznje).Posto ne znam o cemu bi za pocetak mogli da pricamo,hteo bih da cujem vase predloge,i koji vremenski periodi u istoriji su vam najdrazi i najzanimljiviji.U svakom slucaju,posto je ovo pretezno EX YU podforum,bilo bi pozeljno da se ne prica puno o ratovima na prostoru bivse nam drzave,Jugoslavije.Hvala lepo,a sad da vidimo vase ideje!  :idea:
 
NenadTheMighty said:
Hrulj said:
A o cemu da se prica ako ne o ratovima? To je sve sto se je desilo.
Mislim konkretno na ratove od 1991-1995,a ostalim moze.Samo da bi se sprecio sovinizam u ovom topicu...

Jbg, ja mislim da balkanci mogu raspravljati nesto bez sovinizma. Barem se nadam. I bilo bi zanimljivo vidjeti kako razne etnicke grupe vide taj rat, buduci da se o tome ne raspravlja.
 
Posto je ovo ex-yu forum,bice i sovinizma,fasizma,razisma,antisemitizma i raznih govora mrznje.Jer nam se gledanja razlikuju,i malo njih ce se sloziti.
Ako hocemo da pricamo o 90-tim,neka mi neko kupi kokice,jer ce ovo da traje...

Aj,posle da ne bude da ovaj topic ne valja,pa da pokrenem neku temu :
Sta mislite o Kosovskom boju 1389-te ? Pobeda ili poraz i zasto ?
 
Knezevic said:
Posto je ovo ex-yu forum,bice i sovinizma,fasizma,razisma,antisemitizma i raznih govora mrznje.Jer nam se gledanja razlikuju,i malo njih ce se sloziti.
Ako hocemo da pricamo o 90-tim,neka mi neko kupi kokice,jer ce ovo da traje...

Aj,posle da ne bude da ovaj topic ne valja,pa da pokrenem neku temu :
Sta mislite o Kosovskom boju 1389-te ? Pobeda ili poraz i zasto ?

Absolutni poraz buduci da je Srbija dospjela u vazalni polozaj, i nije se oporavila ni u narednim stoljecima, dok je Osmansko carstvo nastavilo ekspanziju, cak i ozenili Lazarevu Oliveru za Sultana.

Ko je po vama najbolje a ko najgore prosao u 90-tima? Ko je ostvario svoje ciljeve, a ciji su ciljevi ostali neostvareni?
Da su vasi pobjedili (npr Srbi pobjedili Hrvate i Bosnjake i zauzeli oboje, ili HV/ARBiH totalno satrali JNA i Srpske formacije) kako bi izgledao balkan? Da li bi bio bolje ili gore mjesto? Zasto? Sta bi se desilo sa "nevasima" u "vasoj" teritoriji?
Da li bi bilo manje ili vise mrtvih, istrebljenja itd..
 
Knezevic said:
Posto je ovo ex-yu forum,bice i sovinizma,fasizma,razisma,antisemitizma i raznih govora mrznje.Jer nam se gledanja razlikuju,i malo njih ce se sloziti.
Ako hocemo da pricamo o 90-tim,neka mi neko kupi kokice,jer ce ovo da traje...

Aj,posle da ne bude da ovaj topic ne valja,pa da pokrenem neku temu :
Sta mislite o Kosovskom boju 1389-te ? Pobeda ili poraz i zasto ?

Ono sto sam ja nasao o boju na Kosovu mene dovodi do nekakog zakljucka da se radi o Pirovoj pobjedi za Turke , jer po onome sto sam ja nacuo i procitao kako iz knjiga tako i sa interneta oni su izgubili vise ljudi od srba i vladara (Kao i srbi) a srbija nije direktno poslije bitke postala vazal nego poslije nakon prijetnji rata od Turaka koji su poslije poveli i srpsku vojsku na istok da se bori sa mongolima ( Ne znam je li tacno ) .
 
Hrulj said:
Knezevic said:
Posto je ovo ex-yu forum,bice i sovinizma,fasizma,razisma,antisemitizma i raznih govora mrznje.Jer nam se gledanja razlikuju,i malo njih ce se sloziti.
Ako hocemo da pricamo o 90-tim,neka mi neko kupi kokice,jer ce ovo da traje...

Aj,posle da ne bude da ovaj topic ne valja,pa da pokrenem neku temu :
Sta mislite o Kosovskom boju 1389-te ? Pobeda ili poraz i zasto ?

Absolutni poraz buduci da je Srbija dospjela u vazalni polozaj, i nije se oporavila ni u narednim stoljecima, dok je Osmansko carstvo nastavilo ekspanziju, cak i ozenili Lazarevu Oliveru za Sultana.

Ko je po vama najbolje a ko najgore prosao u 90-tima? Ko je ostvario svoje ciljeve, a ciji su ciljevi ostali neostvareni?
Da su vasi pobjedili (npr Srbi pobjedili Hrvate i Bosnjake i zauzeli oboje, ili HV/ARBiH totalno satrali JNA i Srpske formacije) kako bi izgledao balkan? Da li bi bio bolje ili gore mjesto? Zasto? Sta bi se desilo sa "nevasima" u "vasoj" teritoriji?
Da li bi bilo manje ili vise mrtvih, istrebljenja itd..

Izvinjavam se za dupli post .

U ovome ratu niko nije pobjedio , stranac nas je posvadjao  i natjerao nas da se pokoljemo . O vojnim ciljevima i kako bi bilo bez spoljnih uticaja necu da diskutujem jer sam znam da necu moci bez svadjanja .
 
Sal_TheConqueror said:
Hrulj said:
Knezevic said:
Posto je ovo ex-yu forum,bice i sovinizma,fasizma,razisma,antisemitizma i raznih govora mrznje.Jer nam se gledanja razlikuju,i malo njih ce se sloziti.
Ako hocemo da pricamo o 90-tim,neka mi neko kupi kokice,jer ce ovo da traje...

Aj,posle da ne bude da ovaj topic ne valja,pa da pokrenem neku temu :
Sta mislite o Kosovskom boju 1389-te ? Pobeda ili poraz i zasto ?

Absolutni poraz buduci da je Srbija dospjela u vazalni polozaj, i nije se oporavila ni u narednim stoljecima, dok je Osmansko carstvo nastavilo ekspanziju, cak i ozenili Lazarevu Oliveru za Sultana.

Ko je po vama najbolje a ko najgore prosao u 90-tima? Ko je ostvario svoje ciljeve, a ciji su ciljevi ostali neostvareni?
Da su vasi pobjedili (npr Srbi pobjedili Hrvate i Bosnjake i zauzeli oboje, ili HV/ARBiH totalno satrali JNA i Srpske formacije) kako bi izgledao balkan? Da li bi bio bolje ili gore mjesto? Zasto? Sta bi se desilo sa "nevasima" u "vasoj" teritoriji?
Da li bi bilo manje ili vise mrtvih, istrebljenja itd..

Izvinjavam se za dupli post .

U ovome ratu niko nije pobjedio , stranac nas je posvadjao  i natjerao nas da se pokoljemo . O vojnim ciljevima i kako bi bilo bez spoljnih uticaja necu da diskutujem jer sam znam da necu moci bez svadjanja .

Lijepo je to reci ali oboje znamo da nije nikakav stranac u pitanju. Navy Seals nije upadao po ratnim podrucjima i ubijao civile. Niti je tamo kakav amerikanac se derao "kolji Srbe" i svi to jedva docekali da poslusaju :grin:
Zakuhali smo sami, Jugoslavija je bila neminovna da propadne

Sal_TheConqueror said:
Ono sto sam ja nasao o boju na Kosovu mene dovodi do nekakog zakljucka da se radi o Pirovoj pobjedi za Turke , jer po onome sto sam ja nacuo i procitao kako iz knjiga tako i sa interneta oni su izgubili vise ljudi od srba i vladara (Kao i srbi) a srbija nije direktno poslije bitke postala vazal nego poslije nakon prijetnji rata od Turaka koji su poslije poveli i srpsku vojsku na istok da se bori sa mongolima ( Ne znam je li tacno ) .

Da Bajazid nije pobio bracu, bio bi to veliki udar za Osmanlije, jer su prije toga nakon svake smrti Sultana upadali u gradjanske ratove izmedju brace. Ali kako ih je odmah podavio rata nije bilo i osmanlije samo nastavili, sa mnogo mladjim sultanom na celu
Ako pogledas Bajazidovu smrt, ona je imala mnogo vise ucinka, buduci da su braca bila daleko, i nisu podavljena, te su krenuli u rat, i radi toga su Osmanlije stagnirali 30-tak godina
 
Ko je po vama najbolje a ko najgore prosao u 90-tima? Ko je ostvario svoje ciljeve, a ciji su ciljevi ostali neostvareni?
Da su vasi pobjedili (npr Srbi pobjedili Hrvate i Bosnjake i zauzeli oboje, ili HV/ARBiH totalno satrali JNA i Srpske formacije) kako bi izgledao balkan? Da li bi bio bolje ili gore mjesto? Zasto? Sta bi se desilo sa "nevasima" u "vasoj" teritoriji?
Da li bi bilo manje ili vise mrtvih, istrebljenja itd..

Nemoj molim te da pokreces tu temu.
 
Knezevic said:
Ko je po vama najbolje a ko najgore prosao u 90-tima? Ko je ostvario svoje ciljeve, a ciji su ciljevi ostali neostvareni?
Da su vasi pobjedili (npr Srbi pobjedili Hrvate i Bosnjake i zauzeli oboje, ili HV/ARBiH totalno satrali JNA i Srpske formacije) kako bi izgledao balkan? Da li bi bio bolje ili gore mjesto? Zasto? Sta bi se desilo sa "nevasima" u "vasoj" teritoriji?
Da li bi bilo manje ili vise mrtvih, istrebljenja itd..

Nemoj molim te da pokreces tu temu.

Ako ne mozemo raspraviti osnove, kako zivjeti jedni pokraj/sa drugima
 
Tako sto necemo da provociramo nikoga, eto kako. A ovi sto se secaju necega i povredjeni su, ce da umru od starosti eventualno, ili ce da nadju nekako mir, pa ce jednog dana sve da bude normalno. Najveci problem na balkanu je da se nadju radna mesta ljudima, umesto sto biju praznu slamu glupostima i krive sve oko sebe zbog licnog nemanja, a svi znamo da nas politicaru pljackaju i jebu pa ne pokrivaju, pa nabace loptu na stranu da ne bi razmisljali o tome, eventualno malo pojacaju izvestavanje o crnoj hronici na tv-u ili o tome kako neka manjina ne valja, ili necije seksualno opredeljenje itd...

A ti Hrulj samo bi nesto da provociras, te sloveni ne valjaju, te nacinjes osetljive teme, skoro pa mi se cini da ili bi da trolujes provokacijom ili mrzis slovene. Sto se mene tice mnogo si sumnjiv sa svojim namerama, tako da te i ja lepo molim, nemoj da provociras.

Ovaj forum ima dosta razumne i prisebne ljude, a to nije tek tako palo s neba, nego se svi oni koji troluju, provociraju ili na bilo koji nacin zele da budu necivilizovani, na pristojan nacin nateraju da shvate da to ovde ne prolazi ili ako to ne uspe, uklanjaju sa foruma.
 
Zimke Zlovoljni said:
Tako sto necemo da provociramo nikoga, eto kako. A ovi sto se secaju necega i povredjeni su, ce da umru od starosti eventualno, ili ce da nadju nekako mir, pa ce jednog dana sve da bude normalno. Najveci problem na balkanu je da se nadju radna mesta ljudima, umesto sto biju praznu slamu glupostima i krive sve oko sebe zbog licnog nemanja, a svi znamo da nas politicaru pljackaju i jebu pa ne pokrivaju, pa nabace loptu na stranu da ne bi razmisljali o tome, eventualno malo pojacaju izvestavanje o crnoj hronici na tv-u ili o tome kako neka manjina ne valja, ili necije seksualno opredeljenje itd...

A ti Hrulj samo bi nesto da provociras, te sloveni ne valjaju, te nacinjes osetljive teme, skoro pa mi se cini da ili bi da trolujes provokacijom ili mrzis slovene. Sto se mene tice mnogo si sumnjiv sa svojim namerama, tako da te i ja lepo molim, nemoj da provociras.

Ovaj forum ima dosta razumne i prisebne ljude, a to nije tek tako palo s neba, nego se svi oni koji troluju, provociraju ili na bilo koji nacin zele da budu necivilizovani, na pristojan nacin nateraju da shvate da to ovde ne prolazi ili ako to ne uspe, uklanjaju sa foruma.

E jesi rekao,svaka ti cast.Al realno,upravu si.
 
Zimke Zlovoljni said:
Tako sto necemo da provociramo nikoga, eto kako. A ovi sto se secaju necega i povredjeni su, ce da umru od starosti eventualno, ili ce da nadju nekako mir, pa ce jednog dana sve da bude normalno. Najveci problem na balkanu je da se nadju radna mesta ljudima, umesto sto biju praznu slamu glupostima i krive sve oko sebe zbog licnog nemanja, a svi znamo da nas politicaru pljackaju i jebu pa ne pokrivaju, pa nabace loptu na stranu da ne bi razmisljali o tome, eventualno malo pojacaju izvestavanje o crnoj hronici na tv-u ili o tome kako neka manjina ne valja, ili necije seksualno opredeljenje itd...

A ti Hrulj samo bi nesto da provociras, te sloveni ne valjaju, te nacinjes osetljive teme, skoro pa mi se cini da ili bi da trolujes provokacijom ili mrzis slovene. Sto se mene tice mnogo si sumnjiv sa svojim namerama, tako da te i ja lepo molim, nemoj da provociras.

Ovaj forum ima dosta razumne i prisebne ljude, a to nije tek tako palo s neba, nego se svi oni koji troluju, provociraju ili na bilo koji nacin zele da budu necivilizovani, na pristojan nacin nateraju da shvate da to ovde ne prolazi ili ako to ne uspe, uklanjaju sa foruma.

U Srbiji su pomrli davno oni koji su bojevali na Kosovu, ili zivjeli pod Turcima, pa se opet o tomu prica i "poducava"
U Hrvatskoj su izumrli oni koji su zivjeli pod Madjarima pa se i o tomu prica.
Oni koji su prezivjeli Drugi svjetski u Bosni su umrli, ali se i o tomu prica i zna.
Ako stari pomru, a ne dodje do diskusije i odredjivanja istine, imati cemo tihu mrznju. Ono tipa druzimo se, pijemo zajedno al kad zakuha zapalim ti kucu.

Politicari, koliko god da su zakuhali nisu bili ti koji su palili kuce i bacali ljude u jamu. Koliko god neko mrzio Milosevica, Karadzica ili Tudjmana, ti ljudi nisu niti jednu osobu ubili u ratu.

Al kako god, buduci da diskusija nije pozeljna ne treba da brines, necu vise dolaziti na ovaj podforum, ako ce te to uciniti srecnim :smile:
 
Knezevic said:
Posto je ovo ex-yu forum,bice i sovinizma,fasizma,razisma,antisemitizma i raznih govora mrznje.Jer nam se gledanja razlikuju,i malo njih ce se sloziti.
Ako hocemo da pricamo o 90-tim,neka mi neko kupi kokice,jer ce ovo da traje...

Aj,posle da ne bude da ovaj topic ne valja,pa da pokrenem neku temu :
Sta mislite o Kosovskom boju 1389-te ? Pobeda ili poraz i zasto ?
Recimo da je bilo "kvit".Srbi su izgubili onoga koji je eventualno mogao da ih ujedini,s tim su vecina vlastelina podlegla uticaju Osmanlija.Kazu :"Bitnija im kruna,nego glava",sto znaci da su bili spremni i sopstvenu majku izdati,a kamoli drzavu.Onaj ostatak vernih je uskoro bio pregazen,ili su bili ubijeni ili su i oni podlegli uticajima i pretnjama.Da se tek ne prica o ljudskim gubicima,Srbija (takva jadna i rapsarcana) je izgubila vecinski deo muske populacije,tako da su zene zajedno sa neiskusnom nejacadi morali da rade na poljima.A da se ne spominje da je to bilo u 28 juna (po novom kalendaru),to je bilo vreme kada je bilo neophodno da se vodi racuna o zitaricama,sa vec tako umanjenim prihodima,ta ista deca i zene su morali da placaju porez u zitu (posto je to bilo feudalno doba) i mnogi su tako cak i umirali od gladi.Sto se Turaka tice,poznato je da sa smenom sultana dolaze mnogo problemi,pobune i prevrati.Iako se smatra da su Osmanlije pobedile,sa gubitkom voljenom ih sultana,dosao je problem buducem.Znajuci to,Bajazit je pobio bracu,ali tu nisu reseni njegovi problemi,morao je da ode,u tad vec turski Carigrad,i da uspostavi svoju vrhovnu vlast.Sto bi se u uslovima otvorenog rata smatralo porazom,i znacilo bi da bi Srbija mogla da se oporavi,ali tad nam je trebao neki cvrst vladar,sto mi nismo imali tad.Kakva li bi istorija bila da je tad bio neko da ujedini plemena? Pobeda ili poraz? Ja bih rekao nereseno... :smile:  :?: :idea:
 
Hrulj said:
U Srbiji su pomrli davno oni koji su bojevali na Kosovu, ili zivjeli pod Turcima, pa se opet o tomu prica i "poducava"
U Hrvatskoj su izumrli oni koji su zivjeli pod Madjarima pa se i o tomu prica.
Oni koji su prezivjeli Drugi svjetski u Bosni su umrli, ali se i o tomu prica i zna.
Ako stari pomru, a ne dodje do diskusije i odredjivanja istine, imati cemo tihu mrznju. Ono tipa druzimo se, pijemo zajedno al kad zakuha zapalim ti kucu.

Politicari, koliko god da su zakuhali nisu bili ti koji su palili kuce i bacali ljude u jamu. Koliko god neko mrzio Milosevica, Karadzica ili Tudjmana, ti ljudi nisu niti jednu osobu ubili u ratu.

Al kako god, buduci da diskusija nije pozeljna ne treba da brines, necu vise dolaziti na ovaj podforum, ako ce te to uciniti srecnim :smile:
Obrni okreni svima nama su mentaliteti isti, ko je putovao video je da nema bas neke razlike i da nam je kultura slicna, i da nas iste stvari pogadjaju i vesele. Na nama mladima je da odlucimo da li cemo da slusamo one koje zakuhavaju i gajimo tihu mrznju ili ne, to je izbor individue. A uvek je bilo onih koji samo cekaju opravdanje i priliku da bi pustili svoju izopacenost na slobodu, kriju se iza boja navijackih klubova, politickih stranaka, nevladinih organizacija, patriotizma ili cega sve ne, izgovora i opravdanja imas koliko hoces.


Nije bitno sta mene cini srecnim, ja sam ovde postavljen kao najneutralniji clan zajednice koji moze da razume celu juznoslovensku govornu grupu. Ovo je taleworlds-ov forum i pravila su uspostavljena odavno, od strane ljudi koje je Armagan odabrao da naprave forum i smisle pravila. Svako je slobodan da posecuje podforum dok god se trudi da bude civilizovan i koristi neki od jezika iz juznoslovenske grupe, to jest nas koji se razumemo medjusobno. Tako da nema potrebe za teatralnim napustanjem podforuma, pravila postoje, slobodno posecuj podforum dok god ih se drzis.


 
Zimke Zlovoljni said:
A ti Hrulj samo bi nesto da provociras, te sloveni ne valjaju, te nacinjes osetljive teme, skoro pa mi se cini da ili bi da trolujes provokacijom ili mrzis slovene. Sto se mene tice mnogo si sumnjiv sa svojim namerama, tako da te i ja lepo molim, nemoj da provociras.
Provokatsiite may sa golem hit u Srpsko. :razz:
 
Ne sam li go postval dosega tuk? E, obshto vzeto - za tova kak edna melodia ya ima vav vsichki balkanski strani (avtorkata na filma tragva ot Turcia, prez Garcia, Albania, Makedonia, Bosnia, Serbia i svarshva v Bulgaria) i vseki si misli, che e samo negova. Hubav film, samo deto avtorkata kato che li narochno predstavya Serbia i Bulgaria v losha svetlina s neynite provokacii - v srpskoto kafene pusna bosnenskata djihadistka versia, a na sabor na bulgarskite nacionalisti kaza, che pesenta e turska. :grin:

P.S. Az puk kazvam, che pesenta e na Boney M, pa drugite da si govoryat shto si znayat. :razz:
 
Back
Top Bottom