Intrebari de incepator - modding

Users who are viewing this thread

Dawiduh

Squire
Salut! Am vazut ca sunt pe aici cativa romani care stiu cu ce se mananca modificarea M&B. Am luat si instalat Python si modulele de Warband in mod corect (compilerul merge, nu da erori, jocul ruleaza). Problema de care m-am lovit nu este ca nu sunt tutoriale, ci tocmai ca sunt prea multe pentru fiecare lucru si ma gandesc ca e mai bine sa intreb pe cineva care deja stie ce face. Mai ales ca motorul de cautare al site-ului este groaznic. Nu cer explicatii detaliate ci doar o serie de tutoriale pe care le considerati voi folositoare (daca insa aveti timp de explicatii, exemple, sa ma treceti de mana strada, etc. acestea sunt foarte bine venite).

Harta In primul rand ma intereseaza tutoriale sau niste programe de editare atat a hartii mari cat si a celor mici. Am gasit un editor grafic foarte bun pentru M&B insa ma intereseaza ceva pt. Warband care sa aiba factiunea Sarranid, texturi pentru desert, nisip, etc.

Modele 3D Pana acum nu am reusit sa gasesc un tutorial care sa explice ce format trebuie sa aiba fisierele cu modele 3D. Stiu sa folosesc AutoCAD, Rhino si 3DsMAX (si SketchUp, dar asta stie toata lumea). Am vazut ca se prefera Wings3D si Blender. Blender nu am reusit sa invat si nu stiu daca are rost sa imi pierd vremea cu Wings3D.

Restul elementelor de programare cred ca vor merge destul de usor, tutorialele oficiale sunt foarte clare. Daca voi intampina vreun impas o sa am grija sa va deranjez aici pe forum  :grin:
 
Despre grafica 3D nu te pot lamurii pntru ca sunt total pe langa. In schimb iti pot spune ca editor de harta pentru Warband nu exista inca. Scenele locale se editeaza direct in joc. Pentru harta jocului exista un singur editor functional, Thorgrim's Map Editor v0.9.0, aici: http://forums.taleworlds.com/index.php/topic,5646.0.html
Se poate folosi si pentru Warband cu ceva manevre. Scrie chiar acolo la link-ul de mai sus *** se poate folosi pentru Warband.
 
Salut,
- pentru "harta mica" se foloseste scene editor care este integrat in joc. Setezi enable cheats in splashul jocului si apoi in joc apesi alt+enter pentru a intra in window mode si ctrl+E parca pentru editor gui.
- blenderul l-am folosit personal pentru animatie insa e greoi. echipa de developeri a emis un pachet pentru "osatura" si un exemplu de animatie pentru caracterele umane asociat blenderului. e inutil la modelare atata timp cat poti folosi 3dsmax.
Cea mai simpla metoda (pe care o folosesc multi) este sa importi un obiect deja existent si sa il modifici. fa-o in 3dsmax daca ai posibilitatea
exista tutoriale structurate aici http://forums.taleworlds.com/index.php/board,171.0.html
OpenSourceProjects: http://forums.taleworlds.com/index.php/topic,50086.0.html
cate ceva despre scene editor: http://forums.taleworlds.com/index.php/topic,163368.0.html
Succes!
 
Multumesc pentru tutoriale. Pana una alta am decis sa fac tutorialele de baza (cele de la producator). Ei bine la tutorialul nr. 2 reusesc sa scriu corect atat codul in modules_map_icons.py

...
("banner_136",0,"map_flag_15", banner_scale,0),
  ("bandit_lair",mcn_no_shadow,"map_bandit_lair", 0.45, 0),

  ("new_icon",0,"map_town_desert_a", 1.0,0),
]

si in modules_parties.py

...
("sea_raider_spawn_point_2"  ,"the coast",pf_disabled|pf_is_static, no_menu, pt_none, fac_outlaws,0,ai_bhvr_hold,0,(-42, 76.7),[(trp_looter,15,0)]),
  ("desert_bandit_spawn_point"  ,"the deserts",pf_disabled|pf_is_static, no_menu, pt_none, fac_outlaws,0,ai_bhvr_hold,0,(110, -100),[(trp_looter,15,0)]),


  ("my_town","Dawiduh",  icon_new_icon|pf_town, no_menu, pt_none, fac_neutral,0,ai_bhvr_hold,0,(61,-104),[], 300),
# add extra towns before this point
  ("spawn_points_end"                  ,"{!}last_spawn_point",    pf_disabled|pf_is_static, no_menu, pt_none, fac_commoners,0,ai_bhvr_hold,0,(0., 0),[(trp_looter,15,0)]),
...


INSA orasul nu imi apare pe harta. Am verificat calea de export a fisierelor compilate si merge direct spre modulul meu, modulele se compileaza, nu dau eroare, totul este ok, insa nu imi apare pe harta mare.

Si inca un lucru (ciudat) in afara de new_icon in modules_map_icons.py nu vrea nici in ruptul capului. Adica sa zicem ca scriu:
("oras_nou",0,"map_town_desert_a", 1.0,0) #modules_map_icons.py
si
("my_town","Dawiduh",  icon_oras_nou|pf_town, no_menu, pt_none, fac_neutral,0,ai_bhvr_hold,0,(61,-104),[], 300), #modules_parties.py
atunci compilerul imi da eroare ca "icon_oras_nou" nu este definit. Teoretic ar trebui sa pot denumi oricum noile iconuri, insa vad ca merge doar cu numele din tutorial.
 
Ok, am reusit sa pun orasul pe harta, sa fac o factiune noua si sa-l pun in acea factiune.

Din pacate aici se opresc tutorialele... fix inainte de a explica exact *** se ataseaza un meniu unui oras. Am incercat din modules_game_menus.py dar am impresia ca au scos niste chestii de acolo. Referinta "mnu_" sau "mno_" nu functioneaza. Deci

("my_town","Dawiduh",  icon_new_icon|pf_town, mnu_town, pt_none, fac_neutral,0,ai_bhvr_hold,0,(61,-104),[], 300),​

sau orice alt mnu_ / mno_ town/castle/village/salt_mine orice nu functioneaza. Eroare de compiler ca "mnu_town" nu e definit.

----------------------------------

"My bad" - codul cu noul oras trebuie musai pus intre lista cu orase si cea cu castele. In momentul ala merge si meniul, fara sa fie nevoie de mnu_town. Scenele din interiorul orasului sunt la plesneala dar se rezolva.
 
bai am si eu o problema.exista un mod sau upgrade pt mount and blade 1.011 in care sa nu mai esiste problema cu incret. file type.e enervanta.cuceresc juma de mapa salvez si a doua zi sau a treia imi apare incret. file type.helppp
 
Imi pare rau baieti... abia lcurez la propriul mod... de upgrade si merging chiar nu stiu. Bagati si voi la The Forge la Q&A Thread. vedeti ce va zice lumea.
 
Dawiduh said:
Imi pare rau baieti... abia lcurez la propriul mod... de upgrade si merging chiar nu stiu. Bagati si voi la The Forge la Q&A Thread. vedeti ce va zice lumea.
Rezolvata problema deja'multumesc "WinMerge" programul daca ii curios cineva deja l_am probat.
 
E bun, mai ales cand compari 2 fisiere din moduri diferite sau versiuni diferite ale aceluiasi mod.
 
Back
Top Bottom