Imperator: Rome

Users who are viewing this thread

25 nisanda çıkacak olan bir paradox oyunu. Oyun Crusader Kings ve EU4 yapımcılarıyla ortak yapılmış. Roma zamanında geçmesi çok ilgimi çekti. Siyasi entrikaların geçeceği belli bir oyun gibi.

evet, ben de bir süredir takip ediyorum ve görünüşe göre paradox tüm oyunlarından özellik toplayarak imperator: rome'u ortaya koymuş. her ne kadar aynı eu4 ile hisetireceğini düşünsem de oyunun orjinalliği hakkında umut var diye düşünüyorum.

edit: takip etmeyen varsa bildiklerimi anlatmak isterim:
population(nüfüs) sistemi (victoria 2)
veya devletten bağımsız kendine ait kişiliği, hırsları olan karakterler (crusader kings 2)
özellikleri toplayarak kendine özgü bir şeyler de eklemiş görünüyor özellikle savaştan önce orduya hangi taktikleri kullanacağını söyleyebiliyoruz. (tabi total war gibi değil hatta alakası yok, belli birimlere bonus sağlıyor sadece).

bir de hoşuma giden başka bir detay bazı birimler eğer bir komutanın emrimde fazla durursa ve bu komutan çok savaş kazanırsa bu birlikler devletten çok o komutana karşı bir sadakat besliyor ve bu komutanın hırsını artırıp -kendine bağlı birliklerle ülkeyi iç savaşa sürükleyebiliyor eğer iç savaşı kayıp edersen "game over" oluyormuş direk.

Şu ana kadar gördüğüm kısımlarıyla mekanikleri resmen birleştirip sonra üstünde düzenlemeler yapmışlar gibi duruyor. Zamanla belli mekanikler eklenecektir ama şu anki haliyle sıkı bir şekilde beklediğim bi oyun gibi duruyor. Özellikle diğer oyunların mekaniklerini artık iyice özene bezene anladıysanız bu oyunda üstüne bir şeyler daha katmanız gerekecek.

Özellikle battle sistemi Sengoku oyunundakine benzer bir şekilde dizayn edilmiş EU4 veya CK2'dan çok. Tek battleline var. Üstüne taktikler eklenmiş. Şahsen benim hoşuma gitti ki dönem açısından daha anlaşılır CK2 gibi yapmamaları. EU4 reskin demek biraz abartı oluyor o anlamda.

Hobeto13 said:
Şu ana kadar gördüğüm kısımlarıyla mekanikleri resmen birleştirip sonra üstünde düzenlemeler yapmışlar gibi duruyor. Zamanla belli mekanikler eklenecektir ama şu anki haliyle sıkı bir şekilde beklediğim bi oyun gibi duruyor. Özellikle diğer oyunların mekaniklerini artık iyice özene bezene anladıysanız bu oyunda üstüne bir şeyler daha katmanız gerekecek.

Özellikle battle sistemi Sengoku oyunundakine benzer bir şekilde dizayn edilmiş EU4 veya CK2'dan çok. Tek battleline var. Üstüne taktikler eklenmiş. Şahsen benim hoşuma gitti ki dönem açısından daha anlaşılır CK2 gibi yapmamaları. EU4 reskin demek biraz abartı oluyor o anlamda.

EU4'e haritanın çok benzemesi rahatsız edici. EU4 Antik çağ modundan farkını koyması gerekiyor ve bunu dlcsiz olarak yapabileceğini göstermeli diye düşünüyorum. Öteki türlü CK2 karakter ve olay sistemini entegre ettiğin bir eu4den öteye gidemeyecek bir kısır döngüye girmesi kaçınılmaz.

Oyunda dinler gelmiyor. Muhtemelen tarihe bu kadar etken bırakan bu olguları dlc ile ekleyecekler :facepalm:

Back
Top Bottom