Idei despre un viitor mod istoric romanesc

Users who are viewing this thread

Salut baieti, io as vrea sa lucram la mod,chiar daca nu iese *** lea iesit la altii macar sa facem si noi romanii ceva fain,imi pare rau dar a trebuit sa iau o pauza de cateva sapt ,si mai iau una pt ca urmeaza sa ma duc la tara sa ma relaxez
Oricum modele io sunt dispus sa fac si la tara asa ca Alex teas ruga sa faci un tread cu cine vrea sa se participe la crearea modului astuia si cam ce ar vrea sa faca
La tara nu am net dar imi iau pc ul cu mine,o sa intru din oras de pe la internetcafe sa mai postez din cand in cand
Pana acuma,pt cei interesati, vrem sa ne implicam la acest mod eo si alex
Alex - scripter,programator python
Clau24 - modelare odiecte 3d
 
la harti ma pricep cel mai bine ..:razz:
am incercat sa caut o harta topgrafica cu rauri ,munti si tot ce trebe dar nam prea gasit
cu dunarea e problema mare ca as vrea sa o fac cat mai corect pozitionata posibil
 
Îţi dau eu o harta a Europei cu raurile mari, cu Dunăre cu tot, uite aici:

26072p3.jpg


Sper să-ţi fie de folos.
 
salutare, interesanta ideea unui mod, dar trebuie sa luam in considerare, zic eu, cateva aspecte importante:

-modul trebuie sa fie facut cu precadere in engleza, noi ne stim istoria, mai mult sau mai putin, strainii mult mai putin, iar pentru a avea succes pe toate planurile trebuie sa fie atractivpentru toata lumea

-in acest sens perioada istorica si harta aleasa trebuie sa fie atractiva pentru cat mai multe persoana.
    De exemplu m-ar interesa: un mod in jurul mijlocului sec XIII, avand in prim plan recesiunea cumana in fata loviturilor teutonilor, hegemonia maghiara asupra transilvaniei si a zonelor extracarpatice si micile voievodate romanesti, jucatorul putand sa isi faca propriul regat in acest climat haotic peste care domina Ungaria, harta ar implica doar Muntenia Moldova intreaga si Transilvania pana la Tisa. tarile ar fii Ungaria, Teutonii (alianta cu ungaria) Cumania, Tatarii, si voievodatele romanesti Fagaras, Maramures si cele din oltenia si nordul munteniei, unele aliate cu Cumanii altii cu ungurii.
                                              un mod la mijlocul sec XIV, care ar surprinde ascensiunea fuminanta a turcilor si prabusirea principatelor balcanice (bulgari sarb si mai ales, pentru a atrage cat mai multi jucatori straini, ramasitele Imperiului roman. Valahia este un stat independent dar amenintat de ungaria, iar Moldova este in ultima faza a expansiunii spre mare. Harta ar implica balcanii centrai si de est, transnistria pentru a reprezenta pe tatari, si Pocutia pentru polonezi
                                              un mod in perioada de rezistenta armata a romnilor in mijlocul sec XV pana la caderea Constantinopolului
                                              un mod la 1600, cadrul istoric e cunoscut: marele razboi european contra turciei la care a participat si Mihai-voda. harta ar include mai toata ungaria sudul extrem al poloniei, transistria pentru tatari si cazaci, in sud ar putea merge pana la constantinopol pentru cei care au idei imperiale :wink:
                                              un mod la 1680,: ofensiva otomana pre Viena, harta similara cu cea din 1600 dar adugata o parte in vest pentru a putea adauga viena. romanii sunt aliati cu turcii si tatarii, daca austriecii ii ciomagesc bine o sa-i tradeze etc. acest ultim mod ar necesita eforturi mult mai mari, caci tehnica militara este mult diferita de ce ofera M&B in acea perioada

probleme mari s-ar ridica pentru toate aceste perioade, dar si omortunitati:
-sec XIII: avantaje, perioada atractiva si interesanta, poti fii mongol si cucerii toata regiunea,  sa faci un stat roman, zdrobind micile voievodate impreuna cu protectorii lor, sau teuton, sau de ce nu, ungur impunand hegenmonie stabila pana la Nistru...
                              Armament foarte variat, de la armuri grele la fruci si topoare, trecand prin cavalerie cu arcuri
              dezavantaje: sursele istorice mai ales pentru zona ramaneasca sunt firave, va trebui sa inventam locuri si nume.

-sec XIV: avantaje: cea mai interesanta perioada: poti reface imperiul Roman si cucerii dacia, sau poate vrei sa te distrezi un pic zdrobind pe rand principii crestini impreuna cu turcii, sau vrei doar jaf cu tatarii, ungurii doresc razbunare pentru dezastrul de la 1330, iar moldova e intr-un statut ambiguu fata de ei.
              armament interesant, variat si usor de implementat
                dezavantaje: cantitate mare de munca in conditiile in care trebuie prezentat in detaliu un cadru mare si complex.

-sec XV: avantaje: foarte interesant pentru comunitatea romaneasca
                              cantitate mica de munca (doar zona romaneasca si putin din bulgaria trebuie reprezentata si documentata
                              documentatie abundenta
            dezavantaje: rejucabilitate redusa
                                  neinteresant pentru alti jucatori

-1600: avantaje: regiune si perioada interesanta atat pentru romani cat si pentru straini,
                          rejucabilitate mare, posibilitati mari: Habsburgi polonezi, tatari romani ungurii din transilvania si turcii
                            documentatie abundenta
          dezavantaje: nevoia de a lcra mult la modele 3d si mecanici in lupta (formatii de sulitasi, arme de foc, tunuri

-1680: avantaje: documentatie, perioada interesanta
          dezavantaje, si mai multe elemente de implementat


in esenta, cel mai interesant ar fii cel din sec XV, si aventual un mini-mod pentru romani care -ar desfasura in vremea lui stefan, acestea ar fii relativ usor de realizat si placute multor jucatori.
 
am pus textura pe harta ..cam asa arata
wingsmap1.jpg
wingsmap2.jpg

si ca marime ..da e mare ..chiar prea mare..:smile::grin:
daca vezi tu gridu ala alb vertical pe mijlocul hartii care e default la wings3d...daca ai mai modelat cate ceva poti sa-ti dai seama cat de mare vine harta:grin:
 
Am bagat harta in Nativeul de la 1.127 .. am facut si 2 poze
prima e marea neagra vazuta din joc
mb1.jpg
a doua e din muntii carpati
se vede orasu Tihr undeva in partea dinspre moldova
mb2.jpg
mai am de muncit la ea cu padurile ,raurile si ceva ajustari
Eroul e undeva in partea dreapta a hartii se vede mic acolo un nr 1
 
harta e facuta cu 3d studio si ajustata cu wings3d si arata mai necioplita ca sa zic asa..dar alta varianta nu prea este
o mai ajustez cu wings 3d sii fac mai multe poligoane sper doar sa tina jocul...am observat ca tine cam 40k poligoane ..harta mea are 20k..deci mai merg:smile:
 
ar trebui sa fie accesibile doar cateva trecatori prin capati, via carolina (valea oltului) valea jiului zona bucegi, castelul bran pt meridionali siprin hunedoara si maramuresi pt carpatii orientali
 
Back
Top Bottom