Idei despre un viitor mod istoric romanesc

Users who are viewing this thread

Alexandru_cel_Mare

Sergeant at Arms
Deocamdata sunt destul de ocupat cu examenele si licenta si nu prea am sa pot sa ma implic in comunitate...

Ma gandeam insa pe viitor, daca tot am reusit sa obtinem un forum al nostru, sa ne unim eforturile si sa scoatem un mod istoric romanesc. Ceva legat de istoria noastra, ma gandesc ca cea mai misto perioada de care ne-am putea ocupa ar fi perioada lui Mihai Viteazu...a luptat cu turcii, cu tatarii, cu polonezii, cu habsburgii, a reusit sa uneasca toate cele trei tari romane.

Eu *** am zis, sunt destul de ocupat luna asta... la vara voi fi insa ceva mai liber. Am sa continui in paralel lucrul la modul meu fantasy.

La un eventual mod istoric romanesc pot sa constribui cu urmatoarele:
- stiu sa lucrez foarte bine cu harta mare
- stiu sa lucrez in python chestii destul de simple (sa adaug factiuni in plus, banditi in plus, eroi noi, sa modific diverse setari, etc), deocamdata. Nu pot sa creez scripturi prea complexe, dar asta pot invata in timp.
- invat sa texturez, probabil voi reusi sa invat si asta.
- accesul la resurse istorice romanesti e foarte usor pentru mine.

Ce parere aveti ?

P.S: eu oricum daca reusesc sa finalizez pana la toamna modul meu fantasy, Terra Aeterna, urmatorul meu mod va fi unul istoric, despre Iancu Jianu.
 
e foarte cool
eu oricum te ajut cu modul terra aeterna si nu mar deranja sa lucrez pt un mod romanesc..:smile:

ce stiu sa fac?:
stiu in general sa fac modele cu wings 3d ;modele,texturi,speculare momentan invat sa fac loduri
si pot reface harta mare de la 0 destul de precis dupa orice poza a unei harti reale..o lucrez cu 3ds max

oricine se pricepe sa faca moduri si vrea sa faca un mod care sa includa si natiunea romana in el sunt bucuros sal ajut
 
E o idee foarte buna, mi-ar placea sa vad un mod romanesc. Si perioada propusa este buna, oricum avem de unde alege, ori Mihai Viteazul ori Stefan cel Mare, am putea duce actiunea chiar si la 1200+ desi poate nu toata lumea ar gasi perioada la fel de interesanta.
 
E o idee foarte buna, mi-ar placea sa vad un mod romanesc. Si perioada propusa este buna, oricum avem de unde alege, ori Mihai Viteazul ori Stefan cel Mare, am putea duce actiunea chiar si la 1200+ desi poate nu toata lumea ar gasi perioada la fel de interesanta.

Hmm, ar fi ceva si cu 1200... numai ca nu prea avem state si tari romanesti pe atuncia. Am putea juca cu cateva voevodate, sa zicem cele ale lui Litovoi, Seneslau si Farcas din Muntenia si Oltenia, Tara Fagarasului, Tinutul Bolohovenilor, dar... lumea nu prea a auzit de ele, nici istoricii nu s-au pus intru totul deacord cu localizarea lor...

E greu de zis intre Stefan cel Mare si Mihai Viteazu...
Mihai Viteazu are mai multe avantaje:
- e vorba de reunirea celor trei tari romanesti, deci ar fi un storyline destul de amplu, si mai mult, cu iz patriotic.
- ar fi mai multe natiuni cu diferite stiluri de lupta, de la Khanatul Crimeei si Imperiul Ottoman la Habsburgi si Polonia.
- in perioada aceasta armatele domnilor Tarii Romanesti si Moldovei foloseau erau foarte diversificate, aveau in componenta numerosi lefegii, o multime de mercenari luptau in diferite corpuri de armata. Avem de-a face cu armate semi-profesionale si nu cu "oastea tarii" *** era inainte. Deci ar fi si o diversitate mai mare in trupe...

 
De acord dar totul depinde si de cate factiuni s-ar dori a se introduce in mod. Daca numarul ar ramane la cel din native si anume 6 ar fi destul de bine. Daca se depaseste numarul asta treaba cred ca devine dificila. Un prieten de-al meu a lucrat la un mod in care si-a propus ca factiunile sa fie cu mult diferite una de cealalta si sa reflecte mai bine culturile pe care incearca sa le reprezinte. Rezultatul a fost foarte bun dar au ramas multe item-uri care nu au fost adaugate din lipsa de spatiu. Singura piedica este numarul maxim de item-uri ce pot fi introduse in mod. Daca s-ar introduce mai mult de 6 factiuni cred ca incepe sa fie destul de greu sa ai un mod cu diversitate si in care factiunile sa fie intradevar distincte, fara sa repeti item-uri de prea multe ori.
 
In warband numarul de iteme care se pot introduce in joc nu mai e o problema am jucat si cu mod de 1100 iteme si cred ca merge mult mai mult
oricum noi in terra aeterna avem 10 factiuni acuma in joc pe o harta dublu ca marime ca native si o groaza de iteme
si probleme mari nu sunt...doar niste probleme cu unele iteme fara loduri si probleme de script dar ca performanta merge binisor
plus o groaza de bantiti  specifici factiunilor noi si 2-3 patrule pt fiecare regat care toate impreuna ingreuneaza unpic modu
dar *** am zis e testat si ca performanta e foarte ok
si am impresia ca poti mari nr factiunilor destul de mult si nr itemelor din joc dar itemele trebe facute bine cu cate 3 loduri de fiecare item
asa ca nar fii problema cu asta...
 
Atunci e foarte bine. Daca tot vorbeam de limitari, ai vazut pe undeva care este numarul maxim de item-uri, trupe si party-uri pentru Warband? Ar fi bine daca ai putea adauga foarte multe dar ma indoiesc, trebuie sa fie o limita undeva. Singurul lucru aiurea e ca se mareste foarte mult timpul de incarcare, cu cat numarul de item-uri si al texturilor de calitate este mai mare. Intotdeauna m-am mirat *** M&B poate avea, in functie de mod, timpi de incarcare mai mari decat majoritatea jocurilor moderne, iar unele nu sunt deloc foarte... light.
 
Atunci e foarte bine. Daca tot vorbeam de limitari, ai vazut pe undeva care este numarul maxim de item-uri, trupe si party-uri pentru Warband? Ar fi bine daca ai putea adauga foarte multe dar ma indoiesc, trebuie sa fie o limita undeva. Singurul lucru aiurea e ca se mareste foarte mult timpul de incarcare, cu cat numarul de item-uri si al texturilor de calitate este mai mare. Intotdeauna m-am mirat *** M&B poate avea, in functie de mod, timpi de incarcare mai mari decat majoritatea jocurilor moderne, iar unele nu sunt deloc foarte... light.

Trebuie sa fie o limita... dar noi intr-un mod istoric cu Tarile Romane nu am avea probabil mai mult de, hai sa zicem, 1500 de iteme. Nici la trupe nu cred ca am depasi limita normala.

In ceea ce priveste timpii de incarcare, sunt deacord... e o problema destul de mare asta, si mai si o alta problema, anume performanta grafica. La un joc atat de modest grafic ca Mount and Blade, cu placi chiar si mai vechi, nu ar trebui sa existe lag nici la cele mai mari batalii. Si totusi, sunt probleme, sunt erori RGL (mai ales la M&B 1.110, mai rare la Warband), pentru ca jocul nu a fost optimizat deloc. Daca in loc de Taleworlds l-ar fi facut o companie mai mare, profesionista, precum Blizzard, EA sau altii, situatia ar fi fost cu totul alta... dar in fine, bine ca il avem si asa *** este !

oricum noi in terra aeterna avem 10 factiuni acuma in joc pe o harta dublu ca marime ca native si o groaza de iteme

Si in versiunea urmatoare vom avea probabil 12 sau chiar 13. Toate diferite intre ele.
Deja avem peste 180 de sate, 80 de castele si ca la vreo 40 de orase.... si numarul va mai creste. :lol:

 
Alexandru_cel_Mare said:
In ceea ce priveste timpii de incarcare, sunt deacord... e o problema destul de mare asta, si mai si o alta problema, anume performanta grafica. La un joc atat de modest grafic ca Mount and Blade, cu placi chiar si mai vechi, nu ar trebui sa existe lag nici la cele mai mari batalii. Si totusi, sunt probleme, sunt erori RGL (mai ales la M&B 1.110, mai rare la Warband), pentru ca jocul nu a fost optimizat deloc. Daca in loc de Taleworlds l-ar fi facut o companie mai mare, profesionista, precum Blizzard, EA sau altii, situatia ar fi fost cu totul alta... dar in fine, bine ca il avem si asa *** este !

Nu e deloc asa.

O fi motorul grafic modest, dar ce se intampla sub capota: toate calculele care tin de trupe, fiecare arma, tip de damage, cine loveste pe cine, cat damage absoarbe armura, scripturi de A.I, etc. (toate astea inmultite cu numarul de unitati dintr-o batalie)  -  taxeaza procesorul mai mult decat un crysis sau un modern warfare.

Intr-adevar, ar putea avea o optimizare mai buna (ca de exemplu suport pentru lod-uri pe toate obiectele si occlusion culling), dar per ansamplu e un joc cu o optimizare bunicia.

Nu inteleg ce treaba au Blizzard si EA in toata chestia asta, astea sunt 2 corporatii care nu ar fi fost in vecii vecilor in stare sa faca un joc ca asta. De fapt, nici nu imi mai amintesc ultimul joc facut la propriu de EA. 
 
da si parerea mea e ca jocu e ok(io vorbesc de warband) si din punct de vedere grafic si al realizarii totusi leau scapat niste chestii
gen un memory leek care la prima aparitie era destul de mare(ati manca 2Gb de ram in 2-3 ore de joc si dupaia crapa) acuma sa mai reparat cat de cat desi memory leakul inca exista doar ca e mult mai mic...dar la un mod ca al nostru conteaza(unde totul se dubleaza :marimea hartii ,obiectele din joc ,castele, sate etc..) ...asa ca si leakul va fii dublu daca nu chiar mai rau ...

io am fost beta tester la joc si mam distrat grozav totusi speram intrun single player mult mai bine realizat decat vanilla m&b si am fost unpic dezamagit

imi place compania am cateva jocuri cumparate de la ei( eu3, hoi3 ,majesty ,sunt unele din ele) creaza jocuri unice din punct de vedere al ideii si conceptiei si eu le dau un plus.

 
Paradox e publisherul lui M&B, nu creatorul. Taleworlds este creatorul.

Tu acolo ai listat jocuri din aria lui Paradox (o companie precum Blizzard sau EA, care se axeaza pe jocuri mai de nisa spre deosebire de cei doi giganti ai industriei sus-numiti).

Dar in legatura cu single-playerul lui M&B trebuie sa recunosc ca si eu ma asteptam la ceva mai...nu stiu...ceva mai maret. Ceva care sa lege povestile separate, ceva unde sa ai o finalitate, nu doar ce era in Mount and Blade-ul vanilla, anume puteai sa cuceresti toate Calradia cu ceva greutate dar dupaia gata. Nimic mai mult.

Warband nu am jucat, dar sper sa remedieze din acele neajunsuri si sa imi ofere experienta ce speram sa o ofere single-ul lui M&B. Nu zic ca single-ul nu era misto. Era foarte misto. Dar ma lasa dorind mai mult. Adica, cred ca am fost nitel dezamagit ca intre versiunile de beta si versiunea finala nu a fost o diferenta chiar asa de mare. Adica mie personal, TLD-ul pentru versiunea .808 mi s-a parut cea mai tare si epica versiune a M&B-ului ever. Si era un mod necompletat deci va imaginati ce ar fi fost daca il si completau pentru versiunea finala.

Cred ca inca mai lucreaza baietii la el insa nu am sperante sa apara prea curand. E al dreacu de greu sa scoti un mod de genul asta, o modificatie care chiar sa schimbe jocul, sa il schimbe in asa hal incat sa te minunezi de ce diferente pot fi intre vanilla si modul in chestiune. Stiu, cel putin, ca atunci cand il vor scoate (voi avea probabil 30 de ani pe atunci) voi juca un asediu la Helm's Deep. Trebuie. :razz:

Dar oricum, e cam off-topic ce am zis eu acum.

In legatura cu un mod istoric romanesc, de mult asteptam chestia asta. Chiar ajutam pe niste bulgari la un moment dat cu informatii istorice cand baietii voiau sa faca un mod care sa includa si Tarile Romanesti, un mod istoric plasat in anul 1371.

Mie personal, perioada lui Mircea cel Batran mi se pare cea mai interesanta, in special perioada Cruciadei de la Nicopole. Ai parte si de factiuni variate (Otomanii, Regatul Ungariei, Cruciatii francezi veniti sa cucereasca Constantinopolul din nou etc.) si de actiune non-stop si, daca cumva se poate implementa un mod prin care o ditamai armata de cruciati sa apara din neant la granitele Ungariei, cred ca poate sa iasa si o batalie de toata frumusetea intre Turci si restul factiunilor.
 
joc warband de ceva timp acuma vreau sa zic ca am regatul meu cu vasalii mei sii jocul e mult mai cool decat vanilla..dar intradevar joc un mod(1257ad la care contribui si io cu niste modele)

in legatura cu armata de cruciati se poate face doar ca nu pot aparea asa dintro data pe harta ..dar daca le faci 2-3 castele,2-3 satulete 1 oras si multi eroi  sii pui de la inceput sa fie in razboi cu otomanii(sau cu cine vrei) asta se poate face

despre un mod romanesc chestia e ca daca bagam factiuni in el gen polonia,otomanii,ungaria,hoarda mongola,astia fiecare in parte sunt mult mai puternici decat micile tari romanesti si daca nu faci un fel de balans(care nu e istoric) tarile romanesti vor fii scoase din joc de celelalte regate

un exemplu de balans unpic gresit la 1257 este ca hoarda mongola desi are multe castele si sate si multi eroi(dar nu suficienti) incepe in razboi de la inceput cu 3 regate si ajungi ca dupa 60 de zile in joc hoarda mongola sa dispara ca factiune(joc a doua oara modu si a disparut de fiecare data)

si apropo Taleworlds e cumparat de Paradox deci poate fii considerat ca o atasare la Paradox chiar daca nu Paradox a creat jocu in mod sigur a contribuit cu oameni de calitate la crearea lui...Taleworld inainte sa fie cumparata de Paradox era formata din cativa oameni(majoritatea de origina turka)...si jocu lansat de ei inainte era destul de banal(dar cu o idee grozava)

 
Nope, Paradox e doar distribuitor, nu a cumparat Taleworlds. Evident ca intre ei exista o relatie contractuala si din cauza statutului lor de distribuitori Paradox are influenta aspura unor lucruri ( de pilda data de lansare, campania de marketing, etc), dar nu are influenta asupra content-ului propriu zis al jocului.

Mount and Blade si Warband raman proprietate intelectuala TW. In caz ca ajung sa inceteze colaborarea, drepturile de autor revin TW si ei o sa ramana cu jocul, nu Paradox. 
 
Clau24 said:
in legatura cu armata de cruciati se poate face doar ca nu pot aparea asa dintro data pe harta ..dar daca le faci 2-3 castele,2-3 satulete 1 oras si multi eroi  sii pui de la inceput sa fie in razboi cu otomanii(sau cu cine vrei) asta se poate face

Din ce imi aduc eu aminte, lucrul asta se intampla in Sword of Damocles, unde la un numar prestabilit de zile venea invazia armatelor romane. Probabil s-ar putea face ceva asemanator.
 
Agent Griff said:
Warband nu am jucat, dar sper sa remedieze din acele neajunsuri si sa imi ofere experienta ce speram sa o ofere single-ul lui M&B. Nu zic ca single-ul nu era misto. Era foarte misto. Dar ma lasa dorind mai mult.

Cred ca vei ramane cu dorinta asta inca ceva vreme din pacate... E o imbunatatire dar inca departe de ceea ce am asteptat si eu de la jocul asta. Plus ca mie nu mi-a venit sa cred ca au putut sa scoata la VANZARE! un produs neterminat si nejucabil (defapt, ma asteptam la asta oarecum). La prima versiune erau cateva bug-uri care pur si simplu omorau jocul, trebuia sa o iei de la inceput. Ceea ce ma face sa ma intreb: desi se spunea ca se face beta testing si la single player, s-a facut asta? Pentru ca daca s-a facut mi-e greu sa cred ca seria aia de bug-uri nu a fost vazuta de nimeni. Ori, nu s-a chinuit prea mult sa le repare, a contat multiplayer-ul mai mult.
 
da din pacate au scos warband mai mult pt multiplayer la care sa facut beta testing la single player nu cred ca sa facut sau nam auzit ca ma inscriam si acolo..dar au scos destul de repede patchuri pt single player care au mai reparat lucrurile cat de cat...dar mie imi place jocu asta pt ca se poate usor modifica...nam jucat vanilla prea mult *** a aparut primul mod lam si pus...si astept moduri pe viitor mai bine facute...vedeti modul facut de chinezul acela o idee noua usor de implementat(custom comander parca)...deocamdata e singuru joc carel mai joc(single playeru) la fel si multiplayeru e ok pot sa joc oricand si daca apare ceva important pot intrerupe jocul oricand nu mananca timp aiurea si e foarte distractiv
 
O fi motorul grafic modest, dar ce se intampla sub capota: toate calculele care tin de trupe, fiecare arma, tip de damage, cine loveste pe cine, cat damage absoarbe armura, scripturi de A.I, etc. (toate astea inmultite cu numarul de unitati dintr-o batalie)  -  taxeaza procesorul mai mult decat un crysis sau un modern warfare.

Cu toate acestea cele mai multe crashuri nu le-am avut in batalii (in batalii niciunul pana acum), ci la schimbarea ferestrei, atunci cand initiam un dialog cu un caracter sau cand intram intr-o cetate sau intr-un oras.

dar la un mod ca al nostru conteaza(unde totul se dubleaza :marimea hartii ,obiectele din joc ,castele, sate etc..) ...asa ca si leakul va fii dublu daca nu chiar mai rau ...

O problema mai e si faptul ca avem multe armuri OSP, iar din acelea prea putine au loduri... in concluzie, jocul este solicitat cu mult mult decat varianta Native.

Dar in legatura cu single-playerul lui M&B trebuie sa recunosc ca si eu ma asteptam la ceva mai...nu stiu...ceva mai maret. Ceva care sa lege povestile separate, ceva unde sa ai o finalitate, nu doar ce era in Mount and Blade-ul vanilla, anume puteai sa cuceresti toate Calradia cu ceva greutate dar dupaia gata. Nimic mai mult.

Lipsa de storyline ca lipsa de storyline, dar au scos si o versiune noua... in loc sa dea drumul la Warband ca un fel de addon... caci modificarile aduse nu sunt deloc substantiale. Oricum, faptul ca i-a dat drumul separat le-a asigurat o sursa buna de castig, dat fiind ca in Occident indeosebi lumea chiar cumpara jocurile...

despre un mod romanesc chestia e ca daca bagam factiuni in el gen polonia,otomanii,ungaria,hoarda mongola,astia fiecare in parte sunt mult mai puternici decat micile tari romanesti si daca nu faci un fel de balans(care nu e istoric) tarile romanesti vor fii scoase din joc de celelalte regate

Diplomatia poate fi scriptata... cu modul sistemul actual se poate face ca unele factiuni sa inceapa din start in razboi, altele nu.... Vezi de exemplu la China Battlefield, unde e un script ca toate factiunile chineze sa se alieze impotriva japonezilor si statelor-marioneta conduse de japonezi.

Balansul trupelor poate fi facut prin calitate... adevarul e, ca de-a lungul istoriei armatele romanesti au fost in general mai slab dotate si mai putin numeroase ca cele ale puterilor vecine, dar au reusit sa profite intotdeauna de factori precum terenul sau motivatia superioara a ostenilor. Se poate lucra mult si pe calitatile individuale ale ostenilor care pot asigura un balans echitabil.

Din ce imi aduc eu aminte, lucrul asta se intampla in Sword of Damocles, unde la un numar prestabilit de zile venea invazia armatelor romane. Probabil s-ar putea face ceva asemanator.

Se poate face treaba asta... putem sa cerem ajutor pe forum, sfaturi. Mai complicat va fi sa ii facem pe aceia sa se deplaseze *** vrem...
Cred ca vei ramane cu dorinta asta inca ceva vreme din pacate... E o imbunatatire dar inca departe de ceea ce am asteptat si eu de la jocul asta. Plus ca mie nu mi-a venit sa cred ca au putut sa scoata la VANZARE! un produs neterminat si nejucabil (defapt, ma asteptam la asta oarecum). La prima versiune erau cateva bug-uri care pur si simplu omorau jocul, trebuia sa o iei de la inceput. Ceea ce ma face sa ma intreb: desi se spunea ca se face beta testing si la single player, s-a facut asta? Pentru ca daca s-a facut mi-e greu sa cred ca seria aia de bug-uri nu a fost vazuta de nimeni. Ori, nu s-a chinuit prea mult sa le repare, a contat multiplayer-ul mai mult.

Asa e... inafara de versiunile 1.005, 1.110 si acesta, 1.113, restul versiunilor erau total nejucabile...

.nam jucat vanilla prea mult *** a aparut primul mod lam si pus...si astept moduri pe viitor mai bine facute...vedeti modul facut de chinezul acela o idee noua usor de implementat(custom comander parca)...deocamdata e singuru joc carel mai joc(single playeru) la fel si multiplayeru e ok pot sa joc oricand si daca apare ceva important pot intrerupe jocul oricand nu mananca timp aiurea si e foarte distractiv

Custom commander poate fi implementat si in alte moduri... si din cate am vazut da permisiunea destul de usor...

Bun, am vazut ca pana acuma cele mai multe voturi sunt pentru perioada Mircea cel Batran.... partea buna e , daca ne ocupam de Mircea cel Batran, ca "scapam" de problema tunurilor si armelor de foc.... in perioada respectiva ele erau o raritate.  Pollul ramane activ pana pe 24 iunie, vedem pana atuncia ce se decide.

Va trebui insa, pe langa scripteri si modeleri sa avem si editori de scene... a face scene noi pentru jocul acesta e o munca de chinez batran din punctul meu de vedere, dureaza ore in sir,  iar sa faci acel AI mesh iti mananca toti nervii... Si intr-un mod istoric avem nevoie de scene noi, cu atat mai mult cu cat pot obtine referinte pentru toate castelele din Tara Romaneasca, Moldova si Transilvania din orice perioada...
 
ca sa zic asa ieri mam uitat pe un tutorial de facut scene si mi se pare destul de simplu mult mai simplu decat sa modelezi in 3ds max principiile sunt aceleasi ca in modelare mai greu e parerea mea sa tii minte toate locatiile unde ar trebuii sa se spawneze eroul si locatiile la toate npc urile ca am vazut ca au unele sawnari depind de pozitia altora.. ma rog nam inteles prea bine *** deping tre sa testez cateva scene facute de mine sa vad cam ce ar putea iesi prost...in rest mi se pare usor
 
ca sa zic asa ieri mam uitat pe un tutorial de facut scene si mi se pare destul de simplu mult mai simplu decat sa modelezi in 3ds max principiile sunt aceleasi ca in modelare mai greu e parerea mea sa tii minte toate locatiile unde ar trebuii sa se spawneze eroul si locatiile la toate npc urile ca am vazut ca au unele sawnari depind de pozitia altora.. ma rog nam inteles prea bine *** deping tre sa testez cateva scene facute de mine sa vad cam ce ar putea iesi prost...in rest mi se pare usor

Hmm, ma bucur daca iti place...
Eu sincer nu imi rabdare... pe cat imi place sa ma joc cu harta mare, pe atat ma enervez cand trebuie sa mut obiectele acelea si sa fac acel Ai Mesh....

Daca vrei sa te apuci sa lucri pe ceva serios (castele romanesti), sa imi dai de veste cand vorbim in weekend sa iti trimit referinte. Le putem testa in Terra Aeterna pentru factiunea romaneasca si cand va veni vremea, le putem da drumul in modul istoric.
 
Legat despre modul romanesc, - din cate mi-a fost dat sa vad si sa  "Joc"  exista un Mod apropriat ca zona geografica, numit Rus XIII .
Un mod de-a dreptul special , as putea spune ca daca il mai dezvolta putin ajunge intr-o zona de profesionalism peste ce, mi-a fost dat vreodata, sa cred, ca poate exista.
Este foarte bine facut, foarte bine pus la punct in cea ce priveste cercetarea si micile detalii istorice.

Acest mod l-am folosit ca surogat , pentru o fictiva campanie " ala Stefan Cel Mare " cu un principat rebel , independent care mi-l-am creat, in nordul Moldovei.  Daca aveti ocazia sa il incercati , veti avea o imagine mult mai clara , despe ce cred ca trebuie facut. As putea spera, ca s-ar putea imprumuta cu permisiunea lor si anumite elemente, gen armuri , arme , de factura est-europeana, turkica etc spre zona noastra ( modul romanesc )  de la ei , evenual , aceste modele cu " taranii nostri arcasi , cu cusmele in cap " ar putea ajunge si la ei.
4 factiuni sunt prezentate : polonezii , lituaniieni , rusi , germanii si regatul suediei ( factiunea Cruciatilor ) , si Hoarda ( mongolii impreuna cu nomanzii turkici ) . Lithuanienii sunt prezenti ca factiune minora.
Armament , armuri si tot ce tine de subtilitatile fiecare natiuni sunt in sfarsit autentice.

Un alt loc de inspiratie ar putea venii de la Tzardom , Medieval II Total war . "Medieval 2 in balcani ".

Despre  felul *** vad acest mod  ar fi vorba de o - combinatie pe zona de nord - cu Rus XIII , si Tzardom cu zona de sud . Amble dispun de denumiri si troop-tree-uri de unitatii , ca inspiratie etc.
Discutam de perioade istorice care se intalnesc, oarecum, cu ce se propunea pe la voi , aici .
 
Back
Top Bottom