• Please note that we've updated the Mount & Blade II: Bannerlord save file system which requires you to take certain steps in order for your save files to be compatible with e1.7.1 and any later updates. You can find the instructions here.

Her Düşünce Özgürce Söylenmeli Midir ?

Her Düşünce Özgürce Söylenmeli Midir ?

 • Hayır

  Votes: 22 47.8%
 • Evet

  Votes: 22 47.8%
 • Kararsızım

  Votes: 2 4.3%

 • Total voters
  46

Users who are viewing this thread

Hemre

Master Knight
Her düşünce özgürce söylenmeli midir sizce ? örnek olarak ırkçılık,ben şahsen ırkçı olan birinin sesinin çıkmasını istemem.
 

11x22

Knight at Arms
WBWF&SNWVC
Sana karşıt görüşte olan biri de senin düşünceni yanlış olarak görüp, konuşmaman gerektiğini söylese hoşuna gider mi? Kendi düşünceni belirtmenin kimseye bir zararı yoktur.
 

lied

Knight at Arms
Yanındaki bir kişiye rahatsızlık vermediği sürece istediğini söyleyebilir .
 

Ülgen

Baron
1Jj3J.jpg
 
Baglamina gore degisir. Cenazede merhuma sovemezsin mesela. Devlet ceza versin demiyorum ama sosyal normlar geregi ozgurlugun yoktur.

Kimin ne soyleyecegine dair kisitlamalarin agir cogunlugu devlet degil de sivil toplum tarafindan belirlenmeli. Dinler hakkinda edilebilecek laflar var ama ayni laflari edemeyecegin yerler var. burada yaptirim yine de milleti hapse atmak olmamali. Sivill toplumun kinamasi olmali.

Bence her sey soylenebilir ama her sekilde ve her ortamda soylenemez.
 
Söylenmelidir.Düşünce Özgürlüğü Var. Yanlış Ya da Doğru Olsun Fakat Kime Göre Doğru Bu Yüzden Bu Konu Tartışılabilir. Bu Konu Siyasi Görüşü Olsun Bir İnsanın İnancı Olsun Her şey Özgürce Söylenebilmelidir.Karşıdaki Bir İnsanın Eğer Bu Düşüncen Yüzünden Sana Darılacak Olsa Bile Bu Düşünceni Belirtmelisin.Söylemesen Bile Er Geç Düşüncelerin Ortaya Çıkar(Yaptığın Tavırlardan Olsun Verdiğin Tepkilerden Olsun). Atatürk Bu Konuyla İlgili Çok Güzel Bir Söz Söylemiştir.

- 'Her birey istedini düşünmek, istediğine inanmak, kendine göre siyasi bir fikre sahip olmak, seçtiği bir dinin gereklerini yerine getirmek ya da getirmemek hak ve hürriyetine sahiptir. Kimsenin fikrine, vicdanına egemen olunamaz.'  Mustafa Kemal Atatürk

 

Wuthrad

Grandmaster Knight
Ağır eleştiriyi kaldırabilen birisiyse eğer düşüncelerini özgürce açıklayabilir.
 

tlgklz

Grandmaster Knight
WBWF&SVC
Herkesin kendi hakları vardır, fakat hepimiz için en iyisi farklı tür insanların bunları kendilerine saklamasıdır.
 

Stoney

Grandmaster Knight
WBNWM&BWF&S
Her düşünce tabii ki söylenebilmelidir. Zaten insanların birbirine saygı duyduğu ve zarar vermediği ortamlarda pek geri kalmış düşüncelerde olmaz. Mesela ırkçılığı savunan birisi tartıştığı karşıdaki kişinin düşüncesini özgürce söylemesine engel olduğu için her düşünce özgürce söylenememiş oldu. Yani her düşüncenin özgürce söylenebilmesini engelleyen diğer düşünceler, düşünülmediği ve çöpe atıldığı zaman ancak söylenebilir.

Kısacası bir insan düşüncesini söylemekten niye çekinir? Dışlanmak ve zarar görmekten korktuğu için. Bu korkuların neden olduğu etmenler ortadan kalkınca bunu tartışmanın da bir manası kalmayacak.
 

Altay Han

Regular
Irkçı değilim ama şunu söylemeliyim,düşünce özgürlüğünü savunanlara bakıyorum özellikle de ırkçılığı savunanlara çok ağır eleştiri getiriyorlar.
 
Top Bottom