Geliştirici Güncellemesi #1 - Kullanıcı Arayüzü ve Çok Oyunculu Oyun Modu

Users who are viewing this thread

MArdA TaleWorlds

Community Support & Localization
Community Support
Yeni video geliştirici günlüklerimizin ilk bölümü yayında. Türkçe metni aşağıda bulabilirsiniz.

GİRİŞ
Selamlar Kalradya Savaşçıları, yeni geliştirici güncelleme formatımıza hoş geldiniz!
Önceden oyunu neredeyse hep yazılı metin üzerinden sizlere aktarıyorduk, genellikle tek bir tema veya konuyu ele alıyorduk. Şimdi, daha geniş bir yaklaşım ile birlikte oyunun geliştirme sürecinde neler olduğu konusunda sizleri güncellemek için fazladan alanları keşfetmek istiyoruz.
Bu tarz videolar ile birlikte sizlerin beğeneceğini umduğumuz oyuna yeni gelecek değişiklikleri daha geniş bir biçimde sunacağımızı düşünüyoruz.
Bugün, yeni ve önümüzdeki dönemde oyuna ekleyeceğimiz kullanıcı arayüzü, kullanıcı deneyimi ve çok oyunculu oyun modu konularına değineceğiz.
Arkanıza yaslanın, rahatlayın!
YENİ KONUŞMA EKRANI
Bir diyalogu başlatmak için bir sahneyi yükleme ihtiyacını kaldıran yeni bir konuşma ekranı oyuna eklendi. Yeni bir sahne yüklemek yerine oyun artık çeşitli arkaplanlar arasından bir tanesini seçerek direkt olarak sefer haritasında konuşma ekranını açaçcak. Bu değişiklik sefer oynanışını hem barışçıl hem de saldırgan konuşmalardaki geçişi önemli bir ölçüde geliştiriyor.
HAYDUT İNİ ASKER SEÇİMİ
Öncden bir haydut inini temizlemeye çalışırken rastgele seçilen askerler ile savaşılıyordu. Oyuncular artık yanına alacağı askerleri seçebiliyorlar.
OYUNCU SEVİNÇLERİ
Oyunla oyuncuların askerleri ile birlikte sevinmesini sağlamak için yeni animasyonlar eklendi. Oyuncular 'O' tuşu ile varsayılan animasyonu seçebilir veya basılı tutarak çıkan seçim çemberinden istediği animasyonu seçebilirler. Bu özellik şimdilik sadece tek oyunculu oyun modunda ancak, ileride çok oyunculu oyun modumuza da bu özelliği getireceğiz.
DÖVÜŞ MEKANİĞİ TESTLERİ
Geçtiğimiz aylarda küçük ancak çeşitli oyuncu grupları ile birlikte çalışarak oyunumuzun çok oyunculu oyun modunda dövüş mekaniklerimiz ve denge konularını geliştirmeye çalıştık.
Bu grubun amacı oyun geliştiricileri ve topluluk üyelerini bir araya getirerek geri bildirim sürecini hızlandırmaktı. Bu süreçte bize yardımcı olması için oyundaki dövüş parametlerini oyunculara direkt sunucu üzerinden gönderebileceğimiz bir araç yazdık. Böylece oyuncuları oyunu kapatmadan veya sunucuya tekrar bağlanmadan değişiklikleri test edebildiler.
Zamanla seçilmiş birkaç klanı testleri davet ederek organize olmuş takımların birbirleri ile savaşarak nasıl startejiler ve taktikler kullandıklarını inceledik. Böylece oyunu kazanmak için kullandıkları açıkları da görme şansını elde ettik.
Bu testler dövüş parametlerinde, birliklerde, niteliklerde ve ekipmanlarda pek çok değişiklik yapmamızı sağladı. Ancak, bu değişikliklerin sürecin bir parçası olduğunu ve henüz son hali olmadıklarını tekrar hatırlatmak isteriz.
BANNERLORD ID SİSTEMİ
Bannerlord ID sistemi oyunculara kendileri için platformlardan bağımsız olarak eşsiz bir kullanıcı adı seçmelerini sağlıyor. Bu, hem Steam hem de Epic Games Store üzerinden oyunumuzu satın alan oyuncuların birbirlerini arkadaş olarak eklemelerini ve birlikte aynı partide oynamalarına izin veriyor.
KLAN SİSTEMİ
Klan sistemi lobi ekranındaki yeni klan sekmesi aracılığıyla dolu bir partideki oyuncuların kendi klanlarını kurmalarına imkan sağlıyor. Partinin lideri klanı kurarken klanın ismini, kısaltmasını, işaretini ve ülkesini seçebilir. Klan kurulduktan sonra partinin her üyesi klana katılmak isteyip istemeyecekleri bir pencere ile karşılaşacaklar. Klan ana sayfası klan liderinin doldurabileceği bir açıklama bölümü ve diğer klan üyeleri ile iletişimi sağlayabilmek amacıyla bir duyuru bölümüne sahiptir. Üye listesi ekranı oyuncuların diğer klan üyelerini partilerine davet etmelerinin yanı sıra Bannerlord ID sistemi ile yeni oyuncuları da klana davet etmeye izin veriyor, bunu yanı sıra üye çıkartma veya liderlik atama gibi ayarlar da bu sayfadan hallediliyor. Klan sıralama listeleri oyundaki her klanın zafer ve mağlubiyet sayılarını takip etmeye olanak sağlıyor. Rütbe sistemi ile birlikte bu özelliği de ileride daha da geliştirmeyi umuyoruz.
Son olarak, aynı klandan oluşan dolu bi parti oyun modu, harita ve ülke seçerek bir klan maçı arayabilirler. Aynı kısıtlamaları karşılayan diğer partiler bu oyunların sıralandığı listeden maçları seçebilirler. Eğer kurucu parti katılım isteğini kabul ederse her iki takımın oynaması için bir sunucu ayarlanır ve maç başlar.
KUŞATMA MODU GELİŞTİRMELERİ
Pek çok stabilite geliştirmesinin yanı sıra yeni bir görev bazlı altın sistemi Kuşatma oyun moduna eklendi. Düşmanları yenmek ve takım arkadaşlarına yardım etmenin yanı sıra saldıran takım kuşatma araçlarını iterek, kapıları kırarak ve duvarlarda gedikler açarak altın kazanabilirler. Savunan takım ise kuşatma aletlerini kırarak altın kazanabilirler. Her oyuncu, o görev için yaptıkları katkının karşılığını görev tamamlanınca alır.
RAPOR SİSTEMİ
Oyuncuların sorunlu kullanıcıları oyun içerisinden bildirebilmeleri için bir rapor sistemi oyuna eklendi. Her oyunun kayıtları iç gözlem için saklanmakta. Oyuncuları raporlamak bir tuşa basmak ve neler olduğuna dair bir açıklama yazmak kadar kolay.
YENİ ÇATIŞMA HARİTALARI
İki yeni harita Çatışma harita havuzuna eklendi.
Bir İmparatorluk şehri olan Echerion, birbiri ile çakışan iki bölgesini ayıran bir kanala sahiptir, her bir bölge takımlar için doğum noktaları olarak işlev görmekte. Oyuncular ana meydanı, bir çömlek atölyesini ve yükseltilmiş bir meydanı ele geçirmek için savaşacaklar.
Omor Limanı, eski ve yerleşik bir ticaret şehrinin eteklerinde yer alan bir balıkçı köyüdür. Bir takım şehri köyden ayıran kanalın karşısında başlarken, diğer takım köyün arka taraflarında başlıyor. Oyuncular ticaret yerleri, tersane, depo ve hanların arasında savaşıyorlar.
BİTİŞ
Eğer yaptığımız bu değişiklikler veya bu video ile ilgili olarak bizlerle paylaşmak istediğiniz bir geri bildiriminiz varsa lütfen aşağıya bir yorum bırakın.
İzlediğiniz için teşekkürler! Umarız tekrar karşılaşırız!

Oyunun acil olarak optimizasyona ihtiyacı var. Biraz da optimizasyona yönelik güncellemeler gelse tadından yenmeyecek. Oyun kendi sistem gereksinimlerini bile karşılayamıyor şu an.

İmparatorluk

bende mi denk geliyor bilemedim yoksa kombinasyon mu harika oluyor kuzait birimleri içerisinde iken imparatorluk askerleri çok şahane savaşıyor. sadece imparatorluk askerlerinden oluşan kurduğum birlik pek bir işe yaramazken hemen hemen yarı yarıya denk gelicek şekilde özellikle piyadesi imparatorlu süvarisi kuzait oldu mu askerler coşuyor.

1660 ti sıkıntısız oynuyordum 12 GB güncelleme 1.5.3 sanırım oyun takılıyor artık nasıl başardılar bilmiyorum optimizasyon berbat hale geldi ne güzel oynuyordum

Son yama ile birlikte oyunun skill ağacında ve ticaret kısmında bulunan menüler bozuldu. Dedim belki yeni oyun açsam düzelir ama düzelmedi. Sonra dosyaları doğruladım yine sonuç alamadım. artık yeni patch gelene kadar oyun oynayamayacağım.

Son yama ile birlikte oyunun skill ağacında ve ticaret kısmında bulunan menüler bozuldu. Dedim belki yeni oyun açsam düzelir ama düzelmedi. Sonra dosyaları doğruladım yine sonuç alamadım. artık yeni patch gelene kadar oyun oynayamayacağım.
Bugün bu hataları düzelten bir yama göndermeyi umuyoruz. Dün patch gönderirken bir sıkıntı çıktığı için gönderememiştik, onu düzeltir düzeltmez göndereceğiz. Yoksa çoktan düzeltildi hata.

Bugün bu hataları düzelten bir yama göndermeyi umuyoruz. Dün patch gönderirken bir sıkıntı çıktığı için gönderememiştik, onu düzeltir düzeltmez göndereceğiz. Yoksa çoktan düzeltildi hata.
İlginiz için teşekkür ederim.

Bannerlord'un içeriği, yapay zekası berbat çok fazla eksiği var.
Savaş dinamikleri biraz güzel ancak yine geliştirilebilir. Beklentilerimi hiç karşılamadı.
Yapay zeka çok sinir bozucu

Merhabalar oyun menülerinde inanılmaz fps düşüşleri var 1080 ti 8700k işlemci 32 gm ram ssd bütün donanımların yeterli olduğunu düşünüyorum ama menüler arası geçiş yaparken resmen 1 fps alıyoruz sorun bende olsa diğer oyunlarda bu tarz problemler yaşanmıyor ve ben internette bu sorunu yaşayan bir sürü konu gördüm acaba biz mi birşeyleri yanlış yaptık yoksa sorun hala pagelerde mi yaşanıyor lütfen geri dönüş yaparmısınız?

Merhabalar oyun menülerinde inanılmaz fps düşüşleri var 1080 ti 8700k işlemci 32 gm ram ssd bütün donanımların yeterli olduğunu düşünüyorum ama menüler arası geçiş yaparken resmen 1 fps alıyoruz sorun bende olsa diğer oyunlarda bu tarz problemler yaşanmıyor ve ben internette bu sorunu yaşayan bir sürü konu gördüm acaba biz mi birşeyleri yanlış yaptık yoksa sorun hala pagelerde mi yaşanıyor lütfen geri dönüş yaparmısınız?
herkeste var o sorun, senlik bir şey yok oyunun problemi.

herkeste var o sorun, senlik bir şey yok oyunun problemi.
Herkeste yok izlediğim bir kaç yayıncı var bakıyorum onlarda geçişlerde 0 sıkıntı var ama ben menü geçişlerinde muazzam sorun yaşıyorum ve bir arkadaşım torrentten indirdi oynadı onda da sorun yok yayını izlediğim eleman pc bir tık benimkinden iyi ama bu kadar farketmez bence ?

Herkeste yok izlediğim bir kaç yayıncı var bakıyorum onlarda geçişlerde 0 sıkıntı var ama ben menü geçişlerinde muazzam sorun yaşıyorum ve bir arkadaşım torrentten indirdi oynadı onda da sorun yok yayını izlediğim eleman pc bir tık benimkinden iyi ama bu kadar farketmez bence ?
Oyunun çalışması bilgisayardan bilgisayara farklılık gösteriyor maalesef. Emin olun ki sizde bir problem yok, tamamen oyundan kaynaklı.

Back
Top Bottom