Game of Thrones (İlk Sayfadaki Duyuruyu Okuyunuz)

Favori haneniz hangisidir?

• Arryn Hanesi

Votes: 13 3.7%
  • Baratheon Hanesi

Votes: 15 4.2%
  • Greyjoy Hanesi

Votes: 7 2.0%
  • Lannister Hanesi

Votes: 35 9.9%
  • Stark Hanesi

Votes: 155 43.9%
  • Targaryen Hanesi

Votes: 47 13.3%
  • Tully Hanesi

Votes: 5 1.4%
  • Tyrell Hanesi

• Martell Hanesi

Votes: 12 3.4%
  • Özgür Şehirler (Bravos, Qarth, Valyria vs.)

Votes: 17 4.8%
  • Yabanıllar

Votes: 12 3.4%
  • Dothrakiler

Votes: 21 5.9%
  • Diğer (Lütfen Mesaj ile Belirtiniz!)

• Total voters
    353

Users who are viewing this thread

https://www.imdb.com/title/tt6027920/

4.6/10'a düşmüş. 2 güne şu rezaleti unuturuz kendimize geliriz ama ben ne zaman bu diziyi hatırlarsam D&D şapşallarına söverim bunun kaçarı yok. Ömür boyu sövülecek bir iş başardılar.

Bu diziye başından beri güncel tanık olmak çok güzeldi, özellikle ilk 5 sezon için konuşursak gerçekten gelmiş geçmiş en güzel diziler listesinde ilk sıralara oynardı. Ama şu son 2 sezonla ve şu finalle en kötü bitirilen diziler arasına girdi.

Bence 6 ve 7'de de bir sıkıntı yoktu, tamamıyla 8.Sezon rezaletti. Bana göre 8. Sezonu bu dizi için fazla kısa kestiler. Ak Gezerleri 3.bölümde yok ettiler, biraz daha uzatabilirlerdi. 7.Sezonun final sahnesini izleyince oldukça heyecanlanmıştım. Büyük bir savaş, bolca aksiyon bekliyordum ama bu sezonla hevesim kursağımda kaldı. O kadar hazırlık, efekt ve yatırım boşa gitmiş gibi hissediyorum. 8. Sezonu biraz daha doldurup, uzatabilselerdi belki daha iyi olurdu. Çünkü insanlar 7. Sezonda (özellikle final sahnesinde) gördükleriyle büyük beklentiler içine girmişti ama 8. Sezonun 6 bölümlük olmasından belliydi. Resmen alele acele çekip bırakmışlar.

RoadWarriror said:
Bence 6 ve 7'de de bir sıkıntı yoktu, tamamıyla 8.Sezon rezaletti. Bana göre 8. Sezonu bu dizi için fazla kısa kestiler. Ak Gezerleri 3.bölümde yok ettiler, biraz daha uzatabilirlerdi. 7.Sezonun final sahnesini izleyince oldukça heyecanlanmıştım. Büyük bir savaş, bolca aksiyon bekliyordum ama bu sezonla hevesim kursağımda kaldı. O kadar hazırlık, efekt ve yatırım boşa gitmiş gibi hissediyorum. 8. Sezonu biraz daha doldurup, uzatabilselerdi belki daha iyi olurdu. Çünkü insanlar 7. Sezonda (özellikle final sahnesinde) gördükleriyle büyük beklentiler içine girmişti ama 8. Sezonun 6 bölümlük olmasından belliydi. Resmen alele acele çekip bırakmışlar.

Eskisi gibi 8.sezonu 10 bölümlük bile yapsalar yine elde birçok konu kalır tabiî eğer olayları oldu bittiye getirmezsen. 7.sezonun sonunda ellerindeki konuyla 2 sezon daha da çıkardı. Star Wars yapacağız diye efsane diziyi, en kötü biten diziler listesine eklediler.

Emilia scriptin genel hatlarıyla anlatılan halini Ekim 2017'de almış. Yani 2 yıl sayılmaz. 1 yıl çekim sürmüş (CGI uzatmış belli ki), 1 yıl da senaryo sürmüş. Tam 1 yıl harcamamışlardır senaryoya ama 6 bölüm için fazla uzun bir süre. 2 yıl uğraştılar demek biraz yanlış..

dizinin 4.sezonundan itibaren her sezonu kötüydü, siz başlarda çok hissetmediniz sadece ama suya koyulan kurbağa gibi yavaş yavaş kendileri ile çelişerek bu noktaya geldiler. başta dorne'u çok kötü yansıtıyorlar böyle olamaz dedik aman abartmayın dediniz, sonra dedik bak karakterler ışınlanmaya başladı ilk sezonlarda bir yerden bir yere haber uçurmak kaç bölüm sürüyordu dedik aman olacak o kadar dediniz, şimdi 8.sezonda artık kurbağa olarak öldüğünüzü yeni anlıyorsunuz.

ha bu lafım 5-6-7 o kadar da kötü değildi diyenlere, yoksa burada vardı yine gidişatı beğenmeyen insanlar.

5 o kadar kötü değildi. 6. sezonda da Battle of Bastards gibi bir bölüm var yani hakkını yememek lazım. Orada da çocuk niye zikzak yapmıyor falan diyorduk tabi yine ufak tefek mantıksızlıklar vardı ama 6'nın yarısından sonra kitaptan tamamen koptuktan sonra 7-8 tamamen çuvalladı. Ancak ivmesi yüksek oldu. 8. sezon genel anlamda ortalama başlayıp dibe vurdu misal.

Işınlanmalara hep sövüyordum ben. Wight çalma neydi ya? Biri bana bunu açıklasın sırf bir ejderha ölsün diye wight çaldırdılar bu dizide. Üstelik o çalma hikayesi de hiçbir şeye yaramadı. Dragonpit'te tek zombi gördüler diye folloş oldular güya ama sadece Jaime gitti kuzeye. Üstelik öyle fark yaratacak bir faydası da olması sadece Brienne'e gömmüş oldu gitmişken. Sonra götüm götüm geri geldi Cersei'yle kucaklaşa öldüler bravo. Koskoca wight çalma planı, çalma aşaması ve getirip ikna etmesi sırf ejderha ölsün ve Jaime Brienne'e gömsün diyeydi. Aynı mantıkla ikinci ejderhayı da bok yolunda harcadı dizi. 2 sene önce sızdırılan senaryo çok daha mantıklıydı bundan.

Öyle bir iki olay değil her yönüyle çuvalladı D&D. Bu dizinin ilk bölümünün adı Winter is Coming. Koca Stark hanesinin sözü Winter is Coming. Dizinin başından beri bunu duyduk Winter is Coming ve pat Winter toplam 3-4 bölüm sürdü, tek bölümde de yendik bitti. Kings Landing'i geç muhtemelen Riverlands'e bile gelemedi kış. Öyle wight gösterdik korktular dediğin Cersei ve Euron bile iplemedi kışı.

Bu dizi bu kadar boşluğa rağmen 7. sezonda Spoils of War gibi bir savaş gösterdi bize. Ondan sonra bu sezon resmen dalga amacıyla yapılmış fanfiction gibi. Lazy writing mi dersin, nasılsa dizi bitiyor diye sıvamışlar mı dersin bilmiyorum ama en kötü final yapan dizi olarak tarihe geçti.

Bana göre bozulma 5. sezonda başlıyor çünkü 5. sezonda GoT evreninde çok önemli olan ve kitapta yaşayan 2 önemli karakter öldü: Stannis Baratheon ve Barristan Selmy.
5. sezonu geçtim ondan sonra 6. sezonda dizinin sıçacağını görmüştüm. Çünkü kitaptan kopunca dizinin tarzı çok şiddetli bir şekilde döndüğünü gördüm. Ramsay'in Roose Bolton'ı tam da Robb Stark'ın intikamını alır gibi öldürmesinde bunu anladım. Ayrıca 6. sezonda Doran Martell gibi zeki ve entrika seviyesi yüksek bir adam da çok kolay bir şekilde öldü. Onu geçtim dizi Umber hanesini ihanet ettirdi çok saçma bir şekilde ve Rickon'u öldürttüler. Buradan da dizinin asoiaf evrenine dair önemli değerleri katledip sırf aktörleri ön plana çıkaracakları ve tamamen seyircinin isteklerine göre dizi yapacakları belliydi.
Umarım son bölümün puanı 1 falan olur.

Edit: Ayrıca Tower of Joy sahnesinde Bran'in ama babam onu yenmişti bize hep hikayesini anlatırdı falan demesine de hala ayrı uyuz oluyorum. Böyle bir söz söyletmenin amacı nedir ki bu bildiğimiz yalan anasını satayım.

~Mikail said:
Ayrıca 6. sezonda Doran Martell gibi zeki ve entrika seviyesi yüksek bir adam da çok kolay bir şekilde öldü.
O da mı o sezondaydı tüh. Zaten Dorne sonra iptal oldu.

Kitabı okuyanlar bilir, kitapta Dorne öyle bir anlatılıyor ki aklınız şaşar. Entrikaların üstadı diyebileceğimiz kişilerden Doran Martell burayı yönetiyordu. Bir de dizide tam anlamıyla yansıtılamayan ikinci karakter Euron Greyjoy. Bu adama Tyrion,Varys,Bealish'in zekasıyla Ramsay ve Joffrey'nin sadistliğini almış biri.
Bir kardeşini boğarak öldürdü. Birisinin de karısına tecavüz etti.

Ancak dizide karakter sadece Jaimeyle dalga geçen ve bolca testis şakası yapan birine dönüştü.

Ve son olarak söylemek istediğim şey, Kitapta ana konu Ak Gezenler. Bize vermek istediği mesaj zaten bunun üzerine. Kitapta bize, insanlar ne kadar taht için çalışsa da onları alacak tek şey Ölüm'dür herkesin gideceği yer.

Daenerys karakterinin geçmişine bakınca üzülüyor insan ya. Emilia Clarke final bölümündeki sahnesi için demiş ki o tekrar ilk sezondaki vulnerable hiçbir şey bilmeyen kıza döndü içindeki özü oydu. Öyle düşününce trajik oluyor. Neler geçti başından... Essos'ta kalıp orayı yönetseydi işte tutturmuş demir taht benim olacak diye.

Hakikaten ilk sezondaki hallerini, ikinci sezondaki sefaletini falan hatırlayınca üzüldüm yoksa sevdiğim karakter değildi. Kraliçeyim ben ne dersem kanundur kafasına girmişti zaten ama öldürecek kadar da deli olmamıştı hiç. Bir çok alternatif yol yazıldı 5. bölümden sonra işte nasıl daha mantıklı olurdu gibisinden. Birisinde de bu delirme olayının son 2 sezona daha rasyonel yayıp son çizgiyi Jon'un ihanet etmesi şeklinde yazsalar en azından son güvendiği sevdiği kişinin ihanetinin trigger etkisi yapıp sonsuz paranoyayı başlatmasına varabilirdi. Durduk yere delirdi ama yine de delirmediğini gördük final bölümünde. Sadece ne yapabileceği belli olmayan karakter imajı verebildiler. Yani ne yapabileceği belli olmayan bir karakterden zorla Mad Queen oluşturmaya çalıştılar.

Misal Sansa bağımsızlık ilan ediyorum dese ve bunun haberi gelse, bunun üzerine daha ordusu dinlenmeden kalkıp Winterfell'i yakmaya gidiyorum dese ve Jon böylece kararını vermiş olsa neyse ama durduk yere dengesiz queeni bıçaklayayım bari herkesin iyiliği için diye zorlamaları kötüydü. Tyrion da hiç kimseye yapmadığı iltifatları diziyordu. Herkesi ikna etmeye çalışıyordu Dany şöyle iyi kraliçe böyle süper lider falan diye. Tayyip gibi çıktı yanılmışım Dany en büyük tehditmiş diyor. :lol:

Nattens Madrigal said:
Hintli jeyne westerlinden beri sovuyoz biz moruk
Robb'un evlendiği hemşire bozuntusuydu bu dimi? Charlie Chaplin'in torunu kadrosundan girmiş zaten bu.

kierra said:
dizinin 4.sezonundan itibaren her sezonu kötüydü, siz başlarda çok hissetmediniz sadece ama suya koyulan kurbağa gibi yavaş yavaş kendileri ile çelişerek bu noktaya geldiler. başta dorne'u çok kötü yansıtıyorlar böyle olamaz dedik aman abartmayın dediniz, sonra dedik bak karakterler ışınlanmaya başladı ilk sezonlarda bir yerden bir yere haber uçurmak kaç bölüm sürüyordu dedik aman olacak o kadar dediniz, şimdi 8.sezonda artık kurbağa olarak öldüğünüzü yeni anlıyorsunuz.

ha bu lafım 5-6-7 o kadar da kötü değildi diyenlere, yoksa burada vardı yine gidişatı beğenmeyen insanlar.
ad13512duy8q.png
Neler buluyoruz neleerrr
Bakalim daha ne cikacak. Bu diziyi ovenleri fisliyoruz kampanyası

Back
Top Bottom