Game of Thrones (İlk Sayfadaki Duyuruyu Okuyunuz)

Favori haneniz hangisidir?

• Arryn Hanesi

Votes: 13 3.7%
  • Baratheon Hanesi

Votes: 15 4.2%
  • Greyjoy Hanesi

Votes: 7 2.0%
  • Lannister Hanesi

Votes: 35 9.9%
  • Stark Hanesi

Votes: 155 43.9%
  • Targaryen Hanesi

Votes: 47 13.3%
  • Tully Hanesi

Votes: 5 1.4%
  • Tyrell Hanesi

• Martell Hanesi

Votes: 12 3.4%
  • Özgür Şehirler (Bravos, Qarth, Valyria vs.)

Votes: 17 4.8%
  • Yabanıllar

Votes: 12 3.4%
  • Dothrakiler

Votes: 21 5.9%
  • Diğer (Lütfen Mesaj ile Belirtiniz!)

• Total voters
    353

Users who are viewing this thread

Umarım Howland Reed bi ortaya çıkar da Jon'un gerçek kimliğini açıklar.Hem Meera'da yuvaya dönüyor.Belki görürüz yani.
Bu arada bir an Jon ile Gendry bir araya gelince sevindim böyle aha Ned ve Robert gibi falan dedim ama Jon'un babasının Rhaegar olduğunu hatırlayınca bayağı bir gerildim.
Nedeni şu:

~Mikail said:
Umarım Howland Reed bi ortaya çıkar da Jon'un gerçek kimliğini açıklar.Hem Meera'da yuvaya dönüyor.Belki görürüz yani.
Bu arada bir an Jon ile Gendry bir araya gelince sevindim böyle aha Ned ve Robert gibi falan dedim ama Jon'un babasının Rhaegar olduğunu hatırlayınca bayağı bir gerildim.
Nedeni şu:
Teknik olarak Jon'un annesi için savaşıyorlardı orada. :lol: Hatta o savaşın başlama sebebi Jon'un annesi. Vah garibim ya.

Amerika benim gözümde işgalci olur. Bağlılık yeminleri soylu gösterilmeye çalıştırılsa da nabza göre şerbet vermek, tarihen böyle. Az vassal senyörüne içten bir bağlılık beslemiştir, genelde menfaatlerin neyi uygun görürse onu yaparsın. Feodal bir dönemde olmadığımızdan verdiğim örnek de çok alakalı olmamış onu fark ettim, Fransa kralı Napoli'ye boyun eğdirdiğinde haklı olduğu için değil gücü yettiği için eğdiriyor; yemin memin işin süsü. Uygun zamanda da gereken hamle yapılıyor.

Düşüncene saygı duyuyom ama biraz uyduruon bence(kitaptan bir referansın varsa bilemicem)  :lol: Little finger da ordu toplayıp alsa tahtı alacak işte, oyun değil ki bu kuralları olsun ahanda varis varsa alamazsın falan. Dizide ışığın tanrısı köylüler tahta geçecek deyip krallar köylü olursa eyvallah dicez konseptin bağlanma noktası bu kurgu evreninden paylaşılanlar sonuçta, ve bizim spekülasyonlarımız. Diziden gördüğüm kadarıyla verasetin nasıl işlediği hakkında düşüncemi paylaştım :smile:

Yalnız tartışmaya dahil olmadan belirteyim, o örnek olmamış. Amerikanın ortadoğu işgali bu durumla zerre uyuşmuyor. Westeros batılı, gelişmiş bir yer. Ortaçağ başları hatta Kavimler Göçü sonrası Avrupasını düşünün böyle, ama herkes bölük pörçük. Dükalıklar, prenslikler falan. Bunu alın aynın kopyala yapıştır yapıp Amerika'ya koyun. Hemen sonra asıl Avrupayı 300-500 yıl ileri alın, coğrafi keşiflerini bitirmiş, barutu aktif silah haline getirmiş, düzenli organize ordular kurmuş kolonicileri bu şekildeki Avrupa'ya sürün. Barut ejderhalar kadar etkili ve felsefik olmayacaktır ama olan şey böyle bir şey olurdu işte. Kolonicilerin orayı işgal edip Amerika'yı birleştirmesi, bütün herkesi kendine bağlayıp Washington'da taht kurup oturması gibi bir şey olurdu.

Şimdi pürüzleri falan geçelim böyle bir şey oldu ve günümüze kadar geldi diyelim. Ki Targaryenler de 330 küsür yıl yönetiyor sanırım Mad King'e kadar. Trump bizim Mad King'imiz olsun. Amerika'da bir şeyler olsun ve birileri Kral Trump'ı devirsin. Detaylara girmeye gerek yok. O günde kadar bilinen Amerikayı yöneten hanedan yerine başka köklü, güçlü biri geçmiş olsun yani. Şimdi de Trump'ın soyundan gelen birisi Afrika'dan kabileleri toplamış, önceki eski insanların barutla karşılaşması gibi bir farka sahip olarak geri dönüp tekrar Amerika benimdir ulan, Make America Great Again diyor olsun.

Böyle bir durumda bu bölgedeki taht kavgasında kimin öncelikli, kimin piç, kimin ilhakçı, kimin gaspçı olduğunun önemi olmazdı ki. Bu karışıklıkta Amerika 50 tane eyalete bölünüp bağımsız bağımsız takılabilir de. Yani kısacası gücü olan tahtı alır, Targaryen hakkıdır, şunun başıdır, o hak eder bu etmez önemli değil. Çünkü bence mevcut durum çok şekil değiştirecek. Çünkü walker tehdidi herşeyden daha büyük. Şimdi bir birini boğazlasalar bile son Cersei ve Jon gil kalırsa paşa paşa birlikte çalışacaklar.

Cioss Julius U.X. ? said:
Teknik olarak Jon'un annesi için savaşıyorlardı orada. :lol: Hatta o savaşın başlama sebebi Jon'un annesi. Vah garibim ya.
Aynen.  :grin: Ama bir yandan her ne kadar Rhaegar'ı sevsem de Rhaegar'ın da suçu var.Evli barklı adam.Kendini kitaplara boğdu kehanet gerçekleşsin diye Lyanna'ya gitti.Barristan'ın da söylediği gibi:
"Prince Rhaegar loved his Lady Lyanna and thousands died for it."
Konuşuldu mu bilmiyorum ama Dany ve Jon birbirlerini seviyolla.Hele Dany'nin verdiği şurada verdiği bakış:

Bu arada birkaç kişi hariç herkes Dany'i yermiş şöyle bi yorumlara göz attığımda ama Dany'i büyük oranda haklı buluyorum ve yaptıklarını da onaylıyorum.Randyll Tarly gibi bir komutanın o şekilde ölmesi benim de içime sinmedi ki zaten diziciler değerini de çok bilmez ama bu bir savaş.Daenerys bir kadın ve savaşı tatlişko olarak kazanamaz.Cersei'nin şu sözünü hatırlatırım:
“The only way to keep your people loyal is to make certain they fear you more than they do the enemy.”
Ayrıca Cersei gibi bir kadın için Daenerys gayet yerinde bir eşleşme.Ama umarım ki babası gibi bir red wedding tarzı olaya imza atmaz.Atarsa.....

~Mikail said:
Konuşuldu mu bilmiyorum ama Dany ve Jon birbirlerini seviyolla.Hele Dany'nin verdiği şurada verdiği bakış:
Ama umarım ki babası gibi bir red wedding tarzı olaya imza atmaz.Atarsa.....
Yapacak. Eminim bundan.
Ama başarıya ulaşmayacak muhtemelen çünkü Queenslayer teorisi öyle böyle gerçek olacak. Bu bölümde Jaime ile Cersei arasında geçen diyaloğu hatırlatırım. Hatta tekrar izleyebilirsiniz daha iyi görmek için. Never betray me again diyor sarılırken ve Jaime'nin bakışı hoş değil. Cersei bütün kartlar karşı tarafta da olsa pes edecek gibi durmuyor. Biraz da kafayı yemeye başlamasından sanırım. Bu görüşme işlerini de, ateşkesi de babası gibi karşı tarafı yemleyip yok etmek için kullanacağı bariz belli. Yapmazsa Cersei değildir zaten. Babası Red Wedding yaptı, kızı neden Green Bişibişi yapmasın?

(Wildfire çok seviyor ya hanımabla)

Yapacak. Eminim bundan.
Ama başarıya ulaşmayacak muhtemelen çünkü Queenslayer teorisi öyle böyle gerçek olacak. Bu bölümde Jaime ile Cersei arasında geçen diyaloğu hatırlatırım. Hatta tekrar izleyebilirsiniz daha iyi görmek için. Never betray me again diyor sarılırken ve Jaime'nin bakışı hoş değil. Cersei bütün kartlar karşı tarafta da olsa pes edecek gibi durmuyor. Biraz da kafayı yemeye başlamasından sanırım. Bu görüşme işlerini de, ateşkesi de babası gibi karşı tarafı yemleyip yok etmek için kullanacağı bariz belli. Yapmazsa Cersei değildir zaten. Babası Red Wedding yaptı, kızı neden Green Bişibişi yapmasın?

(Wildfire çok seviyor ya hanımabla)
Hıhı zaten o sahneye dayanarak konuştum.Ama işte hoşuma gitmeyen durum Cersei'nin hamile kalması.Gerçi bilerek yaptı.Amacı Jaime'yi kendine sadık kılmak.Zamanında Sansa'ya kadınların tek silahı gözyaşı değildir en güçlüsü bacaklarının arasında gibi bir şeyler öğütlemişti.Yani Cersei yaptı yapacağını...Hele ki bu hamilelik mevzusuyla Jaime'nin Cersei'yi öldürüşü hayalim gitti.

Yani kısacası gücü olan tahtı alır, Targaryen hakkıdır, şunun başıdır, o hak eder bu etmez önemli değil.

Aynısını ben de savunuyorum. Fakat burada mesele taht hakkı değil, Robert'ın eninde sonunda bir gaspçı olduğu.

http://www.dorkly.com/post/84850/5-game-of-thrones-doodles-for-last-nights-episode

Dany  :lol:

http://www.inquisitr.com/4423264/this-new-game-of-thrones-fan-theory-about-jaime-cersei-and-tyrion-could-change-everything/

Enteresan buldum ben. Tywin uzun süre Aerys'in yanındaydı. Biz Tyrion mı yasaknçovuk diyorduk. Düzgün bir kanıt yok ama ya tam tersine Jaime ve Cersei'nin babası Aerys ise ve Tyrionun babası Tywin ise? Tywin bunu biliyorsa buna müsade edecekti. Çünkü denediğinde kendi çocuğu cüce oldu. Bu yüzden diğerlerine göz yumdu. Bir de karısını gerçekten seviyordu Tywin.

Dizi böyle şeyleri sever. Biz Mad King'in kızı babası gibi olur mu derken Dany bekliyoruz ama eğer bu böyleyse Mad King'in kızı Cersei babası gibi delirme yolunda zaten. Ayrıca ensest Targaryen geleneğiydi. Kam bağıyla geçmez öyle bir şey ama dizi böyle gözümize sokuyordu belki de.

Teori de Jaime vaadeilen prenstir diyor. Okuyun bir tartışalım. Kitapçılar bir şey biliyor mu bu konu hakkında merak ettim.

Aslında bir çok teori bulunuyor. Tyrion'dan tut Bran'e kadar. Fakat bunlardan en kabul göreni Jon, çünkü akla en yatkın gelen o. Aynı zamanda Azor Ahai için gerekli tanımları veriyor. Ama Jaime de olabilir, özellikle son bölümde verdiler bir kaç şey. Azor Ahai tanımını yeniden vereyim,

GenghisKhan said:
Üstad Aemon ve Melissandre'nin söylediğine göre Azor Ahai, kanayan yıldızın altında toz ve duman içinde doğacak, kral kanı taşıyacak,
ejderhalarla ilgisi bulunacak, elinde alevli bir kılıç yani Işıkgetiren olacak.

Şimdi son bölümde Jaime boğulmak üzereyken son anda kurtuldu. Savaş alanında ise toz ve duman hakimdi. Hani boğulup ölmek üzere iken son anda kurtulmak yeniden doğmak anlamına gelir mi? Onu şey etmek lazım.

Bu arada Cioss senin attığın linki okumadan yazdım bu iletiyi dur seninkini de okuyacağım.

Yalnız sevgilisini öldürmesi durumu sorunu var. Queenslayer deyip duruyoruz dikkat edemedik pek. Ygritte'i Jon öldürmedi. Aynı şekilde Khal Drogo'yu Dany öldürmedi. Tower of Joy'da Ned Arthur Dayne'in kılıcını yatağın başına koyuyordu. O bile kanayan yıldız kabul ediliyorsa Jaime için de vardır bir şeyler. Eğer gerçekten Aerys'in çocuklarıysalar Tywin ve Aerys'in dostluğunun dağılması, çekişme başlamasına kadar yolu var. Cersei'nin sonu Jaime'nin elinden olursa bir adım daha yaklaşmış olur diğerlerine göre. Şu an Jaime ne yaptığının farkında değil öyle boş boş dolanıyor. Baba olucam hehehe motivasyonu nereye kadar götürebilir ki? Walker gerçeğini öğrendiği zaman kesinlikle boş durmayacaktır ve muhtemelen Cersei wildfire komplosu yapmaya çalışacak. Öyle bir son olması olası.

Geçmişte Robert, Battle of Trident'ta yaralanınca Ned'i yolluyor King's Landing'e git diye. Ama Ned'den önce Tywin'in ordusu oraya geliyor. Tywin Aerys'in eski kankası ve bu sayede yemliyor kralı aç seni kurtaralım koruyalım diyor. Kral inanıyor. Ama şehrin her yerinde wildfire depolamış. Lannister ordusu şehre girip deli gibi yağmalıyor, öldürüyorlar. Mad King Red Keep'te en sonunda ümitlerimiz tükendi git patlat diyerek Pyromaster'a emir veriyor ama orada Jaime Lannister da var. Pyro masterı öldürüp gidip Mad King'i öldürüyor. Sonra Ned geliyor ve ölmüş Aerys'i ve tahtta oturan Jaime'yi görüyor ona Kingslayer diyor.

Şimdi aynı şekilde görüşmeye gelebilirlerse yani başarırlarsa Cersei kesinlikle ama kesinlikle bir puştluk yapacak. Jaime bunu fark edecek ve wightı görünce da onların haklı olduğunu anlayacak. Cerseiyi engelleyemeyince önce Qyburn'ü sonra da Cerseiyi öldürecek. Jon burada gelip Jaime'ye Queenslayer lakabını takarsa tadından yenmez.

@Cioss
İyi güzel de zamanlama yanlış. Daenerys ve Jon ateşkes yapmak istemiyor mu Cersei ile? Bu ne demek, önceliği Ak Yürüyenlere vereceğiz. Yani bence son sezon final veya finale yakın kuşatılacak King's Landing. Bu doğrultuda Jaime Cersei'ye niye dokunsun, kardeşini ve sevgilisini neden öldürsün? Zamanlama yanlış, Jaime olamaz bence.

GenghisKhan said:
Aslında bir çok teori bulunuyor. Tyrion'dan tut Bran'e kadar. Fakat bunlardan en kabul göreni Jon, çünkü akla en yatkın gelen o. Aynı zamanda Azor Ahai için gerekli tanımları veriyor. Ama Jaime de olabilir, özellikle son bölümde verdiler bir kaç şey. Azor Ahai tanımını yeniden vereyim,

GenghisKhan said:
Üstad Aemon ve Melissandre'nin söylediğine göre Azor Ahai, kanayan yıldızın altında toz ve duman içinde doğacak, kral kanı taşıyacak,
ejderhalarla ilgisi bulunacak, elinde alevli bir kılıç yani Işıkgetiren olacak.

Şimdi son bölümde Jaime boğulmak üzereyken son anda kurtuldu. Savaş alanında ise toz ve duman hakimdi. Hani boğulup ölmek üzere iken son anda kurtulmak yeniden doğmak anlamına gelir mi? Onu şey etmek lazım.

Bu arada Cioss senin attığın linki okumadan yazdım bu iletiyi dur seninkini de okuyacağım.

Hayır Jon Azor Ahai olmak için pek beklentileri karşılamıyor. Jamie'nin Queenslayer olma teorisine bağlı olarak Azor Ahai olma ihtimali daha yüksek. Jamie gibi bir karakterin yaşatma nedenleri apaçık ortada zaten. Koskocaman savaşta esir düşüyor ve sadece elini kesip yolluyorlar üstelik Ned Stark'ın kellesini almalarına rağmen. Sonra tam Ejderha saldıracakken biri süperkahraman gibi onu kurtarıyor.

Jon'da Azor Ahai olabilir ama Jamie'nin olma ihtimali daha yüksek.

@Cioss
Kitapta Cersei'nin hep babası gibi olmaya çalıştığı ama aslında babasının buz gibi olduğu ve kendisinin çılgınateş gibi olduğu vurgulanıyordu.

Hobeto13 said:
Khal Drogo'yu Dany öldürdü yalnız. :razz:
Sayılmaz.
Zaten beyni gitmiş adamın yüzüne yastık bastı canım öyle Azor Ahai mi olur? :lol: Sadece daha fazla acı çekmesin diye sonlandırdı işte.

GenghisKhan said:
@Cioss
İyi güzel de zamanlama yanlış. Daenerys ve Jon ateşkes yapmak istemiyor mu Cersei ile? Bu ne demek, önceliği Ak Yürüyenlere vereceğiz. Yani bence son sezon final veya finale yakın kuşatılacak King's Landing. Bu doğrultuda Jaime Cersei'ye niye dokunsun, kardeşini ve sevgilisini neden öldürsün? Zamanlama yanlış, Jaime olamaz bence.
Tamam işte anlattım onları geride.
Cersei delirme belirtileri gösteriyor artık Jaime de farkında. Jaime ikna olacak muhtemelen ve hatta çoğunluk anlayacak kuzeydeki durumun ciddiyetini. Ama Cersei Qyburnle plan yapmış olacak önceden ve inanmayacak. İnansa da önemsemeyip herkesi öldürmeye çalışacak. Jaime de bunun üzerine Cersei'yi durdurmaya çalışacak. Muhtemelen orada kopacak ipler. Gayet olası. "Never betray me again" dedi Cersei son bölümde ve Jaime garip oldu. Bu diziyi izliyorsanız bunun boş hareket olmadığını anlamanız lazım.
~Mikail said:
@Cioss
Kitapta Cersei'nin hep babası gibi olmaya çalıştığı ama aslında babasının buz gibi olduğu ve kendisinin çılgınateş gibi olduğu vurgulanıyordu.
Hala öyle. Aslan olmaya çalışıyor ama farklı. Jaime de öyle. Babası gibi değil. Aralarında Tyrion benziyor babaya. Önceki yazdığımda da dediğim gibi Tywin de eğer bunu biliyorsa Tyrion'dan o yüzden öyle nefret ediyordu. Çünkü tek gerçek evladı Tyrion ve o da bir cüce.

Back
Top Bottom