Görev Ekleme

Users who are viewing this thread

Ordumuzda x adlı askerin olduğunu sorgulayan kod;
Code:
(store_troop_count_companions,<destination>,<troop_id>,[party_id]),
bu mu?

Ahmet Aktaş said:
Park Shin Hye said:
Code:
bu mu?

sanmıyorum.

Ahmet aktaş öyle değilse yardimci olman gerekirdi

Park Shin Hye o sorgulayan kod şu

Code:
main_party_has_troop

Şuan telde olduğum için örnek bi kod veremedim bazi module dosyalarinda genelde game menuste olur aratırsan daha ayrintioayrintilisini bulabilirsen

aliemre461 said:
Ahmet Aktaş said:
Park Shin Hye said:
Code:
bu mu?

sanmıyorum.

Code:
main_party_has_troop

Şuan telde olduğum için örnek bi kod veremedim bazi module dosyalarinda genelde game menuste olur aratırsan daha ayrintioayrintilisini bulabilirsen
Sağol :smile:

aliemre461 said:
Ahmet Aktaş said:
Park Shin Hye said:
Code:
bu mu?

sanmıyorum.

Code:
main_party_has_troop

mobilden nasıl yazmamı bekliyorsun?

Ahmet Aktaş said:
aliemre461 said:
Ahmet Aktaş said:
Park Shin Hye said:
Code:
bu mu?

sanmıyorum.

Code:
main_party_has_troop

Ben yazdim :wink:

aliemre461 said:
Ahmet Aktaş said:
aliemre461 said:
Ahmet Aktaş said:
Park Shin Hye said:
Code:
bu mu?

sanmıyorum.

Code:
main_party_has_troop

Ben yazdim :wink:

tebrikler.

görev notlarına ilerleme durumu ekleme

örnek olarak "4 tane dağ haydutları grubu avla" adında bir görevi ele alalım. diyalogları hazırlarken aşağıdaki kodu eklemeniz gerekecek.
(store_num_parties_destroyed_by_player, "$gorevden_once_avlanan_haydut", "pt_mountain_bandits"),

diyalogları düzenledikten sonra module_triggers'a aşağıdaki kodları ekleyin. bu kodlar sayesinde diyelim ki 3 grup avlamışsanız görev notlarında "ilerleme: %75" yazacak.
Code:
#gorev bitirme
  (0.3, 0.0, 1.1, [(check_quest_active, "qst_haydut_avla"),(neg|check_quest_succeeded, "qst_haydut_avla"),
                   (store_num_parties_destroyed_by_player, ":avlanan_haydut", "pt_mountain_bandits"),
                   (store_sub, "$fark", ":avlanan_haydut", "$gorevden_once_avlanan_haydut"),
		   (ge, "$fark", 4),
                  ],
                  [(call_script, "script_succeed_quest", "qst_haydut_avla")]),

#gorev ilerleme			  
  (0, 0, 0, [], [(check_quest_active, "qst_haydut_avla"),(neg|check_quest_failed, "qst_haydut_avla"),
                 (assign, ":percentage", 100),
                 (val_mul, ":percentage", "$fark"),
                 (val_div, ":percentage", 4),
                 (assign, reg0, ":percentage"),
                 (add_quest_note_from_sreg, "qst_haydut_avla", 8, "@Ilerleme %{reg0}", 0),
                ]),

4 yazan yerlere avlamamız gereken haydut sayısını yazıyoruz.

yukarıdaki gibi script_succeed_quest yazarsanız ödülü, görevi veren kişi ile konuştuktan sonra alırsınız. onun yerine script_end_quest yazıp ödül işlerini de burada düzenlemeniz mümkündür.

8 yazan yeri değiştirmeyin çünkü 8, "görevi bitirmeniz için şu kadar gününüz var" yazısının altındaki boş satırı temsil ediyor.

ben basit ve anlaşılır olsun diye kodları böyle yazdım eğer çok fazla sayıda görev ekleyecekseniz görev slotlarını kullanarak veya değişkenlere atama yaparak kodları düzenlemeniz tavsiye edilir.

@Ahmet Aktaş
hepimizin diğer kodlara bakarak bişeyler yapabildiği dönemler olmuştur veya olacaktır ama ilk başlarda biz diğer kodlara bakıyorduk kodlar da bize bakıyordu ve bişey yapamıyorduk. geldiğimiz yeri unutmamak gerek. bana birisi bişey sorduğu zaman "ben diğer kodlara bakıp yaptım sen de diğer kodlara bak yap" diye cevap versem hoş olur mu? bence olmaz. onun için görev ekleyen arkadaşların işine yarayacak bir kodu daha tavsiye edeceğim.

(store_partner_quest,":gorev")

bu kodu diyaloglara eklediğimiz zaman konuştuğumuz kişi bize görev vermemişse ":gorev" yazan yere -1 değeri atanıyor. eğer görev vermişse bize verdiği görev atanıyor. eğer modunuzda çok fazla sayıda görev varsa diyalog başlatma şartı olarak bu kodu kullanmak oldukça kolaylık sağlıyor.

eğer görev vermemişse: (store_partner_quest,":gorev"), (lt,":gorev",0)
haydut avlama görevi vermişse: (store_partner_quest,":gorev"), (eq,":gorev","qst_haydut_avla")

not: module_quests'te bu kodu kullanmak istediğiniz görevlerin olduğu satırlara qf_random_quest eklemek gerekiyor yoksa bu kod çalışmaz.

ben galiba yanlış ifade ettim kendimi. benim demek istediğim diğer görevler modcular için referans niteliğinde olması. mesela adam öldürme görevi yapacaklarsa hunt fugitive(galiba ingilizce adı böyleydi) görevini incelemeleri onların yararına olur aynı şey sığınak görevleri, kaçırılan kızın görevlerinde falan da geçerli. böyle yaparak basitten zora doğru görev ekleyerek kendilerine özgü bir yöntem geliştirebilirler. yani ben sadece tavsiyede bulunmak istedim :grin: yanlış anlaşıldıysa kusura bakma.

yoksa zamanında  bende senden, hyperden bolca yardım aldım ki hala da alıyorum :grin:

yok estağfurullah ne kusuru. ama ilerleme durumu eskiden qf_show_progression koduyla yapılıyordu ve referans alabilecekleri görevler vardı ama şu an warband'de ilerleme durumunu gösteren bi görev yok. m&b'nin modül sistemindeki kodları kopyala-yapıştır yapınca da olmuyor çünkü qf_show_progression kodu eskisi gibi çalışmıyor.

buz said:
yok estağfurullah ne kusuru. ama ilerleme durumu eskiden qf_show_progression koduyla yapılıyordu ve referans alabilecekleri görevler vardı ama şu an warband'de ilerleme durumunu gösteren bi görev yok. m&b'nin modül sistemindeki kodları kopyala-yapıştır yapınca da olmuyor çünkü qf_show_progression kodu eskisi gibi çalışmıyor.

bir dakika ben sanki çok önceden öyle bir göreve rastlamıştım diye hatırlıyorum.  :roll:

tamam pardon ya heroes calradia moduydu o :grin:

Papatya yada zurafa yerine ne yazmalıyım ve bunlardaki 3 dosyaya ayrı ayrı nsıl bağlantılı oluyor ve dielogta 2şık çıkarmanın mantığı ney

papatya ya da zürafa yerine istediğini yazabilirsin ama start ya da close_window'u kafana göre değiştiremezsin.

aşağıdaki örnekte "Culmarr Kalesi'ni al gel." dedikten sonra zurafa54 yazdığımız için bu cümleye cevap olarak zurafa54 ile başlayan cümleler verilecektir. bunlar da "Pekala." ve "Uzgunum ilgilenmem gereken baska islerim var." bu mantıkla istediğin kadar şık ekleyebilirsin.

[trp_npc1, "start", [(neg|check_quest_active,"qst_kale"),(neg|check_quest_finished,"qst_kale"),], "Culmarr Kalesi'ni al gel.","zurafa54",[]],
[trp_npc1|plyr, "zurafa54", [], "Pekala.","zurafa55",[]],
[trp_npc1|plyr, "zurafa54", [], "Uzgunum ilgilenmem gereken baska islerim var.","close_window",[]],
...

Back
Top Bottom