FPS Çözüm Önerileri (Ceviri)

Users who are viewing this thread

Alan Derinliği
Alan Yansıması
Işık Süzmeleri
Yer Saçılması
Döşeme
Bloom-Düzgünleştirme
Film Grain-Film Etkisi

Şunları güncelleyebilir misin ? Türkçe isimleri bende farklı gözüküyor.

Bu konuyu kim bulduysa Allah razı olsun. Savaşlarda kasma artık yaşamıyorum. Gerçi 180 asker denedim şuana kadar. 300-500 askerle nasıl olur bir de ona bakmak lazım.

Kar yağdığı bir savaşta 50-80 fps gördüm.

Sanal bellek sistemi hızlandırmaz. Sadece RAM yetersizliğinde HDD'yi kullandığından çalışmaya devam eder fakat sisteminiz yavaş bir bellek kullandığından yavaşlayacaktır.

Bir ifadeye denk geldim. Bende disk %100 oluyor. Sanal bellek bana zararlı o zaman.

Last edited:
İşletim sistemi HDD'ye yüklüyse sanal bellekten uzak durun. Daha doğrusu 16-800 MB aralığı verip bırakın en azından daha büyük sorun yaşatmasın. HDD'deki sanal belleğe geçince sistem felç geçirir oyun oynamayı bırak işletim sistemini kullanamaz hale gelirsiniz.

Ram programı yüzünden mi bilmiyorum ama mavi ekran hatası aldım. Bilgisayara format atalı daha yeni oldu ve bırak virüsü hiç cracklı dosya bile indirmedim. Mavi ekran hatası genelde ram den dolayı olabiliyor.

Oyunun sistemini şuan çok garip buluyorum. Bu yeni nesil bir oyun (2019) ve "Texture Streaming Budget" kısmı maksimum 2.5GB olarak ayarlanıyor ama oyun VRAM kaçağı olduğu için daha fazlasını yiyor. VRAM kaçağı tamamen düzeldiği zaman geliştiriciler texture vram bütçesini şu şekilde düzenlemeli:

Low= 1639MB VRAM
Medium= 2458MB VRAM
High= 3277MB VRAM
Very High= 4916MB VRAM

Rakamlar çok uçuk görünebilir ama bence en mantıklısı bu.

Sanal bellek sistemi hızlandırmaz. Sadece RAM yetersizliğinde HDD'yi kullandığından çalışmaya devam eder fakat sisteminiz yavaş bir bellek kullandığından yavaşlayacaktır.
Arkadaşın yazdığı bilgiye ek olarak sanal bellek sadece ram yetersizliğinde değil aynı zamanda ram yeterkende sanal belleğe veri aktarımı yapar.. işletim sistemi en yüksek veriyi toplam bellek miktarı kapasitenin üzerinde olacağını hesapladığı anda parçalara bölerek sürekli sanal belleği kullanır.. bu işlem pagefile.sys dosyası hangi harddiskde ise o harddiskin okuma ve yazma hızını adeta sömürür.. ben bütün testlerimi 8 GB kapasitesi olan bi bellek üzerinde yaptım.. bence asıl tartışılması gereken konu sanal bellektir.. çünkü 300 askerin üzerindeki savaşlarda 8 GB ram yetersiz olduğu ortada.. mesela bi örnek vereyim çok kalabalık bi savaştan çıkmıştım ram kullanımı 3 gb görünüyodu tabi daha önce sanal belleği kullandığı için böyleydi.. ancak fazladan 5 gb ram olmasına rağmen işletim sistemi tek bi hamle yaparak sanal belleğe 2 gb ram daha transfer etti ve ram kullanım miktarı 1 gb oldu.. bu çok açık demektir ki boş ramin olsada sanal belleği kullanır.. olmasada sanal belleği kullanır.. işte tam olarak sanal belleğin önemi bu yüzden çok fazla.. aşağıdaki komudu cmd ekranına yazarak sizde pagefile.sys dosyasını istediğiniz bi harddiske taşıyabilirsiniz..
cmd yi açarken administrator yetkisi olması zorunludur.. yoksa taşıma yapılamaz..

reg add "HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management" /v PagingFiles /t REG_MULTI_SZ /d "E:\pagefile.sys 8192 16384"

"E:\pagefile.sys" taşımak istediğiniz sürücünün yoludur.. sonraki sayılarda minimum ve maximum sanal bellek miktarları..
eğer siz yüksek hızda okuma ve yazma hızına sahip bi harddiski sadece bannerlord için kullanmak isterseniz bu yolla kendi raminizi rahat rahat kullanabilirsiniz..

eğer bi pagefile.sys dosyası hem işletim sistemi ile aynı harddiskde ve oyun dosyalarıda aynı harddiskde ise vay ki o harddiskin haline.. nasıl ki birden fazla dosyayı aynı anda internetten indirirken internet bağlantınız birden fazla katlara bölünüyosa.. harddiskden veri okurken veya yazarkende bu aktarım miktarı katlanarak bölünür.. aynı anda 2 farklı dosya okursanız okuma hızınız ikiye bölünür.. hal böyle olunca windows zaten oyun oynarken görüntü aktarımı yapmak zorunda olduğundan pastadan ilk payı windows alır.. 2.payı o anda işlem yapan oyun kaplama vs.. yükleyip işleyebilmek için alır.. üçüncü ve en büyük payı sanal bellek için pagefile.sys dosyası alır.. pastadan payını alan alana.. diyelim ki harddiskin okuma hızı 200 mb bu üçe bölündüğünde eğer ki adil bi miktar dağıtılırsa her parça 66 mb hızla işlem yapacak demektir.. kaldı ki dengeli dağıtamaz.. işte tam olarak bu yüzden her bir pay farklı harddisklere bölünürse.. aktarım hızında bölünme olmadan okuma ve yazma işlemleri hızla biter.. geldik bin puanlık en sağlam soruya.. teknik açıdan bunun fps ye ne farkı olur.. faydası yada zararı.. yani derlerki ssd fps ye fayda etmez.. ssd yi süperman zannetmeyin falan.. herkezin unuttuğu konu şu ki bilgisayarda herşey veri aktarım yöntemiyle olur.. nerden bakarsan bak.. bi işlem ne kadar yüksek hızda veri aktarırsa.. o kadar çabuk biter.. ne kadar çabuk biterse sonraki aktaracak verilere o kadar erken başlar.. bütün bunların toplamı bilgisayarın işlem gücü olarak elini kolaylaştırır.. bilgisayardaki bütün kaynakların daha az meşgul olmasını sağlar.. peki az meşgul olan bi sistem fps sorunu yaşar mı? yaşamaz.. en azından teknik olarak yaşamaz.. bu açıdan baktığın zaman SSD fps ye etki eder.. atıyorum eğer ki bi kaplama okuma anında 4 saniye erken biterse.. o 4 saniyede bilgisayar başka işlemleri rahat yapmaya hatta onları bitirmeyede fırsat bulur.. bu fps artışı değilde nedir? insanlar hep ssd yi (loading..)yükleme ekranlarında işe yaradığını düşünür.. oysa günümüz optimizasyonları mesafe yöntemiyle veri yükler ve bunları işlemeye başlar.. yani oyundaki karakter yaklaştıkça, koştukça, yürüdükçe, hareket ettikçe etrafdaki kaplamalar yüklenir.. bunlarda loading.. yazmadığı için mi ssd nin gücünden saymazsınız.. herşeyi ram'e atmaya kalkarsan böyle 8 gb ram yetmez.. evet ssd yi süperman zannediyoruz çünkü zaten süper bişey [:

Özel savaştan 1000 kişiyi savaştırdım. Hiç kasma olayı falan olmadı. Ayarlar var sayfanın başında. Onları yaptım. Size de tavsiye ederim. Ram programı ile kullanmayı tavsiye etmiyorum. Mavi ekran hatası alabilirsiniz.

Ssd almak şart mı ? Windows 10 yüzünden şart bence. Windows 10 ilk çıktığı zamanlar güncellemeyi kapattım. Fıstık gibiydi bilgisayar. Sonra xbox 3 aylık kampanyasına denk geldim, güncelleştirmeyi açtım. Sonuç ne mi oldu ? Hayatımda disk %100 ile karşılaştım. Windows um orjinal olduğu halde korsan bile yüklemeyi düşünüyorum şu olay yüzünden. Ssd alana kadar da biraz dişimizi sıkacağız.

Ben bu bilgisayarı 2014 yılında aldığımda 2500-2700 arası para verdim. Dolar o zaman 2.2 idi. Şimdi bakıyorum da eski ekran kartım bile 2200 olmuş, millet dolar bu kadar yüksek iken sistemini düzeltmesi çok zor.

Editt :grin: Dolar o zaman 1.8 den bir anda 2.2 çıktı ki ben yusuf yusuf oldum. Dolar artmadan hemen alayım dedim. Nereden bilecektim doların bu kadar yükseleceğini. Şimdi ki aklım olsaydı üzerine 1000 lira daha ekler daha da güçlü donanım alırdım.

Ssd alana kadar da biraz dişimizi sıkacağız.
SSD si olmayanlar için yine aktarım miktarı olarak özel bi yöntem tavsiye edeyim.. her diskin ön yüzeyine "fast zone" arka yüzeyine "slow zone" derler ön yüzeyine daha hızlı işlem yaptığı ortadadır.. eğer ki siz "auslogics disk defrag ultimate" programını kullanırsanız.. istediğiniz bi klasörü diskinizin ön yüzeyine yani "fast zone" diye tabir ettikleri bölgeye taşıyabilirsiniz.. yani oyun klasörünü sadece fast zone'a yazarsanız okuma hızınız artar.. bunu yapan bi tek bu program var piyasada.. 'profile' ekleyerek oyun klasörünü define olarak profile göstermelisiniz.. şahsen defragsız 50 mb okuma hızı olan bi harddiski fast zone'a yazarak defraglı 150 mb sabit okuma hızı elde ettim.. test etmeye değecek sonuçlar veriyor..

SSD si olmayanlar için yine aktarım miktarı olarak özel bi yöntem tavsiye edeyim.. her diskin ön yüzeyine "fast zone" arka yüzeyine "slow zone" derler ön yüzeyine daha hızlı işlem yaptığı ortadadır.. eğer ki siz "auslogics disk defrag ultimate" programını kullanırsanız.. istediğiniz bi klasörü diskinizin ön yüzeyine yani "fast zone" diye tabir ettikleri bölgeye taşıyabilirsiniz.. yani oyun klasörünü sadece fast zone'a yazarsanız okuma hızınız artar.. bunu yapan bi tek bu program var piyasada.. 'profile' ekleyerek oyun klasörünü define olarak profile göstermelisiniz.. şahsen defragsız 50 mb okuma hızı olan bi harddiski fast zone'a yazarak defraglı 150 mb sabit okuma hızı elde ettim.. test etmeye değecek sonuçlar veriyor..

https://www.tamindir.com/windows/crystaldiskmark/ şu programla test edebilir misin Hdd acaba ? 2 tane disk var bende. C de sistem E de oyunlar. C diski E göre çok hızlı çıktı. E diskini şuana kadar hiç birleştirme yapmadım. Oyunlara zarar verir diye korktum. Aşağıda test sonuçları var.
C
Read =199.5 mb/s Write=182.2 mb/s
E
Read=125.2 mb/s Write 114.3

başka programlarda da bakacağım. Beklentimden yüksek çıktı, buna rağmen disk %100 oluyor. Özel savaşlarda sıkıntı yok ama campign savaşlarında kasıyor nedense.

Arkadasın önerdiği programı dün gece kurdum ve dediği şekilde bannerlord dosyasını fast zone a kaydederek defrag işlemi yaptım biraz uzun bi işlem 2 3 saat sürdü sabah oyuna girdim ve gözle görülür bir şekilde fps droplar gitti.2 3 saat dropsuz oynadım daha sonra memory leakden dolayı bi res atmam gerekti yavaştan takılmalar geldi çünkü ama 600 kişilik bir savaşı dropsuz high-very high ayarlarda cok rahat 50 60 fps arasında oynarım teşekkür ediyorum kendisine buradan sistemimi de aşagıya yazayım ki diğer kişilerde bir karsılastırma yapsın.
1edit:ayrıca steamde başlatma seçeneklerine su kodu yapıstırdıktan sonra oyun dahada akıcı hale geldi: -malloc=system -USEALLAVAILABLECORES -high -heapsize 1048576

-heapsize dan sonraki kod ram boyutunuza göre değişir kendi ram boyutunuz için olanları netten bulabilirsiniz

Oyunun grafik ayarlarından kesinlikle v sync i yok bırakın fps limitini de maksimuma fulleyin 360 dı sanırım, diğer türlü fps drop alıyorsunuz dün ayarlardan ugrasırken bu sonucada ulaştım.

edit 2 : Arkadasında bahsettiği gibi harddisk veri taşımayla o kadar çok ugrasıyorki cpu ve gpu tam verim ile çalısamıyordu hiç bir zaman hep %50 60 40 düzeylerinde çalısıyorlardı ve buda drop olusmasına sebebiyet veriyordu.Suan cpu ve gpum %90 civarinda tam performans çalısmakta ve gayet stabil fps alıyorum bir denemeye değer hdd ve 8 gb rami olan arkadaslar tarafından.

sdd ve 16 gb ramim olsa böyle bir sorun yasamayacagıma artık kanaat getirdim en kısa zamanda ssd alınması gerektiği ortada.

ryzen 3 2200g 3.5 ghz
8 gb ram 2400 mhz
1050 ti 4 gb
oyun 1 tb hdd ye kuruluydu

Last edited:
auslogics disk defrag ultimate programı üzerinden bannerlord'u nasıl fast zone'a ekliyoruz?
öncelikle ultimate i indirdiğinizden emin olun pro versiyonunda yok bu özellik ve sadece para verip alırsanız disk zone özelliği aktif oluyor ( internet çagındayız ve bazı paralı uygulamaları bedavaya sahip olma yolları mevcut, sorununuzu kesin bir şekilde çözerse para ile satın alabilirsiniz ) neyse programı tam sürüm yaptıktan sonra disk in yanındaki kutucuga tıklayıp config profile diyorsuuz ve açılan pencerede yeni bir profile olusturun daha sonra fast zone bölümüne gelip ''user defined files'' bölümünden oyunun dosyasını ekleyip defrag işlemini başlatın bu kadar

https://www.tamindir.com/windows/crystaldiskmark/ şu programla test edebilir misin Hdd acaba ? 2 tane disk var bende. C de sistem E de oyunlar. C diski E göre çok hızlı çıktı. E diskini şuana kadar hiç birleştirme yapmadım. Oyunlara zarar verir diye korktum. Aşağıda test sonuçları var.
Dostum bu program okuma yada yazma yaptığında sadece senin fast zone'a taşıdığın klasörün bulunduğu bloğu kullanmaz.. yani asıl hızlanması gereken blok oyun klasörünün bulunduğu bloktur öyle genel belirli bi alan seçip okuma ve yazma testi yaparsan boşuna yapmış olursun.. çünkü fast zone her dosyayı içerisine alabilicek kadar büyük değil.. yani en sağlıklı ve zaman kazandıran diskin ilk %33 lük bloğudur.. dolayısıyla imkanlar kısıtlı.. sadece oyunu bu %33 lük bloğun içerisine taşımalısınız.. ayrıca CrystalDiskMark programını kullanmak yerine aşağıdaki programı kullanırsanız klasördeki dosyaların okuma hızını daha başarılı bi şekilde görebilirsiniz..

ayrıca CrystalDiskMark programındada klasör seçtirdim ama kullandığı yöntem farklı olduğundan(muhtemelen klasörün bulunduğu sürücüyü seçti) sonuçlar birebir aynı aradaki farkı gösterebilicek durumda değil..

öncelikle ultimate i indirdiğinizden emin olun pro versiyonunda yok bu özellik ve sadece para verip alırsanız disk zone özelliği aktif oluyor ( internet çagındayız ve bazı paralı uygulamaları bedavaya sahip olma yolları mevcut, sorununuzu kesin bir şekilde çözerse para ile satın alabilirsiniz ) neyse programı tam sürüm yaptıktan sonra disk in yanındaki kutucuga tıklayıp config profile diyorsuuz ve açılan pencerede yeni bir profile olusturun daha sonra fast zone bölümüne gelip ''user defined files'' bölümünden oyunun dosyasını ekleyip defrag işlemini başlatın bu kadar

Yeni profilden sonra fast zone bulamadım dostum.

Alan Derinliği
Alan Yansıması
Işık Süzmeleri
Yer Saçılması
Döşeme
Bloom-Düzgünleştirme
Film Grain-Film Etkisi

Şunları güncelleyebilir misin ? Türkçe isimleri bende farklı gözüküyor.

Bu konuyu kim bulduysa Allah razı olsun. Savaşlarda kasma artık yaşamıyorum. Gerçi 180 asker denedim şuana kadar. 300-500 askerle nasıl olur bir de ona bakmak lazım.

Kar yağdığı bir savaşta 50-80 fps gördüm.

Bir ifadeye denk geldim. Bende disk %100 oluyor. Sanal bellek bana zararlı o zaman.
Dostum bu ayarlari kapattin mi tamamen

Yeni profilden sonra fast zone bulamadım dostum.
Profile penceresinde fast zone'u görebilmek için önce oluşturduğunuz profilin operasyon tipini(operation type) "Optimize by Disk Zone" olarak seçmelisiniz.. bunu seçince fast zone görünür.. sonra "user defined files" imleç kutusu işaretli olucak ve üç noktayı seçerek klasör seçme penceresini kullanın.. add folder diyerek oyunun ana klasörünü eklerseniz profile klasörü eklemiş olursunuz.. daha sonra pause yazan butonun yanındaki defragdan aşağı okuna basıp kendi eklediğiniz profilinizi seçerek işleme başlayabilirsiniz.. sadece kendi eklediğiniz profilde yapılan birleştirme işlemlerinde oyunun klasörünü fast zone'a yazabilir.. onun haricindeki hiç bir profil işe yaramaz..

Arkadaşlar herkese merhabalar, bir süredir bakmıyordum ne güzel bilgiler paylaşmışsınız. Teşekkürler herkese. Tüm yazdıklarınızı konuya ekleyemem ama alıntı yaparım.

O ayarlar kısmını da güncelleyeceğim. O ayarların sırasını da söyleyebilirim. Unutmuştum onu. Ayrıca konu artık sabit değil ama canlı sanırsam hep üstte kalır. Umarım daha başkalarının da işine yarar.

Memory Clenaer ne kadar etki ediyor yazar mısınız? 8gb ram.
Memory cleaner benim oyuna rest atmamamı sağlıyor öyle söyleyebilirim. Her 5 dakikada bir tikini öneriyor ama ben %80 e ayarladım onu sadece. Daha dolmadan temizlemesin diye.
Ne kadar etki ediyordan çok, olan performansı sabit tutmayı sağlıyor diyebilirim.

Back
Top Bottom