Forum Feedback and Suggestions (NOT Game Feedback)

Currently viewing this thread:

Best answers
2
I'm pretty sure notifications are broken. I'll randomly get no more notifications from certain threads. I think this happens if I don't check them in a while, but otherwise it really does seem completely random. I haven't accidentally unwatched any of these threads.
 

Janus

*spicy* *camper*
Administrator
WBWF&SM&BVC
Best answers
0
I'm pretty sure notifications are broken. I'll randomly get no more notifications from certain threads. I think this happens if I don't check them in a while, but otherwise it really does seem completely random. I haven't accidentally unwatched any of these threads.
You only get 1 notification of new posts within a specific thread until you actually visit that thread again, IIRC. It's not going to spam your notifications with every new post in a busy thread.
 

Lightning12

Sergeant at Arms
M&BWBWF&SNWVC
Best answers
0
Forumun Yeni Bölümleri İçin Düzeltme Ve Geliştirme Önerileri

A) Modding:
Modding bölümü cansız ve köhne bir alan görünümünde.

Bu bölümü canlandırmanın yolu bölümü ikiye ayırmak. Birinci bölüm oyuncular için olan bölüm, ikinci bölüm mod geliştiricileri için olan bölüm olmalı.

Sayfanın hemen üstünde yer alan iki büyük düğme ile bölümler arasında geçiş yapılmalı.

a)Modların sunum ve reklam sayfası(oyuncular için):
Bu bölüm düzenli bir şekilde modların tanıtılması, sunulması ve reklamlarının yapılması ihtiyacından doğmuştur.

Bu bölüm içeriğinde oyun modlarının afişler, videolar, resimler, kısa tanıtım metni olmalıdır.

Her mod sayfasında zorunlu olacak materyaller.

  • Her mod için reklam afişi hazırlanmalıdır.
  • Her mod için en az iki video hazırlanmalıdır. Bu videolardan ilki müzik eşliğinde reklam klibi olurken diğeri oyun içi görüntülerin, oynanışın, oyun içi ortamların olduğu tanıtım videosu olmalıdır.
  • Bir düzine oyun içi ekran görüntüsü(resim) olmalıdır
Özet anlatım metni olmalıdır. Metin şu sorulara cevap vermelidir; Oyundaki hikaye nerede oluyor? Oyundaki hikaye ne zamanda oluyor? Neden oyun senaryosundaki(hikaye) olaylar olmakta? Oyundaki senaryo(hikaye) ne? Nasıl ve hangi yöntemlerle oynayacağız? Oyuncu oyundaki karakterini nasıl oluşturacak veya oyuncunun karakteri kim olacak?

Modların reklam bölümünün tasarımı:

Alan 1)
İlk önce modların hangi taleworlds oyununa ait olduğunu ayırt edebilmek için modların hazırlandıkları oyuna göre kategorileştirilmesi gerekir. Bu amaçla sayfanın soluna taleworlds oyunlarının listesi eklenmelidir.

- Warband

- Mound and blade warband

- Mound and blade Bannerlord

Bu sekmelere tıklanmazsa en yüksek puan alan moddan en az puan alan mod’a doğru sıralama karışık olmalı.

Alan 2) Modların sıralamaları şu şekilde olmalıdır. Her bir mod afişi(küçük resim haliyle) aldığı puan ile sıralamada yerini almalı. Sıralama soldan sağa doğru en fazla beş afiş sığacak genişlikte olmalıdır. Yani sıralamada gösterilen küçük resim afişler o kadarda küçük olmayacaklar.

Alan 3) Her hangi bir mod afişine tıklandığında oyun afişi(büyük hali) açılmalıdır. Hemen altında solda küçük basamaklar şeklinde(renkli çerçeveler içinde olmaları göze hoş görünecektir) şu ayrıntılar yer almalıdır.

- Tanıtım metni

- Videolar

- Resimler

- Modding emeği geçenler

Bunların her birine tıklandığında sağ tarafa(aynı renkte çerçeveli) baloncuk açılmalı ve içinde ilgili ayrıntı yer almalı.

Alan 4) Modların gelişimlerinin not edildiği bölüm olmalıdır. Her geliştirme bu bölüme not edilmelidir.

Alan 5) İndirme linkleri üç adet olmalıdır. Bu linkler başka sitelere yönlendirmemelidir.

Alan 6) Geri bildirim ve gelişime yardımcı olunması için geliştiricilerin forum sayfalarını ziyaret etme linki olmalıdır. Link büyük ve göz alıcı olmalıdır.

Alan 7) Puanlama bölümü olmalıdır. Puanlama iki ifadeyle yapılmalıdır(Beğendim ve beğenmedim). Daha fazla söyleyecekleri olan varsa geliştirici sayfasına yönlendirilmelidir.

b) Modların geliştiriciler için olan bölümü:

Bu alanın nasıl daha iyi hale getirileceği hakkında bir fikrim yok.

B)Grups:

a)Klanlar:

Klanların hangi oyunlar için oluşturuldukları ve hangi oyunlarda faaliyet gösterdikleri karışık. Klanların hangi oyun modunda faaliyet gösterdikleri açık şekilde anlaşılır olmalıdır.

Bu nedenle klanlar sekmesinin altına oyunları listeleyip kategorize ederek klanların hangi oyunlarla ilgili olduklarını belirtmelisiniz.

Her klanın ve her grubun kendilerine ait media bölümü olmalıdır. İsteye bağlı olarak bu medyaları sadece üyelerine, sadece guruplarını ziyaret edenlere veya tüm topluluğa yayınlayabilmeliler.

Her klan belli bir üye sayısına ulaştığında rozet almalı. Resmi turnuva kazanan klanlara ve üyelerine rozet verilmeli. Başarılı etkinlik yöneten, katılan, kazanan guruplara rozet verilmeli. Rozetler başarılı gurubun bütün üyelerine ayrıca geçici olarak verilmeli.

Her klan üyesi hangi klana dahil olduğunu gösteren bir rozet verilebilir. Ancak bu forum üyeleri arasında çatışmayı artırabilir. Küslükler yaşanması olasılığı olabilir. Tabi diğer yandan topluluk içinde bir klana ait olma ve temsil etme faktörleri olumlu etki bırakabilir. Bu kararı sizin vermeniz gerek.

Guruplar içinde her gurup özelliğine göre sıralamada yerini almalıdır. Yani sıramalar ödüller, zaferler, etkinliklere aktif katılma durumları, üye sayıları, kuruluş tarihlerine göre sıralanabilmeliler. Bu sıramalar çoktan aza veya azdan çoğa doğru olmalıdır.

Guruplar içinde bir sözleşme yazmalısınız. Kötüye kullanımın önüne geçilmesi için. Her oluşum için ayrı olmalıdır. Örn; serverlar için.

Her gurup için iletişim sekmesi açılmalıdır. Bu sekmede gurubun ts veya discord bağları bulunmalıdır.

b) Modding:

Modding sekmesi geliştirme aşamasındaki modlar olacak şekilde değiştirilmelidir. Bu modlar ilk sürümlerini yayınladıklarında modding kategorisine alınmalıdır.

c) Turnuva ve etkinlikler:

Bu alanın bir organizasyon üssü olması gerek. Bu alanı bir admin sık sık izlemeli. Samimiyetsiz trollük yapanlar banlanmalıdır.

Bu alanda sayfa açan her gurubun, forumun etkinlik sayfasına duyuru bırakması mümkün olmalıdır.

Ayrıca turnuva ve etkinlik düzenleyen her gurubun açık ve önceden belirlenmiş kurallar kitabı olmalıdır. Bu belge gurubun sayfasında şeffaf şekilde duyurulmalıdır.

Ayrıca her turnuva ve etkinlik düzenleyen gurup, admin listesini önceden duyurmalıdır.

Eğer turnuva ve etkinliği canlı yayında yayınlayacaklarsa bu kanalında önceden sayfalarına eklemeleri gerekmelidir.

d) Sunucular:

Sunucuların haritalarını yayınlamaları zorunlu olmalı. Resmi admin listelerini yayınlamaları zorunlu olmalı. İletişim kanallarını eklemeleri(ts, discord) zorunlu olmalı.

Özel sunuculara izin verecekseniz bu oluşumlara modding benzeri ayrı bir alan açmalısınız. Sunucular reklam, iyileştirme yapabilecekleri ve geri bildirim alabilecekleri büyüklükte bir alan olmalı.

C) Media:

Media bölümündeki medyaları oyunlara ve modlara göre kategorize etmelisiniz.

Bannerlord çıkınca media bölümünde bulunan videoları silmelisiniz. Beta her ne kadar testçiler ve fanlar için eğlenceli olsa da maalesef oyun eksikti. Oyunda pek çok iyileştirme yaptınız. Beta kayıtlarının oyuna zarar vermesine müsaade etmemelisiniz.

D) Home:

Home bölümünü duyurular ve güncel gelişmeler olarak kullanmalısınız. Yani şu anda bu toplulukta neler oluyor sorusunun cevabı bu sayfada olmalı. Güncel etkinlikler, haberler, yeni çıkan modlar, medialar bulunmalıdır.

Correction and Development Suggestions for New Sections of the Forum

A) Moding

The modding section is a lifeless and outdated area.

The way to depict this episode is to divide it into two. For the first part players, the second part should be part of the mod developers.

It is possible to switch between sections by clicking the two large buttons at the top of the page.


a) Mod presentation and mod advertisement page (for players):

This section was born out of the need to regularly recognize, present and announce modes.

The content of this section should include the short promotional text of the poster, video, picture, game modes.

Materials that will be mandatory on each mod page:

1)
Advertising posters should be prepared for each mode.

2) At least two videos should be prepared for each mode. While the first of these videos is an ad clip accompanied by music, the other should be a promotional video that includes in-game images, gameplay and in-game environments.

3) There should be a dozen in-game screenshots (images)

4) There should be a summary narrative text. The text should answer the following questions; Where is the story in the game? When does the story in the game appear? Why are there events in the game script (story)? What is the script (story) in the game? How and in what ways will we play? How will the player create his character in the game or who will the character be?

The design of the advertising section of the mods:

1)
First of all, the modes must be categorized according to the game in which they are prepared in order to distinguish which taleworlds game belongs to. On this page, a list of taleworlds games should be added to the left of the page.

- Warband

- Mound and blade warband

- Mound and blade Bannerlord

If these tabs are not clicked, the modes should be sorted from the highest rated to the lowest rated.

2) I make the order of the mods as follows. Each mode poster (in thumbnail form) should take place in the ranking with the score you choose. The sequence should be wide enough to fit up to five posters from left to right. So it should be in the ranking thumbnail banners will not be so small.

3) The game poster (large version) to be clicked on any mode poster can be opened. Just below it should be the small details on the left (it will be nice if they are in colored frames).

- Promotional text
- Videos
- Pictures
- Those who made modding effort


A balloon should be opened on the right (framed in the same color) by clicking on each of them and the relevant detail can be seen inside the balloon.
4) The development of the game mode should be noted. Every improvement should be recorded in this section.

5) There should be three download links. These links should not be directed to other sites.

6) It is important to visit the developers' forum pages. The referral link should be great and remarkable.

7) Scoring is important. Scoring should be done with two expressions (like, dislike). If there's more to say, you should go to the developer page.

b) The section of the modding section reserved for developers.

I have no idea.B) Grups

a) Clanlar


It was confused which game clans were created for which game. It should be shown for which game the created clans were created.

Under the clans tab, you must list the games and categorize the clans.

Your group and your clan must have their own media section. Depending on demand, groups should be able to broadcast their media to their members, visitors to their groups, or the whole community.

the clan must receive a badge when it reaches a certain number of members. Badges must be awarded to clans and members who have won an official tournament. Badges should be given to groups that manage, participate and win successful events. In addition, all members of the successful group should be awarded a badge temporarily.

A clan member may be given a badge indicating which clan is included. However, this can increase conflict among forum members. There may be the possibility of experiencing resentments. On the other hand, the factors of belonging and representing a clan in the community can have a positive effect. You have to make this decision.

It should be listed by group properties. In other words, the ranking should be actively sorted according to awards, victories, events, number of members, dates of establishment. These rankings should be ranked from successful to successful.

You should write a contract for groups to prevent abuse. It should be separate for each formation. For example; for servers.

Open the communication tab for each group. This tab should contain the group's ts or discord links.

b) Modding:

The development tab should be changed to mode during the development stages. These mods should be included in the modding category when they release their first version.

c) Tournaments and events:

This area should be basic for the community. The manager should monitor this area frequently. Insincere trolls should be banned.

Those who open pages in this area should be able to leave announcements on the forum's event page.

In addition, each group organizing tournaments and events must have a clearly defined rules book. This document should be transparently posted on the page of the group.

In addition, each group organizing tournaments and events must announce the admin list in advance.

If the tournament and the event will be broadcast live, this channel must be added to the page in advance.

d) Servers:

Servers must publish their maps. They should be asked to publish their official manager list. Communication channels should be added (ts, dispute).

If you are going to allow private servers, you should open a homepage like modding in these configurations. A field should be opened where the advertisement can be improved and feedback can be provided.

C) Media:

You should categorize the media in the media section by games and modes.

When the bannerlord appears, you should delete the videos in the media. Unfortunately, the game was lacking, although the beta was fun for testers and fans. You have made many improvements to the game. You should not allow beta registrations to harm the game.

D) Home:

You should use the Home section as announcements and current developments. what's happening in this community right now? The answer to the question should be on this page. Current events, news, new modes, media should be found.
 

Frosty

Grandmaster Knight
M&BWF&SWBNW
Best answers
0
I'm not exactly sure where to post this, but a moderator changed my forum name from 'frostysmittyjaja' to just 'Frosty' a few years back, looks like the redesign has reverted this change, any chance it could be changed back?
 

Fietta

buıʇʇǝs uoıʇɔǝɹıp ʞɔɐʇʇɐ
Section Moderator
M&BWBWF&SNWVC
Best answers
0
if you go to 'Account details' you can change your username there.

 

Janus

*spicy* *camper*
Administrator
WBWF&SM&BVC
Best answers
0
Is there at least an option in xenforo to make that optional? It forces you to open every notification, which is more of a pain than being spammed with them in my opinion.
Sorry, no options for that. Just FYI, SMF also would only notify you of one new post by default and indicate there may be more replies after that one. It does even tell you in the notification up there now "There may be more posts after this."
 
Last edited:

Shatari

Marquis
M&B
Best answers
0
Is it possible to disable the "reply" option when you're highlighting text in someone's post? I'm dyslexic, and it's very hard for me to read unless I can highlight the text as I go, but that button makes that very hard to do.

Also, could you add back in the classic light brown Taleworlds color scheme? This choice between harshly bright or blue with pumpkin orange highlighted text is very hard to read.
 

Zombie Warrior

Sergeant Knight
Best answers
0
@Shatari, I think they confirmed that they will eventually work on an official light brown theme. But in the mean time, I think you should definitely try out Bloc's New Forum Theme.

BTW I'd be curious of what you think of my theme. As someone who needs to highlight text for reading, your opinion has great value:
 
Last edited:

Shatari

Marquis
M&B
Best answers
0
That color combo is definitely better. If the colors can't be switched in the near future then I may switch over to Chrome so I can use that.
 

Zombie Warrior

Sergeant Knight
Best answers
0
You won't need to switch over, Bloc's theme is supported by all major browsers except mobile browsers, apparently (although I'm convinced his theme wouldn't look bad on mobile).

As for mine, I'm making it specifically for Firefox users of both desktop and mobile versions, using some css techniques Chrome doesn't support yet. So switching to Chrome will not improve the experience.
 
Last edited:

Janus

*spicy* *camper*
Administrator
WBWF&SM&BVC
Best answers
0
Is it possible to disable the "reply" option when you're highlighting text in someone's post? I'm dyslexic, and it's very hard for me to read unless I can highlight the text as I go, but that button makes that very hard to do.
Sorry, but there is no individual option to disable that, only one for the forum as a whole.
 

Silver Wolf

Marquis
M&BWBWF&SNWVC
Best answers
0
I don't know if this has been suggested before but would it be possible to implement some sort of a filter for the New posts section which would allow forum users to see only specific kind of content? For example, seeing only new posts from the Modding section and its subsections?

While the same can be achieved by checking the boards in question manually, the New posts section seems a bit more organized and easier on the eyes.
 

Count Delinard

Lord of Uxkhal
Global Moderator
WBNWVC
Best answers
0
You can do that by "watching" the boards or threads you want, then setting the filter up in "new posts" to only show watched content (and saving that filter so that it works automatically every time you click on "new posts").

Or, you could "ignore" everything in the forums that is not what you want to see, and use "new posts" without any filters, same result.
 

LeChat

Master Knight
WBM&BWF&SVC
Best answers
0
You can do that by "watching" the boards or threads you want, then setting the filter up in "new posts" to only show watched content (and saving that filter so that it works automatically every time you click on "new posts").

Or, you could "ignore" everything in the forums that is not what you want to see, and use "new posts" without any filters, same result.
Can't ignore this one : https://forums.taleworlds.com/index.php?categories/other.535/

(it works for the others "International Forums")
 

Silver Wolf

Marquis
M&BWBWF&SNWVC
Best answers
0
You can do that by "watching" the boards or threads you want, then setting the filter up in "new posts" to only show watched content (and saving that filter so that it works automatically every time you click on "new posts").
Thanks for the advice.
But before I try it out, I gotta ask... Wouldn't that also result in massive amounts of notifications?