Forum İtirafları

Users who are viewing this thread

konuk said:
I'm strongly hope to I have. And I start watching anime with English subtitle for it. Anime that I've watching now is Nhk. I guess I'm terrible on this sentences. But I'm contine(how writed this word lan?) writing for learning. So, my first anime character that I know Misaki Nakahara. I'm on the 7. episode. The main character look so familiar to me. I don't like this because his life is terrible. Hmm, what I say more? I think my English looking Fatih Terim's English. I'm worried about this.
Why do you watch anime to learn English? You should watch English-speaking shows with English subtitles so you can build a connection between written and spoken language.
Not: Yavaş yavaş konu dışına çıkıyoruz. :grin:

Is writing English on the Turkish forum crime? I didn't found any caution in the rules for that, also i don't found any rules topic in the Zendar Tavernası. But I know that knowlessing isn't give innocence. Therefore I'm back to Türkçe. erennuman, mantıklı.

İngilizceyi Türklerle konuşarak değil nativelerle konuşarak veya nativelerin yaptığı içerikleri izleyerek/okuyarak/dinleyerek öğrenebilirsin. Spotifyın podcastları var mesela, Netflixte ingilizce altyazı vardı sanırım ya da Discord serverleri var konuşabileceğin.

konuk said:
Is writing English on the Turkish forum crime? I didn't found any caution in the rules for that, also i don't found any rules topic in the Zendar Tavernası. But I know that knowlessing isn't give innocence. Therefore I'm back to Türkçe. erennuman, mantıklı.
Crime kullanılmaz bu durumda, crime yasalarla ilgili suçlarda kullanılır,
Ama fena değil ingilizcen,
İtiraf ediym, Bende dizi izleyerek başladım öğrenmeye.

gofret bey said:
o kadar zeki olduğumu düşünüyorum ki bütün insanlar gözümde csdeki cs_italy mapindeki tavuklardan farksız
images

Geçen ay Armağan beyimizin taleworlds hesabına kişisel ileti atıp ağır küfür etmiştim bannerlordu çıkar abi diye, sonra mesajı attıktan 1 gün sonra forum hesabına girmiş, bende hemen abi özür dilerim abi bannerlordu çıkar yazmıştım :lol:

Mafya Babası Hawkeye said:
Geçen ay Armağan beyimizin taleworlds hesabına kişisel ileti atıp ağır küfür etmiştim bannerlordu çıkar abi diye, sonra mesajı attıktan 1 gün sonra forum hesabına girmiş, bende hemen abi özür dilerim abi bannerlordu çıkar yazmıştım :lol:

a4 said:

allah çarpsn diyorum ve gidiyorum

Back
Top Bottom