Fire&Sword tam bir fiyasko ...

Users who are viewing this thread

Status
Not open for further replies.
Henüz ayrıntılı bir şekilde oynamadım ama aynı isimli modda bulunan siper kazma, kayığa binme, atı ıslıkla çağırma, çömelme, hareketli bariyerler, vs. gibi beni epeyce heyecanlandırmış olan değişiklikleri oyunda görememek ciddi bir hayal kırıklığı yarattı  :sad:  Bu özelliklerin oyuna taktiksel açıdan kayda değer bir çeşitlilik katabileceğini düşünüyordum, ancak bunlar olmadığı gibi ne mekanikler ne de grafikler açısından başka tatmin edici eklentilerin veya yeniliklerin de olmadığını üzülerek gördüm.
Oyunun senaryosu zaten neredeyse hazırdı, altyapısı da hazırdı, 2.5 yıl boyunca ancak üç beş kaplama mı yaptılar merak ediyorum... 

Baradh said:
Oyunda "Power Draw" skill ini yeni düzenlemeye göre değiştirmemişler bile. Ateşli silahlar neyden kaynak alıyor, ne ediyor hiçbir bilgi yok. Bu kadar boşlanmış bir oyun, resmen "ileride iyi oalcağına dair kör inanç" için para yatırmamız istenmiş...

Abartılacak birşey de yok ayrıca. İnsanlar kendilerine bir "ürün" sunulacağını söyleyince, bir de hakkında bolca lansmana maruz kalınca
http://forums.taleworlds.com/index.php/topic,155112.0.html
insanlar birşeyler beklediğinde de "Siz olayı büyüttünüz beyler hata sizde" denmesi mantıksız.

Evler içerisinde bazı proplar göze çarpıyor.

İçine giremiyorum ki onlarca kutu 3d modelin. Sadece "varlar" orada, içine giremedikten ya da oyunda aktif rol almadıktan sonra ne anlamı var ki?

Şehirler gerçekte olduğu gibi büyük bir yerleşim merkezi olacak. Ve devasa boyutlarda.

Yaşayanı yok, devasa boyutlarda yerleşim merkezi olmasının faydası ne?

Yeni Animasyonlar

Sadece ateşli silahlar için gelenleri gördüm daha, onun dışında zıplama animasyonu, kılıç sallama animasyonları hep aynı bayağılıkta, hiçbir gelişme göstermemiş.

Bu liste uzar da gider. Bu kadar yükseltince beklentiyi, ki beklentileri yükseldi diye kimse tüketiciye kızmamalı, sonuçta kaliteli birşeyler koymak gerekir. Taleworlds de oraya logosunu basmayı biliyorsa, biraz zahmet edip projenin durumuna baksaymış diyeyim. Başarılı olursa "işte bizim temellerini attğımız iş heh heh heh" diyelim, beğenilmezse " ama Taleworlds bulaşmadı buna, hep o Ruslar zaten" diye kıvıralım. Olmaz böyle.

Ya , siz ne bekliyordunuz ? hala davamın arkasındayım , siz çok abarttınız ve oyunu çok büyüttünüz gözünüzde ama o sadece bir mod'du ve anlamak istemediniz herkez aslında bende bir ara - Ooo yeni oyun geliyor süper olacak , M&B ile Warband arasında nasıl fark vardı şimdi bunla F&S arasında böyle fark olacak - gibi hayellerle oyunu çok büyüttük , ama oyunu indirip oynayınca her şey açılıverdi , oyunun bir mod'dan farksız olmadığını gördünüz birde buna para verdiniz , işte o yüzden yakınıyorsunuz.

Chake_mate said:
Ya , siz ne bekliyordunuz ? hala davamın arkasındayım , siz çok abarttınız ve oyunu çok büyüttünüz gözünüzde ama o sadece bir mod'du ve anlamak istemediniz herkez aslında bende bir ara - Ooo yeni oyun geliyor süper olacak , M&B ile Warband arasında nasıl fark vardı şimdi bunla F&S arasında böyle fark olacak - gibi hayellerle oyunu çok büyüttük , ama oyunu indirip oynayınca her şey açılıverdi , oyunun bir mod'dan farksız olmadığını gördünüz birde buna para verdiniz , işte o yüzden yakınıyorsunuz.

Para vermek? Ben demodan ileriye gitmedim daha, bu gidişle de niyetım yok zaten. Bir oyun başlangıcında bu kadar hata ile donatılmışsa, zaten devamını ne yapayım?

Bir de şu var, Warbandi 1 ay kadar oynamamın bir sebebi vardı. O oyunda yaptığım bazı şeyleri AAA birçok oyunda yapamıyordum, o nedenle zahmet ettim. Artık onlar da yok, "sözde" bir senaryo uğruna onlar da gitmiş. "Açık uçlu" oyun yapmak her baba yiğidin harcı değildir. Birden çok sona sahip oyun yapmak o kadar kolay olmaz. "Geniş şehir" diyorsan, bir işe yaratmalısın. Bunların hiçbirisi forum topluluğunun yoktan yarattığı gazlar, onun sonucunda oluşmuş beklentiler değil. Bunlar, yapacaklarını söyledikleri ve bilgi kısmına not düşülmüş şeyler. Bunlar anlamsızsa, oyunu vururum yerden yere tabiki...

Ayrıca bu dava forumda çokça yer alan ünlü "haklı dava" mı, yoksa başka bir tane mi açıldı?  :lol:

Baradh said:
Chake_mate said:

Para vermek? Ben demodan ileriye gitmedim daha, bu gidişle de niyetım yok zaten. Bir oyun başlangıcında bu kadar hata ile donatılmışsa, zaten devamını ne yapayım?

Bir de şu var, Warbandi 1 ay kadar oynamamın bir sebebi vardı. O oyunda yaptığım bazı şeyleri AAA birçok oyunda yapamıyordum, o nedenle zahmet ettim. Artık onlar da yok, "sözde" bir senaryo uğruna onlar da gitmiş. "Açık uçlu" oyun yapmak her baba yiğidin harcı değildir. Birden çok sona sahip oyun yapmak o kadar kolay olmaz. "Geniş şehir" diyorsan, bir işe yaratmalısın. Bunların hiçbirisi forum topluluğunun yoktan yarattığı gazlar, onun sonucunda oluşmuş beklentiler değil. Bunlar, yapacaklarını söyledikleri ve bilgi kısmına not düşülmüş şeyler. Bunlar anlamsızsa, oyunu vururum yerden yere tabiki...

Ayrıca bu dava forumda çokça yer alan ünlü "haklı dava" mı, yoksa başka bir tane mi açıldı?  :lol:

Para verme konusunda genel olarak konuşuyorum , bazı yazdığın şeylere katılıyorum , haklısın ama oyunu yerden yere vurman konusunda katılmıyorum.

Ama sana söz veriyorum M&B 2 çıkarsa ondaki farklara bakalım ve ondan sonra bir daha konuşalım.

Bu dava yeni dava.

WFAS ilk çıkacağı zaman Youtube'dan MB Warband'in modu olan WFAS'nin videosunu izleyip ne güzel yapmış lan adamlar diye düşünmüş sevinmiştim. Oyun çıkmadan steam üzerinden aldım ve 14 dolar ödedim ki bu da 15 lira değil yaklaşık 22 lira ediyor. Bu parayı öderken aylar boyunca forumda geçen muhabbetlerden ve adamların oyun hakkında ser verip sır vermemelerinden dolayı oyun hakkında özellikle de MP kısmı hakkında çok büyük beklentilerim yoktu. Bu oyunu daha çok SP'de oynamak için aldım çünkü MB Warbandin SP'si beni çok tatmin etmemişti. Ödediğim paranın miktarı da çok önemli değil önemli olan bir bedel ödemiş olmam. Bu bedeli ödüyorsam aldığım şeyden tatmin olmayı istemek beklemek en büyük hakkım bir tüketici olarak. Orijinal MB'nin bence en önemli özelliği o dönemde piyasada bulunan oyunlardan çok farklı şeyler sunuyor olmasıydı ve oyun içerisindeki bazı detaylar beni benden almıştı. Ayrıca o oyunun RPG tarzı oyun oynamaktan hoşlanan insanların o zamanın oyun dünyasındaki eksiklikleri görüp kendi istedikleri tarz bir oyun yaratmak için harcadıkları emek apaçık görülebiliyordu. Warband'de ise oyunun mekaniği bir değişime uğramış ve internet üzerinden diğer gerçek kişilerle oynama fırsatı sunuluyordu. Bu bile tek başına o oyuna verdiğim parayı haklı çıkartan bir şeydi.

WFAS'ye gelince oyun sanki insanlar tarafından değil de belirli parametreler (ateşli silahlar olsun, krallıklar şunlar olsun gibi) girildikten sonra bir bilgisayar tarafından tasarlanmış gibi. Kaplamalardan bahsetmiyorum yanlış anlaşılmasın, oyunu da şöyle bir oynadım hem SP hem MP olarak ama oyunu oynanabilir kılan, benim yüzümde Viking ya da MM modundaki gibi bir tebessüm oluşturacak bir detayla henüz karşılaşmadım. Yani oyunun yapan ekibin önünde ateşli silahların da olduğu (MM, 1866 gibi) modlar var, koca bir forum topluluğu var, iki tane daha evvelden çıkmış ve eksiklikleri (oyunu oynayanların beklentileri) belli olan oyun var, senelerle ifade edilen bir geliştirme süreci var; buna rağmen gideceksin sanki seni kafese kapatmışlar gibi bağnaz bir şekilde Warband'in modu olmaktan öteye gidemeyen bir oyun çıkartacaksın. Akıl alır gibi değil. Özellikle de o dönemin ateşli silahları söz konusu olduğu için çömelmenin olmayışı ve tüfeklere süngü takamamak ilk bakışta beni bitirdi.

Sonuç olarak oyun halihazırda özellikle Rusya ve Türkiye gibi geniş oyuncu kitlesi olan ülkelerdeki hazır kitleyi kullanarak kar etme amacıyla piyasaya sürülmüş ticari bir kaygıdan ileriye gidemiyor gibi gözüküyor. Oyunu geliştirenlere bu oyunun MB Warband modlarından ne farkı var allasen diye sorsan ve onlar da ellerini vicdanlarına koysalar verecek bir cevapları olacağını sanmıyorum. Ayrıca Warband ile WFAS'yi bu şekilde ayırmanın oyuncu kitlesinin sayısını da ters etkileyeceğini düşünüyorum. Yine de oyunu, özellikle de SP'sini oynamaya devam edeceğim, sırf şu üç ayrı bitiş olayını merak ettiğim için ama o üç ayrı bitişin de üç ayrı pop-up bitiş mesajından (harika ruslar kazandı, polonyayı zafere ulaştırdın tebrikler falan gibi) başka bir şey olmayacağı konusunda ciddi şüphelerim var. Umarım yanılıyorumdur.             

Türkiye gibi geniş oyuncu kitlesi olan ülkelerdeki hazır kitleyi kullanarak kar etme amacıyla piyasaya sürülmüş ticari bir kaygıdan ileriye gidemiyor gibi gözüküyor.

Buna kesinlikle katılmıyorum. Hangi oyuncu kitlesi yahu? 15tlye çok diyen var.

Ya şimdi avatarın falan güzel de, bunun biraz da beklentilerin büyük olmasıyla da alakası var.Tw'nin yeni oyunun da mutlaka seriyi bir adım öne taşıyacağına eminim.Tabii 15 lira da para değil zaten.Tw. oyunu ortak yaparak risk almıştı zaten.

war300 said:
Ya şimdi avatarın falan güzel de

Şahane  :lol:

Beklentinin miktarı değil, diğer arkadaşın (ve benim daha önce) söylediği gibi: Herhangi bir bedel ödediğinizde bir karşılık beklersiniz. O karşılığın neredeyse olmaması ile alakalı. Free modların üstüne çıkamamış bir çalışmanın 15 TL etmemesi durum bence.

AltairIbnLa-Ahad said:
Ben ne denirse densin alıcam, çünkü oyunun hikayesini biliyorum ve bana göre güzel bir konuya sahip.
Ayrıca gerçek krallıklar olması da benim için önemli...

Ben nedense o konuyu göremedim daha oyunda. İnat ettim, biazcık daha gezeyim dedim. Aktif herhangi bir quest im yok. Warband'den farklı birşey yapmıyorum.

Bir de gerçek krallar için 15TL vermene gerek yok, Okullarda tarih dersi veriliyor hala izin isteyip onlara katıl hem daha gerçekçi oradakiler. :twisted: :mrgreen:

Dük Yarema’nın ordusunun hafif süvari birliğinde görevli bir subay olan Jan Kretuski Prenses Helen’e aşık olur. Fakat kız Kazaklar tarafından kaçırılır. Kretuski ve arkadaşları bundan sonra yalnızca Polonya için değil, aynı zamanda onun kaybolmuşluğunun, aşağılanmışlığının simgesi güzel Prensesi bulmak için de savaşacaklardır."

Bundan dolayı evlenemiyoruz ve krallık kuramıyoruz. Biraz daha araştırarak daha mantıklı eleştiriler yapın. Oyun kurgusu kitaba ait, bu oyun kötü ekstra bir getirisi yok tarzı birşeyler söylemeyin.

bakın bu da kitabı:

http://www.dr.com.tr/Product.aspx?pid=0000000226877&mid=0000000239285

@Edit  O sizin düşünceniz bi arkadaş da söylemişti: '100 tl veripte mario gibi dandik oyunlarla karşılaştığımız oldu' :smile: 15 tl çokta büyük bir meblağ değil her gün bir kenara 1 tl atsan tamamdır :smile:

15tl den kar edilmicekmi diyorsunuz ? Oyunun 2 3 milyon sattıgını düsünün 15 le carpın matematik yapın biraz .

AltairIbnLa-Ahad said:
@Edit  O sizin düşünceniz bi arkadaş da söylemişti: '100 tl veripte mario gibi dandik oyunlarla karşılaştığımız oldu' :smile: 15 tl çokta büyük bir meblağ değil her gün bir kenara 1 tl atsan tamamdır :smile:

Anlamıyorum, niye bu oyun için günde 1 tl kenara atayım? Yani neden alınması için bu kadar çaba gösteriyorsunuz ben de onu çözemedim...

Anlamadığım şey, demosunu indiren yada orjinal alıpta beğenmeğenler, neden beğenmediklerini belirtiyor ve beğenenlere herhangi bir sataşmada bulunmuyor, ama oyunu oynayıpta beğenenlerin bir kısmı oyunu canı-pahasına savunup beğenmeyenleri rencide ediyorlar. Yani bu adamların Fire and Sword'dan bir karları felan mı var anlamadım, kardan çok daha ulvi duygularla savunur gibiler. Arkadaşlar lütfen; oyunu beğenebilirsiniz ama hatalarını ve eksikliklerini bağnaz bi şekilde görmemezlikten gelmeyin, bugün bu oyundan daha iyi modlar üçretsiz oynanabiliyor, buna 15 tl veriliyorsa burada bir dengesizlik, bir saçmalık vardır.

Baradh said:
AltairIbnLa-Ahad said:

Anlamıyorum, niye bu oyun için günde 1 tl kenara atayım? Yani neden alınması için bu kadar çaba gösteriyorsunuz ben de onu çözemedim...

Bende su olaya sinir oluyorum zaten . Herkes diyor yok günde 50 kurus at ayda söyle olsun , cins cins hesaplara giriyor . Neden böyle birsey yapayım ? Oyunun yapımcılarına , eski oyununa güvendik diye aldık . Simdi warbandı alıcam tekrar , mpsi daha zevkli

montekristo44 said:
Anlamadığım şey, demosunu indiren yada orjinal alıpta beğenmeğenler, neden beğenmediklerini belirtiyor ve beğenenlere herhangi bir sataşmada bulunmuyor, ama oyunu oynayıpta beğenenlerin bir kısmı oyunu canı-pahasına savunup beğenmeyenleri rencide ediyorlar. Yani bu adamların Fire and Sword'dan bir karları felan mı var anlamadım, kardan çok daha ulvi duygularla savunur gibiler. Arkadaşlar lütfen; oyunu beğenebilirsiniz ama hatalarını ve eksikliklerini bağnaz bi şekilde görmemezlikten gelmeyin, bugün bu oyundan daha iyi modlar üçretsiz oynanabiliyor, buna 15 tl veriliyorsa burada bir dengesizlik, bir saçmalık vardır.

Zamanında Warband çıktığında "Taleworlds Türk firmasıdır, ne yaparsa beğenirim"ci insanlar burayı istila etmiş, oyunun neredeyse tüm hatalarını çeşitli bahanelerle savuşturup beğenilerini sıralamıştı. Hani onu "uçuk sempatizanlık" için yaptılar, şu anda bu oyunu böyle ölümüne savunanlara belirteyim, bu seferkini Türkler yapmadı arkadaşlar. Gazını saklayın. Birgün Warband 2 çıkar, onda kullanırsınız.

Yani düzgün anlatayım, saygı göstereyim diye mesaj attığım her post ya bir hakaretle, ya bir aşağılamayla, ya da bilgisizlikle geri dönüyor...

Not: Bir de bu forumda olanların minimum ilkokulda olduğunu düşünürsek (çoğu) ve ilkokuldan itibaren İngilizce eğitimi verildiğini hatırlarsak:

Ne şahane öğrenciler var ki 2 satır İngilizce metni okuyup sıkıntı çekiyorlar. Her daim eğitim sistemimize laf atmak kolay da, eğitimi alma konusunda sıkıntısı olanlar var herhalde. Basit 3-5 cümle yahu. Korkmayın bu kadar. Kimse size makale yazın demiyor.

Biz de dil bilmeden bilgisayar başına oturduk zamanında, biz de çocuk olduk. Ama üstesinden gelmeyi bildik. Sözlüğümüzü açıp kelime kelime bakarak Baldur's Gate, Sanitarium oynamayı becerdik.
http://tr.wikipedia.org/wiki/Makale ne demek olduğunu bilemezse birileri diye

Baradh said:
montekristo44 said:

Zamanında Warband çıktığında "Taleworlds Türk firmasıdır, ne yaparsa beğenirim"ci insanlar burayı istila etmiş, oyunun neredeyse tüm hatalarını çeşitli bahanelerle savuşturup beğenilerini sıralamıştı. Hani onu "uçuk sempatizanlık" için yaptılar, şu anda bu oyunu böyle ölümüne savunanlara belirteyim, bu seferkini Türkler yapmadı arkadaşlar. Gazını saklayın. Birgün Warband 2 çıkar, onda kullanırsınız.

Yani düzgün anlatayım, saygı göstereyim diye mesaj attığım her post ya bir hakaretle, ya bir aşağılamayla, ya da bilgisizlikle geri dönüyor...

Not: Bir de bu forumda olanların minimum ilkokulda olduğunu düşünürsek (çoğu) ve ilkokuldan itibaren İngilizce eğitimi verildiğini hatırlarsak:

Ne şahane öğrenciler var ki 2 satır İngilizce metni okuyup sıkıntı çekiyorlar. Her daim eğitim sistemimize laf atmak kolay da, eğitimi alma konusunda sıkıntısı olanlar var herhalde. Basit 3-5 cümle yahu. Korkmayın bu kadar. Kimse size makale yazın demiyor.
http://tr.wikipedia.org/wiki/Makale ne demek olduğunu bilemezse birileri diye
Ben ortaokula gidiyorum ve ingilizcede problem yaşamadım oyunda hiç, türkçe olsa daha iyi tabii o ayrı şuan WFaS de problem yaşamıyorum ve az sonra key alıp mp ye gireceğim

Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom