Fatih Sultan Mehmet gayrimüslim midir?

Users who are viewing this thread

Burada olay aslında şu gibi olayın Fatihle ile ilgisi yok gibi sadece Fatih gibi bilgili entelektüel birisinin İslam mensubuna yakıştırılamaması gibi duruyor.

whitetree said:
Burada olay aslında şu gibi olayın Fatihle ile ilgisi yok gibi sadece Fatih gibi bilgili entelektüel birisinin İslam mensubuna yakıştırılamaması gibi duruyor.
Selahaddin Eyyubi, savaşçılığının yanı sıra 5 dil bilen bir doktordur, ilim adamıdır. Kendisi birçok ilim yeri açmıştır. Acaba o da mı hıristiyan? :roll:

Hristiyanlıkla alakalı en ufak bir şey yok videoda. Hristiyan olduğunu da nereden çıkardınız? Müslüman olmaması Hristiyan olduğu anlamına gelmiyor ki. Onlarca dini görüş var.

Şimdi öncelikle şunu söylemek istiyorum ben öyle anlamadığım araştırmadığım konular hakkında atıp tutmak, zevzeklik etmekten hoşlanmam.
Hatta yabancı bir kişi bana Ermeni soykırımına inanıp inanmadığımı sorsa orada bile ya bilmiyorum derim ya da bana pek mantıklı gelmiyor derim çünkü ben tarihçi değilim.

Bu konuda da şunları söylemek istiyorum; Fatih Sultan Mehmet'in kılıcına yazdırdığı arapça şeyler, yaptırdığı camiler, hatta söylediği sözler bile onun Müslüman olmama ihtimalini yok etmez kusura bakmayın.
Sebebi malum adam padişah. Padişahlığın gerektirdiği bazı şeyler vardır.

İkinci olarak Fatih Sultan Mehmet'in kendi portresini yaptıran ilk padişah olduğunu biliyoruz. Kendi portreni yaptırmak İslama göre işleyebileceğin en büyük günahlardan birisidir. Çünkü bu aslında insanları şirke teşvik etmektir.
Hatta bu eğer sen bir padişahsan çok daha büyük bir günahtır. Ki Fatih Sultan Mehmet sıradan bir padişah değildi.

Üçüncü olarak emin olmamakla birlikte Fatih Sultan Mehmet'in şarabı çok sevdiğini biliyorum. Ayrıca Fatih Sultan Mehmet'in annesinin Osmanlı tarihinde bir istisna olduğunu ve ölene kadar Hristiyan kaldığını duymuştum.Ayrıca bazı diyaloglarını gösteren kaynaklar var ama güvenilirliği tartışılır.

Sonuç olarak şunu söyleyebilirim biz FSM'nin Müslüman olup olmadığını bilemeyiz.Timur için bile tartışmalar var bütün seferleri Müslüman ülkelere olduğu için(sonuncu çin seferi hariç) ancak şunu söyleyebiliriz ki FSM kesinlikle dindar bir padişah değildi (Kanuni ve Yavuz'un aksine).

Kimse böyle bir şey iddia etmedi, bu sav malum medyanın ortaya sunduğu bir şey. Burada ifade edilmek istenen şey farklı. Ama bir şekilde insanlar bunu başka taraflarından anlamayı daha çok seviyorlar. :meh:

KhergitLancer80 said:
Şimdi öncelikle şunu söylemek istiyorum ben öyle anlamadığım araştırmadığım konular hakkında atıp tutmak, zevzeklik etmekten hoşlanmam.
Hatta yabancı bir kişi bana Ermeni soykırımına inanıp inanmadığımı sorsa orada bile ya bilmiyorum derim ya da bana pek mantıklı gelmiyor derim çünkü ben tarihçi değilim.

Bu konuda da şunları söylemek istiyorum; Fatih Sultan Mehmet'in kılıcına yazdırdığı arapça şeyler, yaptırdığı camiler, hatta söylediği sözler bile onun Müslüman olmama ihtimalini yok etmez kusura bakmayın.
Sebebi malum adam padişah. Padişahlığın gerektirdiği bazı şeyler vardır.

İkinci olarak Fatih Sultan Mehmet'in kendi portresini yaptıran ilk padişah olduğunu biliyoruz. Kendi portreni yaptırmak İslama göre işleyebileceğin en büyük günahlardan birisidir. Çünkü bu aslında insanları şirke teşvik etmektir.
Hatta bu eğer sen bir padişahsan çok daha büyük bir günahtır. Ki Fatih Sultan Mehmet sıradan bir padişah değildi.

Üçüncü olarak emin olmamakla birlikte Fatih Sultan Mehmet'in şarabı çok sevdiğini biliyorum. Ayrıca Fatih Sultan Mehmet'in annesinin Osmanlı tarihinde bir istisna olduğunu ve ölene kadar Hristiyan kaldığını duymuştum.Ayrıca bazı diyaloglarını gösteren kaynaklar var ama güvenilirliği tartışılır.

Sonuç olarak şunu söyleyebilirim biz FSM'nin Müslüman olup olmadığını bilemeyiz.Timur için bile tartışmalar var bütün seferleri Müslüman ülkelere olduğu için(sonuncu çin seferi hariç) ancak şunu söyleyebiliriz ki FSM kesinlikle dindar bir padişah değildi (Kanuni ve Yavuz'un aksine).
Fatih'in annesi dediğin kadın Fatih'in öz annesi değildir, üvey annesidir. Osmanlı'nın tüm padişahları din, dil, ırk ayırt etmeden herkese aynı derecede davranmıştır. Müslüman bir Osmanlı padişahının hristiyan birine "senin kelleni kesecem!" dediği nerde görülmüştür?

Şarap meselesinin doğru olmadığını düşünüyorum. Eğer doğruysa bile o, adamın özel hayatıdır bizi ilgilendirmez.

Tablo meselesinde ise sadece Fatih değil, Fatih'ten sonraki çoğu padişah kendi portresini yaptırmıştır. Biz bu meseleyi sadece Fatih'e ithaf edemeyiz.

Dini görüşü de özel hayatı değil mi? Ayrıca başlığı değiştirmen gerekiyor. Kendi kafandan uydurmuşsun resmen Hristiyan olduğunu, içerikle alakası yok. :dead:

+adsız

1-Ee üvey annesi olmasının ne alakası var ? Din kan yoluyla geçen bir şey değil ki ? Önemli olan kimin büyüttüğü.
2-''Osmanlı'nın tüm padişahları din, dil, ırk ayırt etmeden herkese aynı derecede davranmıştır. Müslüman bir Osmanlı padişahının hristiyan birine "senin kelleni kesecem!" dediği nerde görülmüştür?'' Ben kafa kesmekten bahsetmedim.Osmanlı Hristiyan tebaasına saygı gösterdiği doğrudur ancak tamolarak herkese eşit davrandığını söyleyemezsin. Hristiyanlardan daha fazla vergi alınmıştır. Ayrıca kızılbaş olan Türkmenlere iyi davranılmadığını sağır sultan bilir.Ayrıca hareme girebilmek için, yeniçeri olabilmek için falan devşirme zorunludur.

3-Ben şarapla ilgili şiir bile yazdığını duymuştum tabi bu divan edebiyatında şarap Allah demek olabiliyor.Gerçi Osmanlılar zaten şarap ticareti yaparak şeriata hep karşı gelmişlerdir.

4-Kardeş bütün başlık zaten adamın özel hayatıyla ilgili.

5-Valla ben Fatih'in ilk olduğunu biliyorum hatta halk arasında adının ''gavur sultan''a çıktığını biliyorum ha birde Yavuz Sultan Selimin bu portrelere çok üzülüp yaktırmaya çalıştığını biliyorum.

Müslüman değilse bile bunu belli etmemiştir, doğaldır ama bunun muhakkak bir noktada yakınları tarafından fark edilmesi gerekirdi. Kaldı ki Hristiyanlıkta, İslam'daki takiyye gibi bir şey yok bildiğim kadarıyla, Hristiyan ise bunu ilan etmeli. İnançsız/dinsiz gibi bir iddia olsa bunu gizlemesi kolay, bağlı olduğun bir kural yok ve istediğini de yapabilirsin. Ama bu adam hiç namaz kılmadı mı, hiç İslami bir kuralı uygulamadı mı? Eğer Hristiyan ise nasıl bunları yaptığını düşünmek gerekir, zira dini bunlara izin vermez.
İnançsız olsa bunu gizleyebilirdi ama Hristiyan ise gizlemesi mümkün gözükmüyor Hristiyanlığın bu konudaki tavrına bakarsak.

_Barbar_ said:
Müslüman değilse bile bunu belli etmemiştir, doğaldır ama bunun muhakkak bir noktada yakınları tarafından fark edilmesi gerekirdi. Kaldı ki Hristiyanlıkta, İslam'daki takiyye gibi bir şey yok bildiğim kadarıyla, Hristiyan ise bunu ilan etmeli. İnançsız/dinsiz gibi bir iddia olsa bunu gizlemesi kolay, bağlı olduğun bir kural yok ve istediğini de yapabilirsin. Ama bu adam hiç namaz kılmadı mı, hiç İslami bir kuralı uygulamadı mı? Eğer Hristiyan ise nasıl bunları yaptığını düşünmek gerekir, zira dini bunlara izin vermez.
İnançsız olsa bunu gizleyebilirdi ama Hristiyan ise gizlemesi mümkün gözükmüyor Hristiyanlığın bu konudaki tavrına bakarsak.
Hristiyan olduğuna dair en ufak bir şey yok ortada.

t.A.T.u. said:
_Barbar_ said:
Hristiyan olduğuna dair en ufak bir şey yok ortada.
Öyle bir iddia ortaya atılmadı biliyorum da, tartışma daha çok bunun etrafında dönmüş sanki. Onun için bu konu üstünden yazdım.

Fatih Sultan Mehmed sık sık ilim insanlarıyla muhabbet içerisindeydi. Genç yaşta 6-7 dil biliyordu. Diğer dinlere hoşgörülü yaklaşmıştır, diğer Osmanlı padişahları gibi. İstanbul'un fethinden sonra dinlerini özgürce yaşamalarına izin vermiştir Rumlara. Aynı zamanda Bosna Fermanı ile dinlere olan hoşgörüsünü göstermiştir. Fatih, Osmanlıda ki bizzat portresini yaptıran ilk padişahtır. Bildiğiniz üzere İslam dininde heykelcilik,resim gibi sanatlar önceden hoş karşılanmıyordu (şirk koşulduğu düşünülüyordu, Yaratıcıya nazaran aynı güzellikte bir Ademoğlu ne resim ne heykel yapabilir diye düşünülüyordu) ama Fatih bunun aksine kendi portresini yaptırtmıştır. Çok zeki ve kendini geliştiren padişah mitolojiyle ilgileniyordu, Homeros'un meşhur İlyada Destanı'nın kopyasını hazırlatmıştı. Fatih'in yanında bulunan İtalyan nedimesi ona Antik Yunanistan'daki düşünürlerin ve Romalı tarihçilerin eserlerini okutmuştu. Fatih papaların, imparatorların, Fransa krallarının, Büyük İskender'in Lombardların vekayinamelerini okumuştu. Bizanslı aydın Gregorios Phrantezes, Fatih'in Büyük İskender, Roma imparatoru Augustus, Bizans imparatoru Büyük Konstantin ve Theodosios gibi şahsiyetlere karşı hayranlık beslediğini söyler. Hristiyanlığı yakından tanımak isteyen Fatih, İstanbul Ortodoks Kilisesine patrik olarak atadığı Gennadios ile Hristiyanlık akaidi üzerine müzakereye girişmiş ve bu müzakerenin yazılmasını istemişti. (Gennadios İtikadnamesi) Hatta bu durum Avrupa'da Fatih'in Hristiyanlığa meylettiği şeklinde yorumlanmış ve Papa II. Pius padişahı Hristiyanlığa davet eden bir mektup kaleme almıştı ama tabiki bu teklifi Fatih kabul etmemiştir. Fatih zamanında ki Kızıl Elma anlayışın ilk safhası İslam Peygamberi Hz.Muhammed'in hadisini yerine getirerek İstanbul'u almak olmuştur. Bazı rivayetlere göre de çıkacağı son sefer Roma üzerine olacaktı. Tarihçi İlber Ortaylı bu konuyla ilgili olarak Fatih'in şüphesiz itikadı olduğunu fakat sofu derecesinde koyu bir Müslüman olmadığını belirtmiştir.

Sonuç olarak gayrimüslim değil, müslümandır Fatih.

Nadir Shah said:
Osmanlı padişahlarının aşırı derece Müslüman ve şeriatçı olmaları son zamanlarda çıkan saçma bilgiler gibime geliyor.
Bu tür şeyler gerçekleri kabul etmeyip, b*k sürdürmemeye çalışan, böyle yaparak ''ecdadına'' sahip çıktığını zanneden cahil muhafazakar kesimden oluşuyor. Halbuki durum böyle değildir. Atıyorum, Osmanlıda da oğlancılık vardı. Özellikle yeniçeri ocağında sayıları fazlaydı doğal olarak. Evlenmeleri yasak (tabi ocak düzeni bozulunca artık evlenedebiliyorlardı kafalarına göre), aylarca seferlerde paso erkek görünce böyle bir ortamın oluşması çok doğal. Ayrıca sadece asker veya reayaya has bir özellik değildir bu. Birkaç Osmanlı padişahınında oğlancı olduğuna dair rivayetler vardır. Örneğin Yavuz Sultan Selim ve Hasancan arasındaki ilişki. Aynı şekilde III. Osman'ın da eşcinsel olduğuna dair rivayetler var. Sarayda dolaşırken cariyelerle karşılaşmak istemediği için ayakkabılarına demir ökçeler taktırmıştı. Ökçelerden çıkan sesi duyan cariyeler padişahın geldiğini öğrenip yoldan çekiliyorlardı. Ağabeyi Sultan I. Mahmut'un aksine müziği sevmez ve kadınlara iltifat etmezdi. Bunları İslam'a aykırı hareketler olduğu için tam tersi olarak anlatırlar. II.Selim alkol kullanırdı, aynı şekilde döneminde çok sert bir şekilde yasaklamasına rağmen IV.Murad aşırı içki kullanımından vefat etmiştir. Hemde doktorlarının uyarılarına rağmen önce azaltmış daha sonra az bir şey iyileşince tekrar başlamıştır. Alkolde haramdır İslam'a göre ama padişahlarda kullanmışlardır. Ama elbette ki sofu derecesinde padişahlarda vardı. Örneğin gençliğinde serbest bir hayat sürdüğü halde (uyruşturucu kullanırdı) padişahlığında ibadete ve hayır işlerine yönelen II.Bayezid. Bu sebeple de Bayezid-i Veli ismiyle anıldı.

Sonuç olarak gerçekleri yani tarihi olduğu gibi kabul etmeli ve tek bir kaynağa değil birçok kaynaktan (tabiki güvenilir olmak kaydıyla) yola çıkarak yorum yapılmalı.

Gerçi Osmanlının ilk dönenleriyle ilgili kaynaklar rivayetlerden öteye gidemiyor. İlk yıllar düzgün arşivlenseydi bu muhafazakar kesimin böyle konuşamayacağını tahmin ediyorum.

Nadir Shah said:
Gerçi Osmanlının ilk dönenleriyle ilgili kaynaklar rivayetlerden öteye gidemiyor. İlk yıllar düzgün arşivlenseydi bu muhafazakar kesimin böyle konuşamayacağını tahmin ediyorum.
Cahil her yerde cahildir. Okumadıktan sonra atıp tutmak arşivlensede kolaydır cahile. Senin bahsettiklerin Osman, Orhan gibi erken dönemler. O zamandakiler efsaneye dönüşmüşlerdir, Bizans tekfurunun kızını düğünden kaçırmak gibi. O yüzden hala daha tarihçiler arasında Osmanlı'nın kuruluş tarihi hakkında tartışma mevcuttur. Kimine göre 1288, kimine göre 1299, kimine göre (Halil İnalcık Koyunhisar Savaşının yapıldığı tarihi Osmanlı'nın resmi kuruluş tarihi olarak kabul eder) 27 Temmuz 1302dir. Bu durumun aksine yükseliş döneminden itibaren tutarlı kaynaklar mevcuttur. Ona rağmen padişahlar içki içmez yok bilmem ne diye sallayan gene de sallıyor. Önemli olan okuyup araştırmak.

Bir liderin düşmanı onun dinini belirlemez ki. Misal; Yavuz Sultan Selim, çok dindar biri olmasına rağmen saltanatı boyunca Müslüman olan Memlüklerle ve Safeviler ile harp etmiştir.

Cumanoid said:
Fatih Sultan Mehmet diğer sultanlara nazaran daha kozmopolitan, bilime, sanata önem veren, açık görüşlü, kültürlü ve elit bir sultandı. Öyle ki ehli sünnete göre resmin haram sayılmasına rağmen o İtalya'dan bizzat Bellini'yi çağırtıp kendi portresini çizdirmiştir. Fatih'e gayrimüslim kelimesini yakıştıran zihniyet, memuriyette sarığı kaldırıp yerine fesi getiren reformcu 2.Mustafa'ya da kafir damgası basmıştı. Sonra da fes kalktı şapka geldi diye M.Kemal'e İngiliz ajanı, vatan haini damgası bastılar. Bu adamlar kendi dar kafalarına sığdıramadıkları insanları kafirlikle veya hainlikle suçlamayı adet edinmişler.
Osmanlı padişahları gökten inmedi, kusurları, kötü alışkanlıkları fazlasıyla vardı. Hatta müslüman olmayanı bile olabilir. Fakat Otranto'ya asker çıkarmış, ömrü yetse Roma'ya yürüyecek Fatih'in gayrimüslim olma ihtimali mantıksız geliyor.

Muhafazakarlar reformcu ve açık görüşlü olduğu için ona gayrimüslim diyor olabilir. Celal hoca(bilgisine hayranım) gibi İslama karşı ön yargılı kişilerde reformculuğu bir müslümana yakıştıramadığından ona gayrimüslim diyor olabilir.
Tarih bir bilimdir, işin içine duygular, inançlar ve egolar girdiğinde bilim olmaktan çıkar. Fatihe gayrimüslim diyebilmek için tarihçilerin elinde kesinlik içeren bilimsel veriler olması gerek.
Fesi getiren II.Mustafa değil, II.Mahmuddur. Ayrıyetten tarihe inanç ve duygu girince bilim olmaktan çıkar diyorsun ama bir üstte de hayranı olduğun bir insanın duygusunun düşüncesine vurduğu bir tezi öne sürüyorsun.

İşin özü bu tür şeylere kafa yormamaktır. Din, birey ile Yaratıcı arasındadır. Müslüman olmayan Türk hükümdarları ''Ata'' olarak kabul etmemek saçmalıktır. Mevzusu geçen şahsın,kim olduğu fark etmez,yaptıklarını konuşmak bize daha çok fayda sağlayacaktır.

Back
Top Bottom