Erken Erişimden Beri Şu Olaydan Nefret Ediyorum, Artık Oyunu Bırakıyorum

Users who are viewing this thread

cptbyzack1

Recruit
Yeni karakter açıyorum demircilik yapıyorum. Yeni karakter açıyorum krallığa katılıyorum savaşlara giriyorum. Ama ne zaman kendi krallığımı kursam ulan durmaksızın savaş açıyorlar. Diyorum ki ulan klan oluşturayım yoldaşlarımdan. 500 nüfus istiyor. Kaleleri elde tutamıyorum herifler durmaksızın savaş açıp 1.5k-2.5k arası ordularla tımarlarıma dalıyor. Daha krallığımın adı duyulmamış 23 nüfusum var, Batanya bir yerden, Sturgia bir yerden, Kuzait bir yerden ve ona para öde buna para öde günlük 45k ödeme yapıyorum para bitiyor, nüfus geliyor bu seferde para yok, tımar yok klan kurmaya. 400 adamla 2klık dört krallıkla nasıl savaşayım ? Benden bu kadar artık oyunu kurmamak üzere siliyorum ve siz m&b severlere Allah'tan sabır ve kolaylıklar diliyorum. İki yıldır hilesiz bir krallık kurup şöyle Kalradya'ya yayılamıyorum. Savaştan savaşa koşup tımarları tutmaya çalışıyorum. Dediğim gibi hoşçakalın.

1.8 yamasında oynadığım savede yaşadığın sorunların aynısını yaşadım. Üstelik 50'ye yakın mod (diplomasi dahil) olmasına rağmen. Çok uzun süre pasif kalıp ticaret imparatorluğu kurmaya çalıştım. Çok zengin oldum. Artık kendi krallığımı kurup bir müddet daha savaşmadan satın alarak genişlemek istedim. Ne zaman o düğmeye bastıysam dünyam karardı. Tüm harita aynı anda savaş açıp iki kıytırık kaleme 3k-4k ordu göndermeye başladı. Üstelik benim topraklarım Aseray tarafında olmasına rağmen savaş açan devlet Strugia yani aramızda 2 farklı devlet var. Savaşmamız için hiçbir sebep yok. Aynı şekilde ben de sinirlenip oyunu sildim. Bu sorunu kökten çözen diplomasi genişlemesi gelmeden başlamayı düşünmüyorum. Hangi RP'yi yaparsam yapayım olay yine aynı yere bağlanacak ve krallığımın ağzına sıçılacak. O yüzden RP yapmakla uğraşmama gerek yok.

Sıfırdan hiçbir desteğiniz olmadan ülke kurmakta bu kadar zor gerçekten.Belki oyuncuları zorlamış baya ama gerçekçi olmuş.Kimseye biat etmeyen biriyseniz onlarla kafa tutacak gücünüz olmalı.Oyunda farklı seceneklerde var onlarıda deneyebilirsiniz.Mevcut krallıklardan birine katılıp onlarla büyüyüp gelişmeyi kendinize destekçiler kazanmayı deneyin.Klanınız dallanıp budaklandıktan sonra ki o zmana kadar tüm alanlarda gelişmiş olursunuz bağımsızlığınız için uğraşabilirsiniz.Benim suan klan üyesi sayım 30 civarı.8 tane klan benim krallığıma geçti 3 tanede yoldaş klanı kurdum.Diplomasi gerçekten eksik baya ama bir yandan baktığında da orta çağ dönemi savaşsız geçmedi hiç.Krallıklar sürekli birbirleriyle savaşıyorlardı en azından bizim tarihimiz öyle :smile: Hanedanlıklar bir anda kurulmuyor sonucta zaman ve sabır istiyor.

baya ama gerçekçi olmuş.
hocam kusura bakma ama komşuların savaş açmasına lafım yok da, haritanın diğer ucundan birinin gelip sana savaş açması ne kadar gerçekçi? Kaleyi alsalar bile ellerinde tutamayacaklar ki, çünkü onu almak için, içinden elini kolunu sallayarak geçtiği krallıklarla bitmek bilmeyen savaş halindeler.. Mesela ben Ortongard, Balgard, Sibir, Galend veya Pravend gibi bir şehir aldım, bunlar normal koşullarda, sadece sınırı olan krallığı ilgilendirmeli (müttefiklik vs gibi bir durum yoksa). Adam oradaki krallığı yok sayıp sınırı olmayan bir yere savaş açıyor. Bizim tarihimizi bırak kimin tarihinde normal bir durum bu :xf-frown:😅

hocam kusura bakma ama komşuların savaş açmasına lafım yok da, haritanın diğer ucundan birinin gelip sana savaş açması ne kadar gerçekçi? Kaleyi alsalar bile ellerinde tutamayacaklar ki, çünkü onu almak için, içinden elini kolunu sallayarak geçtiği krallıklarla bitmek bilmeyen savaş halindeler.. Mesela ben Ortongard, Balgard, Sibir, Galend veya Pravend gibi bir şehir aldım, bunlar normal koşullarda, sadece sınırı olan krallığı ilgilendirmeli (müttefiklik vs gibi bir durum yoksa). Adam oradaki krallığı yok sayıp sınırı olmayan bir yere savaş açıyor. Bizim tarihimizi bırak kimin tarihinde normal bir durum bu :xf-frown:😅
Oyunda diplomasi ve sınır olayı yok zaten şuan ona ne kadar laf ederseniz haklısınız.Ben sıfırdan ülke kurmanın ve bunu diğer ülkelere tanıtmanın zorluğunu vurgulamıştım sadece.Keşke herşey istediğimiz gibi olsa orjinal oyunda ama ne yazıkki eldeki bu modlarla çok güzel işler çıkar warbandda olduğu gibi.Keşke savaşlar casus belli ile açılsa ve casus belli olayları tetiklense diğer oyunlarda olduğu gibi vb sınırlar olsa diğer ülkelerin sınırlarını ihlal etmek ilişkiyi bozsa gerekirse casus belli sayılsa.Eksik çok ama ortadakinden zevk almanın yolu benim dediğim gibi oynamak şuan herhangi bir krallıkta kendini ve klanını güçlendirip orda büyümek ve girdiğin kralıığın başına geçmek veya ayrılıp kendi krallığını kurmak

Sıfırdan hiçbir desteğiniz olmadan ülke kurmakta bu kadar zor gerçekten.Belki oyuncuları zorlamış baya ama gerçekçi olmuş.Kimseye biat etmeyen biriyseniz onlarla kafa tutacak gücünüz olmalı.Oyunda farklı seceneklerde var onlarıda deneyebilirsiniz.Mevcut krallıklardan birine katılıp onlarla büyüyüp gelişmeyi kendinize destekçiler kazanmayı deneyin.Klanınız dallanıp budaklandıktan sonra ki o zmana kadar tüm alanlarda gelişmiş olursunuz bağımsızlığınız için uğraşabilirsiniz.Benim suan klan üyesi sayım 30 civarı.8 tane klan benim krallığıma geçti 3 tanede yoldaş klanı kurdum.Diplomasi gerçekten eksik baya ama bir yandan baktığında da orta çağ dönemi savaşsız geçmedi hiç.Krallıklar sürekli birbirleriyle savaşıyorlardı en azından bizim tarihimiz öyle :smile: Hanedanlıklar bir anda kurulmuyor sonucta zaman ve sabır istiyor.
Gerçek hayatta zor olması = Anlamsız ve sonsuz savaşlarla krallık kurmanın imkansız hale gelmesi mi oluyor? Oyunu gerçekçilik ile ele alırsan en baştan zortlar. Gerçekçilik ile alakaları olmadıklarını baştan belirttiler zaten. Krallık kurmak gerçek hayatta da zor argümanı ile yola çıkarsak ben de sana nerede Casus Belli, siyasi güç dengesi, diplomasi, ittifak/çıkar dengesi diye sorarım. Eğer tek bir senaryo ile oynamaya mahkum kalacaksam sandbox değil de çizgisel oyun satın alırdım. Orta Çağ'dan örnek vermen ekstra anlamsız olmuş. Orta Çağ'da hangi devlet yanıbaşında potansiyel rakip ve süper güç varken yüzlerce kilometre uzaklıktaki kıytırık ticaret devletine 3 bin kişilik ordu göndermiş?

Devlet kurmak gerçekte de çok zor diye hiçbir alt metni olmayan boş beleş zorlukları savunmak ne kadar mantıklı? O zaman hiç uğraşmasınlar devlet kurana kadar savaştığımız askerlerin canlarını 5x arttırsınlar ve eskiden de zordu xDDD deyip geçsinler.

Hocam şöyle ki ben daha krallık kur tuşuna bastığımda, 600 gücünde olan bana 6000-10000 güçteki krallıkların savaş açması anormal. Yani daha ulak yola çıkmamış, casuslar hazırlık yapıyor krallıklara haber verelim bu şe**fsiz krallık kurdu şunun krallığını yıkalım gibisinden, casus bir bakıyor kralı derthert gelmiş kapıma dayanmış. E ulan yuh yani daha benim krallık kurduğumdan haberim yok herif gelmiş sen krallık kurdun hadi savaşalım diyor. Ayrıca ortaçağda işler böyle yürümezdi. Örneğin Orta Asya'da koskoca Çin küçük beylikleri (benim krallığım gibi :grin::grin::grin:) yok etmek için koskoca krallığın ordusunu toplayıp saldırmazdı. Yerine hediyeler gönderir kendisini iyiymiş gibi gösterir yerine başkaları aracılığı ile savaşırdı. Kod yazarı değilim nasıl olur bilmem ama bence eğer oyuncu krallık kurarsa imparatorluklar en azından adamın gücünün 3000 ulaşmasını bekleyebilir. Çünkü Güney İmparatorluğu Kuzait ile savaş halinde ama kalkıyor bana savaş açıyor yetmiyor tüm ordusunu bana yönlendiriyor. Ulan sen Kuzait ile savaşıyorsun. Demek istediğim bu mesela oyunda paralı asker klanları var ve gayette güçlü. İmparatorluklar yeni krallıklara veya gücü 3000'e ulaşmamış krallıklara tüm ordu ile saldırmak yerine pasif kalsa ama karşılığında paralı askerler kiralasa ve bize krallıklar değil de paralı askerler savaş açsa emin olun daha gerçekçi olur. Oynama şevki gelir. 30 saat gömüp zor zar aldığım kaleye 3000 tane asker dayanınca emin ol oynama şevki kalmıyor insan da. Önceden yine iyiydi Lordlar ortalama 70-120 askerdi tamam gerçekçi değildi bu daha gerçekçi lordların 100-250 askerle gezmesi. Ama dediğim gibi zor olmamalı şu kodu yazmak. Eğer player'in kurduğu krallık 3000e ulaşmamışsa savaş açma ama paralı askerler kiralayıp güçlemesine de engel ol bitti. Hayır kayınbabamın krallığı bile savaş açınca küfür ediyorum.

Tam surumu daha oynamadim ama bannerlord'da gercekten krallik kurarken yaslaniyordum. Sanirim hala degismemis :grin:

Back
Top Bottom