En son hangi kitabı okudunuz?

Users who are viewing this thread

Sırça Fanus
Kırmızı Kedi Yayınları
Sylvia Plath
Yarı-Otobiyografik Roman
9.3/10

Esther Greenwood adında bir genç kızın bunalımlı üniversite hayatını anlatan bir yarı-otobiyografik roman. Yarı-otobiyografik olmasının sebebi Sylvia'nın hayatından da kesitler olması.

Aylak Köpek
YKY
Sâdık Hidâyet
Öykü
8.8/10
Sâdık Hidâyetin öykülerinin toplandığı bir kitap. İçinde 7 hikâye var.

"Sizin aradığınız hâl, ceninin ana rahmindeki hâlidir. Koşuşturmadan, mücadele etmeden, kimseye yağ çekmeden, sıcak, yumuşak ve kızıl bir duvarın içinde iki büklüm vaziyette durur. Yavaş yavaş annesinin kanını emer, tüm ihtiyaçları kendiliğinden karşılanır. Bu, her insanın yaratılışında var olan, kaybolmuş bir cennet nostaljisidir. Orada insan kendinde, kendi içinde yaşar. Belki bir anlamda ihtiyari ölüm değil midir?"

Hızlandıkça Azalıyorum
Jaguar Kitap
Kjersti Skomsvold
Roman
8/10
Burada da ana karakter bir kadın fakat Sırça Fanus'tan farklı olarak benzer depresif havayı yer yer mizahla sunarak anlatmış yazar. Bu tipte romanların, öykülerin sonunda mutlu bir şeyler olmasını beklemek saçma tabii. :iamamoron:

Ulusların Düşüşü (Why Nations Fail)
Daron Acemoğlu & James A. Robinson
Doğan Kitap
İnceleme & Araştırma

Kitap genel olarak şimdiye kadar kurulmuş ve sonrasında yıkılmış ülkeleri, bunun sebeplerini karşılaştırarak anlatıyor. Başarılı olan ülkelerin de gelişme sebeplerini şimdiye kadar ki gelişmelere sebep veren olayları anlatıyor. Genel olarak ülkeleri siyasi ve ekonomik olarak inceliyor. Oldukça başarılı bir kitap, bence her Türk gencinin de okuması gerekli. Şimdiye kadar biz neden gelişemedik, 80'lere kadar bizden daha fakir olan Güney Kore şimdi neden dünyanın en zengin ülkelerinden? Meksika ile ABD hemen hemen aynı dönemde bağımsız olmalarına ve o dönemde ekonomik olarak aynı seviyelerde olmalarına rağmen fark neden bu kadar açıldı? Sanayi devrimi neden İngiltere'de başladı? Sömürgecilik akımının ve komünizmin dünyaya etkileri nasıl oldu, gibi soruların cevabını merak ediyorsanız kesinlikle okumalısınız. Ufuk açan bir kitap. Ayriyeten yazarları ve ne kadar başarılı olduklarını da araştırmanızda fayda var. Okurken de sıkıntıdan öldürmüyor. Son olarak Osmanlı'nın yanlış yaptığı noktaları da açıkladığı için hassasiyetiniz varsa bulaşmayın derim. 9.5/10.

Kurt Kanunu
Kemal Tahir
İthaki
Roman
8.5/10

Öncelikle kitaptaki anlatılanı tam olarak anlayabilmek için biraz da Kemal Tahir'in düşüncelerini öğrenmek lazım. Kendisi özellikle İttihat ve Terakki cemiyetini araştırıyor. Son hallerini, içindeki yapıyı, ve son işleri olan Atatürk'e düzenlenen İzmir suikastinin perde arkasını anlatan oldukça güzel ve bilgilendirici bir tarihi kurgu roman. Kitabın karakterleri gerçek olmalarına rağmen oldukça güzel kurgulanmışlar. Döneme dair çok güzel bilgiler elde ediyorsunuz. Eksi yanı bence, uzun ve sıkıcı monologları barındırması ve bu monologların önemli içerikleri barındırması. Ben hızlıca göz atarak geçtim bu şekildeki yerleri. Şimsi yazarın diğer kitaplarını alıp okuycam.

Kitap: Yol
Yazar: Cormac McCarthy
Yayımevi: Kanat Kitap
Tür:Roman Dizisi/Bilim Kurgumsu
Konu: Bir babayla oğlunun yolculuğu. Kapkaranlık, renksiz, külrengi bir dünyada, artık gün ışımayan, ölü ağaçların yol açtığı yangınlarla aydınlanan bir dünyada, bir kış daha sağ kalamayacakları kuzeyden güneye doğru gitmeye çabalayan bir babayla oğul.

Belki bir nükleer savaş çıkmıştır, belki dünyaya bir meteor çarpmıştır, belki de küresel ısınma yeryüzünün sonunu getirmiştir. McCarthy bize ne olduğunu anlatmaz, başka pek çok şeyi anlatmadığı gibi... Ne çocuğun ne babasının adını öğreniriz roman boyunca, ne de gidecekleri yerin adını. Sanki adlar da, yaşayan her şey gibi ölmektedir.

Karar Ânı
Jonah Lehrer
Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi
Popüler Bilim
9/10

Kitap, karar verirken beynimizin ne tür faaliyetlerde bulunduğunu çok çeşitli örnek ve deneylerle anlatıyor. Yer yer tıp ve nörolojiyle ilgili terimlere yer verilmiş olsa da gayet anlaşılır bir dili var. Yazarın okuyucuyu, arızalanan bir uçağın kokpitinden profesyönel poker oyuncularının katıldığı bir poker turnuvasına, bir NFL maçından müşteriyi alışveriş yapmaya teşvik edici manipülasyonlara götürüyor olması bende Nat Geo belgeseli izliyor hissi uyandırdı. Benim için tek eksisi 26 TL gibi bir internet satış fiyatına sahip olması. Nörolojiye, beyne, psikolojiye ilgisi olanlara tavsiye ederim.

Simyacı - Paulo Coelho
okumayı düşünen varsa can yayınlarının özel basımını alsın, çizimler felan on numara.

Rhaethar said:
Simyacı - Paulo Coelho
okumayı düşünen varsa can yayınlarının özel basımını alsın, çizimler felan on numara.

Okunacaklar listemde üst sıralarda o kitap ama bir türlü fırsat bulamadım diğer kitaplardan dolayı.

Otostopçunun Galaksi Rehberi-Douglas Adams

Buram buram İngiliz edebiyatının ve mizahının keskin bir zekayla birleşmesi sonucu ortaya çıkmış şaheser... Okumayanınız varsa kesinlikle okumalı.

Rhaethar said:
Simyacı - Paulo Coelho

Ben de yakın zamanda okudum önerebilirim.

ferevon said:
Witcher'ın kitaplarını bitirdim tavsiye ederim.

Siparişini verdim gelsinler okuycam.

Harry Potter ve Lanetli Çocuk
YKY
J.K. Rowling ve Jack Thorne
Metinleştirilmiş tiyatro senaryosu :facepalm:
5/10

İyi bir Harry Potter kitabı değildi. Dandik bir spinoff dersek yeridir. Zaten tiyatro metninin kitaplaştırılarak satılması amacını belli ediyor. Harry Potter fanlarına hitap edecek, ufak bir kaç detay gösterecek bir hikaye var. Anlatım zaten hepten zayıf. Bolca mantık hatası var. Ve klişeleşmiş bir konu işliyor. Harry Potter'in çocuk kitabı olduğunu hatırlatan bir kitap. Aşağı yukarı Fantastik Canavarlar'ın sizde uyandırdığı duygu neyse aynı şeyi hissedersiniz okurken.

Ego - Hayatın Kaynağı, Manası ve Haysiyeti
Ayn Rand
Plato Film Yayınları
Distopik Roman
7,5/10

Hikâye gelecek bir zamanda, insanlığın teknolojide Orta Çağ’a döndüğü, totaliter ve kolektivist bir devlette geçmekte. Öyle ki “ben” ve “sen” kelimelerinin kullanılmadığı (hatta kullanımının idam cezasını gerektirdiği), insanların özel birer isimlerinin olmadığı, kişilerin icra edecekleri mesleklerinden üreyecekleri kişiye kadar her şeyin meclislerce belirlendiği, son derece berbat bir düzenin ortasındadır karakterimiz. Kitap her ne kadar bir hikâye kitabı da olsa, yazar aslında kendi felsefesini anlatmaktadır. 12 bölümden oluşan kitabın ilk 10 bölümü sıradan bir romandan farksız olsa da son 2 bölümde karakterin düşünceleri yoluyla yazarın felsefesini öğrenmiş oluyoruz.

Finde said:
Rhaethar said:
Simyacı - Paulo Coelho

Ben de yakın zamanda okudum önerebilirim.

ferevon said:
Witcher'ın kitaplarını bitirdim tavsiye ederim.

Siparişini verdim gelsinler okuycam.

Harry Potter ve Lanetli Çocuk
YKY
J.K. Rowling ve Jack Thorne
Metinleştirilmiş tiyatro senaryosu :facepalm:
5/10

İyi bir Harry Potter kitabı değildi. Dandik bir spinoff dersek yeridir. Zaten tiyatro metninin kitaplaştırılarak satılması amacını belli ediyor. Harry Potter fanlarına hitap edecek, ufak bir kaç detay gösterecek bir hikaye var. Anlatım zaten hepten zayıf. Bolca mantık hatası var. Ve klişeleşmiş bir konu işliyor. Harry Potter'in çocuk kitabı olduğunu hatırlatan bir kitap. Aşağı yukarı Fantastik Canavarlar'ın sizde uyandırdığı duygu neyse aynı şeyi hissedersiniz okurken.

Hangi dilde sipariş verdin ki? İngilizce çevirisi tamamlanmamıştı en son diye biliyorum ben de fan translation okudum zaten 3 kitabı yoksa Fransızca falan öyle bir şey mi okuycan

ferevon said:
Hangi dilde sipariş verdin ki? İngilizce çevirisi tamamlanmamıştı en son diye biliyorum ben de fan translation okudum zaten 3 kitabı yoksa Fransızca falan öyle bir şey mi okuycan

Witcher kitaplarının uzun zamandır ing çevrisi var zaten. Ben Türkçe çıkan kitaplarını sipariş verdim hatta okumaya başladım, Almanca'dan çeviri. Yazarın ajansı zaten ing'den çeviri yapmaya izin vermiyormuş, Lehçe çevirmenin de az olduğunun farkındalar o yüzden Almanca'dan çeviriye izin veriyorlar. Kronolojik sıralamada ilk 2 kitap çıktı Tükçe diğerleri de yolda. Çeviri muhteşem olmasa da fena değil. Ama bugüne kadar zaten Almanca'dan çevrilip de on numara olmuş dediğim çok az kitap hatırlıyorum. Seriyi yakalayayım gerisini ingilizce okurum muhtemelen.

Yayın evi Pegasus  :meh: Çok hata yok. Çevirmen kalitesi de hissetiğim kadarıyla ortalama üstü. Almanca'dan çevirilerden nefret ederim dersek yanlış olmaz, okurken çok rahatsız etmedi beni. Okunuyor yani, keyif de verdiriyor. Bu arada biliyorsunuz ki yazar oyunlardan nefret ediyor. O yüzden çeviri yaparken oyunlardan olabildiğince az yararlanılmış. Bu belli ediyor.

Back
Top Bottom