En iyi asker, krallık vs. tartışma konusu

Users who are viewing this thread

En iyi Krallık:Nord
En iyı piyade:Nord kahramanı
En iyi Suvarı:Kergit Kargıcısı (nedenini sorarsanız kargı oyunun en iyi silahı bence bazen 190 200 hasar verdiği var atınızın hızına göre)
En iyi okçu:Vaegir nişancısı
En iyi arbaletçi:Rodok Keskin nişancısı
En kötü krallık:Sarranid

Bazıları krallara sultanlara kul köpek olur

Biz ise haydut kardeşlerimizle köyden sığır çalarız....

nordlar askerleri çok güçlü.asker olarak nordlar ama şehirleri 3 tane başlıyo diğerlerin çoğu 4 şehir.bide nordlar meydan savaşında çok iyi olmuyo yavaş yavaş orduların buşulması bekleniyo atlı olmadıkları için

Oyunda çoğunlukla düz alanda savaşıldığı için (kuşatmalar hariç) (zaten kuşatmayı pek sevmiyorum) en iyi asker bence süvarilerdir. Hiçbir yaya hiçbir piyade bence sağlam zırhları olan bi süvari birliğini yenemiyor. Çok sefer denedim birçok karakterle.
O yüzden:
En iyi asker = Svadya Şovalyesi
En güçlü krallık = Svadya
En sevdiğiniz lord = Kral Harlaus ( Svadyalı olduğu için :grin: )

Şimdiye kadar Sarranidlerde oynadım, Nordlarda oynadım, Kergitlerde oynadım, Rodoklarda da biraz oynadım.
Veagirlerle hiç oynamadım.

Sarranid Memlükleri Svadya şovalyesine yakın olduğu için belki Sarranidi de sevebilirim hem çöl daha dümdüz ve süvariler için çok uygun ancak Svadya Şovalyeleri kadar beğenmedim Memlükleri.
Kergitler çok dağınık savaşıyor ve çok uzun sürüyor savaşlar, ayrıca bi süre sonra yetersiz gelmeye başlıyor özellikle şovalyeler karşısında. Sadece ölümleri gecikiyor.
Nordlar özellikle nord kahramanı askeri güçlü olabilir ama kalabalık bir süvari birliğine yetersiz kalıyor, sadece biraz kayıp verdirtiyor o kadar. Ayrıca kaçan düşmanlara karşı yetişemiyorlar. Sizin atınız varsa ancak savaşı erken bitirmek için koşup kaçanları avlıyorsunuz. Ama yaya iseniz, oturup bekliceksiniz adamların kaçmasını.
Rodoklar dağda olmadığı sürece çantada keklik.

Kuşatma savaşlarında en başarısız devlet bence Kergitler. En techizatlı süvarisinde bile kargıdan sonra bayıltıcı silahları var. Yani bir Kergitli atın üstünde oldu mu Sarranid Memlüklerine dahi karşı koyabilecek askerken attan indi mi bir gücü kalmıyor maalesef.

Sarranid devleti gerek jeopolitik itibariyle gerekse de askerlerindeki tür dengeliliği ve şüphesiz bizden oldukları için en çok sevdiğim sultanlıktır.

Nordların ise piyadeleri mükemmel bence. Nord Sultanlığı kurucam inşallah. :grin:

Rodokları hiç sevmem. Ama arbaletli askerlerinden dolayı kuşatma savunmasında üstün olmaları ihtimal dahilinde.

Vaegirlerin, Nordların ve Kergitlerin komşusu olması hasebiyle içine kapanık kalmaya mecbur.

Kergitlerde Chaurka Noyan'ı hiç sevmem. Bir de bu adama Ichamur şehrinin kuzeyinde kalan ve Vaegir sınırında dağ geçitlerindeki muhkem ve stratejik olarak çok önemi olan bir kaleyi vermişler. Bi' ara bu kaleye bağlı köy benim idi ve Vaegirlerce en kolay yağmalanan bir köy olduğu için de gelir elde etmek zor oluyordu. Bu mezkur şahsiyetin bir kere bile olsa yardım ettiğini hatırlamıyorum. Aramız hiç iyi değil kendisiyle.

En sevdiğim ve en güçlü her türlü rakibini yenebileceğini düşündüğüm asker kesinlikle rodok çavuşu. Uzun, hızlı ve güçlü mızraklarıyla süvariyi rahatlıkla durdura bilirler, kalkanları ve bayıltıcı silahlarıyla (arada sırada tek elli olarak bayıltıcı kullanmıyorlar ama olsun  :grin:) bir nord kahramanınıda yere serebilirler.

En iyi krallığın ise Nord Krallığı olduğunu düşünüyorum. Doğru taktiklerle rahatlıkla bütün krallıklarla savaşları kazanbilirler. Kaleleri harika kuşatırlar fakat savunma konusunda en iyiler rodoklar  :grin:.

En sevdiğim lord nedensizce Yarl Remald. Hiçbir kayıtımda krallığına ihanet edip başka krallığa katıldığını görmedim belki sizin kayıtlarınızda ihanet etmiştir orasını bilemem :grin:.

Memişlerine çok dikkat etmedim fakat en güzel leydi Leydi Bergit gibi geliyor.

Konuyu tekrar canlandırmak istedim. :razz:

Oynadığım krallıklar arasından fikir belirtmem gerekirse;
Kergit kargıcıları hem kolay eğitiliyor hem fiyatları ucuz hemde kalabalık bir süvari birliği ile en zor oyun ayarlarında yenildiğimi hatırlamıyorum. Fakat kale kuşatmalarında tam birer çöpler malesef.

Nord kahramanları. Rüya birlik. Al arkana Nord kahramanlarını yürü.  Fakat eğitilmeleri baya zorluyor ve pahalılar.

Memlük süvarileri atlı tank. Hem kale kuşatmalarında hem at üzerinde büyük sıkıntı yaratıyorlar karşı tarafa. Kergitler ile oynarken sarranid kalelerinde kapıya birikmiş 10 tane memlüğün tüm  krgit kargıcılarımı ekmek gibi kestiğini hatırlarım. Sağlamlar ama kendilerini sevmem.

Aynı kayıt üzerinden uzun süre keyif  alarak oynamak isteyen arkadaşlar için Nordları öneririm. Nordlar ayrı bir keyifli. Bi kere kahraman yetiştirmek için ayrı bi uğraşıyosun. Onların maaşlarını ödemek için ayrı bi uğraş. Hayvan gibi üstüne koşan süvariler için taktik yapmak zorunda kalıyosun Nordlar oyunun tadını aldırıyor adama. Arkanda 100  tane nord kahramanı varsa çık sefere önüne gelen kaleyi ayıkla geç.

Diğer krallıklara  bi türlü ısınamadım o yüzden hiç açıp oynamadım açıkcası

heavencrew said:
Oynadığım krallıklar arasından fikir belirtmem gerekirse;
Kergit kargıcıları hem kolay eğitiliyor hem fiyatları ucuz hemde kalabalık bir süvari birliği ile en zor oyun ayarlarında yenildiğimi hatırlamıyorum. Fakat kale kuşatmalarında tam birer çöpler malesef.

Nord kahramanları. Rüya birlik. Al arkana Nord kahramanlarını yürü.  Fakat eğitilmeleri baya zorluyor ve pahalılar.

Memlük süvarileri atlı tank. Hem kale kuşatmalarında hem at üzerinde büyük sıkıntı yaratıyorlar karşı tarafa. Kergitler ile oynarken sarranid kalelerinde kapıya birikmiş 10 tane memlüğün tüm  krgit kargıcılarımı ekmek gibi kestiğini hatırlarım. Sağlamlar ama kendilerini sevmem.

Aynı kayıt üzerinden uzun süre keyif  alarak oynamak isteyen arkadaşlar için Nordları öneririm. Nordlar ayrı bir keyifli. Bi kere kahraman yetiştirmek için ayrı bi uğraşıyosun. Onların maaşlarını ödemek için ayrı bi uğraş. Hayvan gibi üstüne koşan süvariler için taktik yapmak zorunda kalıyosun Nordlar oyunun tadını aldırıyor adama. Arkanda 100  tane nord kahramanı varsa çık sefere önüne gelen kaleyi ayıkla geç.

Diğer krallıklara  bi türlü ısınamadım o yüzden hiç açıp oynamadım açıkcası

Söylediklerinin çoğuna katılıyorum evet haklısın fakat şöyle bir düşüncem var.
Evet nord kahramanları bahsettiğin gibi güçlü ve yenilmez fakat rodok çavuşları ile kurabileceğin taktiklerin yanında fos gelir tırıs giderler  :grin:.

Diplomacy 4.Litdum modunda oynuyorum ve oynadığım zorluk yaklaşık %120 falan.

Sana en çok kullandığım taktikten bahsetmek isterim şahsen daha bu taktikle hiçbir süvari bulunduran orduya yenilmedim.

Öncelikle diplomacy modunda native de olmayan güzel emirler var mesela kalkan duvarı, kama düzeni falan. Biz burda kama düzenini kullanacağız.
Rodok çavuşlarına kama düzeni emrini verdikten sonra otur emrini veriyorsunuz ve mızraklarını ellerine almalarını söylüyorsunuz. Keskin nişancı abilerimizi ise bu kama düzeninin içine koyuyoruz ve oturtmuyoruz. Ayrıca düşman yaklaşana kadar okçularımıza ateş kes diyoruz ve bekliyoruz. Bu sırada sizin ve yoldaşlarınızın atları ve zırhlarının önemi devreye giriyor. Yoldaşlarımıza beni takip et diyor ve  kama düzeninin azicik sağ çaprazına gidiyoruz ve bekliyoruz. Düşman atlıları hücuma geçtiği anda yoldaşlarımızla kargıların önüne atlıyor ve düşman atlarını durduruyoruz.

Bu durumdan sonra piyadelerin yanına kaçıyor ve savaşın keyfini çıkarıyoruz :grin:

Kama ve kalkan duvarını bende çok kullanıyorum nordlarda. Özellikle kalkan duvarı baya iş yapıyor. Karşı tarafın oku bitene kadar kalkan duvarı vaziyetinde bekletiyorum.  Rodok falan oynamadım hiç dediğim gibi ısınamadım. Ben  genelde kahramanları kalkan duvarı halinde bekletirken yoldaşları peşime takıp süvarilerin dikkatini dağıtıyorum ben süvarilerle uğraşırken kahramanlar düşman piyade birliklerini  patates etmiş oluyo zaten. Sonra süvarileri peşime takıp kahramanların yanına dönüyorum ve temiz iş. Süvari birlikleri olan krallıklarla oynayınca mesela bir yerden sonra istediğin kadar zorlaştır oyunu emir bile vermene gerek kalmadan dümdüz ediyorsun karşı tarafı buda keyfini kaçırıyor adamın. O yüzden atsız birlikler her zaman daha keyifli gelmiştir bana

heavencrew said:
Kama ve kalkan duvarını bende çok kullanıyorum nordlarda. Özellikle kalkan duvarı baya iş yapıyor. Karşı tarafın oku bitene kadar kalkan duvarı vaziyetinde bekletiyorum.  Rodok falan oynamadım hiç dediğim gibi ısınamadım. Ben  genelde kahramanları kalkan duvarı halinde bekletirken yoldaşları peşime takıp süvarilerin dikkatini dağıtıyorum ben süvarilerle uğraşırken kahramanlar düşman piyade birliklerini  patates etmiş oluyo zaten. Sonra süvarileri peşime takıp kahramanların yanına dönüyorum ve temiz iş. Süvari birlikleri olan krallıklarla oynayınca mesela bir yerden sonra istediğin kadar zorlaştır oyunu emir bile vermene gerek kalmadan dümdüz ediyorsun karşı tarafı buda keyfini kaçırıyor adamın. O yüzden atsız birlikler her zaman daha keyifli gelmiştir bana

Verdiğin taktiğe ve süvarisi olan krallıklar hakkında söylediklerine sonuna kadar katılıyorum. Yani M&B: Warband oynarken kim taktik yapmadan hebele gübele saldırınca eğlenir ki :grin:. Aslında hebele gübele ilk başlarda eğlenceli oluyor da sonradan sıkıyor  :grin:.

Ben eğleniyorum. En zor da iken hangi yürek la o önden haldur huldur oyalarım ederim, sen yayını çekene kadar kafana ok yağar ok.
Full süvari yapıyosun, salıyosun üstlerine botların. NPC mal zaten, bizimkilerle beraber giriyorum, Nord Kahramanıymış zartıymış zurtuymuş peeh.

(Gerçi bir lordda 20-25 tane kahraman olduğu zaman girmiyorum, atları sıkıştırıp tecavüz ediyorlar)

Back
Top Bottom