En çok neyin eksikliğini hissediyorsunuz?

En çok neyin eksikliğini hissediyorsunuz?

• Total voters
    197

Users who are viewing this thread

50 dolara satışa çıkarılmış oyunda npc seslendirmeleri yok. Sesleri Skyrim gibi aynı olsada razıydık fakat 2020'yılında yüzüme yıkık yıkık bakan npclerle telepati yoluyla iletişim kuruyorum. Oyun çapulcu kesmek üzerine kurulu. Başlarken de çapulcu kesiyorum, koskoca lord oluyorum yine donsuz gezen çapulcularla uğraşıyorum. Benim Lord olarak siyasetle uğraşmam, ekonomiyle uğraşmam gerek, sağa sola taburlar göndermem gerek. Ben bir lord olarak neden hala mağaralara girip haydut avlıyorum. Oyunu yeni satın aldım ama bin pişmanım, şu oyunu 50 dolara satmak 2011'de çıkmış Skyrim'e haksızlıktır. Daha betada diye savunmaya geçmeden önce söyleyeyim, bu saatten sonra bu oyunu güncellemelerin kurtaracağına inanmıyorum. İş yine modculara kaldı.

Last edited:
Anketteki tüm seçenekleri seçebilirdim. Zira hepsinin eksikliği mevcut. Ama benim için en öne çıkanlar; diyalog ve görev eksikliği, optimizasyon ve krallık güç dengesi. Yapay zekada da büyük sorunlar mevcut. Orduları kullanamıyorlar, açlıktan telef oluyorlar. Krallık güç dengesi kötü durumda. Bir süre sonra Khuzait haritanın yarısını ele geçiriyor. Sturgiya zaten 500. günde eriyip gidiyor. 1 seneye anca oynanabilir hale gelir bu oyun. Pandemi olduğunu düşünürsek, 1.5 sene bile diyebiliriz.
Daha betada diye savunmaya geçmeden önce söyleyeyim, bu saatten sonra bu oyunu güncellemelerin kurtaracağına inanmıyorum. İş yine modculara kaldı.
İnanır mısın ben de bundan korkuyorum. Millet mod önerip duruyor üstüne. 120TL verdiğim oyunu mod ile oynayacaksam, verseydiniz 20 liraya.

Last edited:
50 dolara satışa çıkarılmış oyunda npc seslendirmeleri yok. Sesleri Skyrim gibi aynı olsada razıydık fakat 2020'yılında yüzüme yıkık yıkık bakan npclerle telepati yoluyla iletişim kuruyorum. Oyun çapulcu kesmek üzerine kurulu. Başlarken de çapulcu kesiyorum, koskoca lord oluyorum yine donsuz gezen çapulcularla uğraşıyorum. Benim Lord olarak siyasetle uğraşmam, ekonomiyle uğraşmam gerek, sağa sola taburlar göndermem gerek. Ben bir lord olarak neden hala mağaralara girip haydut avlıyorum. Oyunu yeni satın aldım ama bin pişmanım, şu oyunu 50 dolara satmak 2011'de çıkmış Skyrim'e haksızlıktır. Daha betada diye savunmaya geçmeden önce söyleyeyim, bu saatten sonra bu oyunu güncellemelerin kurtaracağına inanmıyorum. İş yine modculara kaldı.
Oyunu Skyrim ile eleştirmek füze atmak olmuş biraz ama cidden hayalkırıklığı olduğu çok nokta var erken erişim ile açıklanmıyacak

Ankete Yonetme/kontrol secenegi de eklense güzel olur. Kralligimiz/klanimiz yoldas ve derebeylerimizi kontrol edebilecegimiz daha cok secenek olsa guzel olurdu. En buyuk eksikliklerden biri bu diger sekikde oyun belli sure sonra kendini tekrar ediyor. Oyunun ihtiyaci olan sey ozellestirme ve ozgur bir kontrol sistemi.
Bende bunu yazacaktım tam.Oyunda KONTROL yok ve garip olan şu ki oyun size çok kolay kontrol veriyor .Nasıl olduğunu söyleyeyim ...Oyunu zor modda bile açsan hiç gerçekçi olmayan bir şekilde görüp görebileceğin her şeyi yaşıyosun ilk bir saat içerisinde.Yanlış anlamayın gelişme yavaş olsun demiyorum gerçekçi şekilde olsun diyorum .Oyunda kendi istediğimiz şekilde gelişebileceğimiz farklı alanlar yok. Uzun lafın kısası OYUN bize canlı bir dünyada oynuyormuş hissi vermiyor DENGE 0 diplomasi ve ekonomi yok.Oyun stabil bir biçimde ilerliyor.Oyunda etkimizi hissedemiyoruz.Farklı şeyler yaşanmıyor mesela köylüler yüksek vergilerden dolayı üretken olmayı bırakıp isyan çıkarsa ve rebel birlikler haline gelse güzel olurdu.Bir sürü senaryo uydurulabilir. Bir öneri yazayım bende buraya ...Ana hikaye değilde başlangıçta seçtiğimiz doğduğumuz yer ve ebeveyn seçimiyle farklılık yaratılabilirdi .... kolay: Hükümdarın oğlu orta :tüccarın oğlu realistik :çiftçinin oğlu gibi ..hepsindede farklı şeyler yaşardık.

Oyunun eksikleri saymakla bitmiyor. Şahsen oyun ilk çıktığı zaman gaza gelip o kadar fazla eksiğinin olmadığını, bunların EA sürecinde olabilecek normal sorunlar olduğunu düşünüyordum fakat zaman geçtikçe anladım ki oyun tam olarak Warband' ın içi oyulmuş, boşaltılmış sonra da birkaç parça grafik eklenmiş halinden başka bir şey değil. EA süreci için bile kabul edilemeyecek kadar büyük eksiklikleri var. Anketteki tüm şıkları işaretleyip üstüne birkaç şık da ben koymak isterdim. Çok amatörce geliştirilen bir oyun olduğunu ve bu güncelleme sürecinin de amatörce yönetildiğini düşünüyorum. Çıkıştaki büyük ilgiden sonra ne yapacağını şaşırıp her gün içi boş güncellemeler ile umut doldurup şişirdiler topluluğu fakat yeni yeni görüyoruz ki yüzlerce güncelleme de gelse oyun her yönüyle oynanılabilir olmaktan çok uzak.

Aslında harika bir başlık açmışsınız. Buradaki geri dönüşler oyunun gelişmesine o kadar yardımcı olabilirdi ki... Fakat buraları okuyan hiçbir yetkilinin olmadığını da biliyoruz. Bu da oyuna olan umudumu tekrar tekrar öldürüyor.

OPTIMIZASYON .OPTIMIZASYON.OPTIMIZASYON. onun dışında oyunun modlar tarafından kurtarılacağını düşünüyorum .hele şu developer toolları bi yayınlasınlar.

OPTIMIZASYON .OPTIMIZASYON.OPTIMIZASYON. onun dışında oyunun modlar tarafından kurtarılacağını düşünüyorum .hele şu developer toolları bi yayınlasınlar.
Hocam hadi diyelim optimizasyon çözüldü, modlarla içeriği nasıl zenginleştirecekler? Hadi zenginleştirdiler sen ben indiririz uğraşırız da kaç kişi uğraşacak mod yüklemeye ? Modlar çakışacak, güncellenecek, oyun güncellenecek modlar bozulacak falan filan... Şuan bomboş bir oyun oynuyoruz optimizasyondan önce bunu tamamlamaları gerekir. Diğer türlü oyunun başında don atlet gezen haydutları keserken imparator olduğunda da don atlet gezen haydutların peşinde koşarız

Ve ayrıca canlılık/değişim şıkları olabilir yeni yerlerin inşa edilişine veya yolların tarlaların köylerin oluşması filan güzel olurdu .yada doğal olarak orman yangınları volkan patlamaları filan

Deniz ticareti-deniz ulaşımı ve total war attila da olduğu gibi göçebelerin ana yerleşim yeri olarak konar-göçer kurabildikleri ordaları olsun isterdim. Bu kuzaitler sonuçta Türkler ve Moğollar gibi konar göçer kabileleri temsil etmiyor mu? O zaman tarihte olduğu gibi bu süvari ulus ordusunun yanında kendi evini ailesini sürüsünü falan da taşimaliydi ya da en azindan bu gerçeklikten esinlenerek kuzaitleri özelleştirecek bir kamp sistemi konulmalıydı. Diplomasi olarak Total War Rome II oyunu örnek alınabilirdi o oyunda kendi aile bireylerinize ve diğer soylulara karşı olumlu ya da olumsuz özellikleri olan 30 kadar diplomatik aksiyonda bulunabiliyordunuz. Tüm bunları yapmak çok zor olmamalıydı oyun bu haliyle Warbanddan bile eksik ve sadece grafikleri yükseltilmiş hali gibi duruyor. Warband oynamaya doymuş kitle eğer oyuna yeni mekanikler gelmezse modlara rağmen bu oyunu sürekli oynamayı seçmeyecektir zaten çok fazla sistem istiyor :sad:

Deniz ticareti-deniz ulaşımı ve total war attila da olduğu gibi göçebelerin ana yerleşim yeri olarak konar-göçer kurabildikleri ordaları olsun isterdim. Bu kuzaitler sonuçta Türkler ve Moğollar gibi konar göçer kabileleri temsil etmiyor mu? O zaman tarihte olduğu gibi bu süvari ulus ordusunun yanında kendi evini ailesini sürüsünü falan da taşimaliydi ya da en azindan bu gerçeklikten esinlenerek kuzaitleri özelleştirecek bir kamp sistemi konulmalıydı. Diplomasi olarak Total War Rome II oyunu örnek alınabilirdi o oyunda kendi aile bireylerinize ve diğer soylulara karşı olumlu ya da olumsuz özellikleri olan 30 kadar diplomatik aksiyonda bulunabiliyordunuz. Tüm bunları yapmak çok zor olmamalıydı oyun bu haliyle Warbanddan bile eksik ve sadece grafikleri yükseltilmiş hali gibi duruyor. Warband oynamaya doymuş kitle eğer oyuna yeni mekanikler gelmezse modlara rağmen bu oyunu sürekli oynamayı seçmeyecektir zaten çok fazla sistem istiyor :sad:
Son dediğine aşırı katılıyorum oyun sanki warband remastered olmuş

Oyunda diyaloglar rol yapmak için yeterli olmaya yakın bile değil. Oyun şu an tamamen savaşmak üzerine ancak o noktada da optimizasyonun çok kötü olmasından dolayı savaşlardan da bir keyif alamıyoruz. O yüzden öncelik olarak optimizasyon eksik bence

Oyun şu an neresinden tutsanız elinizde kalıyor. Savaştığınız lordu ya idam edeceksiniz ya da salacaksınız başka çaresi yok, yanında taşıdığında 2 saate kaçıyor (zindanda 2-3 gün duruyor max). Diyalog yok oyunda. Yahu bu oyunun olayı diyalogken nasıl oluyor da 8 senede boşverden başka bir şey koyamıyorsun aklım almıyor. Kral olmuşsun çapulcu sana ahkam kesiyor, beyni yetmiyor lan bu 2 gün sonra beni haşlar demeye. Perkleride fazlalık olarak görmüyorum ben çünkü kullanılmıyor. Optimizasyon zaten felaket. Kale kuşatmalarını yapamıyorum asla deli gibi kasıyor kuşatmalarda.
8 senede böylesine warband'dan tek fazlası grafik olan bir oyunu (ki diplomasiden tutun diyaloğa kadar hepsi daha berbat halde.) piyasaya sürebilmek için afedersiniz ama beceriksiz olmak gerekiyor. Naptınız hiçbir yardım almadan, grafik motorundan, motion capture aletlerine kadar hepsini siz kendiniz tasarlayıp mı yaptınız?
Edit: Ayrıca yapımcılar Türkleri sallamıyor diye insanlar sitem edip duruyor. Bunun cezasını 2 gün sonra başka bir yapımcı benzer bir oyunu piyasaya sunduklarında çekecekler.. O zaman istedikleri kadar patch getirsinler hiçbir işe yaramaz.

Görevlerin hazır olmamasını ben farklı bir olaya bağlıyorum. Malum rastgele yaratılan karakterlerin sonlarında hep kendi özelliklerini belli eden soyadları var. Bu soyadlarına göre bu npc'ler muhtemelen oyunda görevlerde yer alacaklardır. Mesela serserilik olanlar haydut lideri olarak karşımıza çıkabilir. Hepsinin karakterlerine göre farklı görevlerde kullanılacağını düşünüyorum. Black olan halihazırda kız kaçırma görevinde bulunuyor. Eski gamescom videolarında wanderar olan bir karakteri eşraf akrabası olarak red olan bir karakteri ise haydut lideri olarak okudum. Bence sistem hazır olmadığı için henüz derinliği olan görevler eklenmiyor. Sonuçta rastgele üretilen karakterlerin hem erken oyunda hem geç oyunda stabil olması gerekiyor.

Sorun şu :Hiçbir değişim değişiklik yok yok oyunda ilk 1 saatte gördüğün şeylerle 100. Saatte gördüğün şeyler aynı ve hiç gelişme elde etme zevkini alamıyorsun ne kadar kale alsanda hiç bir şeyi değiştiremiyorsun kontrol edemiyorsun ...oyunda herkes ve herşey robot.Hepsi kopyala yapıştır .Farklı tür yerler hikayeler ve olaylar yok.Hiçbir devletin kendine ait belirgin bir özelliği yok şehirler olsun bina yapıları savaş taktikleri ticaret ve ordu sistemi olsun ...YOK.Farklı eğlenceleri farklı tür turnuvaları ve davranışları ..onu bırak savaşa girmesine sebep olan olay örgüsü motivasyonu.Şu anda bütün milletler aynı amaçla savaşıyor ...Toprak Toprak Toprak...sıktı artık ....yani ne bileyim arka planda bi olay olur yani o milletin savaşa girmesini motive eden bir şey olur farklılık olsun yeter. Mesela bir devlet şu nedenlerle savaşabilirdi ;Geçmişte o devlet ile olan husumetinden dolayı intikam almak istemesi,ticari yolları ele geçirmek amacıyla ekonomik,yada kıtlıktan dolayı zorunlu olarak yardım isteğine cevap vermeyen devlete karşı ,yada diğer devletin başı boş gezen askerlerinin köylerini yağmalamasından dolayı,yada kervanlarının o ülkenin haydutları tarafından durdurulmasından dolayı,yada kaçan düşman komutanını savaş halinde olunmadığı halde geri vermeyen ülkeye karşı ...falan filan liste uzar.Evet ve ne demiştik ...kontrol, değişim,olaylar... Harita şu nedenlerden dolayı değişebilirdi ;Doğal afetler ,Kıtlıktan dolayı olan göçten ıssız kalan alanlar ,kuruyan göller,yolunu değiştiren nehirler , tarlalara olan çekirge istilaları ,veba, orman yangınları ,volkanların yok ettiği şehirler(pompei gibi) , yeni yeni inşa edilen yerler ,bitki örtüsünün değişmesi,yönetime isyan edip rebel olan köylülerin boş bıraktığı köyler ,tarlalar ..yani dediğim yaşayan bi dünyada olduğumuzu hissettirecek daha çok etken..Yer çeşitliliği savaş alanlarında ...uçurum kenarları,depresyonlar ( büyük yer çukurluğu),şelale haritası (şelale şu an oyunda var biliyorum ..ama 3d olarak gördüğümüz haritalarda yok),çöl haritasında akrepler cesetleri üzerine konan akbabalar yada diğer haritalarda ağaçlarda gezen sincaplar çukurlardan girip çıkan köstebekler arılar kelebekler karınca yuvaları ağaçkakanlar nehirlerde balıklar timsahlar (bunlar çokta gerekli değil aslında..biraz :smile: detay).... dünya haritasında her biyomun kendine ait hayvan çeşitliliği hayvan logoları ikonları ...yanlarına gidip kamp kurup avlanırdık evcilleştirirdik filan ......yada dünya haritasında seyahat ederken stealth modu
1# Stealh Mode:
We should have an option while traveling in the mini map whether we choose to go around evidently and fearlessly showing our band to the great armies of kingdoms or by choosing non-stealth mode
or we could choose to go around while being sneaky and in privacy but in what cost?..

Being slow we would be safer in stealth mode but we would arrive to the place that we are going to lately in stealth mode.

how it works... when we are in non stealth mode it's the mode that we are in normally in
Bannerlords bandits with low populations run away from us bigger armies chase us you know it's how it works eventually in the recent M&B game but ...
when we are in stealth mode it won't happen they won't see us so they won't run for bigger armies you know they are not going to chase us down and you know. it could even be a skill in the game when we are upgrading it the armies could start to not notice us little by little everytime we upgrade it and you know. eventually when we maxed it out the armies and the bandits won't notice us at all.

when we attack an army in stealth. mode and when they are not informed about us in the mini map we click on them you know the usual deal loading screen etc.
and when we spawn in the area with our troops ! we are on a hill and looking down the enemy soldiers camping eating training sleeping drinking a bunch of guys that don't know. that we and our. guys looking down to them then we attack ferociously and butcher them all.

And it would be even far much greater if the enemy ai in the map could use this skill against us!!!
birisi yazmış...
yavaş ve sinsi bir şekilde gitme modu olabilirdi.Kaleleri alırken farklı seçeneklerimiz olsaydı kalenin altından çukur kazma içeriye adamımızı sokma kalenin kapılarını açtırma(turuva savaşındaki gibi)savaştan önce...yada kaleyi savunurken .. hendek yaptırma ,düşman askerlerini zift çukurlarına düşürüp yakma ,merdivenle çıkan askerlerin üzerine kaynar kazan boşaltma bu dediklerim gerçekten kullanılan yöntemler...yada sinyal kuleleri inşa ettirebilirdik işçi birliklerimize çok eski bi yöntem olan ateşin dumanıyla haberleşmeyi kullanarak gelen ordulardan haberimiz
latest
olabilirdi maden inşa ettirmek kale köy tarla yaptırmak ,çetelerin liderlerinin başına bounty ödül koydurmak istediğimiz kişiyi zindana attırmak idam ettirmek isyan eden köylülerin üzerine ordularımızı göndermek başka ülkelere ajan suikastçı birlikleri göndermek sabotaj üniversiteler rasathaneler yaptırmak refah seviyesini arttırmak için limanlarda gemi inşaat merkezleri yaptırmak davulcu borazancı birliklerimizin olması surlara bayrağımızı dikebilmek kral olupta bir zaferden döndüğümüzde şehre girdiğimizde biz at arabamızla giderken o şehrin sakinlerinin bizi selamlaması törenle karşılaşmaları kısacası yaptıklarımızın sonuçlarını somut bir şekilde görmek oyunda.

Last edited:
maden inşa ettirmek kale köy tarla yaptırmak ,çetelerin liderlerinin başına bounty ödül koydurmak istediğimiz kişiyi zindana attırmak idam ettirmek isyan eden köylülerin üzerine ordularımızı göndermek başka ülkelere ajan suikastçı birlikleri göndermek sabotaj üniversiteler rasathaneler yaptırmak refah seviyesini arttırmak için limanlarda gemi inşaat merkezleri yaptırmak davulcu borazancı birliklerimizin olması surlara bayrağımızı dikebilmek kral olupta bir zaferden döndüğümüzde şehre girdiğimizde biz at arabamızla giderken o şehrin sakinlerinin bizi selamlaması törenle karşılaşmaları kısacası yaptıklarımızın sonuçlarını somut bir şekilde görmek oyunda.
şu dediklerin oyunda olsa bağımlısı olurdum çok güzel düşünmüşsün

Kaleye giriş yapınca duvar, masa ve sandalye dışında birşey yok. Tamamen ölü ve cansız. Bu lordun seyisi, aşçısı, çocuk bakıcısı, berberi, terzisi, soytarısı, dansözü yok mu?

Lore yok. Karakterlerde derinlik yok. Bütün krallıkların liderleri ve beyleri birbirinin aynısı aslında. Onurlu bir karakterle onursuz bir karakterin yapay zeka davranışı olarak birbirlerinden hiçbir farkları yok. İkisi de köy yağmalıyor mesela. Bizim yaşadığımız zamanın evvelinde büyük bir savaş yaşanmış ve imparatorluk bölünmüş. Ama bunun izlerini göremiyoruz hiç. Birbirinin benzeri birkaç diyalogla anlatılıyor sadece. Savaşın tam olarak niye çıktığı bile belli değil.

İleride eklenecektir mutlaka ama şu haliyle hiçbir kültürün de diğerinden farkı yok. Bir imparatorluk şehrine girdiğinizde kısmen roma dönemini andıran şeyler var ama Sturgiya şehirleri ne derece o Kuzeyli havasını veriyor? Bilemedim.

Coğrafyanın hiçbir etkisi yok. Atıyorum Battanya'lıların topraklarında savaşırken pusuya yatmış bir okçu grubu göremiyorsunuz. Sturgiya topraklarını baştan sona karlı bir harita olmasına rağmen tek seferde yol alabiliyorsunuz. Soğuktan adam kaybetmiyorsunuz, hızınız düşmüyor, moral bozulmuyor. Yine çölde seyahat ederken Sturgiyalı askerlerin morali düşmeli mesela. -10 derecede yaşamaya alışan bir topluluğu çöl sıcağında Yavuz Selim bile 1 gün yol katettiremez. Bunların oyuna yansımaları olmalı.

Orta çağ yansıtıyorsak eğer kalelerin daha efektif kullanılıyor olması lazım. Atıyorum düşman sınırındaki bir kale şu anda tam olarak ne avantajı sağlıyor? Hiç. Düşman askerleri sınırdaki kalenin yanından ellerini kollarını sallayarak geçip düşman topraklarına tecavüz ediyorlar. Burada kalenin hiçbir önemi kalmıyor o zaman. Total war oyunlarında kaleler düşman ordularının hareketini kısıtlıyor mesela. O kale orada içinde asker doluyken yanında geçip gidemezsiniz. Burada yine oyunun strateji eksikliği ve coğrafi hataları ortaya çıkıyor.

Yani kısacası içerik içerik içerik... Başka bir şey değil. Bugmuş, takılmaymış, Fps'ymiş bunlar zaten halledilecek şeyler. Sadece yukarıda yazdıklarımı yapsalar oyundan alınan zevk ikiye katlanırdı. Bundan sonrası için pek sanmıyorum çok acayip yenilikler gelmez. Öneri yapılacak zamanları çoktan geçtik.
arkadaş ne total warmış ** ona geçicem az kaldı valla neler yapmıs adamlar oyunda totalwar ı yazdıklarınız kadarını biliyorum ama o bile yetti bannerlord çok boş kaldı içerik sistem olarak

Back
Top Bottom