İlginç Sağlık Soruları ve Şehir Efsaneleri

Ankete katılırsanız forumca ne kadar şişmanız öğrenebiliriz.

• Normal kilonun altında

Votes: 6 26.1%
  • Normal kilo

Votes: 8 34.8%
  • Fazla kilo

Votes: 3 13.0%
  • Sınıf 1 Obezite

Votes: 1 4.3%
  • Sınıf 2 Obezite

Votes: 1 4.3%
  • Sınıf 3 (Aşırı) Obezite

Votes: 4 17.4%

• Total voters
    23

Users who are viewing this thread

1- Ben antibiyotiksiz iyileşmeyeceğimi düşündüğüm halde doktorum neden antibiyotik yazmadı?
Antibiyotikler virüslere karşı etkili değildir. Yani nezle ve grip olduğunuzu düşünerek doktora gittiğinizde doktorunuz antibiyotik yazmadıysa bu sizi sevdiğini gösterir. Gereksiz yere antibiyotik kullanmak hem sizin vücudunuza zarar verir, hem de bakterilerin ilaca karşı bağışıklık kazanmasına yol açar.

2- Doktorlar neden bitkisel tedavilere karşı?
Doktorlar bitkisel tedavilere karşı olamazlar. Çünkü uygulanan tedavilerin çoğu ancak bitkiler ile mümkündür. Eczaneden aldığınız ilaçların çoğu bitkisel kaynaklıdır. İnsanların yanlış algıladığı durum dükkanda çalışa çalışa aktar olmuş veya hiçbir eğitim almadan kendisini doktor gibi tanıtan kişilerin sattıkları bitkilerin tedavi olarak kullanılmaması gerektiğidir. Çünkü doktorlar ve uygulanan bütün tedaviler resmi olarak bütün dünyada düzenli kontrol altındayken ve her ilaç piyasaya sürülmeden önce uzun yıllar denetlenirken, diplomasız kişiler tarafından el altından satılan şifalı otlar, hazırlanan karışımlar hiçbir kontrolden geçmemektedir. İlaç ile zehirin bir farkı da miktarıdır. 1/2 gramı fayda veren bir bitki 3 gram alındığında zehirleyebilir. Hastalıklara ve bünyeye göre de bu dozlama değişmelidir. Ancak hastalığınızı (kan tahlili, x-ray, MR, tomogrofi vb.) hiçbir tetkik kullanmadan hatta muayene bile etmeden anlayan ve kilonuzu, bünyenizi hiç bilmeden "şunu sabah akşam iç yigenim" diye tedavi veren kişiler verdikleri bitkilerin etken maddelerinden ve dozlamalardan habersizdir. Aktarda çalışarak doktorluk öğrenilmez. Uzun yıllar profesyonel eğitim alınmalı ve tecrübe kazanılmalıdır.

5- En düşük doktor maaşı 40 000 liraymış, doğru mu?
Hayır, en düşük doktor 50 000 ile başlıyor. İnsanlar her ne kadar şehir efsanelerini yaymaya devam etse de doktorlar şu anda öğretmen statüsüne çok yakın bir statüde memur olarak kabul ediliyor. Maaşı az çok tahmin edilebilir.

Vakit kısıtlılığı sebebiyle hızlıca hazırlanmıştır. İçerik, konuları daha güzel ifade etmek amacıyla değiştirilebilir veya düzenlenebilir. Daha sonra yazılanların değiştiğini görürseniz lütfen şaşırmayın.

Last edited:
6- Kanserli doku sarımsakdan kaçar mı?
İnternette hızlıca yayılan bir videoda yanına sarımsak yaklaştırılan bir doku parçasının koşarak oradan uzaklaştığı iddia ediliyor. Bir çok insanın kafasını karıştıran görüntüler tamamen düzmece. Doku parçası(!) sarımsaktan çok korkmuşsa bile hareket etmesi ve belli bir yöne doğru uzaklaşması mümkün değildir.

Osmanlı Torunuyuz. :) SELAMETLE UİİYYYYY said:
Güzel bir kamu hizmeti. Sen doktor musun?
Aslında bir şovalyeyim. Boş zamanlarımda Jeremus ile takılıyorum.

7- Kırıkçı, çıkıkçı, fıtıkçı tedavi edebilir mi?
Vücuttaki her bir kırık, çıkık ve fıtık için ayrı ayrı teşhis ve tedavi yöntemleri vardır. Hiçbir tetkik yapmadan kırık, çıkık veya fıtığın; yerini, türünü ve ciddiyetini tespit etmeden; hiçbir kitapta, kaynakta bulunmayan yöntemlerle tedavi etmeye çalışmak hastayı büyük riske sokar. Bir çok hasta bu kişilerin müdahalesinden sonra hastaneye ambulansla gitmek zorunda kalıyor.

Khan Khalid said:
7- Kırıkçı, çıkıkçı, fıtıkçı tedavi edebilir mi?
Vücuttaki her bir kırık, çıkık ve fıtık için ayrı ayrı teşhis ve tedavi yöntemleri vardır. Hiçbir tetkik yapmadan kırık, çıkık veya fıtığın; yerini, türünü ve ciddiyetini tespit etmeden; hiçbir kitapta, kaynakta bulunmayan yöntemlerle tedavi etmeye çalışmak hastayı büyük riske sokar. Bir çok hasta bu kişilerin müdahalesinden sonra hastaneye ambulansla gitmek zorunda kalıyor.

En son gittiğim konferanstan sonra çok olmasa da onlara da saygı duymaya başladım. Belirli kriterler altında, en azından plasebo etkisi ile bile olsa iyileştirme süreci söz konusu olabiliyor.

Düyanın geleceğini tehdit eden hastalıkların arasında obezite de var. Sağlık Bakanlığı Türkiye'deki gençlerin erken yaşta taranması için çalışma başlatmış durumda. Yediklerimize ve aktivitelerimize dikkat etmemiz önemli!

BMI <18.5:Normal kilonun altında
BMI ≥18.5 and <25:Normal kilo
BMI ≥25 and <30:Fazla kilo
BMI ≥30 and <35:Sınıf 1 Obezite
BMI ≥35 and <40:Sınıf 2 Obezite
BMI ≥40:Sınıf 3 (Aşırı) Obezite
*Amerikan Sağlık ve İnsani Hizmetler Bölümü'nden alınmıştır

Önemli: Bir çok insanın sağlığını tehdit eden obeziteye dikkat çekmek amaçlıdır. Doktor tavsiyesi yerine geçmez ve burada yazılanlarla asla teşhis konulamaz.

Last edited:
Formülü neden yazmadın ki?
BMI = kg/m2

Bu ölçüm sağlıklı veya sağlıksız olduğunuz anlamına gelmez. Yağlı olup olmadığınız anlamına da gelmez. Vücudun yağ oranı farklı bir formülle bulunur. Bölgesel yağ oranını ise ancak hastanelerde veya kliniklerde manuel olarak skinfold yöntemi ile bulunur. Veya elektrik veren cihazlarla %8 (avm türü yerlerde %1:cool: hata payı ile öğrenebilirsiniz.
US Navy Calcutor yazarak bulabilirsiniz, boyun ve karın ölçümü yaparak % yağ oranı bulunur. Formülü buraya yazabilirim ancak yapmakla uğraşmayacaksınız.

Vücut kitle endeksine göre hareket etmeyin, günlük en az 8-15 bin adımınızı atın ve sedanter yaşamdan uzak durun. En azından bir durak önce inmeye çalışın lan otobüsten. Ya da yapmayın hocam, potansiyel vaka olarak bana gelebilirsiniz eheheh.

Amaç doktorluk okuyup okumamak değil. Amaç doktor değilseniz bir şey söylemeyin saçmalığına gönderme yapmak. Burası eczane değil, isteyen herkes bu konular hakkında kendi fikrini yazabilir. Kimse doktor olmadığı için de aşağılanamaz.

Kara Bey said:
Amaç doktorluk okuyup okumamak değil. Amaç doktor değilseniz bir şey söylemeyin saçmalığına gönderme yapmak. Burası eczane değil, isteyen herkes bu konular hakkında kendi fikrini yazabilir. Kimse doktor olmadığı için de aşağılanamaz.

Kara Bey ---> switch teams

Doktor değilseniz doktora bir şey söylemeyin. Adam olun. Yerinizi bilin. Bu kadar basit.
Doktora tıbbi konularda ders vermeye kalkmak yerine düzgünce düşüncesini belirtlenlere kimsenin lafı yok.

Diplomanızı buradan göremeyeceğimiz için en ufak ironide celallendiğinizde alaya alınmanız gayet normal. Doktor olan birisi bu tarz forumlarda teşhis edemeyeceği insanlar hakkında eksik açıklamalar yapmaması gerektiğini bilmeli. Ki bu yazılar üstüne kaç yıllık doktorsunuz merak ettim.

Burası tıp fakültesi veya hastane değil, intörn doktorlara emir vermiyorsunuz. Kimse saygısızlık yapmamış, siz saygısızlık yapıyorsunuz.

Khan Khalid said:
Doktor değilseniz doktora bir şey söylemeyin. Adam olun. Yerinizi bilin. Bu kadar basit.
Doktora tıbbi konularda ders vermeye kalkmak yerine düzgünce düşüncesini belirtlenlere kimsenin lafı yok.
Adamlık kimlere kaldı...

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon alanında okuyorum. Bu yazdıkların benim 1. sınıf ilk ay dersimdi. Yani doktorsan bile bunlar lisede öğrettikleri bilgiler.

Back
Top Bottom