Eksiler

Users who are viewing this thread

(Evet oyunun hala EA'da olduğunu biliyorum. Tüm eleştirilerimi gelişmesi niyetiyle yazıyorum. Bannerlord benim için rüya bir oyun ve artık kavuşmamız beni çok sevindiriyor ve gururlandırıyor. Yine mükemmel bir iş çıkarmışlar. Sıralayacağım sıkıntıların erken erişimde görülmesi normal. Çıkana kadar düzelmesini umuyorum.)

Bannerlord'daki eksiklerden bir kaçına değinmek istiyorum;
1)Görev çeşitliliği (Oyunun döngüye bağlaması, görevlerin değersiz oluşu)
2)NPC'lerin birbiri arasındaki diyalog ve sesli atmosfer eksikliği (atmosferi sağlama sorunu)
3)Yapay zeka (Kuşatmadaki asker sıkışıklığı, npc'lerle diyalog benzerliği vs.)
4)Level alma (Oyunun ekran başında tutma süresiyle level alma arasındaki zaman farkı faktörü)
5)Aynı bakış ve mimikler
6)Bir ülkenin çabuk gelişmesi, bilindik tabiriyle Snowballing

1-Görev çeşitliliği;

Bir oyunda, oyuncu heyecanını yitirmemesi için sürekli farklı şeylerle etkileşim halinde olması gerekir. Tabi ki bu bir sandbox oyunu anlıyorum fakat bazı durumların sürekli tekrar etmesi hali can sıkıntısı oluşturabiliyor. Aldığımız görevler bizi oyuna kitler ve farklı şeyler yapmak daha interaktif bir oyun yapısını bizlere sunar. Ayriyeten görevlerin değerinin düşük olduğunu düşünüyorum, daha farklı şeylerle ödüllendirilerek görevlerin bizim için önemini sağlamanız gerek. Malum level almanın zor olduğu bu oyunda xp için aynı tekrarlara sarılmamız gerekiyor o yüzden görevler daha eğlenceli daha çeşitli olmalı. Bazen öyle görevler almalıyız ki cidden bizi zorlamalı ve bunun karşılığını layığıyla almalıyız. Görevler çocuk oyuncağı olmamalı.

2-NPC'lerin birbiri arasındaki diyalog ve sesli atmosfer eksikliği;
Bannerlord'da aşık olduğum şeylerden biri de şehirlerin/hanların atmosferi, o kadar deli dolu ki en çok sevdiğim değişikliklerden biri oldu. Bir şehre girdiğimde tezgahını sergileyen seyyarlar, bir şeyler taşıyan işçiler, pazarlık yapan şehir halkı, dilenciler, birbiriyle sohbet eden insanlar görüyorum. Hana girdiğimde saz çalan ozanı dinleyip dans edenler, kenarda içip kafayı bulmuş sarhoşlar, masada yemeğini yeyip sohbet eden insanlar görüyorum. Bu atmosferi gördüğümdeki heyecanımdan sonra bir şey fark ettim Şehirde/handa hayat yoktu! Kimse konuşmuyor, esnaflar bağırmıyor, dilenciler dilenmiyor, insanlar sadece birbirleriyle el kol hareketi yapıyor. Handa ise o sarhoşlar gülüp eğlenmiyor, müziği dinleyenlerin alkışı duyulmuyor gülmüyorlar. Ve tekrar belirtmek isterim kimse birbiriyle KONUŞMUYOR!. Biliyorum bu AAA bir oyun değil fakat sanıyorum ki bunu yapmak zor değil. 4 5 diyalog olsa bile yeter yeter ki birilerinin sesini, konuşmasını,gülmesini, alkışlamasını, dilenmesini duymak istiyorum. Gülüşmeler duymak istiyorum. Npc'lerin aralarında bir şeyleri eleştirmelerini ve bizim bunlara kulak misafiri olmamızı istiyorum. Bu güzel atmosferde bence çok büyük bir eksiklik bu ve inanıyorum ki TW bunu başarabilecek kapasitede. En azından oyun çıktığı zaman bunu görmek isterim

3-Yapay zeka;
Biliyorum ki bu etken en büyük oyun firmaları için bile hala tatminkar şekilde aşılamamış bir sorun, hiç kolay bir iş de değil fakat en azından kuşatmalarda askerlerin wb'daki gibi sağa sola sıkışmamalarını dilerdim. Mesela mancınıkta atış yaptığım sırada askerlerimin taşı yandaki yığından alıp ağına yerleştirmesi çok hoş fakat bunu yaparken askerin bir yere sıkışması gerçekten rahatsız edici bir durum. Ben çoktan kaleye giriş yapmışken, askerlerimin hala karınca sürüsü gibi yoğunlaşmış oldukları yerden çıkmalarını hüzünlü bir şekilde izliyorum... Bazen aralarından girip çıkıp tıkanmış bir lavabo borusu gibi akışı sağlamalarına uğraşıyorum.
Bunun dışında tabi bir de npc'lerle iletişim sıkıntısı var.Öncelikle şehir olsun köy olsun nere olursa olsun biriyle iletişime geçtiğimiz zaman herkese kulak kabartıyoruz sonra da ''ah özür dilerim, yardımcı olabileceğim bi konu mu var'' diyorlar. Bu çok can sıkıcı, en azından ''buradaki söylentiler nedir'' gibi bir alternatif olması gerek. tek başına oturan birinin kendi kendine konuşması ve ona kulak kabartmamız da ayrı bir saçmalık tabi.
Biriyle konuştuktan 5dk sonra tekrar konuştuğumda ''ah uzun zaman olmuş'' diyor :grin: olum 5 dk oldu yav 5. Bu şekilde diyalog ve yapay zekada gelişmesi gereken çok şey var.

4-Level alma;
Level atlamanın her zaman zor kalmasını desteklemişimdir fakat sürekli aynı şeyleri yaptığımız döngüde oyundan çabuk sıkılmamız sonucu üst levelleri göremeyiz. Yukarıda bahsettiğim gibi oyundaki bir şeylerle etkileşimimiz ne kadar artarsa oyun süremiz o kadar uzar ve o kadar üst levelleri ve yeni skilleri görmüş oluruz. Ve level atlayışının yavaşlatılışı biraz daha hızlandırılsa iyi olur sanırım.

5-Aynı bakış ve mimikler;
Şehre giriyorum çocuğun biri, tatlı küçük bir çocuk konuşuyorum ve o da ne bir anda şehrin mafyası olmuş durumda :grin: o bakış o küçümseme şaşırıyorum ama hoşuma gidiyor haylaz bir çocukla karşılaşmış gibi hissettiriyor beni. Sonra dans eden bir kadın görüyorum, konuşuyorum ve aynı mimiği onun da takındığını görüyorum bir değil iki değil onlarca kişinin aynı mimiği takındığını fark ediyorum. Herkes birbirine benziyor sanki hepsi birbirinin annesi babası oğlu kuzeni gibi. Bence böyle olacaksa kimsenin mimiği olmasa daha iyi olur. Tabi şunu da atlamak istemem, neden herkes müptezel gözlerine sahip :grin: ?

6-Bir ülkenin çabuk gelişmesi, bilindik tabiriyle Snowballing
Bunun dengesini sağlamak gelişmiş bir şirket için dahi zor bir durum. Bannerlord bir ülkenin düşmesi ya da yükselmesi için çok fazla faktör bulunduruyor bundan ötürü bu durum aşılamayabilir ama eğer ki aşılırsa bu oyuncuya etkileşime geçmesi için daha çok alternatif sunar.

En nihayetinde bannerlord gerçekten üzerine uğraşılmış bir yapım ve bunu görmek gerçekten çok gurur verici. İnanıyorum ki oyunun eksikliklerini ve hatalarını ne kadar bildirirsek Taleworlds'a o kadar yardımcı olmuş oluruz. Bu işin içinde hep beraberiz.

Siz de aşağıya eksileri ve gelmesini istediğiniz şeyleri yazın.

Derebeylerimize ve yoldaşlarımıza daha etkili şekilde görev verebilme (Git şu kaleyi savun gibi ).
Krallıklar arası ateşkes süresi getirme. (80k para ödeyip barış imzalıyorsun 2 gün zor dayanıyor)
Kafasına göre kendi krallığımızın, birilerine savaş ilan etmesi
Bir an önce diplomasi panelini tam performansla kullanabilme ( Tımar verme veya ittifak kurma gibi).
Lordlarla aramızı düzeltebilmek için daha fazla imkan sunma.
AI agresifliğini dizginleme ve artık nefes alabileceğimiz bir ortam sunma. (Bir savaş bitmeden diğeri başlıyor kafa beyin kalmıyor)

İleri safha yenilikleri:
-Kuşatma altında ki erzaksız garnizon ve milislerin açlıktan yavaş yavaş ölmesi veya moral kaybı

-Çoğu kişinin aksine görev çeşitliliğine gerek olmadığını düşünüyorum 20'ye yakın görev zaten var.Bence, şehirlerimizde köylerimizde daha fazla bina yapabilmek veya refahını yükseltme konusunda çeşitlilik, daha güzel bir içerik katar oyuna.

-Nasıl yaparlar, yaparlar mı bilemiyorum ama varislerimizin biran önce savaş meydanlarına girebilmesini isterdim yoksa aile kavramının pek bir manası kalmıyor..

Bunlar oyuna renk katabileceğini düşündüğüm çok basit düzeltmeler ve yenilikler.

Kartopu etkisi yüzünden oyunu silcem makeb'i kuşattım alacam içerde 70 adam kaldı bi baktım uzaktan bi simge geliyor Moncuk 890 kişi toplamış haritanın %80i onda benden başka kim ile uğraşacak

Derebeylerimize ve yoldaşlarımıza daha etkili şekilde görev verebilme (Git şu kaleyi savun gibi ).
Krallıklar arası ateşkes süresi getirme. (80k para ödeyip barış imzalıyorsun 2 gün zor dayanıyor)
Kafasına göre kendi krallığımızın, birilerine savaş ilan etmesi
Bir an önce diplomasi panelini tam performansla kullanabilme ( Tımar verme veya ittifak kurma gibi).
Lordlarla aramızı düzeltebilmek için daha fazla imkan sunma.
AI agresifliğini dizginleme ve artık nefes alabileceğimiz bir ortam sunma. (Bir savaş bitmeden diğeri başlıyor kafa beyin kalmıyor)

İleri safha yenilikleri:
-Kuşatma altında ki erzaksız garnizon ve milislerin açlıktan yavaş yavaş ölmesi veya moral kaybı

-Çoğu kişinin aksine görev çeşitliliğine gerek olmadığını düşünüyorum 20'ye yakın görev zaten var.Bence, şehirlerimizde köylerimizde daha fazla bina yapabilmek veya refahını yükseltme konusunda çeşitlilik, daha güzel bir içerik katar oyuna.

-Nasıl yaparlar, yaparlar mı bilemiyorum ama varislerimizin biran önce savaş meydanlarına girebilmesini isterdim yoksa aile kavramının pek bir manası kalmıyor..

Bunlar oyuna renk katabileceğini düşündüğüm çok basit düzeltmeler ve yenilikler.
Diplomasi gerçekten iyileşmesi lazım artık. Wb'deki saçma sapan krallık yönetimlerinden sonra bannerlord'da en çok görmek istediğim şey oldu

Back
Top Bottom