Dragon Age

Users who are viewing this thread

DA:I pek çok anlamda başarılıydı da ben şuan dönüp bakınca müziklerinin iyi olduğu ve sonda yaptığımız bi olayın gereksizliği dışında bir şey hatırlamıyorum. Bi de amaçsızlık hissettiğimi hatırlıyorum oynarken. DA:O 'da ise karakterler, hikaye ve bazı skiller bile aklımda. Oynanış aklımda mesela. Mücadele ettiğimiz şeyler aklımda. DA:O'yu 2015'te Da:I 'yi 2017 ya da 2018'de oynamıştım.

Ya işte öyle garip bir olay vardı ben de kapılmıştım buna. Dragon Age Origins muhafazakarlığı yapılıyordu. Dragon Age 2 çıktığında da uzun bir süre sadece seri sövüldüğünü hatırlıyorum. Öyle ki hiç oynamadan, içeriğine bile bakmadan seri sövüyorduk nasıl kötü oyun bu ay canım Origins'im diye. Aynısını Inquisition çıktığında da yaptık Dragon Age fanbase olarak. Yine ben de kapılmıştım ona. Tiplere sövüyorduk da işte karakterin Warden olmamasına sövüyorduk da falan vardı öyle bir muhabbet.

Ama bu oyunların hepsi kendi içinde çok güzeller. Dragon Age evreni de benim için gayet ilgi çekici. Bu yüzden Dragon Age 4'ü de bekliyorum. Yani beğenmeyebilirsiniz ama DA2'ye ya da DAI'ye çamur atmanın bir anlamı yok nihayetinde. DA2'nin sırf recyle dungeonlarından ötürü oyundan 2 puan kırarım ama yine de çamur atmaya gerek yok.

Grey Warden olgusunun büyütüldüğü-abartıldığı yok, adamlar ilk oyunda GW olgusunu gayet güzel işlemişlerdi; burada eleştirdiğim noktalardan biri Darkspawn/Blight/Archdemon üçlüsünün iyice suyunu çıkarmaları. Arcdemonun ruhunun ne hallere düştüğünü hatırlarsın oynadıysan oyunu. Linkini attığın kısımların hepsini çok önceden okumuştum, fikrim aynı hala. Inquisitionla birlikte genel anlamda lore'u daha beter bir hale getirdiler. Archdemon bile GW'leri kontrol edemiyorken kıytırık Magister nasıl edebiliyor mesela? Awakening'de de başka bir magister çıktı karşımıza, o gayet iyi yedirilmişti oyuna bir de buna bak. İlk oyundaki efsane-gerçekllik dengesini mahvettiler bu oyunda; "efsaneleri bi açıklığa kavuşturalım dur aslında bu böyle olmuş olsun" vs. diye.

Darkspawn boş boş dolanmıyor ayrıca, yeni Archdemon'u arayıp bulunca da Blight başlatıyor biliyorsun ve GW'lerin tek derdi Blight'ı tamamen durdurmak, Inquisition'da yaşanan olaylarla her şekilde yerin dibine sokuluyor. DA:O'dan sonra gelen olaylar olmasın demiyorum; olsun olmasına ama doğru düzgün bir kurgu ile olsun; Inquisiton bir zahmet güçlü olsun diyorsun da olamıyor; herifleri uzun bir süre takan yok, boş boş güç kazanmaya çalışıyorlar oyun boyunca, ayrıca yine oyunun lore'una göre normalde Hero of Ferelden'i seçeceklerdi Inquisitor olarak, Thedas'daki en nüfuzlu adam şuanda o diye, bulamadıkları için adamı olaylar aksadı. Açıkcası geçmiş dönemdeki Blightlara gidilip Archdemon savaşını yapsalar Inquisition'dan daha çok severdim söyleyeyim Origins 2-3'e ithafen.
DA:I kötü bir oyun demiyorum daha önceki mesajlarımda da belirttiğim üzere ama Origins'e kıyasla kötü, grafikler ve belki combat hariç. Yukarıda yazdıklarım gibi düşünen oyuncuların sayısı zaten çok daha fazla Inquisition çok iyiydi diyenlere göre. DA4'de de aslında bütün olayların başlangıcı elflere bağlanıp her şeyin yaratıcısı ve sorumlusu da eski elf "tanrıları" olarak açıklanır tam yakışır final olur artık.

Çift post oldu ama mesajı güncellersem konu geride kalır yine diye atıyorum.
Yeni Dragon Age için teaser trailer yayınlanmış, oyun içi olmadığının üstüne basarak. 2022'den önce gelmeyeceği kesinmiş sanırım. Görüntülerden de anlaşıldığı kadarıyla (tam da biowareden beklendiği gibi) herşey yukarıdaki mesajda belirttiğim gibi elflere bağlanmış ve resmen ilan etmişler: "Old Gods" = "Evanuris".

da-section-bg-franchise-hub-vga-awards-xl.jpg.adapt.1920w.jpg

Son iki üç gündür güzel şeyler olmaya devam ediyor, Cyberpunk çıktı ve bir takım hatalara rağmen gerçekten harika bir oyun. Şimdi de Mass Effect’in yeni oyunu ve aynı zamanda Dragon Age’in yeni oyunu için video yayınlandı. Detayları heyecanla bekliyorum umarım Bioware güzel bir iş ortaya koyar, hele de rakipler gayet kaliteli işler ortaya koymaya başlamışken.

Şu Dragon Age serisine bir giremedim, RPG türü en sevdiğim türler arasında ama Dragon Age Originse her girdiğimde sıkıntıdan patlıyorum resmen, steamde oturuyo 2-3 yıldır. Dragon Age'e benzer bir sürü RPG oynadım eski yeni. Inquisitiondan başla dedi bir arkadaş ama lore falan kaymasını istemiyorum, hikayesi ilginç duruyor çünkü. Çok sorun olur mu?

Doğrudan son oyundan başlarsan ana olay bakımından devasa bir kopukluk yaşamazsın, yani atıyorum bir polisiye dizinin beşinci bölümünden başlamış gibi kendini bir anda olayların ortasında bulmazsın. Ama oyuna ait pek çok referansı kaçırırsın. Oyundaki olaylar, karakterler vs. bunlar çok sık bir şekilde geçmişle bağlantılı olarak gelişiyor. Bunları bilmek, daha önemlisi bazı şeyleri önceden deneyimlemiş olmak alacağın zevk açısından büyük fark yaratacaktır. Benim tavsiyem Origins'i bir kez daha denemen.

Eğer bir kez daha deneyeceksen oyunu en kolaya alabilir, büyücü bir karakter açabilirsin. Büyücü oynanışı, yakın dövüşe vs. göre çok daha iyi ben çok sıkılmadım şahsen. Eğer yakın dövüş filan oynasaydım kapatır çıkardım.

Bunun dışında daha çok hikaye odaklı hareket edebilirsin, istersen internette trainerlar var sadece hikayeyle uğraşmak istiyorsan gelişimi hileyle halledebilir, çok zorlandığın bossları da aynı şekilde kesebilirsin ama öyle de sarmayabilir. Buna kendin karar vermen gerekir. Ben ilk oynayışımda hile kullandıydım, ikincide hiç kullanmadan bitirdim.

Uzun lafın kısası bana göre sorun olur. Ama burada seriyi çok daha uzun zamandır tanıyan oynamış arkadaşlar var, onlar da belki cevaplandırır daha iyi bir cevap verebilirler.

Sorun olmaz çünkü Dragon Age Origins'den sonra gelen diğer sözde DA oyunlarının Origins ile zerre alakası yok. Direkt Inquisition'la da başlayabilirsin, Inquisition'daki olaylar DA2'nin direkt devamı olduğundan DA2'den de başlayabilirsin, sana kalmış. Origins ikisini de ezip geçer her halükarda orası ayrı.

Back
Top Bottom