Donanım, Yazılım ve Teknoloji Dünyası Hakkında Sorular&Öneriler&Haberler

Users who are viewing this thread

Hee şuymuş.

puIPKje.png

360 liradan itibaren bulunuyormuş bu o zaman iyi fiyat. Harici disk de çok sevimsiz bir şey ama lazım oluyor ne yazık ki.

Zen 3 çıkışı yaklaşırken önemli video yapmışlar.

Bence, daha videoyu izlemeden, b550 daha iyi ama çipsetten ötürü değil. Zen serisinin ilk çıkışında AMD'nin İntel tahtını sallamasını beklemeyen üreticiler düşük kalite parçalardan yapıyorlardı anakartları, piyasadaki değişimi görüp 400 serisi çipsetlerde iyi komponentleri koymaya başladılar ve şu anda amd'nin pazar payının hala daha artması bekleniyor. O yüzden 500 çipset anakartlarda amd tarafına en iyi parçaların konulduğuna inanıyorum.

üreticiler düşük kalite parçalardan yapıyorlardı anakartları
Sorma yav adamlar yeterince stok ve ürün bile vermemişler Zen için. Genel olarak şu an piyasadaki çoğu B550 zaten niyeyse premium B450 kafasındaki kartlar. Zaten aralarında aşırı farklar yok. Bende MSI B450 Tomahawk var mesela, videoda da Steve bu anakartı olanın bir eksiği yok kalite konusunda diyor örneğin.

Ben çoğu yerde dile getiriyorum forumda da kasa toplama konusunda bir kaç kez geçmişti. B550 anakartlara bu kadar para akıtmaya gerek yok. O kadar anakart bütçesi olan bari X570 alsın. B450'ler hem daha uygun fiyatlı, hem daha çok nesli destekliyor (Zen 3 desteği üreticiye bağlı), hem de build quality olarak denk. PCI Gen4 bence güzel bir fark olacak ama şu an fark yarattığı yerler çok sınırlı. Gen4 NVMe SSD alabilen birisi zaten bütçe düşünmüyordur, uygun fiyatlı anakart araması anlamsız olur gider iyi bir X570 alır. B550'ler de biraz garip oldu. B350, B450 geçişi gibi değil. Daha çok B450 ile X570 arasını doldurmak gibi. Resmen premium B450 gibi çoğu B550 ve bunlara gerek yok diyorum ben. Şu anki nesilde anakarta verilecek para daha iyi bir işlemci bütçesine kaydırılabilir eğer sistemin her şeyi tam ise. Para sorunu yoksa zaten niye pahalı B550 alasın demin dediğim gibi. :grin:

Bir de şurada DDR5 donanımlara çok az kaldı. Muhtemelen bu donanımlar eskimeden DDR5 nesline geçiş yapıcaz.

Sorma yav adamlar yeterince stok ve ürün bile vermemişler Zen için. Genel olarak şu an piyasadaki çoğu B550 zaten niyeyse premium B450 kafasındaki kartlar. Zaten aralarında aşırı farklar yok. Bende MSI B450 Tomahawk var mesela, videoda da Steve bu anakartı olanın bir eksiği yok kalite konusunda diyor örneğin.

Ben çoğu yerde dile getiriyorum forumda da kasa toplama konusunda bir kaç kez geçmişti. B550 anakartlara bu kadar para akıtmaya gerek yok. O kadar anakart bütçesi olan bari X570 alsın. B450'ler hem daha uygun fiyatlı, hem daha çok nesli destekliyor (Zen 3 desteği üreticiye bağlı), hem de build quality olarak denk. PCI Gen4 bence güzel bir fark olacak ama şu an fark yarattığı yerler çok sınırlı. Gen4 NVMe SSD alabilen birisi zaten bütçe düşünmüyordur, uygun fiyatlı anakart araması anlamsız olur gider iyi bir X570 alır. B550'ler de biraz garip oldu. B350, B450 geçişi gibi değil. Daha çok B450 ile X570 arasını doldurmak gibi. Resmen premium B450 gibi çoğu B550 ve bunlara gerek yok diyorum ben. Şu anki nesilde anakarta verilecek para daha iyi bir işlemci bütçesine kaydırılabilir eğer sistemin her şeyi tam ise. Para sorunu yoksa zaten niye pahalı B550 alasın demin dediğim gibi. :grin:

Bir de şurada DDR5 donanımlara çok az kaldı. Muhtemelen bu donanımlar eskimeden DDR5 nesline geçiş yapıcaz.
Zen'i de Bulldozer gibi hype train ama başarısız olacak diye bekliyorlardı çünkü :grin:
AMD, bu zen nesili ile inteli ciddi ezdiği için işlemci ve çipset fiyatlarına ekleme yaptı, zaten dikkatini kesin çekmiştir. Nvidia - AMD rekabetindeki gibi intel'in kaliteli bir ürün gamı çıkarması bu çipsetlerin ve işlemcilerin fiyatının dengeye oturması için önemli.

Bütçe içerikli bir toplama için benim önerim Gigabyte B450m - S2H olacaktır. Kendi skalasındaki en kaliteli ve fiyat olarak mantıklı ürünlerden.

Ucuz ama sata slotlarını çok salak yere koymuş Gigabyte sorun yaşayan oldu. Ekran kartının altında kalıyor low profile kablo gerekiyor kullanabilmek için. Daha üst modellerde yanlara koymuş diğer markalar gibi.

yeni çıkacak işlemciler ryzen 4000 değil mi ya ne ara 5000'e geldik
Mobil platforma çıkan 4000'lerden ötürü kafa karışmaması için isimlendirmede doğrudan 5000'lere geçtiler. Zen 3 (5000) lansmanına bakmak istersen: Hepsini izlemeye gerek yok 4-5 dakikalık özetleri 40 dakikalık incelemeleri de var da kafana göre takıl.

Attığın görsel gözükmüyor. https://imgbb.com/ 'a yüklemeyi deneyebilirsin.

AMD RDNA2 kartları duyurdu.

Özetle:
Radeon RX 6800: $579
Radeon RX 6800 XT: $649
Radeon RX 6900 XT: $999

Yeni teknolojiler, neyle nasıl kıyaslanıyor ve AMD performans iddiaları nedir incelemeye bakmanızı öneririm. Kısaca bahsetmek gerekirse 6800, RTX 3070 ve RTX 2080 Ti'dan daha hızlı. 6800 XT ise RTX 3080'le başabaş rakip. 6900XT ise 3090'la rakip. Ayrıca hepsi rakiplerinden daha az güç tüketiyor ve hepsinde 16GB VRAM var. Dediğim gibi detaylar ve daha önemli konular için inceleme bakın.

3070 çıktı bugün itopyada falan hep 8000-9000 TL civarında geziyor. 500 dolarlık kart niye bu kadar pahalı abi? hadi FE değil marka ürünü desen 550 olur 580 olur onların da 6000-7000 aralığında gidip gelmesi gerekmez mi?

ben artık 8000 lira 3070'e vereceğime basarım biraz daha parayı 9100 verir 3080 alırım kafasına girdim, çünkü 3070 her ne kadar 2080ti ile başa baş giden bir kart olsa da o para çok fazla. 3080 3070'e çoğu oyunda 20-25fps fark atıyor ve para olarak o kadar da fazlası yok.

gerçi b450 + ryzen 3600 ile rtx3080'in darboğaz yapmadan ne kadar gideri olur, 750watt psu yeterli gelir mi gelmez bi belli değil.

10k bütçeyle pc topluyordum "ulan bunu alacağıma bunu alırım" diye diye 15,900 liralık kasa toplamışım :lol:

ben artık 8000 lira 3070'e vereceğime basarım biraz daha parayı 9100 verir 3080 alırım kafasına girdim, çünkü 3070 her ne kadar 2080ti ile başa baş giden bir kart olsa da o para çok fazla. 3080 3070'e çoğu oyunda 20-25fps fark atıyor ve para olarak o kadar da fazlası yok.

gerçi b450 + ryzen 3600 ile rtx3080'in darboğaz yapmadan ne kadar gideri olur, 750watt psu yeterli gelir mi gelmez bi belli değil.

10k bütçeyle pc topluyordum "ulan bunu alacağıma bunu alırım" diye diye 15,900 liralık kasa toplamışım :lol:
Rtx 3080 yerine Radeon RX 6800 XT çok daha mantıklı duruyor. 18 kasımmış galiba çıkış tarihi.

Açıkçası benim beklentilerim yüksekti arkadaşlar biliyor. Ama bu kadarını da beklemiyordum. Ayıp AMD, ölmüşün arkasından yapılır mı bu...

Back
Top Bottom