Donanım, Yazılım ve Teknoloji Dünyası Hakkında Sorular&Öneriler&Haberler

Users who are viewing this thread

RX580'in ısınma sorunu yoktur, Nvidia kartlara göre daha çok elektrik tüketir. RX580 seviye olarak aynı nesilden GTX 1060'a denk hatta biraz daha iyi performans verir. GTX 1660 Ti ise yeni nesil kartlardan ve eski nesilden GTX 1070 Ti ile neredeyse aynı performansı veriyor. Yani RX580'den 1660 Ti'a geçmek bayağı bir performans artışı demek. Bunun yerine işlemcide 1600 yerine 2600 seçerseniz daha iyi olur derim orta vadede. Hatta imkan olsa 7 Temmuz'da Ryzen 3000 işlemciler çıkacak onları beklemek de mantıklı.

Kasa seçenekleri ise bence kötü olmuş. Hepsinin önü kapalı, bazılarında daha fazla açıklık var şunun gibi: https://www.itopya.com/cooler-master-masterbox-k500l-600w-80-plus-usb-30-pencereli-midtower-kasa/

Ama bunlar hava akışını çok etkiliyor tasarım olarak. Sıcaklık sorunları benim umurumda olmaz diyorsanız tasarımını estetik bulduğunuzu da alabilirsiniz. Ama ben 240mm sıvı soğutucu radyatörünü öne takmama rağmen hava giremediği için 10-15 derece sıcak çalıştırmıştım. Ön paneli söküp askıda bırakınca 1 cm kadar aralık sağlamak bile işlemcinin oyunlardaki sıcaklığını 65'ten 50'ye düşürmüştü. Hava akışı(airflow) bu kadar önemli ama sıcaklığı önemsiyorsanız.

Montaj yaptırmama gibi bir seçenek varsa öyle sipariş verip gelen kasaya dokunmadan satışa çıkarabilirsiniz belki. Dışarıdan Phanteks ya da başka daha uygun kasalar alabilirsiniz.

Biraz üşengeç olmamdan kaynaklı kasayı muhafaza edeceğim. Artık yan veya ön kısmı açarım. Bunun bir zararı yok sanıyorum?

İşlemci için ryzen 5 2600 alacaktım fakat stokta yoktu ve 2000 kişi ryzen 5 2600 lü bir sistem sipariş etmiş. Benim de aklıma ryzen 5 1600 alıp yanlarında ücretsiz olarak verdikleri wraith max soğutucu ile oc yapmak geldi.

Montaj yaptırmama seçeneği var hatta arkadaşım yapacaktı ama eğer ürün fabrika çıkışlı sorunlu ise garantiye gitmesi gerekiyor. 1 ay gibi bir süreci bekleme niyetim yok. Eğer itopya kendi montajlar ise montaj yaptıktan sonra kontrol ediyorlar ve sorunlu ise hemen değiştiriyorlar. Tabi 1 hafta beklemek gerekiyor. Riske girmek istemedim.

Yan kapağı açmak başta ekran kartının oda sıcaklığındaki havayı alıp üflediğinde sıcak havanın rahatça çıkması demek. Temelde giriş ve egzoz fan derdi olmuyor. Ama yan kapak açıldığı zaman kasa içerisindeki hava akışı kesiliyor. VRM'ler, chipset, RAM'ler gibi bir çok yerin hava akışına ihtiyacı var. Kapak açıldığında bunlara hava değmiyor çoğu zaman. Kapalıysa önden giren hava arkadan çıktığı için sirkülasyon oluşuyor akım sağlanıyor. Sen de mecburen ön paneli çıkarıp kullanacaksın.

Bu kasayı alacaksan zaten montaj yaptır yoksa Thermaltake'in buna koyduğu Ring RGB kurması çok zahmetli bir RGB sistemi. Kasa montajı yapmaktan daha zor neredeyse. :grin: En azından PCI slotuna takılabilen kontrolcüsü var da oradan manuel kontrol yapılabiliyor.

1080p60fps hedefliyorsan RX580 çok iyi bir kart ama buna muadil yeni nesilden istiyorsan Ti olmayan GTX 1660 alternatif olabilir. Ryzenlerin ilk neslinden sonra ikinci nesli bir çok alanda daha iyi performans sunuyor. 1600 alıp OC yapmak yerine 2000 serisi alacağın bir işlemci daha performans verir. Özellikle tekli çekirdek performansı açısından 2000 serisi işlemciler ilkine fark atıyor. Tabi sitede yazan fiyat farkı az değil burası senin tercihine kalmış. 1600 ve 2600 ile Wraith Max veriyorlarmış. 500 liralık demesine kocaman olmasına aldanmayalım 240mm'lik sıvı soğutucu alabiliyorsun o fiyata zaten. Üstelik asla bir sıvı soğutucu kadar da başarılı soğutamaz.

Genel olarak iyi teklif tabi. Ryzen 3000'ler(Zen 2) 7 Temmuz'da çıkacak. Bunun haricinde AM4 platformunda Zen 3 ve Zen 4 işlemciler de gelecek. Yani 3000 serisi olmadı 4000 serisi işlemciler çıktığında bütçene uygun olanı alıp anakartının BIOS'unu güncelleyip takıp çalıştırabileceksin. Ekran kartı ise zaten sistemin upgrade etmesi en kolay parçası. Yeni nesilleri beklersin istediğini alır değiştirirsin bununla, bunu da ikinci el satabilirsen satarsın gibi gibi. Ekran kartında seçim konusunda ben fikrini değiştirmeyeyim ihtiyaçlarına ve isteklerine göre sen karar ver pek tabi. Şimdiden hayırlı olsun güle güle kullan.

4300 tl ye Dadg2 adlı bir sistem var. Ryzen 5 2600 rx 590 16 gb Ram ve 1 tb Hard disk artıları. 240 gb ssd ise buna göre eksisi. Benim tavsiyem 1k daha verip bunu almanız.

https://www.itopya.com/dadg2-r5-2600-sapphire-rx590-nitro-plus-16gb-ddr4-240gb-ssd-1tb-disk-gaming-bilgisayar/

sanırım bundan bahsediyorsun. Aynen bende bunu gördüm ancak asıl sıkıntı pederi ikna etmek.

Nadir Şah said:
3 ileti üstte arkadaş atmış aynısını eğer görmediysen komik oldu bayağı üzerinde konuştuğumuz sistem için alınır mı diye sorman. :razz:

Sitenin sattığı RX580 ve RX590 arasında 400 lira fark var. Ancak 1600 liradan 2000 liraya çıkacak kadar bir performans farkı yok sadece 3-5 fps.

1800 liraya Zotac'in GTX 1660 modeli var fiyatına göre performansı çok daha iyi. https://www.itopya.com/zotac-geforce-gtx-1660-gaming-gddr5-192bit-dx12-nvidia-ekran-karti/

Tabi bakmadım ama o baktığınız sistemde ekran kartı opsiyonu olarak sunulmuyor olabilir. RX590, 580'in biraz revize edilmiş saat hızı yükseltilmiş hali sadece, üst versiyonu değil.

EO6AZv.png

Nvidia RTX serisine SUPER adıyla buff yaptı. Bazı açılardan çok iyi oldu bu. Videoda anlatılmış ve grafik de yapmışlar çok güzel olmuş. Kendi yorumumu yazayım. RTX 2060 f/p açısından RTX kartlar arasındaki en anlamlı üründü. RTX 2060 SUPER 350 olan fiyatı 400 dolara çıkarmış ama bununla birlikte en önemlisi hafızada olmak üzere RTX 2070'in biraz kırpılmış versiyonuna dönmüş kart. RTX 2060'tan 2070'e geçmek için 350 dolar yerine 150 dolar daha fazla verip 500 dolara çıkmak gerekiyordu ama performans artışı fiyat artışı kadar değildi. 400 dolar ise çok daha makul bir fiyat.

Hemen sondan ikinci cümlede dediğim gibi 150 dolarlık bir performans farkı yoktu iki kart arasında. RTX 2070 SUPER yine aynı 500 dolar fiyatıyla çıkıyor ama bu sefer bu da RTX 2080'e yaklaşıyor hatta teknik olarak 2080'in çekirdeğini kullanıyor. Nvidia bu atılımla birlikte RTX kartlardaki fiyat/performans dengesizliğini bir nebze yumuşatmak istemiş. 2070'i idam etmişler ki zaten RTX kartlar arasında en gereksizi 2070'ti, 150 dolar fazla vermeye hiç değmiyordu. Onun yerine artık 2060-2080 arasında daha iyi performans veren 2070 SUPER var. 2060 SUPER ise 2060'ın eleştirilen 6 GB VRAM'ini daha hızlı, daha büyük VRAM'le değiştiriyor kartın performansını mevcut RTX 2070'e yaklaştırıyor.

Kesinlikle doğru bir adım. Ama hala daha çok fazla pahalı bu kartlar. 350 dolar yerine 300 yapsaydınız yine ray tracing özelliği olsaydı eyvallah da 350 dolara x060 kartı satmak koyuyor biraz. Bu eleştirileri eleştirenler var. İşte RTX 2060 3000-3500 liraya satılıyor ama 1070 Ti performansı veriyor o kartlar da stokta o fiyata satılıyordu diye. İşte esas sorun o. Aynı fiyata daha iyi performans verilmesi gerekiyor, aynı performansı aynı fiyata değil.

AMD 2 gün sonra Ryzen 3000 işlemcileri ve Navi ekran kartlarını piyasaya sürecek. Ryzen 3700X ile önceki nesilden 2700X aynı fiyata satılıyor ama 3700X çok daha iyi performans sunuyor.

Bunu dedim AMD RX Navi'lere price cut getirdi çıkışa 1 gün kala. :lol:

Önceden fiyatlar şöyleydi:
Radeon RX 5700 XT: $449
Radeon RX 5700: $379

Şimdi ise böyle:
65873275_2099284800364846_985213120576225280_n.png.jpg

Şuradaki sonuçları düşünürsek: https://www.technopat.net/2019/07/05/amd-radeon-rx-5700-serisinin-inceleme-sonuclari-sizdirildi/

Nvidia RTX 2060'ı 350, RTX 2060 SUPER'ı 400 dolardan satıyor. 350 dolara satılan RX 5700 ise 2060 SUPER'e denk performans veriyor gözüküyor. Oldukça başarılı.

Edit:
https://www.technopat.net/2019/07/06/radeon-rx-5700-ve-5700-xt-resmi-turkiye-fiyati-aciklandi/ said:
Radeon RX 5700 – 2419 TL (KDV Dahil)
Radeon RX 5700 XT – 2769 TL (KDV Dahil)

Şimdiye kadar "AMD'nin tek çekirdek performansı kötü o yüzden oyunlarda daha düşük performans veriyor" deniyordu. Bu nesilde hemen hemen her benchmarkte tek çekirdek başarımı amdnin daha iyi rakiplerine göre yine de 1080p'de ufak da olsa geride kalıyor. Bunun işlemci performansından ziyade yazılımsal kaynaklı olduğunu düşünüyorum artık. Ama neyse 1080p oyunculuk peak döneminde artık dandik laptop alınca bile 1080p veriyorlar. 1440pye doğru geçiş yaşanırken büyük sorun teşkil etmez.

gt 450 falan gelir olm çinden ekran kartı mı alınır.
na böyle kart benim ki
benden önceki sahibi oc ile kullandı işlemcisi bottleneck yapıyor diye, ben oc yapmadım + fanbloğunu fairy ile yıkadım sıcak suyla, fan bloğu harici ekran kartını özenle temizledim + üstündeki kalmamış ekran kartı macununu silip özel bunun için aldığım şu macunla değiştirdim. 50 dolar 270tl falan yapıyor ama ben 500-600den aşağı salmam kartı. Zira trdeki piyasası o 2.el 750tiların. bu arada pci express dediği ekran kartını soktuğun yer zaten, güç kablosu benim modelde var takıyorum ama bunda görmedim sokacak yer. Ki hepsinde var 750tiların scam gibi duruyor bence.
https://www.hepsiburada.com/zalman-zm-stg2-yuksek-performansli-termal-macun-pm-bd97538

JBL GO+ alacağım ancak telefonum yok.Onda da sd kart girişi yok.Aux girişi falan var.Ben nasıl sd kartla müzik dinleyebilirim onunla.

Edit : Bu işimi görür mü?  Şarj girişine takarım

Back
Top Bottom