Donanım, Yazılım ve Teknoloji Dünyası Hakkında Sorular&Öneriler&Haberler

Currently viewing this thread:

Cioss

Archduke
Best answers
0
Nadir Şah said:
3 ileti üstte arkadaş atmış aynısını eğer görmediysen komik oldu bayağı üzerinde konuştuğumuz sistem için alınır mı diye sorman. :razz:

Sitenin sattığı RX580 ve RX590 arasında 400 lira fark var. Ancak 1600 liradan 2000 liraya çıkacak kadar bir performans farkı yok sadece 3-5 fps.
1800 liraya Zotac'in GTX 1660 modeli var fiyatına göre performansı çok daha iyi. https://www.itopya.com/zotac-geforce-gtx-1660-gaming-gddr5-192bit-dx12-nvidia-ekran-karti/

Tabi bakmadım ama o baktığınız sistemde ekran kartı opsiyonu olarak sunulmuyor olabilir. RX590, 580'in biraz revize edilmiş saat hızı yükseltilmiş hali sadece, üst versiyonu değil.

Cioss

Archduke
Best answers
0

Nvidia RTX serisine SUPER adıyla buff yaptı. Bazı açılardan çok iyi oldu bu. Videoda anlatılmış ve grafik de yapmışlar çok güzel olmuş. Kendi yorumumu yazayım. RTX 2060 f/p açısından RTX kartlar arasındaki en anlamlı üründü. RTX 2060 SUPER 350 olan fiyatı 400 dolara çıkarmış ama bununla birlikte en önemlisi hafızada olmak üzere RTX 2070'in biraz kırpılmış versiyonuna dönmüş kart. RTX 2060'tan 2070'e geçmek için 350 dolar yerine 150 dolar daha fazla verip 500 dolara çıkmak gerekiyordu ama performans artışı fiyat artışı kadar değildi. 400 dolar ise çok daha makul bir fiyat.

Hemen sondan ikinci cümlede dediğim gibi 150 dolarlık bir performans farkı yoktu iki kart arasında. RTX 2070 SUPER yine aynı 500 dolar fiyatıyla çıkıyor ama bu sefer bu da RTX 2080'e yaklaşıyor hatta teknik olarak 2080'in çekirdeğini kullanıyor. Nvidia bu atılımla birlikte RTX kartlardaki fiyat/performans dengesizliğini bir nebze yumuşatmak istemiş. 2070'i idam etmişler ki zaten RTX kartlar arasında en gereksizi 2070'ti, 150 dolar fazla vermeye hiç değmiyordu. Onun yerine artık 2060-2080 arasında daha iyi performans veren 2070 SUPER var. 2060 SUPER ise 2060'ın eleştirilen 6 GB VRAM'ini daha hızlı, daha büyük VRAM'le değiştiriyor kartın performansını mevcut RTX 2070'e yaklaştırıyor.

Kesinlikle doğru bir adım. Ama hala daha çok fazla pahalı bu kartlar. 350 dolar yerine 300 yapsaydınız yine ray tracing özelliği olsaydı eyvallah da 350 dolara x060 kartı satmak koyuyor biraz. Bu eleştirileri eleştirenler var. İşte RTX 2060 3000-3500 liraya satılıyor ama 1070 Ti performansı veriyor o kartlar da stokta o fiyata satılıyordu diye. İşte esas sorun o. Aynı fiyata daha iyi performans verilmesi gerekiyor, aynı performansı aynı fiyata değil.

AMD 2 gün sonra Ryzen 3000 işlemcileri ve Navi ekran kartlarını piyasaya sürecek. Ryzen 3700X ile önceki nesilden 2700X aynı fiyata satılıyor ama 3700X çok daha iyi performans sunuyor.

finde

Count
WBWF&SNWVC
Best answers
0
nvidia 60 sonlu ekran kartların fiyatını 3 yılda 2 katına çıkardı. Ve insanlar hala gidip alıyor. 960 ekran kartları 200 dolardı.

Cioss

Archduke
Best answers
0
Maalesef artık AMD de aynı topa girdi. RX Navi'ler muadili Nvidia kartlarla denk fiyata çıkacak. Alışmak lazım demek ki.

Cioss

Archduke
Best answers
0
Bunu dedim AMD RX Navi'lere price cut getirdi çıkışa 1 gün kala. :lol:

Önceden fiyatlar şöyleydi:
Radeon RX 5700 XT: $449
Radeon RX 5700: $379

Şimdi ise böyle:

Şuradaki sonuçları düşünürsek: https://www.technopat.net/2019/07/05/amd-radeon-rx-5700-serisinin-inceleme-sonuclari-sizdirildi/

Nvidia RTX 2060'ı 350, RTX 2060 SUPER'ı 400 dolardan satıyor. 350 dolara satılan RX 5700 ise 2060 SUPER'e denk performans veriyor gözüküyor. Oldukça başarılı.

Edit:
https://www.technopat.net/2019/07/06/radeon-rx-5700-ve-5700-xt-resmi-turkiye-fiyati-aciklandi/ said:
Radeon RX 5700 – 2419 TL (KDV Dahil)
Radeon RX 5700 XT – 2769 TL (KDV Dahil)

finde

Count
WBWF&SNWVC
Best answers
0
Şimdiye kadar "AMD'nin tek çekirdek performansı kötü o yüzden oyunlarda daha düşük performans veriyor" deniyordu. Bu nesilde hemen hemen her benchmarkte tek çekirdek başarımı amdnin daha iyi rakiplerine göre yine de 1080p'de ufak da olsa geride kalıyor. Bunun işlemci performansından ziyade yazılımsal kaynaklı olduğunu düşünüyorum artık. Ama neyse 1080p oyunculuk peak döneminde artık dandik laptop alınca bile 1080p veriyorlar. 1440pye doğru geçiş yaşanırken büyük sorun teşkil etmez.

Cioss

Archduke
Best answers
0
Zen 2 nesli işlemciler fiyat kıyasında Intel'in eline veriyor. Sınıfsal olarak da başa baş gidiyor. Bunlar bana yeter.

Dracheon

Master Knight
VCNWWBM&BWF&S
Best answers
0
2.el GTX 750 ti almak istiyorum.CPU-Z'den baktım anakartın slotu PCI-Express.Güç kaynağıda uyuyor ekran kartına.Bu ekran kartını çalıştırabilirim kasada değil mi?

ErkutErdem

Count
WBNWM&BWF&SVC
Best answers
0
gt 450 falan gelir olm çinden ekran kartı mı alınır.
na böyle kart benim ki
benden önceki sahibi oc ile kullandı işlemcisi bottleneck yapıyor diye, ben oc yapmadım + fanbloğunu fairy ile yıkadım sıcak suyla, fan bloğu harici ekran kartını özenle temizledim + üstündeki kalmamış ekran kartı macununu silip özel bunun için aldığım şu macunla değiştirdim. 50 dolar 270tl falan yapıyor ama ben 500-600den aşağı salmam kartı. Zira trdeki piyasası o 2.el 750tiların. bu arada pci express dediği ekran kartını soktuğun yer zaten, güç kablosu benim modelde var takıyorum ama bunda görmedim sokacak yer. Ki hepsinde var 750tiların scam gibi duruyor bence.
https://www.hepsiburada.com/zalman-zm-stg2-yuksek-performansli-termal-macun-pm-bd97538

Dracheon

Master Knight
VCNWWBM&BWF&S
Best answers
0
JBL GO+ alacağım ancak telefonum yok.Onda da sd kart girişi yok.Aux girişi falan var.Ben nasıl sd kartla müzik dinleyebilirim onunla.

Edit : Bu işimi görür mü?  Şarj girişine takarım

DempseyRoll

Knight
Best answers
0
bana XL boy mousepad lazım ancak piyasadaki mousepadler de çok pahalı. https://www.teknobiyotik.com/review/product/list/id/19828/ bunu önerir misiniz?deneyen oldu mu ya da başka önerisi olan var mı? en düşük sensivityde oyun oynadığım için böyle büyük mousepad gerekiyor.

argon45

Baron
Best answers
0
Yarım saat sonunda foruma ancak bağlanabildim. Bu sabahtan beri hem mozillada hem chrome da hangi siteye bağlanmaya çalışırsam çalışayım "Güvenli bağlantı kurulamadı-PR_CONNECT_RESET_ERROR" hatası alıyorum. Bir türlü çözemedim bunu. Hiçbir siteye giremiyorum, buranın bağlantısı da her an yine gidebilir. Buna ne sebep oluyordur, çözümü ne olabilir bilen var mı?

Edit: Şimdilik düzeldi gibi, umarım tekrarlamaz.

Last edited:

Lucon

Count
WBWF&SNWVC
Best answers
0
Yarım saat sonunda foruma ancak bağlanabildim. Bu sabahtan beri hem mozillada hem chrome da hangi siteye bağlanmaya çalışırsam çalışayım "Güvenli bağlantı kurulamadı-PR_CONNECT_RESET_ERROR" hatası alıyorum. Bir türlü çözemedim bunu. Hiçbir siteye giremiyorum, buranın bağlantısı da her an yine gidebilir. Buna ne sebep oluyordur, çözümü ne olabilir bilen var mı?

Edit: Şimdilik düzeldi gibi, umarım tekrarlamaz.
Önbelleğini tamamen sil.

Cioss

Archduke
Best answers
0
Tam olarak değil. Bilerek veya bilmeyerek yanlış bilgi verme gibi bir olayı var sitenin. Referans alınması doğru olmaz. Oyun temelli performans için 3D Mark, Superposition, Heaven falan öneririm ben.

Nixentroa

Master Knight
WBWF&SM&BNWVC
Best answers
0
Sentetik benchmark testleri bilgisayarı strese sokmanın peşinde olur. SSD, RAM, GPU gibi ürünlerde her marka farklı katı çipler ve kapasitörler kullanabilir, hatta aynı markanın ürettiği farklı farklı ürünlerde bile bunlar değişebilir(bu sebeple ramlerinizi genelde 2'li set halinde alın derler hatta). Tam stres altında bu tarz çiplerdeki farklar ortaya çıkabilir. Onun dışında tabii ki sistemler kullanıldıkça(ve kötü kullanılırsa daha da fazla) eski performansını vermemeye başlayabilir. Bunların her biri çok normal ve olası şeyler. Ancak bu tarz farklar "genelde" oyun ve simülasyon performansında ciddi bir sonuç çıkarmıyor. Bu yüzden parçaların günlük kullanım performansını internetteki verilerle karşılaştırmak daha mantıklı.

Kaptan

Master Knight
WBWF&S
Best answers
0
Arkdaşlar 2 gün önce kurduğum bilgisayarda below expectation sonucu aldım i7 10750'de max 4ghz gösterdi... Cihaz Monster Abra A5 v15.6