Donanım Güncellemesi

Users who are viewing this thread

Penta

Merhaba arkadaşlar, kasada güncelleme yapmayı düşünüyorum bu yaz ama PCden hiç anlamadığım için ne yapmalıyım tam olarak karar veremedim. Burada bilgili arkadaşlar çok, yardımcı olurlarsa çok mutlu olurum.

Sistemim:

Anakart: MSI B150M Pro-Vdh
GPU: ASUS Strix GTX 950
CPU: I5-6402p
Ram: 2133 8gb Kingston
Power: 600W

Şimdi önümde iki seçenek var, PC cahili olarak RX 570 8GB alayım diyordum ama sonradan işlemci mi alsam diye düşündüm onun yerine. Bütçem 1500 lira kadar, sizce ne yapayım?

Edit: Hiç uğraşma ileride yeni pc toplarsın reis cevabını da kabul ediyorum.

Pentagram said:
Merhaba arkadaşlar, kasada güncelleme yapmayı düşünüyorum bu yaz ama PCden hiç anlamadığım için ne yapmalıyım tam olarak karar veremedim. Burada bilgili arkadaşlar çok, yardımcı olurlarsa çok mutlu olurum.

Sistemim:

Anakart: MSI B150M Pro-Vdh
GPU: ASUS Strix GTX 950
CPU: I5-6402p
Ram: 2133 8gb Kingston
Power: 600W

Şimdi önümde iki seçenek var, PC cahili olarak RX 570 8GB alayım diyordum ama sonradan işlemci mi alsam diye düşündüm onun yerine. Bütçem 1500 lira kadar, sizce ne yapayım?

Edit: Hiç uğraşma ileride yeni pc toplarsın reis cevabını da kabul ediyorum.

İşlemcini yükseltmen her şeyden önemlidir, bir Bilgisayar'ın hızlı olmasını sağlayan bir kaç faktör vardır ama en önemlisi, Anakart ve İşlemcinin tam entegrasyonu olmasıdır, yani bir çok İntel işlemcisini kullanan kişiler Gigabyte veya MSI kullanıyorlar, ilaveten çekirdek faktörü de önemli ki zaten günümüzde ki bir çok İşlemci minimum 8 çekirdekli, Ram tabi başlı başına önemli olan şey 16 GB en minimum yapabilirsin sağlam bir oyun PC'sine ihtiyacın varsa.

Pentagram said:
Teşekkür ederim CPU ve Ram yololamak lazım o zaman.

Rica ederim, bu arada dediğin gibi evet ama ilk olarak şöyle bir plan çiz kendine.

İşlemci, fakat alacağın işlemci şu an ki anakartına iyi entegre mi ona bakman lazım ve aynı zamanda şayet ki yarın öbürgün sen yeni bir anakart almak istersin ona da uyumlu olsun :wink:
Ram olarak minimum 16 GB Kingston(Pahalı seçimdir) ikincil tercih olarak Hi-Level'de iyidir.

Yazın parayı tamamladığımda diriltirim burayı ona göre bakarız ya teşekkür tekrardan.

AMD Ryzen 7 2700 veya 2700X düşünebilirsin.  Ryzen 5 2600 da olabilir. Ryzen 5 2600X'te olabilir.
Anakartı da yükseltmen gerekecek B-450 tarzı bir şey iş görür.

Şu haliyle 2k etti zaten. İndirimsiz tabi.
Ram aynı modelin 8gb halini alırsan daha iyi olur önümüzdeki 2-3 yıl için piyasa malum sert. Ya da iki tane daha yüksek mhz sahibi 16lık al. 32 gb uzun bir süre götürür ama büyük bir meblağ gözden çıkar.

Power yeterli.

İndirimler falan göz önüne alındığında 1750Tlye falan alabilirsin bu 3 parçayı.

GTX 950 zamanın sağlam kartlarından. Şimdilerde fps sorunu yaşatıyordur sana.

Ha işlemci ve ekran kartını güçlendirmen şart mı? Hayır değil. İşlemcin gayet yeterli seviyede. Yapıştır bir RX 480'i uç git.

Hayır RX 570 RX 480'den daha iyi değil. 

Yani toplamda 3.200Tl ile decent seviyede bir sistem düzebiliyorsun. Ha O işlemciyi, anakartı alıp 16-32 gb ram takan adam rx 480'le yetinir mi? Yetinmez. RTX serisine Dikey Geçiş yapman lazım olur.

Hayatımı kurtardın şu an çok teşekkür ederim not ettim hepsini.

Ryzen 5 2600
RX 570 4GB
GIGABYTE B450M S2H AMD B450 Socket AM4 DDR4 3200MHz(O.C.) M.2 USB 3.1 Anakart
16 GB 3000 MHZ ram.

Last edited:
Sana tavsiyem, 1500 liranın 1000 lirasını ekran kartı almak için, rx580 8gb filan bulunuyor o paraya. Kalan parayı da rami 16 yapmak ve sisteme ssd eklemek için harca. Oyun ve günlük kullanım için gayet iş görecek bir işlemcin var. Ama işlemciyi değiştireyim kafasına girersen anakartı da değiştirmen gerekecek. Mantıklı olanı yapıp da ryzen işlemciye geçersen 2133 ram bu sefer düşük kalacak falan filan. Dediğimi yaparsan hem oyunlarda hem günlük kullanımda çok ciddi performans artışı yakalarsın.

Edit: gtx 950 ekran kartını da satarsın 300 civarına cebine harçlık olur.

Back
Top Bottom