Dilaren Mod (SP-MP) (Tamamlanmadı, %46) İptal

Users who are viewing this thread

Bayağı boşluk oldu modun geliştirilmesinde. Şimdi tekrar canlanıyor. En azından birkaç yeni item resmi atmak istedim. Rodok mızrakçı miğferi;
Önden:

Yandan:

Arkadan:
Resimde pek güzel çıkmayabilir ama oyunda öyle değil. Dikkat ettiniz mi bilmiyorum ama resimlerde pikselli çıkmış. Alfa sürümü çıkışı ise sömestrede herhangi bir gün. Kafamı dağıtmak için girerim şu aralar, modelleme, kaplama vs. Kodlamaya kafam rahat olduğunda devam edeceğim. Mağlum okul epey yıpratıyor insanı :grin:

Kolay gelsin tekrar, :razz: bu arada item biraz fazla kaba gibi, ayrıca kaplama ile daha iyi hale getirilebilir, başarılarrrr

Modellerini tamamlayıp yeni animasyonla bir birim resmi göndereceğim. Büyük bir ihtimalle ya rodok ya da kasparat'a ait olur. Şuaralar moralim bozuk o yüzden gecikebilir belki ama üstünde çalışıyorum sürekli.

Modda tamamlanmış bazı özellikler:
- Devlet için(şuanda sadece kendi devletiniz varsa) yeni asker üretmek. Eğer depodaki malzemeleri verebiliyorsunuz. Yani şehirlere depo ekledndi. O bölgede(her şehrin kendisine ait bölgesi var.) ne kadar hayvan varsa o kadar malzemeniz oluyor. Şimdilik hayvan nüfusu azalıp artmıyor. Malzemeler de sabit. Lakin ileride çeşitlendiririm. İstediğiniz gibi o askerleri giydirebiliyorsunuz. İtemlarını kendiniz veriyorsunuz. En fazla 40 tane yeni birim ekleyebilirsiniz. Sonrasında bu rakamı 280'e çıkarmayı düşünyorum. Ama üşengeçlik işte, 1 ay oldu arttırmayalı bu rakamı :grin:

-Artık para hesabını yapıldığı ekran yok. Onun yerine kendiniz paralı askerlere ödeme yapıyorsunuz. Şuanda sizi harita üstünde bir araziye atarak ödeme yaptırıyorum. Eğer derebeyi iseniz(sadece siz derebeyisiniz şuan, oyuncular hakkında düzenleme yapmadım)  kale içinde bir muhasebe uzmanı oluyor. Onunla konuşabilirsiniz. Kale nöbetçilerinin, vergilerin, halkın maaşlarının(temel, tüccarlar adı altında iki sınıf şuan), kervan muhafızları gibi mesleklerin maaşlarını ve miktarını ayarlayabiliyorsunuz. Her ülkenin para üretim merkezleri var ve günlük belli miktarda üretiyor. Bu sayede ekonominiz ne kadar iyiyse o kadar maaşları arttırabilirsiniz. Şuanda en zengin ülke nordlar. Vikinglerden daha fazla esinlendirip onların denizden geldiğini oyuna kattım. Yani oralar başka bir krallığa aitti. En fakir ülke ise svadya. Vaegirlerin para üretimi az lakin idareli harcıyorlar. Bu da onların paralarını değerlendiriyor. Şuanlık yine düz, değiştirilmiyor bu miktarlar lakin ileride çeşitlendirebilirim. Ayrıca şehir kuşatıldığında gelirlerin kesilmesi için sebep gerek. Yani, şehir kuşatıldı ama niye gelir düştü? Kuşatma altında kervanlar ve tüccarlar daha çok tehlikede olacakları için gelmezler, belki soyulabilir veyahut geri gönderilebilirler. Yani ticaret tehlikeye düşer. Ayrıca eğer başka şehirden malzeme alıyorsanız zamanla değerlendiği için ekonomi bozulabilir. Şuanda siz de maaş alıyorsunuz. Ama bu miktarı kral belirliyor. Yani aman ben maaşı çok alayım da millet ne halt yerse yesin yok :grin:

-İnvasion mp modunu moda ekliyorum. Şuanda yarıda kaldı ilerleme lakin geliştirmeyi düşündüğüm çok yer var.

-Bütün ağaç ve bitkiler oyundan kaldırıldı. Onun yerine çeşitlendirip oyuna başka türden tanıtacağım. Eğer açıklamak gerekirse eşya olarak. Normalde bitki adı altında iken, onları eşya yapacağım. Bu yüzden ayarlardaki bitki ve ağaç ayarları hiçbir işe yaramıyor.

-Modu paylaşırken 2, en fazla 4 link atacağım. Grafiklerle ilgili. Düşük, orta, yüksek ve çok yüksek diye sınıflandıracağım. Eğer iki türlü olursa birisi düşük, birisi yüksek versiyonda olur. Böylece yüksek ayarlarda oyunu daha rahat oynayabilirsiniz. Veyahut istediğiniz gibi grafiklerden yararlanabilirsiniz.

-Nüfus sistemi. Belli aralıklarla belli bir ihtimalle artıyor. 1-6 ya kadar farketmiyor artış. Yani oyuna girip de 20 000 kişi varsa şehirde, daha sonra hemencecik 40 000 olmuyor. Sanki oyun biz başladıktan sonra gelişiyormuş gibi oluyor, onu engellemek için daha öncesini de planladım.

-Her ülke birbirini farklı bir şekilde çağırıyor. Örn: Vaegirler kergitleri kargat, Kergitler ise onları veger diye çağırıyor. Svadyayı ise vigsartyalıllar "Sadya", svadyalılar ise onları Vigsartha diye çağırıyor.

-Ülkelerin kendine has para birimleri eklendi. Şu anda modelliyorum paralarını.Svadya genelde küçük ve ince, vaegirler ise küçük ama kalın paralar üretiyor. Şuanda sadece gösterişten ibaret lakin planlıyorum ki, envanterimize o paraları ekleyeceğiz, ve o paralara göre işlem yapacağız. Yani Bu para yazan kısım önemli değil. İleride orayı sansürlerim belki, olmazsa bir şeyler atarım oraya. Ayeıca aldığım tuhaf ve galiba çözümsüz bir hata var. Onu çözebileceğimi sanmıyorum, yani bu özellik illa ki geliyor.

-Kalkan animasyonun tekrar yaptım lakin pek de güzel değil. Sadece deneme amaçlı şuan oyunda duruyor. İleride tekrar düzelteceğim.

-Oyunda piç valdim ismindeki pici çıkarttım. İngilizce de ise Bastard'ı Baseborn yaptım. Belki bir şey farkeder diye umuyorum :grin:

-Hasar sisteminde temelleri attım neredeyse, şimdi çeşitlendirmeler kaldı. Vurduğumuz yere göre hasar verme olayı üzerinde çalışmayı planlıyorum.

-Okçuların aim sistemi üzerinde çalışmayı düşünüyorum. Bir sistem kurdum kafamda lakin henüz uğraşmışlığım yok. İsteğe bağlı olarak belli bölgelere atış yapabilir. Ne kadar hedeflediği yere yakın atacağını yeteneği belirliyor. Atlılara ve hareket eden şeylere karşı da hızına, yönüne göre hedef alabilmesini sağlamayı düşünüyorum. Bunun neresi tamamlanmış diyecekseniz, planları ve gerekli bilgileri.

YürüyenEjderiya said:
Pişt mod ne durumda
Pardon cevap yazmayı yazmayı unutmuşum dün :grin: Mod şuan durgun. Bu aralar işler yoğun gibi. Azaltmaya çalışıyorum.

Oyunda experience sistemi kurmaya çalışacağım işlerim bitince. Bunu yapmak için, askerleri kesin etmek lazım. Yani, bir asker gördüyseniz, o yüzüne göre işlemler yapılacak. Yani yüzü ile özellikleri bağdaşacak. Bu sayede farklı farklı insanlar olmayacak, herkes belli olacak. Şimdilik sadece savaşlar için geçerli. Optimizasyonla uğraşmayacağım için bu konuda şimdi, büyük bir ihtimalle savaşa girerken biraz bekleme olabilir. Experience ne işe yarayacak derseniz;

- Fake atma ihtimali artacak.

- Kendini daha iyi savunacak. Ve kullandığı silahla.

- Belki spam attırabilirim bir düzeyde. Veya spamin 1 vuruşluğunu yapabilir. Lakin pek emin değilim, zaten öyle bir amacım da yok. Multiplayer sürümüne koyarım mutlaka öyle bir şey olursa.

-Daha iyi ok atacaklar. Bu özelliği, aim çalışmasından sonra yapacağım.

- Şuanda değil, lakin oyunda askerler için düzen sistemi yaptığımda düzene daha çabuk ve isabetli uyacaklar.

-Eğer adam öldürürken veya savaşma şeklini(adam öldürdüğünde değil, vurduğunda, blok yaptığında, öldürdüğünde daha iyi tecrübeli olacak. Yani 1. seviye 2. seviye gibi sistem yok. Ne yaparsa o konuda iyi olur. Bu tarz sistemi ileride süvariler için de yapabilirim. Örneğin, native'de aslında svadyalı şövalyeler çavuştan daha iyi. Hem özellik olarak, hem ekipman. Çavuşları boş boş ürettiğimi modlamaya başladıktan sonra anladım. Siz siz olun hep süvari üretin nativede.

-Eğer başarılı bir iş yaptığını görürseniz, yani belli bir bakış açısı içerisindeyse o anı yapışı, ona terfi atlattırabilirsiniz. Şimdilik bunu herkese yapabilirsiniz ama ilerde askerlerin karşı çıkması olayını ve tecrübesi olmadığı halde terfi ettirirseniz daha kötü savaşacağını ayarlayacağım. Hem zaten elinizde malzeme varsa niye vermiyorsunuz? Bunun için de askerlere malzeme verebiliyorsunuz.

Bu gece hiç uyumadım uyku probleminden dolayı. öğlene kadar bana çalışma vakti :grin: Bu arada modun alfa boyutu 600 mb'a varır. Erken betada 1.5 gb'ı, betada yaklaşık 2.5 gb'ı aşar. Tam sürümünde 3 gb'ı rahatça aşar.

Modun ticaret kısmının temellerini atıyorum. Bugün başladığım kısımda işin yarısını tamamladım. Artık bu para kazanma işlemini değiştiriyorum. Örneğin, kervanlar, bulundukları şehirden ticaret anlaşmalı başka bir şehre belirlenen malları taşıyor. Örneğin, Svadya ile Rodok. Rodok, svadyadan demir alırken, svadya da onlardan yiyecek alıyor. Bu malları götürmek için şehir deposundan malzemeleri alıyorlar. Şuanda daha çalışmadım lakin, oyunda envanter sistemini de değiştirmeyi düşünüyorum. I ya bastığımızda başka bir ekranın çıkıp oradan işlem yaptırmayı düşünüyorum. Neden derseniz, envanterdeki kodların tümüne hakim olabilmek için. En azından yapamazsam bizim envanterimiz için yapamam. Lakin onun da sıkıntı çıkaracağını hiç sanmıyorum. Ticaret anlaşmalarına biraz değinirsem, savaş başlayana kadar, ama şuanda geliştirilme aşamasında olduğu için şimdilik;

- Sarranid, Svadyadan demir karşılığında kumaş ve odun alıyor.

- Vaegir svadyadan işçi kiralıyor. Demir çıkartıp Rodok'a yüksek bir meblağa satıyorlar. Yani karları fazla ama yapıları, işçi nedeniyle svadyaya benziyor. Bu da ilerde kültür kargaşasına yol açabilir ama şuanda ayarlamıyorum.

- Svadya, Vaegir'e deri ve para karşılığında köpek satıyor. Bu köpeklerin modeli yok, yani partinizde de bir yere girdiğinizde de yok. İleride eklerim lakin şu an değil. Köpekleri savaşa eğitme amaçlı alıyorlar.

- Nordlar, Sarranidlerden para karşılığı çeşitli işlemeler öğreniyorlar. Nordlardan Sarranid'e geçen partiler görüyorsunuz.

Not: Dün sabah bu videoyu çekmiştim. Youtube'a yükledim. Ama şuan kötü çıktığını düşünüyorum. Öğlen daha iyisini çekmeyi düşünüyorum. Yaptıklarımı gösteren ve açıklama yaptığım bir video:

- 13 Şubat günü çektiğim bir video. Videoda bir kodlama yaptım. Kodlamanın aşağı yukarı nasıl olduğunu ve güttüğüm kodlama mantığını videoda görebilirsiniz. Ayrıca 1 videoyu da 14 şubat günü çekeceğim. Uyuyakalınca annem dosyaları kapatmış. Galiba kaydetmeden. Allah'tan önemli kodlar duruyor.
1. Video: https://youtu.be/7i1S6ZfbwA4

Eklediğim modellerden görüntüler:

Resim Linkleri:
http://i.hizliresim.com/1LnzYN.png
http://i.hizliresim.com/1LnzYj.png
http://i.hizliresim.com/ojzBA9.png
http://i.hizliresim.com/ojzB2b.png

Resimler pixelli olabilir. Bunun için özür dilerim.

Anketin uygulanışı:
Okul zamanı olduğu için az oy gelebilir. Duruma göre anket süresini uzatabilirim. Şuanda kodlamadan çok modellemeyle uğraşıyorum. Tam olarak ne yapacağımı bilemediğim için anket oluşturmaya karar verdim. En çok oy alan 6 modeli seçeceğim. Daha sonra diğer modelleri, oy çoğunluğuna göre hazırlayacağım. Bunun için de oyları not alacağım. Ayrıca Geçmiş anketlerdeki seçimleri de hatırlıyorum. O konuları hatırlıyorum. Kodlamalarda düzeni oluşturduktan sonra o konulara eğilim göstereceğim.

Not:
Yabancı foruma da konu açmayı düşünüyorum ama yabancı kitlenin pek sıcak karşılamaycağını düşünüyorum. Bu yüzden sadece multiplayerı içeren bir nevi alfa sürümü hazırlamayı planlıyorum, ama şu aralar değil. İtem seçerkenki ekranda, zırh ve kıyafetlere göre kısım oluşturmayı ve seçenekleri çoğaltmayı düşünüyorum. Bu yüzden bir item için en az 2 ayrı kaplama hazırlamam gerek. Böylece çeşitlilik oluşabilsin. her ne kadar orta ve düşük sistemlerde belki (düşüklerde kesinlikle) lag olma ihtimali olsa da item seçtiğimizde, oyunun normal fps akışını etkilemez. Hatta ya ana menüye(çok küçük bir ihtimal, deneyemem bile belki de), olmadı ayrı bir oyun modu ekleyip çok küçük bir haritada karakterimizin özelliklerini belirleyebiliriz. Özelliğimize göre otomatik olarak item gelmesi, lagları daha çok önler. Lakin olmazsa da yapacak bir şey yok :grin: Ben olacağını tahmin ediyorum çünkü kodlar aklımda var. Invasion mod için de yapay zeka sistemi geliştirmeyi planlıyorum. Önceden yapmaya çalışmıştım ama çok uzun olduğu ve düzensiz olduğunu fark ettiğim için silmiştim. Aslında o kadar kompleks bir sisteme gerek yok, düzen ile optimizasyonu çok rahat olur. Önümde iki seçenek var bu aşamada; ya takımlarla ilgili baştan düzenleme yapacağım, yani takımlar düşman değil,  ama aynı takımlara da sahip değil o düşmanlar. Takımlar nötr ilişkiye sahip olarak yapayzeka hiçbir şey düşünmeyecek, emirlerime tam itaat edecek ve optimizasyon benim elimde olacak, ya da oyunun sahip olduğu düşmanlık sisteminin üzerinden yapay zekayı geliştireceğim. Örneğin, düşmana sürekli bakıyor npcler. Bakmama emri vermem lazım. Yani bir hedefleri olmalı. Eğer hiçbir şey yapmıyorlarsa sadece şu anlık karşıya bakacaklar. Bir yere giderken düşmana bakarak, yeri gelince kalkan tutup bir süre sonra kalkan açarak yoluna gidiyorlar. Bunu engellemem için ilk önce bakacakları yeri belirlemem lazım, yani bakma sistemi. Sonra vurmadan o hedefe gidecekler. Vurmadan gitmeleri için hazır kod var. Normalde oyun bir yığın yapay zeka kodu kullanırken ben daha yararlı olan 2 çeşit basit kod kullandım. Kodları kendim hazırladığım için oyuna daha hakim oluyorum. Ama kodlarda öğrenmeye çalıştığım bir şey var, bir npcnin arkasında belli bir mesafedeki şeyleri tespit etmek. Canım çıkacak gibi ama neyse.

Back
Top Bottom