DGS Tavsiyeleri

Users who are viewing this thread

Camthalion

Grandmaster Knight
Merhabalar arkadaşlar. Çoğu öğrenci gibi ben de 12. sınıfta yanlış yönlendirilme sonucu yaptığım tercihle mühendislik kazanmıştım. Üniversite okumaya başlayınca ilgi alanımın bundan farklı olduğunu farkettim. Biraz da mühendislik okumak zor gelmişti. AÖF Adalet bölümüne geçen yıl kayıt yaptırdım. Bu yıl mezun oluyorum. İlk planım mühendisliği bitirmekti ama okula devam ederken yönetmeliğin değiştirilmesi sonucu maruz kaldığım çapraz eğitim yüzünden okulum uzadı ve biraz da hevesim kırıldı açıkçası. Şuan 3. sınıf olmama rağmen 2. sınıftan bile alamadığım dersler var. Hal böyle olunca hukuk fakültesini çözüm olarak gördüm kendime. Bu yıl adalet bölümünden mezun olup DGS'ye girmeyi planlıyorum. Önerileriniz nelerdir? Daha önce bu sınava girmiş olanlarınız var ise tavsiyeler alabilir miyiz?

Not: YGS 5-6 sıralamam 68 bindi. Matematiğim iyidir.

Dgs anlatıldığı kadar zor bir sınav değil aslında. düzenli çalışma ve okuduğunu anlama yetisine sahipsen sorun kalmıyor. Geçen yaz girdiğim sınavda sözel sıralamam 1066''ydı. Türkçe 60 soru 55 doğru 5 yanlış. Çıkmış sorulardan oluşan denemeleri ve soru bankalarını çözerek hazırlandım ben. Matematiğe son hafta baktım sadece 8 soru çözdüm 5 doğru 3 yanlış :razz:

Türkçe için konuşacak olursam soru kalıpları hep aynı, kalıba alışıp sürekli çözdükçe takır takır çözüyorsun. Sana en büyük problem çıkartacak kısım, 5 tane türkçe mantık sorusu var. Youtube'da türkçe mantık sorularının çözüm yöntemi videoları var onlar yardımcı olmuştu bana.

Var tabii. Ben Kırklareli üni'den Mimar Sinan'a geçebildiysem herkesin şansı vardır :razz: Daha önce dgs sorularına bir göz atmış mıydın? Soruları bir elden geçirsen senin için çok iyi olur en azından kafanda bir şeyler oluşması açısından. Adalet'ten hukuk'a geçmek isteyen çok kişi var yalnız. Biraz daha sıkı çalışman gerekebilir.

Umarım başarırsın.
tenor.gif

Kardeşim sen sen ol, Türkiye'de MYO okuma.. Git Çırak, Kalfa ol daha iyi boşuna vaktini harcama.. İlaveten, DGS biraz karmaşık ve zor sınavdır, yapısı ÖSS tipidir o yüzden sana tavsiyem hiç girme bu işlere, madem matematiğin iyi düzgün bir şekilde Üniversite sınavına hazırlan Lisans bölümünü kazan, daha iyi.

Ya neyi zor be kardeşim ya ben onun ağababası ALES'e girdim, bilhassa Matematiği basit sormuşlar. Zamanında üniversite sınavında ben o kadar Mat yapamamıştım. DGS nispeten kolay bir sınav ama keşke mühendislikten devam etseydin. Hukuğa geçip bir 4 sene de ordan kayıp gereksiz. Mezun olunca direkt üstüne "aha la bu avukat, savcı, hakimmiş ya la" diye atlamıyorlar zira.

Ya mühendislik işi çok sıkıntıya girdi. İki kere uzadı. Geçme notunu falan yükselttiler. Ayrıca bildiğim kadarıyla hukuk 3. sınıftan başlayacağım.

Elrohir Oronrá said:
Ya mühendislik işi çok sıkıntıya girdi. İki kere uzadı. Geçme notunu falan yükselttiler. Ayrıca bildiğim kadarıyla hukuk 3. sınıftan başlayacağım.
3'ten başlasan bile ders çakışmasından o da uzayacak muhtemelen. En aşağı 3-3.5 seneyi bulur ben 4 diyorum mezun olman için.

Kaçıncsı sınıftan başlayacağın durumu da şu şekilde. Geçiş yapacağın üniversitede sınıflar arası baraj varsa, yani 1. sınıf derslerinin tümünü veremeden 2. sınıfa geçememek gibi, muhtemelen seni 1. sınıftan başlatırlar. Sadece önceki üni'de gördüğün dersleri çıkartırlar muaf olursun o derslerden. Ben iletişim fakültesinden devam etmiş olsaydım en kötü ihtimalle 2. sınıftan devam edecektim. Bunu öğrenmenin en iyi yolu okula daha önce geçiş yapmış birini bulmak ve öğrenci işleriyle görüşmek.

İyice araştırınca gözüm korktu şimdi de. 1. sınıftan başlamak istemiyorum. Mühendislikte kalırsam bitirebileceğime de inanmıyorum. 3 yılda çok yıprandım çünkü. Aşırı kararsızım şuan.

Back
Top Bottom