Destek Kuvvetin Savaş Alanının tam içinde spawn olması ve yapay zekanın error verip ölmesi

Users who are viewing this thread

RTS modu kesinlikle ana oyunda olması gerekirdi. Kuş görüşünü hiç kullanmadım, o hariç hepsi ana oyunda olması lazımdı. Yanlış hatırlamıyorsam 1.5.10'daydı sanırım, okçularımı bir güzel tepeye yerleştirdim ama düşmanı okçularla dürtecem derken piyadelerden ve atlılarımdan çok uzağa götürmüşüm. Düşman atlısı okçulara bir daldı, dedim sıkıntı var ama biraz sonra dağılırlar zaten birazı piyadelerime birazı atlılarıma girişir derken(bende atlılar ile yaklaşıyorum düşman atlılarına bu arada), düşman atlılarından hiçbiri ne atlılarıma aldırdı ne de piyadelerime habire okçularıma girişiyorlar. Bannerlord'dan beklenen şeylerden biri buydu. Belirli bir bölüğüme, düşmanın sadece şu bölüğüne saldır diyebilmek ve yapayz ekanın da bunu yapabilmesi. Özellikle bu özellik çok dile getirildi oyuna dahil olması için. Community Supportlarından Dejan iletti konuyu devlere ama ne ses var ne seda(bayadır yokum forumda belki bir gelişme olmuştur görmediğim ama hiç sanmıyorum).

RTS modu kesinlikle ana oyunda olması gerekirdi. Kuş görüşünü hiç kullanmadım, o hariç hepsi ana oyunda olması lazımdı. Yanlış hatırlamıyorsam 1.5.10'daydı sanırım, okçularımı bir güzel tepeye yerleştirdim ama düşmanı okçularla dürtecem derken piyadelerden ve atlılarımdan çok uzağa götürmüşüm. Düşman atlısı okçulara bir daldı, dedim sıkıntı var ama biraz sonra dağılırlar zaten birazı piyadelerime birazı atlılarıma girişir derken(bende atlılar ile yaklaşıyorum düşman atlılarına bu arada), düşman atlılarından hiçbiri ne atlılarıma aldırdı ne de piyadelerime habire okçularıma girişiyorlar. Bannerlord'dan beklenen şeylerden biri buydu. Belirli bir bölüğüme, düşmanın sadece şu bölüğüne saldır diyebilmek ve yapayz ekanın da bunu yapabilmesi. Özellikle bu özellik çok dile getirildi oyuna dahil olması için. Community Supportlarından Dejan iletti konuyu devlere ama ne ses var ne seda(bayadır yokum forumda belki bir gelişme olmuştur görmediğim ama hiç sanmıyorum).
Ne zaman oyun modlanmaya başlar o zaman bannerlord oynanır.

Ne zaman oyun modlanmaya başlar o zaman bannerlord oynanır.
kesinlikle katılıyorum...firmadan hiç umudum yok benim valla.oyun şu haldeyken dahi,şimdiden gayet güzel modlar var.oyun sorunsuz şekilde full haliyle yayınlansa,modcular şu dertlerden bizi kurtarsa diye gün sayıyorum.bi umut işte...oyun çıkana kadar modcularda bıkıp,bu işten vazgeçmezlerse tabi.

hangi taktikmiş o?
hangi birime bir komut verebiliyorsun ki? sefer haritasında dahi veremiyorsun.
atlıları orayı burayı tıklaya tıklaya bir emir veremeden 500 zahmetle düşmanın arkasından dolandırdın diyelim okçuları ellemeden piyadelerini arkadan vurun diye bir komut verebiliyor musun? benim piyadem ile atlım arasında sıkışsın ezeyim okçu zaten basit. ya zaten atlıyı arkaya dolandırana kadar düşmanın yarısını öldürüyorsun kimse savaşmıyorki herkes zombi gibi kılıç sallıyor düşmana yumuluveriyor ölüyor ya da öldürüyor 3 dk sürüyor bir taktik uygulanamıyor.
harita üzerinde bir klan üyesine sen şu köyü yağmala, savaş ganimetlerini satma, askerlerini bağışlama, şu kaleye bağışla, şu kaleyi koru gibi saçma sapan komutlar dahi veremiyorsun :smile:
adamlar kılıç yapmış at yapmış bineceksin özgürce kırlarda 3 dk içerisinde bulduğuna vuracaksın oyun bu.

Ben de bundan şikayet etmiştim zaten. Oyunun genel havası eşsiz bir muharebe yönetimine izin veriyor. Oyunun amacı bu zaten. Yapımcılar geliştirirse dediğim hale gelir. Bakalım.

İngilizce forumda bu konu ile alakalı bi ticket açtım. https://forums.taleworlds.com/index...ı-ve-yapay-zekanın-error-verip-ölmesi.448302/

Birileri bu konu ile ilgilenebilir mi?
Bunun ticket ile çözülecek bir durumu yok çünkü bu "bug" olarak görülmüyor bence Taleworlds tarafından. Dizaynı bu şekilde oyunun. Dizaynın bu şekilde olması tahminimce orduların hızlı toparlanmasını sağlamak açısından yapılmış. Yani ilk dalga dağıldığı zaman destek ekiplerinin ona hızlı ulaşması için yakında doğması lazım çünkü haritanın köşesi çok uzak olabiliyor bazı durumlarda. Fakat şu anki çözüm de gayet saçma çünkü bahsettiğin gibi, resmen aksiyonun içine doğuyor askerler ve bu büyük denge sıkıntısı yaratıyor.

Bunun düzeltilmesi çok basit bu arada. Bugün küçük bir versiyon yaptım kendime, modülü hazırlamak, kodu değiştirmek vs dahil yarım saatte bitti. Destek ekipler savaş alanının ortasında doğmak yerine haritanın köşesinden olaya dahil oluyorlar. Bunun çıkardığı "formasyon" sıkıntısı oluyor, AI ve oyuncu için safları tekrar oluşturmak uzun sürüyor ama bu zaten sanırım kaçınılmaz bir şey oyunun bu savaş dizaynı içinde.

Peki, Bloc, iki düşman arasındaki çatışmanın en çok yaşandığı yer alan veya nokta olarak tanımlanamaz mı? Tanımlanabilirse, iki tarafında destek kuvvetlerinin bu alan veya noktaya eşit uzaklıkta spawnlanması bu sorunu çözmez mi?

Aslında ben bu destek kuvvet olayının her türlüsünden nefret ediyorum. Keşke, savaş alanındaki asker sayısı, haritadaki asker sayısına oransal olarak temsil edilse. Misal, düşmanın 1000 askeri var oyuncunun 500, savaş alanında düşmanın 666 askeri olacak oyuncunun ise 333 askeri ve bütün savaşın kaderi bu askerler ile belirlenecek. Hiç destek kuvvet doğmadan. Kayıplarda oransal olarak gerçek asker sayısına yansıtılacak. Böyle, bir sistem bana göre daha hoş olurdu.

2006 yapımıydı sanırım,medieval 2 total war oyunu var.bannerlordtan sıkıldıkca açıp onu oynuyorum baştan beri ve bu konuda o oyun gayet başarılı bence.alanda ilk ekiple savaşıyoruz,adamlar pes edip kaçmaya başladılar diyelim.destek kuvvet geldiginde onlarda dönüp,savaşa tekrar katılıyor.ince ince hesap yapıp karşılaştırmadım ama total wardaki savaş alanıda küçük degil gördügüm kadarıyla.o oyunda ne güzel,destek kuvvet normalde yani ana haritada hangi açımızda duruyorsa,savaş alanınada direkt oradan giriyorlar.bazen ilk ekip işi agırdan alıyor,destegi bekliyor.sonra birlikte saldırıyorlar...bannerlordun alt yapısını bilemiyorum tabi nelere müsade ediyor ama eger bu konuyu bi sorun olarak görse yapımcı ekip,o şekilde yada bu şekilde yani her türlü bi çözüm bulur.ama oyundaki şikayet ettigimiz biçok özelligi biz hata olarak görürken,onlar normali bu zaten diyor.bence bu konuda aynen öyle,onlara göre hata degil bu.

Peki, Bloc, iki düşman arasındaki çatışmanın en çok yaşandığı yer alan veya nokta olarak tanımlanamaz mı? Tanımlanabilirse, iki tarafında destek kuvvetlerinin bu alan veya noktaya eşit uzaklıkta spawnlanması bu sorunu çözmez mi?
Oyun zaten şu an savaş alanındaki asker yoğunluğuna göre iki taraf arasında dinamik bir uzaklık belirliyor. Bunu zaten 100vs100 ile 10vs10 savaşlarda görebilirsin rahatlıkla. 10'a 10 olanlarda taraflar çok daha yakında başlıyor, savaş alanı/harita aynı bile olsa.
Oyun da, bu "spawn" alanlarını baz alarak "destek" ekiplerini bunun X kadar arkasında oluşturuyor. Buradaki X'de yine ilk baştaki dinamik uzaklık ile orantılı.
Şimdi buradaki sıkıntı, çoğu haritada, haritanın şekli sebebiyle zaten bu spawn noktalarından farklı bir yerde duruyor iki taraf. Mesela örnek vermek gerekirse, bazı haritalarda savunan tarafın defansif olacağı nokta/tepe zaten spawnın arkasında kaldığı için askerleri arkaya çekiyor, haliyle ikinci dalga geldiği zaman aksiyonun hemen dibinde ve hatta bazen normal defansif safın bile önünde doğmasına sebep oluyor. Bu da malum sıkıntıları çıkarıyor işte.

Senin dediğin versiyonda bu "aksiyon" noktasını bir şekilde yoğunluğa göre bulsan bile yine sıkıntılar çıkar. Mesela 30v30 piyade savaşırken senin 15lik atlılarının düşmanın arkasından geldiğini düşün. 30v30 aksiyonun orta noktası olur yoğunluk sebebiyle. Bu da destek ekibin aksiyon noktasının arkasında doğmasına sebep olur, ki bu da tam senin atlıların olduğu yer olabilir. Yine taktiğin bir anda saçma bir spawn yüzünden bozulmuş olur - oyuncu olarak bunu öngörme şansın da yok.

Aslında ben bu destek kuvvet olayının her türlüsünden nefret ediyorum. Keşke, savaş alanındaki asker sayısı, haritadaki asker sayısına oransal olarak temsil edilse. Misal, düşmanın 1000 askeri var oyuncunun 500, savaş alanında düşmanın 666 askeri olacak oyuncunun ise 333 askeri ve bütün savaşın kaderi bu askerler ile belirlenecek. Hiç destek kuvvet doğmadan. Kayıplarda oransal olarak gerçek asker sayısına yansıtılacak. Böyle, bir sistem bana göre daha hoş olurdu.
Zaten oyunun ilk saldırı sistemi bu şekilde. Mesela düşmanın 1000 askeri var senin 500, ve senin maksimum savaş alanındaki asker limitin 300 diyelim, bu durumda ilk spawn dalgasında senin 100 düşmanın ise 200 askeri deploy oluyor. Sonrasında gelen destekler de bu şekilde bu orana göre geliyor. Senin bahsettiğin şekilde tek dalga yapmak Bannerlord gibi bir oyuna uyacak bir şey değil. Çünkü senin ilk spawn olan 100 askerin belki Recruit olacak ama belki senin T5 100 unitin daha var ve eğer o 100lük adamlar savaşa girmiş olsa o zaman belki ilk dalgada kazanacaktın - fakat bahsettiğin sistemde bu imkansız. Eğer ilk üst limit askerler doğsun dersen bu sefer de gariplikler oluyor çünkü T1 bir atlı bazen duruma göre T3 piyadeden daha efektif olabiliyor vs gibi.

2006 yapımıydı sanırım,medieval 2 total war oyunu var
Fakat Total War oyunlarında destek ekip savaşa dahil olan ekstra bir devlet varsa o zaman oluyor. Oyunun asker limiti zaten settings kısmında seçiliyor. Yani sen ne yaparsan yap, ne kadar asker savaşa dahil edersen et, o üst limiti geçemiyorsun. O yüzden oyun hiçbir zaman senin ordunu bölmüyor, her zaman campaign haritasında ne varsa o spawn oluyor.
Settings kısmı sadece formasyon içindeki asker sayını azaltıyor veya arttırıyor bunu da performans için yapıyor ve herkese yapıyor. ( Bir atlı formasyonunda 64 adam da seçebiliyorsun 16 da gibi )
Yapı olarak yakın gözüküyor olsalar da aslında dinamik olarak farklılar baya. Bannerlord/Warband tekil askerlere önem veriyor, Total War olaya birlik olarak bakıyor.

İlk dalgada kimin savaşabileceğini seçsek o da güzel olabilir.
benim bilgisayarımın 5 bin kişiyi dahi kaldırabileceği kanaatindeyim. neden bin kişi ile sınırlandırılıyorum? sıkıntı yaşayan isterse 50 kişiye düşürsün oyun ayarlarından limit konması çok saçma geliyor.

Warbandda aynı sıkıntı vardı onu mod ile düzeltebiliyorduk yine aynı çözüm getirilir ona.
benim bilgisayarımın 5 bin kişiyi dahi kaldırabileceği kanaatindeyim. neden bin kişi ile sınırlandırılıyorum? sıkıntı yaşayan isterse 50 kişiye düşürsün oyun ayarlarından limit konması çok saçma geliyor.

Fakat Total War oyunlarında destek ekip savaşa dahil olan ekstra bir devlet varsa o zaman oluyor.
bu kısmı tam anlamadım hocam?ben mesela ingiltereyim total warda,bi fransız kalesini kuşattım diyelim yada arazide savaşıcam bi fransız komutanla.yeri geliyor benim yanımdada,fransız komutanın yanındada birer tane destek ordu oluyor.ben,2 benden 2 karşıdan toplamda 4 farklı ordunun savaştıgına sürekli şahit oluyorum.savaş alanında sadece ben ve fransızlar var yani,atıyorum mesela ispanyollar yok,herhangi bi 3.devlet yok...benim oynadıgım eskisi,2006da filan çıkan tabi,dedigim gibi.yeni sürümlerde bu konu farklıysa bilemiyorum,hiç dikkat etmedim.

İlk dalgada kimin savaşabileceğini seçsek o da güzel olabilir.
Bu zaten askerleri sıralamana göre ilerliyor olması lazım. Bir ara boş anıma gelirse koda bakarım ama hatırladığım kadarıyla üstten başlayarak ekliyordu askerleri. Yani eğer ilk dalganın atlı olmasını istiyorsan ve atlı sayın total sayıyı geçiyorsa, kendinden sonra atlıları üste eklediğin zaman ilk atlılar savaş alanında doğacak. Fakat bu "asker çeşidi" şeklinde de ilerliyor olabilir, yani Vlandian Knight sayın başlı başına 100 ise o zaman Vlandian Knight içinden bir yüzdeyi alıp sonra ikinci unitten alıyor başka bir yüzde olabilir.

bu kısmı tam anlamadım hocam?ben mesela ingiltereyim total warda,bi fransız kalesini kuşattım diyelim yada arazide savaşıcam bi fransız komutanla.yeri geliyor benim yanımdada,fransız komutanın yanındada birer tane destek ordu oluyor.ben,2 benden 2 karşıdan toplamda 4 farklı ordunun savaştıgına sürekli şahit oluyorum.savaş alanında sadece ben ve fransızlar var yani,atıyorum mesela ispanyollar yok,herhangi bi 3.devlet yok...benim oynadıgım eskisi,2006da filan çıkan tabi,dedigim gibi.yeni sürümlerde bu konu farklıysa bilemiyorum,hiç dikkat etmedim.
Devlet yerine ordu demeliydim orada karışıklık olmuş. Başka bir "ordu" diyeyim.
Senin verdiğin örnekte kuşattığın yerde birisi var - ana garnizon veya içinde bir ordu - bir de çevresinde bekleyen ve çevrede olduğu için savaşa dahil olan bir ordu. Total War seni ve ilk savunanı oyuna girdiğin an TÜM unitler olmak üzere savaş alanına koyuyor. Yani 2000 askerin varsa 2000 doğuyor, karşının 1000 varsa 1000 doğuyor. Bölmüyor senin veya karşı tarafın ordusunu.
Diğer yardımcı orduyu uzaktan ve sonradan getiriyor - yani onu Bannerlordda olduğu gibi orduyu tamamlamak adına ek olarak getirmiyor, daha çok "bak senin savaş yaptığın yerde şu ordu da vardı, ben bunu pat diye savaşta başlatmak yerine biraz sonra ekliyorum savaş alanına ki senin eğer hızlı manevra yapacağın ordu varsa bunu yapabilesin diye"

Burada iki şeyi karıştırıyorsunuz. Birincisi "Savaşa destek olan başka bir ordu" ve ikincisi "Savaşta hali hazırda savaşmakta olan ordunun sistem tarafından bölünmesi ve dalga dalga gelmesi" işte ikinci durum Bannerlordda mevcut Total War'da hiç mevcut olmadı. Total War o an savaşta olan tüm unitleri anında spawn ediyor. İlk durum ise Total War içinde gerçekçi bir şekilde ayarlanmış iken Bannerlord içinde sana veya düşmana destek olan ordular sanki hep oradaymış ve bir bütünmüş gibi savaşa başlıyorlar ( ve sonrasında buna göre dalga sistemi ile bölünüyorlar ikinci kısımda olduğu gibi )
O yüzden Total War ile karşılaştırmak yanlış bu durumda. Bence askerlerin sınırlarda doğması tek çözüm Bannerlordun bu olayı için. Sınırda doğmaları da sıkıntılar yaratıyor ama dediğim gibi, askerin yanına doğmasından kat ve kat daha iyi - ben savaş hattını kaydırmışken yerin altından 20 düşman süvarisi çıkması hiç güzel bir olay değil. Ben kendi değiştirdiğim askerlerin sınırdan doğduğu şekli oynuyorum, hatların hızlı oluşturulamaması dışında bir sıkıntı görmedim. O hat olayı da kişiye kalmış bir şey zaten. AI genelde hattı tekrar oluşturmak için geri çekilecek kadar akıl yürütüyor çoğu zaman.

Bu arada, Total War içinde bir ordunun alabileceği maksimum unit card sayısı 20idi yanlış hatırlamıyorsam. Rome Total War döneminde maksimum bir unit içindeki asker sayısı da 120 idi. Bir savaşa dahil olabilecek maksimum ordu sayısı 5 v 5 olabiliyordu. Yani oyunun ayarları ile oynanmamış hali bir ordu için (120*20)=2400 ve bir savaşta maksimum olabilecek asker sayısı olarak ise 24,000'i maksimum hardcoded limit olarak ekliyordu. Yine asker sayılarını modifiye ederek falan 40000 asker görenler oldu ve sanırım çoğu 55000 askerden sonra crash vermeye başlıyordu oyunun yapay zekası baş edemediği için.

Bunun ticket ile çözülecek bir durumu yok çünkü bu "bug" olarak görülmüyor bence Taleworlds tarafından. Dizaynı bu şekilde oyunun. Dizaynın bu şekilde olması tahminimce orduların hızlı toparlanmasını sağlamak açısından yapılmış. Yani ilk dalga dağıldığı zaman destek ekiplerinin ona hızlı ulaşması için yakında doğması lazım çünkü haritanın köşesi çok uzak olabiliyor bazı durumlarda. Fakat şu anki çözüm de gayet saçma çünkü bahsettiğin gibi, resmen aksiyonun içine doğuyor askerler ve bu büyük denge sıkıntısı yaratıyor.

Bunun düzeltilmesi çok basit bu arada. Bugün küçük bir versiyon yaptım kendime, modülü hazırlamak, kodu değiştirmek vs dahil yarım saatte bitti. Destek ekipler savaş alanının ortasında doğmak yerine haritanın köşesinden olaya dahil oluyorlar. Bunun çıkardığı "formasyon" sıkıntısı oluyor, AI ve oyuncu için safları tekrar oluşturmak uzun sürüyor ama bu zaten sanırım kaçınılmaz bir şey oyunun bu savaş dizaynı içinde.
Block reis seni yakalamışken sormak istediğim bir şey var. Warband'da haritayı şehirlerini yerini rahatça değiştirebiliyorduk hatta kendi çapımda şehirlerde eklemiştim ama Bannerlord'da nasıl yapılacağı hakkında bir fikrim yok. Warbanddaki gibi gerçek dünya haritası olması ve yeni şehirleri eklenmesi mümkün mü böyle bir mod seni zorlamaz diye düşünüyorum. :smile:

Hayır eklenmedi. Fakat bu özellik çok fazla söylendi mutlaka yapımcılara iletilmiştir ve haberleri vardır. Ama güncellemelerde bir türlü göremiyoruz. Bari bir konu açıp gelip gelmeyeceğini bildirseler de gözümüz hata çözümlerinden başka bir yenilik görse.

Devlet yerine ordu demeliydim orada karışıklık olmuş. Başka bir "ordu" diyeyim.
Senin verdiğin örnekte kuşattığın yerde birisi var - ana garnizon veya içinde bir ordu - bir de çevresinde bekleyen ve çevrede olduğu için savaşa dahil olan bir ordu. Total War seni ve ilk savunanı oyuna girdiğin an TÜM unitler olmak üzere savaş alanına koyuyor. Yani 2000 askerin varsa 2000 doğuyor, karşının 1000 varsa 1000 doğuyor. Bölmüyor senin veya karşı tarafın ordusunu.
Diğer yardımcı orduyu uzaktan ve sonradan getiriyor - yani onu Bannerlordda olduğu gibi orduyu tamamlamak adına ek olarak getirmiyor, daha çok "bak senin savaş yaptığın yerde şu ordu da vardı, ben bunu pat diye savaşta başlatmak yerine biraz sonra ekliyorum savaş alanına ki senin eğer hızlı manevra yapacağın ordu varsa bunu yapabilesin diye"

Burada iki şeyi karıştırıyorsunuz. Birincisi "Savaşa destek olan başka bir ordu" ve ikincisi "Savaşta hali hazırda savaşmakta olan ordunun sistem tarafından bölünmesi ve dalga dalga gelmesi" işte ikinci durum Bannerlordda mevcut Total War'da hiç mevcut olmadı. Total War o an savaşta olan tüm unitleri anında spawn ediyor. İlk durum ise Total War içinde gerçekçi bir şekilde ayarlanmış iken Bannerlord içinde sana veya düşmana destek olan ordular sanki hep oradaymış ve bir bütünmüş gibi savaşa başlıyorlar ( ve sonrasında buna göre dalga sistemi ile bölünüyorlar ikinci kısımda olduğu gibi )
O yüzden Total War ile karşılaştırmak yanlış bu durumda. Bence askerlerin sınırlarda doğması tek çözüm Bannerlordun bu olayı için. Sınırda doğmaları da sıkıntılar yaratıyor ama dediğim gibi, askerin yanına doğmasından kat ve kat daha iyi - ben savaş hattını kaydırmışken yerin altından 20 düşman süvarisi çıkması hiç güzel bir olay değil. Ben kendi değiştirdiğim askerlerin sınırdan doğduğu şekli oynuyorum, hatların hızlı oluşturulamaması dışında bir sıkıntı görmedim. O hat olayı da kişiye kalmış bir şey zaten. AI genelde hattı tekrar oluşturmak için geri çekilecek kadar akıl yürütüyor çoğu zaman.

Bu arada, Total War içinde bir ordunun alabileceği maksimum unit card sayısı 20idi yanlış hatırlamıyorsam. Rome Total War döneminde maksimum bir unit içindeki asker sayısı da 120 idi. Bir savaşa dahil olabilecek maksimum ordu sayısı 5 v 5 olabiliyordu. Yani oyunun ayarları ile oynanmamış hali bir ordu için (120*20)=2400 ve bir savaşta maksimum olabilecek asker sayısı olarak ise 24,000'i maksimum hardcoded limit olarak ekliyordu. Yine asker sayılarını modifiye ederek falan 40000 asker görenler oldu ve sanırım çoğu 55000 askerden sonra crash vermeye başlıyordu oyunun yapay zekası baş edemediği için.

şimdi oldu hocam,anladım.dediginiz gibi bannerlordta en iyi çözüm sınırda dogması bencede.her ne olursa olsun,şuanki halinden iyi olur.savaşta orduları yönetmek bu haliyle çok saçma oluyor.

Back
Top Bottom