Dershanelerin kapatılması iptal

Users who are viewing this thread

AYM=PARALEL. :cool: En yakın cemaat evinden/yurdundan Pensylvania'ya telefon açtır. Direk teşekkürlerini ilet. :lol:

Okul konusunda başlık değişmiş, tartışacak olan olursa oradan devam edilebilir belki. Olacağı varacağı yer burası işte. Eğer oligarşik kitlenin işine yarıyorsa bir kılıf uydururlar, yaramıyorsa AYM paralelcidir.

Bencede dershaneler gereksiz , ama devlet okullarınında eğitim sistemi zaten allaha emanet.
Özel okula dönmeleri mantıklıydı fiyatları daha uygun yapılabilirdi. Dershaneden özel okula dönen yerlerin eğitim ve sınavlarda devlet okullarına baya fark atacağını düşünüyorum açıkcası.

Biz lisede bazı derslerin son konularını işleyemiyorduk bile. Dersaneler en hızlı biçimde bir dersi öğrenmeni sağlıyor. Hocaları etkili metotlar gösteriyor. Kısa yollar filan gösteriyorlar. Okuldaki eğitim de klasik sorular referans alınarak oluşturulmuş. Test sistemine göre öğretmiyorlar. Hocalar işi ağırdan alıyor. Dershaneye gitmeden iyi bir yeri kazanmak gerçekten zor. Bunu yapan kişi de çok azdır tahminimce. Dershane gerekli.

Aristo derslerini öğrencileriyle beraber gezerek işliyormuş. Yürürken kafa daha çok çalışıyor. Biz kıçımızı sıradan kaldırmadan, ağzımızı açmadan dersi bitiriyorduk.

Yalnız sistemin teste dayalı olup öğrencinin bir şeyler öğrenmesinden çok onun bir şeyleri ezberleyip ezberleyemediğini test eden bir sistem olmasından dolayı dershaneler bir öneme sahip. Bana bugüne kadar hiçbir zaman dershane sistemi pek samimi gelmemiştir. Bunda büyük ihtimalle tembel biri olmamın payı var ancak yine de bir şeyler öğrendiysem genelinde okulda öğreniyordum. Elbette, dershane bunu pekiştiriyordu. Ancak sistem daha çok öğrencinin bir şeyler öğrenip onu geliştirmesi ve uygulaması yönünde olsaydı eminim dershanelere hiçbir zaman ihtiyaç olmazdı. Ancak Türkiye'de böyle bir sistem çok hayalperest oluyor. O yüzden ya bu sisteme katlanacaksınız, ya da ilk fırsatta başka bir ülkeye gideceksiniz. Bana her zaman 2. seçenek daha mantıklı geldi.  :smile:

Bu dershaneler gereksiz diyen arkadaşlar olaylara hangi göz ile bakıyor çok merak ediyorum.Dershane direk sınava yönelik hazırlar.Okul gereksiz bilgilerle beraber hazırlar.Ve bazı konularıda kaçırırsın bir şey olur kesinlikle.Teste yönelik bir sınav olduğundan yani ezbere dayalı olmadığın.Dershane bir kaç yüz adım daha önde.Sen devlet olarak her şeyi özelleştirmelisin haklısın ama önce eğitim sistemini değiştirmelisin ki özelleştiresin.
Sonundan niye başlarsın ki işe.

Noraml bi öğrenci konu anlatım, soru bankaları ve internetten ders anlatım videolarıyla istediği bir yeri kazanabilir bence.Deneme sınavlarına da deshaneyle anlaşıp dışardan girdi mi tamam.  :party:

İllaki takıldığın bir yer olacak, hocaya sorman gerekecek. Okuyarak öğrenmek gerçekten zor. Bazen mümkün değil. Ders anlatım vidyosundaki adama takıldığın yeri soramazsın. Anca ileri geri oynatırsın.

Her şey konu anlatımı da değil. Öğretmenin tecrübesi, konulara hakimiyeti de önemli. İnternetten nereye kadar öğrenilebilir ki? Gideceksin hocanın yanına hocam bu kısımda sıkıntı var püf noktası nedir diyeceksin. Önceki yıllarda nasıl çıkmış diye soracaksın. İnternette böyle bir şansın da yok. Bir mat sorusunda hocana sorduğunda boşver o uzun yol bak bu daha kısa diyecek yol açacak. Ekol hoca falan filan anca yazılıya hazırlanırken işe yarar sınava değil.

Nikola Tesla said:
Her şey konu anlatımı da değil. Öğretmenin tecrübesi, konulara hakimiyeti de önemli. İnternetten nereye kadar öğrenilebilir ki? Gideceksin hocanın yanına hocam bu kısımda sıkıntı var püf noktası nedir diyeceksin. Önceki yıllarda nasıl çıkmış diye soracaksın. İnternette böyle bir şansın da yok. Bir mat sorusunda hocana sorduğunda boşver o uzun yol bak bu daha kısa diyecek yol açacak. Ekol hoca falan filan anca yazılıya hazırlanırken işe yarar sınava değil.
Püf noktaları, kısa yolları video ile anlatan bir öğretmen de veremez mi? Sonuçta öğrenci sorunca vahiy olarak inmiyor bunlar öğretmenlere.

Kardesim benimtecbure ettigimiz icin soyluyoruz taze yasadik bunlari. Dershane insani rutine sokuyor. Ama diger turlu bir gun 5 saat ekol hoca izle diger gun baska birsey izle olmaz bu is.

Dershanelerin ortalama olarak davranış seviyesine baktığımızda insanın belirli bir programa alıştırmaya çalıştırmaya istekli olduklarını görürüz.Bu yüzden video vs ile dershane arasında epey fark var dershanenin Rehberlik Servisi burada çok önemli bir etmen.Olayı sadece konu anlatımı diye bakmayın dershaneler öğrencilere psikolojik açıdan da yardımcı oluyor.

seninkibendenkara said:
Kardesim benimtecbure ettigimiz icin soyluyoruz taze yasadik bunlari. Dershane insani rutine sokuyor. Ama diger turlu bir gun 5 saat ekol hoca izle diger gun baska birsey izle olmaz bu is.
O konuda ben de katılıyorum, cidden azimli, planlı - programlı bir öğrenci değilseniz kendi kendinize süreklilik sağlamanız oldukça zor dershane ya da türevleri olmadan.

Bir öğrenciye göre program-ödev-uygulama üçlüsünü öğrenciye video ile mi vereceksiniz? Video ile kim başarılı olmuş ygs-lys sınavında varsa gösterin bilelim yani. Öğretmen tecrübeleri video ile ne kadar aktarabilir?

Back
Top Bottom