(Ders) Denizde balıkçı teknesi ve balık alma

Users who are viewing this thread

Merhaba Arkadaşlar öncelikle bu dersin kodları tamamen ban aiittir forumda bununla ilgli herkese sordum fakat kimse cevap vermedi sanırım kimse bilmiyordu o yüzden baya bir uğraş sonucunda kendim çözdüm her nekadar çok iyi bir kodcu olmasamda hala bazen çok basit bir kodu bile çözemediğim oluyor ama insan isteyince başarıyormuş bunu öğrendim burdan az çok yardım edenler var yok diyemem kimsenin hakkınıda yiyemem dlim döndüğünce anladığım kadarı ile size kodları paylaşıyorum kullanımınızda Teşekkür etmeniz yeterli

öncelikle Kendimize bir sahne oluşturuyoruz deniz sahnesi oluşturalım bunun için modul scane içinde
Code:
("fisher",sf_generate,"none", "none", (0,0),(240,240),-0.5,"0x0000000030000000c00d2348000000008000000000000000",
   [],[]),

şimdi balıkçı için bir trop eklmemiz lazım yoksa balıkları kimden alıcaz dimi ama :grin:
Code:
["balikci", "Balikci", "Balikci", tf_hero|tf_is_merchant, scn_fisher|entry(4), reserved, fac_commoners, [itm_practice_boots,itm_arena_armor_white,itm_smoked_fish,itm_smoked_fish,itm_smoked_fish,itm_smoked_fish,itm_smoked_fish,itm_smoked_fish,itm_smoked_fish,itm_smoked_fish,itm_smoked_fish,itm_smoked_fish,itm_smoked_fish,itm_smoked_fish,itm_smoked_fish,itm_smoked_fish,itm_smoked_fish], def_attrib|level(2), wp(20), knows_inventory_management_10, man_face_middle_1,man_face_old_2],

burda belirttiğim scn_fisher|entry(4) yukarda sahne oluşturmuştuk o sahne içinde 4 nolu entryde görünmesi için

şimdi denizde gezen balıkçı teknelerimize geldi sıra denizde gezen balıkçılarımıza hadi açalım module perties dosyamızı şöyle bir kod olacak
("Bridge_15","{!}5",icon_kopru|pf_disabled|pf_is_static|pf_always_visible|pf_no_label, no_menu, pt_none, fac_neutral,0,ai_bhvr_hold,0,(-108.85, -69.61),[], 21.5),

bunun hemen altina
Code:
 ("balikci"   ,"the_ocean",pf_disabled|pf_is_static, no_menu, pt_none, fac_outlaws,0,ai_bhvr_hold,0,(-139.89,148.582),[]),
burdaki kordinatları (-139.89,148.582) bunu kendi haritanıza göre map editörden düzenleyin benim haritamda deniz bu kordinatlarda çünkü

şimdi module parties template açıyoruz bir kaç balıkçı grubu yapalım şu kodu bulun
("sea_raiders","Sea Raiders",icon_axeman|carries_goods(2),0,fac_outlaws,bandit_personality,[(trp_sea_raider,5,50)]),
hemen altına
Code:
("balikci","Balikci",icon_ship|pf_is_ship|carries_goods(2),0,fac_outlaws,bandit_personality,[(trp_balikci,1,1)]),
daha bitmedi ee herşey tamam güzel ama module script dosyamızın canı yokmu hadi orayada bir şeyler ekleyelim
açın module script dosyasını şunu bulun
    (try_begin),
      (store_num_parties_of_template, ":num_parties", "pt_mountain_bandits"),
      (lt,":num_parties",16), #was 14 at mount&blade, 18 in warband, 16 last decision
      (store_random,":spawn_point",num_mountain_bandit_spawn_points),
      (val_add,":spawn_point","p_mountain_bandit_spawn_point"),
      (set_spawn_radius, 25),
      (spawn_around_party,":spawn_point","pt_mountain_bandits"),
    (try_end),
hemen altına
Code:
(try_begin),
       (store_num_parties_of_template, ":num_parties", "pt_balikci"),
       (lt,":num_parties",15),
       (store_random,":spawn_point",num_balikci),
       (val_add,":spawn_point","p_balikci"),
       (spawn_around_party,":spawn_point","pt_balikci"),
     (try_end),

burdaki 15 sayısı denizde kaç tane çıkacaklarını belirtiyor
şidmi gelelim module dialog kısmına ee kardeşim hepsini ekledikde bu balıkçılar dilsizmi vucut diliylemi anlaşıcaz ya :grin: açın module dialog kısmını
Code:
###balikcidnz
  [trp_balikci,"start", [], "Selam.", "balikci_talk", []],
  [trp_balikci|plyr, "balikci_talk", [], "Sanada Selam", "balikci_talk2", []],
  [trp_balikci,"balikci_talk2", [], "Ne istedin Gurban", "balikci_talk3", []],

[trp_balikci|plyr,"balikci_talk3", [], "Valla Aksam icin biraz balik Alcaktim", "balikci_talk4", []],
  [trp_balikci,"balikci_talk4", [], "Tam zamaninda geldin daha yeni tuttum", "balikci_talk4_c", [[change_screen_trade]]],
  [trp_balikci,"balikci_talk4_c", [], "Baska istedin bisey varmi?", "balikci_talk3", []],

[trp_balikci|plyr,"balikci_talk3", [], "Burada Ne Satiyorsun sen bakim", "balikci_talk5", []],
  [trp_balikci,"balikci_talk5", [], "balik tutup Satiyom", "balikci_talk6", []],
  [trp_balikci|plyr,"balikci_talk6", [], "bir bakalim bakalım balıklarına", "close_window", [(jump_to_menu,"mnu_fisher")]],

[trp_balikci|plyr,"balikci_talk3", [], "yok Hadi selametle", "close_window", [(change_screen_return)]],
###balikcidnz

şimdi burda dikkat edilecek iki ksım var birinci kısım
change_screen_trade kısmı burası karekterimizi bir tüccara dnüştüryor direk envanterine geçip satın alabiliyoruz balıklarımızı ikinci kısım ise
(jump_to_menu,"mnu_fisher") kısmı burasıda direk olarak bizi sahneye atıp sahne içinde tüccarla konuşmamızı sağlıyor

şimdi menümüz eklicez

açın module game menus dosyamızı
Code:
###fisher
(
  "fisher",mnf_scale_picture,
  "balik teknesine geldin",
   "none",
   [],
    [
      ("enter",[],"Gir",
       [(set_jump_mission,"mt_town_center"),
       (jump_to_scene,"scn_fisher"),
       (change_screen_mission),
        ]
       ),
     ("leave",[],"Ayril.",
       [(change_screen_return),
        ]
       ),
      ]
  ),
###fisher

son olarak frozen arkadaşım hatırlattı module trigersde en alta şunu ekliyoruzki balıklar bitince kendini yenilesin

Code:
(24.0, 0, 24.0, [], [(troop_add_items, "trp_balikci", "itm_smoked_fish", 5),]),

burdaki 24 sayısı 24 saatte bir 5 balık verecek siz onu isterseniz 24 katları olarak değiştirip kullanabilirsiniz
hepsi bukadar arkadaşlar umarım anlaşılır olmuştur takıldığınız yer olursa sorun yardımcı olmaya çalışırım

bunlarda kendi modumdan görüntüler
1090inciz2193235.png

5525incin7206110.png

9443incil7087647.png

1045incir1863944.png

arkadaşlar buda bonus sahne ile uğraşmak istemeyenler için hazır sahne dosyayı direk scaneobject klasörüne atmanız yeterli iyi oyunlar
https://drive.google.com/file/d/1GXquTmW85TOe7-8-v0N9wKHv3eMYufeI/view

Balıkçıdan balıkların hepsini alırsak bi daha balık satamaz :grin:
module_triggerse böyle bir şey eklersen her 3 günde bir balıkçının envanterine 5 balık eklenir.
(72.0, 0, 72.0, [], [(troop_add_items, "trp_balikci", "itm_smoked_fish", 5),]),

frozenpainter said:
Balıkçıdan balıkların hepsini alırsak bi daha balık satamaz :grin:
module_triggerse böyle bir şey eklersen her 3 günde bir balıkçının envanterine 5 balık eklenir.
(72.0, 0, 72.0, [], [(troop_add_items, "trp_balikci", "itm_smoked_fish", 5),]),

bak bunu unutmuşum haklısın yani tabki geliştirmeye açık :grin: sonuçta

Back
Top Bottom