Demircilik Üzerine Birtakım Düşünceler

Users who are viewing this thread

Bilindiği üzere demircilik sistemi üzerine birçok konu açıldı ve buralarda 'demirciliğin bir hile olduğu', 'demirciliğin bozuk olduğu', 'demirciliğin oyun zevkini öldürdüğü' gibi sohbetler döndü. Bu sebeple lütfen bu konuyu 'yeni özellik ekleme isteği' olarak değil de 'bozuk sistemin düzeltilmesi isteği' olarak dikkate alınız.

Uzatmadan konuya dalıyorum. Oyunda demircilik iki farklı şekilde ele alınmalı diye düşünüyorum.
  1. Döküm yapmak istemeyen oyuncu için demircilik.
  2. Döküm yapmak isteyen oyuncu için demircilik.
Aklımdakileri biraz açmaya çalışayım.

1. Döküm Yapmak İstemeyen Oyuncu İçin Demircilik
Bu tarz oyuncular için şehirlerdeki demirciler üzerinden iki şeye erişim sağlanabilmeli.​
1.1. Savaşlarda topladığı silahları demirciye götürüp şimdiki sistemde olduğu gibi erittilebilmeli. Erittilebilmeli çünkü oyuncumuz demirci değil işi için demirciye giden bir zat-ı muhterem. Bu eritme sonucunda da işlemler için ya demirciye bir miktar para ödemeli veya elde edilen hammaddenin bir kısmını ücret mukabilinde demirciye vermeli.​
1.2. Oyuncu demirciye gidip sipariş üzerine silah ürettirebilmeli. Tabi bu silahları belirli bir şarta bağlamak gerekiyor. Daha oyun başında çapulcuyken seviye beş silah ürettirmek biraz mantığa aykırı. Bu sebeple kullanılabilecek silah parçalarının seviyeleri, klan sevimizle alakalı olabilir. Böylece şanımıza yakışır silahlar yaptırabiliriz. Silah yaptırma olayıda şuan olduğu gibi şıp diye değil de silahın zorluk seviyesine göre belirli bir sürede yapılmalı. Mesela bir hafta , on gün, bir ay gibi olabilir. Silah üretilince bize haber gelir ve gidip silahımızı teslim alırız. Bu sayade bam bam bam silah ürettirip, bu silahları satarak köşeyi dönemeyiz. Gelelim ödemeye, ödeme de iki şekilde olabilir ya tamamen para ile veya gerekli hammaddeler + para ile. Böylece ilk önce hammadde toplayıp, sonra silah yaptırarak oyun içinde daha fazla zaman geçirebiliriz..​
2. Döküm Yapmak İsteyen Oyuncu İçin Demircilik
2.1. Demircilik mesleğini icra etmek isteyen oyuncular önce bir şehirde demirci dükkanı açmalı ve döküm işlerini sadece kendi dükkanında yapabilmeli. Şuanki sistem çok saçma ve çok kolay. İstediğim yerde yabancı birinin tezgahını kullanıp binlerce dinarlık silahlar yapabiliyorum.​
2.2. Silah parçalarının seviyeleri var malum. Bu parçaları demircilik yeteneğimize göre kullanıma açabilmeliyiz. Mesela demircilik 0 = 1. seviye, demircilik 75 = 2. seviye, demircilik 150 = 3. seviye, demircilik 225 = 4. seviye, demircilik 300 = 5. seviye gibi gibi.. Şimdiki sistemde şans eseri kaliteli parçalar açıp deli gibi paralara çok kolay ulaşabiliyoruz. (+ Tabi burada da döküm yaptıkça kullanabileceğimiz parçalar rastgele açılsa şuanki gibi güzel olur..)​
Fazla uzatıp konuyu dağıtmak istemiyorum. Anlatmak istediğim olay kabaca anlaşılmıştır. Zaten burada yazıdıklarım kesin böyle olmalı anlamında değil de bir fikir verme, fikir alışverişi yapma anlamında birkaç şey. Umarım dikkate alınıp demircilik sorununa güzel bir çözüm getirilebilir...

Başlığı yazarken Warbanddeki kitaplar aklıma geldi. Umarım kitaplar oyuna bir an önce eklenir. Çünkü bana göre Bannerlordda karakter kasması oldukça zoe. Bir özellikte ustalaşmaya çalıştığında diğer çoğu özellik çöp oluyor. Bununiçin kitaplarla ek özellikler alabilsek çok güzel olurdu.

Back
Top Bottom