Dörtyol Hanı - Genel Sohbet Konusu

Users who are viewing this thread

Ben de plan taraftarıyım. Yazacağın hikâyenin belli bir şablonu olmalı. Direkt ilk bölümle başlayayım devamı gelir kafasında yazmak çok yararlı olmuyor. Gerektiğinde hikâyenin son bölümünü bile ilk bölümü yazmadan kafanda az biraz oturtmak, hikâyeyi sağlam bir temel üzerine inşa etmeye yarayabiliyor. Ben bu şekilde yapıyorum.

Dörtyol Hanı'nda hikâye yazmaya başlamadan önce Tolstoy'un böyle bir sözü olduğunu bilmiyordum. Hakikaten doğru, benimkisi de yolculuğa çıkarak başladı. :smile:

"Tüm muhteşem hikâyeler iki şekilde başlar:
Ya bir insan bir yolculuğa çıkar, ya da şehre bir yabancı gelir."

Kara Bey said:
Dörtyol Hanı'nda hikâye yazmaya başlamadan önce Tolstoy'un böyle bir sözü olduğunu bilmiyordum. Hakikaten doğru, benimkisi de yolculuğa çıkarak başladı. :smile:

"Tüm muhteşem hikâyeler iki şekilde başlar:
Ya bir insan bir yolculuğa çıkar, ya da şehre bir yabancı gelir."

Güzel bir söz ancak bence tümü yerine çoğu kelimesi daha iyi olabilirdi. :smile:

"Hanlar Savaşıyor" maceramın son demlerini yaşıyorum. Bittikten sonra planlarım da yok değil. Yaza doğru muhtemelen Dörtyol Hanı canlanmaya başlayacaktır. Etkileyici bir tarihi-kurgu havasıyla geri döneceğim inşallah. Şimdiden yazmak istediğim devre ait kitapları okumaya başladım. Kurgulamak istediğim dönemle iç içe olmam gerekecek. Farklı bir deneyim olacak hem benim hem de forum açısından. :smile:

Ben de yazma taraftarı değildim ama aklıma bir cinlik düştü şu sıralar tarihi kurgu yazmayı planlıyorum. Gerçek tarihle aşağı yukarı uygun olacak şekilde. Ben de motivasyon eksikliği yüzünden tehir ediyorum şimdilik bir de olay örgüsünü tasarlıyorum kafamda şu an.

Edit: İki üstteki iletimde Harzemşahlar devrinin üzerinde yazmayı planlıyordum vazgeçtim. Şu an başka bir Türk devleti üzerine düşünüyorum bu da ipucu olsun.

Bilgisayar ile ilgili sıkıntılarım artık bittse. Jet hızıyla Buzların Hakanı'nı yazacağım ve aklımdaki bol ters köşeli bir fikir var.

Kara Bey said:
Ben de yazma taraftarı değildim ama aklıma bir cinlik düştü şu sıralar tarihi kurgu yazmayı planlıyorum. Gerçek tarihle aşağı yukarı uygun olacak şekilde. Ben de motivasyon eksikliği yüzünden tehir ediyorum şimdilik bir de olay örgüsünü tasarlıyorum kafamda şu an.

Edit: İki üstteki iletimde Harzemşahlar devrinin üzerinde yazmayı planlıyordum vazgeçtim. Şu an başka bir Türk devleti üzerine düşünüyorum bu da ipucu olsun.

Her zaman takipte olacağım.

Sanırım 2013 yılında (o zamanlar lisedeydim, vay anasını)  "Kızıl Ölüm İntikam Ateşi" ismiyle yazdığım bir hikâye vardı. Silinmiş ama genel kurgu hala aklımda. Şimdiki hayal gücümle hikâyeyi tekrar yazmaya karar verdim. Bu akşam yazmaya başlayacağım. İnsan, Ork ve Khajiit ırklarını kullanmayı düşünüyorum. Hazır hissettiğimde yayınlarım herhalde.

Benim de aklımda şu an 3 farklı proje var ama bir türlü yazmaya başlayamadım. Kafamı toplayıp yazmaya başlarsam yayınlarım burada. Pek okunmayacak olsa da en azından aklımda yer işgal edeceğine burada yazılı olarak kayıtlı olur.

Bu bölümü yeniden ayağa kaldırmak lazım gelir...

lQZ0kB.jpg

YAKINDA...

Bir tavsiye vereyim. Eğer yazmaktan sıkıldığınız ve devamını getirmeye üşendiğiniz mevcutta hikâyeniz varsa yeni bir hikâyeye başlamadan evvel konuyu kilitlemeniz (devam eden hikayelerdeyse, karalama defterine geri alınmasını istemeniz) daha tertipli olur. Çünkü burada okuduğumuz ve devamını beklediğimiz hikâyeler var. Belirsizlik durumunda bölümde bir düzensizlik oluyor ve bu hiç hoş değil. Sadece bir öneri. :smile:

Yakında geri döneceğim..
Uzun soluklu bir seri ve ona ek olarak, minik seriler yazacağım. Buraların birazda olsa boş kalmaması beni sevindirdi.
Bu arada yazdığınız son yazışmalara katılıyorum bende aynı şekilde.

Yarışma düzenleyebilmek için jüriye ve ödüle ihtiyacımız var. Anket ya da forum üyelerinin oyladığı bir sistem güvenilir değil. Güvenilir olmadığı defalarca da kanıtlandı. Ödül için maddi olmayan bir şeyler düşünülebilir ancak jüri bulma meselesi çok büyük problem. Sizler de yarışma düzenlensin istiyorsunuz, ne için? Katılmak için. Kimse jüri olmaya yanaşmıyor, eski jüriler de forumda yok zaten. Yarışmaların Dörtyol Hanı'nı canlandırdığı pek görülmedi. Bunu söyleyip yarışma düzenlensin demek bana samimi gelmiyor. Herkes katılıp kazanmak istiyor.

Ben düzenlenecek yarışmayı yönetebilirim. İlk jüri de olurum. Ama en azından Dörtyol Hanı'nda aktif veya hikayeler yazmış jüri üyelerine gerek var. Ha, yarışma değil de hikaye yazma projeleri yapalım derseniz o daha kolay. Onda da katılımcıların sebep olduğu sorunlar yaşanıyor.

Back
Top Bottom