Dörtyol Hanı - Genel Sohbet Konusu

Users who are viewing this thread

YusufPaşa said:
İçimde hikâye yazma hevesi var fakat konu hakkında kararsızım. En uğraşsız olanı Kalradya'da geçen bir hikâye yazmak sanırım. Sizce Kalradya konulu bir hikâye beğenilir mi?

İçeriğine göre değişir. Mesela ben bir ara Sosyalist bir Kalradya hakkında yazıyordum, beğenilmişti

boş olunca değişik bir AAR hikayesi ile karşınıza geleceğim, ömrünüzde böyle AAR görmediniz temin ederim.

(inşallah bu sefer yapabilirim)

ya bi kıta kurguladım . Baya ince ayrıntılarını falan düşündüm . fakat işi yazıya dökmeye gelince olmuyor  :cry: :sad: :oops: :???: :neutral: :smile: :lol: :grin:  :iamamoron:  :facepalm:  :dead: :dead: :dead:

NelovCG said:
ya bi kıta kurguladım . Baya ince ayrıntılarını falan düşündüm . fakat işi yazıya dökmeye gelince olmuyor  :cry: :sad: :oops: :???: :neutral: :smile: :lol: :grin: :iamamoron: :facepalm: :dead: :dead: :dead:

Işık gördüğün birine postala kullansın. Güzel şarkı söyleyemeyen bir yazarın şarkı sözlerini satması gibi. Bu arada Thermicias eğer bir DH grubu kurulursa kesin orada bulun.

Aslında sorun yazmak istediğin öyküyü kurgulamakta. Kurgulamana rağmen yazıya dökememekten yakınıyorsan muhtemelen tamamen kurgulamamışsındır. Yani tamamen kurgulamaktan kastım, hikayedeki olayların, karakterlerin vs. varacağı hedef belli değildir. Misal benim şu anki yazmaya çalıştığım hikâyenin başı, ortası ve sonu kafamda taslak olarak başlamadan önce oluşmuş vaziyetteydi. Yazmaya başladıktan sonra o taslak gittikçe projeye dönüşmeye başladı. 16. bölüme kadar gelmek nasip oldu eksiğiyle, fazlasıyla. Bundan sonra da final bölümü dahil, yazacaklarımın çoğu hemen hemen kafamda oturmuş vaziyette. Bilmiyorum, bu ne kadar doğru? Ben doğru olduğuna inanıyorum çünkü aklımdakileri yazıya dökmek için her geçen gün sabırsızlanıyorum. Bu sabırsızlık yazma şevkimi artırıyor. Bilakis, sonraki bölümlerde yazacaklarımı aniden zihnimde oluşturmuş olsaydım çok zorlanırdım ve hevesim kırılırdı. Devamlılığımın sebebi de sanırım bu. Karalama Defterinde sürekli yeni konu açıp bölümlerin devamını getiremeyen arkadaşların sorunu da sanırım plansızlık...

Kara Bey said:
Aslında sorun yazmak istediğin öyküyü kurgulamakta. Kurgulamana rağmen yazıya dökememekten yakınıyorsan muhtemelen tamamen kurgulamamışsındır. Yani tamamen kurgulamaktan kastım, hikayedeki olayların, karakterlerin vs. varacağı hedef belli değildir. Misal benim şu anki yazmaya çalıştığım hikâyenin başı, ortası ve sonu kafamda taslak olarak başlamadan önce oluşmuş vaziyetteydi. Yazmaya başladıktan sonra o taslak gittikçe projeye dönüşmeye başladı. 16. bölüme kadar gelmek nasip oldu eksiğiyle, fazlasıyla. Bundan sonra da final bölümü dahil, yazacaklarımın çoğu hemen hemen kafamda oturmuş vaziyette. Bilmiyorum, bu ne kadar doğru? Ben doğru olduğuna inanıyorum çünkü aklımdakileri yazıya dökmek için her geçen gün sabırsızlanıyorum. Bu sabırsızlık yazma şevkimi artırıyor. Bilakis, sonraki bölümlerde yazacaklarımı aniden zihnimde oluşturmuş olsaydım çok zorlanırdım ve hevesim kırılırdı. Devamlılığımın sebebi de sanırım bu. Karalama Defterinde sürekli yeni konu açıp bölümlerin devamını getiremeyen arkadaşların sorunu da sanırım plansızlık...
Şahsi fikrim, önceden planlı bir şekilde yazmamak olacaktır. İçinden geldiği gibi ancak önceki bölümlerin olay örgüsü ile bağlantılı bir şekilde yazmak, hem yazarın hem okuyucunun ufkunu açacaktır.
Daha önceki yazdığım hikayelerimde bunu gözlemledim. Her bölümümde bu şekilde yapıyorum ve olaylar benim içinde ilgi çekici bir boyut alıyor.

Bannerlord'dan sonra forum canlanacak bundan ben de eminim. Genel olarak bir ölmüşlük var forumda. Bannerlord çıktıktan sonra diğer bölümlere uğrayan yeni arkadaşlar Dörtyol Hanı'nı da es geçmeyecektir. Onun dışında daha önce karalama yapan forum üyeleri süreklilik çerçevesinde hikâye yazmaya haftada 1-2 saatlarini ayırsalar tadından yenmez. Mesela yeni üye olup da hikâye yazmaya başlayan çok kişi var ama ilk bölümden sonra ortalıktan kayboluyorlar devamı gelmiyor.

Erozbey said:
Bannerlord'u neden bekliyorlar ben onu anlamadım. Zaten hikaye yazmak için malzemeler verilmiş. Kafadan hikaye oluşturun bitti gitti.
Bannerlord çıkınca kaydolacak üyelerle forumun aktifliği artacak ya, oradan bir iki kişi gelir diye sanırım

Ben ona bel bağlamam. Yazmak isteyen şimdi de yazar yani. Buranın kapasitesi maalesef bu kadar. Yazmak isteyen kişisi az, kapasitesi olan daha da az bir yer oldu maalesef burası.

Okuyucu yok ki millet yazsın. Bence buna rağmen baya bir hikaye yazıldı son zamanlarda ancak okuyan çıkmadıkça insanlarda devam etme isteği olmaz. Zamanla ilgilerini kaybediyorlar böyle olunca.

Okuyan var. İleti yazılmış olması o konuyu okunuyor olarak göstermiyor. Ben amatörce yazılanlar dışında olanları yazıyorum. Genelde hiçbirine de yazmıyorum.

Ben zevkine yazıyorum mesela. Boş vaktim olduğu zamanlar TV izlemek yerine bu işi yapıyorum. Ha iyi miyim? Kötüyüm tabiki de. Öyle yazma yeteneğim yüksek değildir fakat gene de benim için bir terapi oluyor. Stres atıyorum. Şu anki yazdığımı bitirdikten sonra yazar mıyım bilmiyorum açıkçası. İlk ve son olabilir forumda benim için.

İleti yazılmadan kişi hikayenin okunduğunu bilemez. Hit oranları alakasız şekilde yükselebiliyor. Mesela benim bi hikayemin hiti 5.000 yakındı ama forumda üye olarak ya da ziyaretçi olarak bu sayının ne kadarı doğrudur ve doğru olsada okuyup okumadıkları bile belli değil. İşte bu yüzden en azından yorumlarla anlıyoruz. Ben gerçi çok takılmıyorum artık. 

Okunduğu, yorum aldığı halde devam ettirilmeyen çok hikaye var. Hatta benim son hikayem de böyleydi. Tecrübe ettiğim, gördüğüm şey: Çoğu yazarın anlık hevesle ya da izlediği/okuduğu bir şeyin etkisiyle plansızca yazmaya başladığı. Zamanında aynı hataya çok düşmüştüm ve tamamlanmış sadece bir hikayem olmuştu; o da silindi. Burada yazarın da suçu var. Devam etmeyecek şeyi okumak büyük bir külfet. Ayrıca zaman kaybı. Bir şeyler yazacakların her şeyi planlaması ve o doğrultuda yazmaya başlaması gerekiyor. Sonra iş, okul gibi durumlardan devam edemez, eyvallah.

Bir diğer gördüğüm şey: yorumlardaki kalitesizlik. "Okudum, çok güzel olmuş." şeklinde bir yorum, yazara hiçbir katkı sağlamıyor. Sağlam bir yorum/eleştiri yapabilecek pek üye yok. Ortada kaliteli bir eser olduğunda yapacak bir yorum bulamıyorsunuz zaten. Bannerlord çıktığında burası canlanır meselesi ise üyelere bağlı. Epey hikaye yazılacaktır ama o hikayelerin kalitesi düşük olursa, ki bu yüksek ihtimal, okurun isteği yine azalır. 

Ancak yorumların düzenli olarakta gelmesi gerekiyor. Benim hikaye konularımda beğendiğini söyleyerek takipte olduğunu yazan üyelerin çoğu bir daha konuya adım bile atmıyorlar. Bunu görünce hevesin kırılıp bırakmak zorunda kalıyorsun. Birde şahsen ben planlamayı çokta sevmem. Çünkü doğaçlama yapmak daha iyidir. Belirli bir planla her zaman güzel hikaye çıkmıyor. Ben pek çok kere yaşadım bunu. Akışa bırakınca daha iyisini yaptığını görüyorsun. Ancak elbette en azından temelini oturtmak için biraz uğraşılmalı. Ayrıca bu bannerlord olayına katılmıyorum. Oyun ne zaman çıkacağı belli değil üstüne üstlük millet oyunla meşgul olacak uzun bir süre aktif olsalarda mod için, bug veya takıldıkları yerler hakkında muhabbet edeceklerdir. Kimsenin fırsat bulupta Dörtyol Hanı'nda bir aktiflik göstereceğini düşünmüyorum.

Back
Top Bottom