Dörtyol Hanı - Genel Sohbet Konusu

Currently viewing this thread:

Kara Bey

Sergeant Knight at Arms
Ben zevkine yazıyorum mesela. Boş vaktim olduğu zamanlar TV izlemek yerine bu işi yapıyorum. Ha iyi miyim? Kötüyüm tabiki de. Öyle yazma yeteneğim yüksek değildir fakat gene de benim için bir terapi oluyor. Stres atıyorum. Şu anki yazdığımı bitirdikten sonra yazar mıyım bilmiyorum açıkçası. İlk ve son olabilir forumda benim için.

İleti yazılmadan kişi hikayenin okunduğunu bilemez. Hit oranları alakasız şekilde yükselebiliyor. Mesela benim bi hikayemin hiti 5.000 yakındı ama forumda üye olarak ya da ziyaretçi olarak bu sayının ne kadarı doğrudur ve doğru olsada okuyup okumadıkları bile belli değil. İşte bu yüzden en azından yorumlarla anlıyoruz. Ben gerçi çok takılmıyorum artık. 

Homerøs

Section Moderator
Okunduğu, yorum aldığı halde devam ettirilmeyen çok hikaye var. Hatta benim son hikayem de böyleydi. Tecrübe ettiğim, gördüğüm şey: Çoğu yazarın anlık hevesle ya da izlediği/okuduğu bir şeyin etkisiyle plansızca yazmaya başladığı. Zamanında aynı hataya çok düşmüştüm ve tamamlanmış sadece bir hikayem olmuştu; o da silindi. Burada yazarın da suçu var. Devam etmeyecek şeyi okumak büyük bir külfet. Ayrıca zaman kaybı. Bir şeyler yazacakların her şeyi planlaması ve o doğrultuda yazmaya başlaması gerekiyor. Sonra iş, okul gibi durumlardan devam edemez, eyvallah.

Bir diğer gördüğüm şey: yorumlardaki kalitesizlik. "Okudum, çok güzel olmuş." şeklinde bir yorum, yazara hiçbir katkı sağlamıyor. Sağlam bir yorum/eleştiri yapabilecek pek üye yok. Ortada kaliteli bir eser olduğunda yapacak bir yorum bulamıyorsunuz zaten. Bannerlord çıktığında burası canlanır meselesi ise üyelere bağlı. Epey hikaye yazılacaktır ama o hikayelerin kalitesi düşük olursa, ki bu yüksek ihtimal, okurun isteği yine azalır. 

Ancak yorumların düzenli olarakta gelmesi gerekiyor. Benim hikaye konularımda beğendiğini söyleyerek takipte olduğunu yazan üyelerin çoğu bir daha konuya adım bile atmıyorlar. Bunu görünce hevesin kırılıp bırakmak zorunda kalıyorsun. Birde şahsen ben planlamayı çokta sevmem. Çünkü doğaçlama yapmak daha iyidir. Belirli bir planla her zaman güzel hikaye çıkmıyor. Ben pek çok kere yaşadım bunu. Akışa bırakınca daha iyisini yaptığını görüyorsun. Ancak elbette en azından temelini oturtmak için biraz uğraşılmalı. Ayrıca bu bannerlord olayına katılmıyorum. Oyun ne zaman çıkacağı belli değil üstüne üstlük millet oyunla meşgul olacak uzun bir süre aktif olsalarda mod için, bug veya takıldıkları yerler hakkında muhabbet edeceklerdir. Kimsenin fırsat bulupta Dörtyol Hanı'nda bir aktiflik göstereceğini düşünmüyorum.

Kara Bey

Sergeant Knight at Arms
Ben de plan taraftarıyım. Yazacağın hikâyenin belli bir şablonu olmalı. Direkt ilk bölümle başlayayım devamı gelir kafasında yazmak çok yararlı olmuyor. Gerektiğinde hikâyenin son bölümünü bile ilk bölümü yazmadan kafanda az biraz oturtmak, hikâyeyi sağlam bir temel üzerine inşa etmeye yarayabiliyor. Ben bu şekilde yapıyorum.

Kara Bey

Sergeant Knight at Arms
Dörtyol Hanı'nda hikâye yazmaya başlamadan önce Tolstoy'un böyle bir sözü olduğunu bilmiyordum. Hakikaten doğru, benimkisi de yolculuğa çıkarak başladı. :smile:

"Tüm muhteşem hikâyeler iki şekilde başlar:
Ya bir insan bir yolculuğa çıkar, ya da şehre bir yabancı gelir."

Arkenhes

Knight at Arms
M&BWBWF&SNWVC
Kara Bey said:
Dörtyol Hanı'nda hikâye yazmaya başlamadan önce Tolstoy'un böyle bir sözü olduğunu bilmiyordum. Hakikaten doğru, benimkisi de yolculuğa çıkarak başladı. :smile:

"Tüm muhteşem hikâyeler iki şekilde başlar:
Ya bir insan bir yolculuğa çıkar, ya da şehre bir yabancı gelir."

Güzel bir söz ancak bence tümü yerine çoğu kelimesi daha iyi olabilirdi. :smile:

Kara Bey

Sergeant Knight at Arms
"Hanlar Savaşıyor" maceramın son demlerini yaşıyorum. Bittikten sonra planlarım da yok değil. Yaza doğru muhtemelen Dörtyol Hanı canlanmaya başlayacaktır. Etkileyici bir tarihi-kurgu havasıyla geri döneceğim inşallah. Şimdiden yazmak istediğim devre ait kitapları okumaya başladım. Kurgulamak istediğim dönemle iç içe olmam gerekecek. Farklı bir deneyim olacak hem benim hem de forum açısından. :smile:

Kara Bey

Sergeant Knight at Arms
Ben de yazma taraftarı değildim ama aklıma bir cinlik düştü şu sıralar tarihi kurgu yazmayı planlıyorum. Gerçek tarihle aşağı yukarı uygun olacak şekilde. Ben de motivasyon eksikliği yüzünden tehir ediyorum şimdilik bir de olay örgüsünü tasarlıyorum kafamda şu an.

Edit: İki üstteki iletimde Harzemşahlar devrinin üzerinde yazmayı planlıyordum vazgeçtim. Şu an başka bir Türk devleti üzerine düşünüyorum bu da ipucu olsun.

OghuzBey

Squire
WBNWVCWF&S
Bilgisayar ile ilgili sıkıntılarım artık bittse. Jet hızıyla Buzların Hakanı'nı yazacağım ve aklımdaki bol ters köşeli bir fikir var.

Kara Bey said:
Ben de yazma taraftarı değildim ama aklıma bir cinlik düştü şu sıralar tarihi kurgu yazmayı planlıyorum. Gerçek tarihle aşağı yukarı uygun olacak şekilde. Ben de motivasyon eksikliği yüzünden tehir ediyorum şimdilik bir de olay örgüsünü tasarlıyorum kafamda şu an.

Edit: İki üstteki iletimde Harzemşahlar devrinin üzerinde yazmayı planlıyordum vazgeçtim. Şu an başka bir Türk devleti üzerine düşünüyorum bu da ipucu olsun.

Her zaman takipte olacağım.

Homerøs

Section Moderator
Sanırım 2013 yılında (o zamanlar lisedeydim, vay anasını)  "Kızıl Ölüm İntikam Ateşi" ismiyle yazdığım bir hikâye vardı. Silinmiş ama genel kurgu hala aklımda. Şimdiki hayal gücümle hikâyeyi tekrar yazmaya karar verdim. Bu akşam yazmaya başlayacağım. İnsan, Ork ve Khajiit ırklarını kullanmayı düşünüyorum. Hazır hissettiğimde yayınlarım herhalde.

Kurnαz

Sergeant Knight at Arms
Benim de aklımda şu an 3 farklı proje var ama bir türlü yazmaya başlayamadım. Kafamı toplayıp yazmaya başlarsam yayınlarım burada. Pek okunmayacak olsa da en azından aklımda yer işgal edeceğine burada yazılı olarak kayıtlı olur.

Kara Bey

Sergeant Knight at Arms
Bu bölümü yeniden ayağa kaldırmak lazım gelir...

lQZ0kB.jpg

YAKINDA...

Kara Bey

Sergeant Knight at Arms
Bir tavsiye vereyim. Eğer yazmaktan sıkıldığınız ve devamını getirmeye üşendiğiniz mevcutta hikâyeniz varsa yeni bir hikâyeye başlamadan evvel konuyu kilitlemeniz (devam eden hikayelerdeyse, karalama defterine geri alınmasını istemeniz) daha tertipli olur. Çünkü burada okuduğumuz ve devamını beklediğimiz hikâyeler var. Belirsizlik durumunda bölümde bir düzensizlik oluyor ve bu hiç hoş değil. Sadece bir öneri. :smile:

OghuzBey

Squire
WBNWVCWF&S
Gelecek yaza kadar hikâye yazamayacağım. Ama yazanlara her zaman destek olup eksiklerini kapatmasına yardım edeceğim.

OghuzBey

Squire
WBNWVCWF&S
Aslında, Dörtyol Hanı için bir hikaye yarışması düzenleyebiliriz. Belkide bu, Bölüm için yeniden bir ışık olabilir.

Sergeant Ragnarsson

Knight at Arms
WB
Yakında geri döneceğim..
Uzun soluklu bir seri ve ona ek olarak, minik seriler yazacağım. Buraların birazda olsa boş kalmaması beni sevindirdi.
Bu arada yazdığınız son yazışmalara katılıyorum bende aynı şekilde.

Top Bottom