Dînî Tartışma

Users who are viewing this thread

Son din İslam ise Hristiyanlık, Yahudilik, Budizm falan niye var? İslâm bir anda yayılmadı. Savaşlar yapıldı, yeni yerler fethedildi vesaire. Şimdi teknoloji de var. Dünyanın her yerinde Müslümanlar var, eee Hristiyan da var. Ben ikisi de temeli sağlam değil diyorum. Çoğu din böyle.

Hazreti Ömer'in de, "kim Hazreti Muhammed'e tapıyorsa o ölmüştür" diye bir sözü var keza.
Böyle diyecek tabii. Halife o, peygamberin gölgesini hissetmek istemez.

Öte yandan temeli sağlam olmayan dinin bugün milyarlarca temsilcisi var
Budizm'in de var. Temsilcisi olması, inananların olması normal. Benim dediğim, Arap kültüründen alıyor temelini. Bu çok açık ortada. Herkes kendine göre uyguluyor. Dediğin gibi Türklerin Şamanizm ritüellerini de sürdürmeleri bu yüzden. Araplaşmış İslam uymuyor Türk kültürüne. Kabile toplumundan başlayan bir dini, göçebe ve savaşçı topluma anca böyle şeyler ile entegre edebilirsin.

Son din İslam ise Hristiyanlık, Yahudilik, Budizm falan niye var?
Onlar da kutsal kitaba sahip dinler, fakat Allah katındaki tek din İslam'dır. Önceki sayfalarda aslında Recaizade dostum ile tartışmıştık neden 1 din gelmedi diye ama sanırım bana katılmamışsınız gibi görünüyor :grin:

Araplaşmış İslam uymuyor Türk kültürüne. Kabile toplumundan başlayan bir dini, göçebe ve savaşçı topluma anca böyle şeyler ile entegre edebilirsin.
Mehzeplerin olması bundan dolayı.

Arap kültürünü deldiği için dönemin ileri gelenlerinin baskısına uğruyor. Amr bin Hişam nam-ı diğer Ebu Cehil atalarımızın medeniyetini yok ediyor Muhammed diyerek toplumu örgütlüyor hatta.

Kültürde de kendisine aykırı olanları kaldırıyor olmayanları sürdürüyor İslam.

Ek olarak şunu ifade edeyim, temeli sağlam olmayan hiçbir düşünce, din, ideoloji kitleleri peşinden sürükleyemez ve devamlılığı olmaz.

Mezhepler, Hristiyanlıkta da var. Bu konu daha farklı bir şey, tartışmadan çıkamayız.

Onlar da kutsal kitaba sahip
Ama değiştirildikleri, Allah'ın kelamını yanlış ilettikleri söyleniyor. Hristiyanlarda dört tane kutsal kitap var. Bunlar da masaya konmuş, düşmeyenlermiş bir şeyler... Okulda anlatıyorlardı, unuttum.

Allah katındaki tek din İslam'dır.
Bu metafiziksel bir şey, bilemezsin. Tanrı'ya inanmayan adama bunu söylersen olmaz; o da tersini söylese sana uymaz. Neden 1 din gelmedi bilmiyorum. Araştırırım tartışırız. Ama bazı tahminlerim var.

Kültürde de kendisine aykırı olanları kaldırıyor olmayanları sürdürüyor İslam.
Aynı şeyi yukarıda yazdım. Kabile düzenine ve kabile değerlerine karşı mücadele ediyor. Etmek zorunda. Kabile kültürü devam ederse İslam birliği sağlanamaz, yayılamaz. Yayılmayı, önüne çıkan kültürel değerleri yok ederek sürdürüyor. Daha önce İslam, kültüre müdahale etmez gibi bir şey diyordun, şimdi tam tersini söyledin.

temeli sağlam olmayan hiçbir düşünce, din, ideoloji kitleleri
Bu çok iddialı bir görüş. Tarihte bunun tersi örnekler var.

Last edited:
Ama değiştirildikleri, Allah'ın kelamını yanlış ilettikleri söyleniyor.
Evet öyle, tabii kitaplarda çok kötü şeyler yazmıyor. Kutsallığı kalmadı artık. Çünkü 1 tane virgül veya noktanın değiştirilmesi dahi Kur'an'ın kutsallığını bozar.

Bu metafiziksel bir şey, bilemezsin. Tanrı'ya inanmayan adama bunu söylersen olmaz; o da tersini söylese sana uymaz. Neden 1 din gelmedi bilmiyorum. Araştırırım tartışırız. Ama bazı tahminlerim var.
Burada haklısın ben yine ayete dayanarak böyle konuştum yaptığım yanlıştı.

O senin görüşün ve din bilimi/felsefesi ile ilgilenenlerin; tarihçi ve antropologların tartıştığı bir şey. Ayrıca sadece İslam değil, diğer bazı dinlerin de Tekâmülcü olduğu belirtiliyor. Hristiyanlık kültüre müdahale mi ediyor? Yahudilik zaten bir kültür dini.

O senin görüşün ve din bilimi/felsefesi ile ilgilenenlerin; tarihçi ve antropologların tartıştığı bir şey. Ayrıca sadece İslam değil, diğer bazı dinlerin de Tekâmülcü olduğu belirtiliyor. Hristiyanlık kültüre müdahale mi ediyor? Yahudilik zaten bir kültür dini.
Yanlış bilmiyorsam en rahat din İslam. Rahat demek ilginç oluyor da, en özgür olabilir belki bilemedim :grin:
Hristiyanlar sanırım ibadet edebilmek için kiliseye gitmek zorunda mesela.

Hristiyanlar sanırım ibadet edebilmek için kiliseye gitmek zorunda mesela.
Günde 5 vakit namaz kılmak farz değil mi? Ne rahatlığı? Hacca gitmek farz, o dönemleri düşün. Onca yol, zorlu hava koşulları, tehlikeler... Padişahlar bile gidemiyor. Bugün de para ve şans ile gidiyorsun, çıkarsa. Öyle bir şey dedin ki sanki İslam'ın zorunlulukları yok :grin:

Günde 5 vakit namaz kılmak farz değil mi? Ne rahatlığı? Hacca gitmek farz, o dönemleri düşün. Onca yol, zorlu hava koşulları, tehlikeler... Padişahlar bile gidemiyor. Bugün de para ve şans ile gidiyorsun, çıkarsa. Öyle bir şey dedin ki sanki İslam'ın zorunlulukları yok :grin:
Günde 5 vakit namaz kılmak toplasan en fazla senin 30dk nı alır bence burada bir zorluk yok :grin: Benim demek istediğim aslında namazı her yerde kılabilme özgürlüğüne sahip olman.
Hacca gitmek için belirli şartları karşılıyor olabilmen lazım, herkese farz değil:
  1. Zorunlu ihtiyaçlardan başka hacca gidip dönünceye kadar kendisinin ve bakmakla yükümlü olduğu aile fertlerinin geçinebileceği maddi güce sahip olmak.
  2. Durumuna uygun bir vasıta ile hac yolculuğunu yapabilmesi için vasıta ve yol masraflarını karşılayacak parası olmak.
  3. Hac vazifesini yapabilecek zamana yetışmiş olmak.
    1. Vücutça sağlıklı olmak, (Kör, kötürüm ve hac yolculuğuna dayanamayacak derecede hasta ve yaşlı olmamak.)
    2. Hacca gitmesine bir engel bulunmamak, (Hapiste olmak gibi)
    3. Yol güvenliği olmak,
    4. Kadının yanında kocası veya evlenmesi caiz olmayan bir mahremi bulunmak,
    5. Kocası ölmüş veya boşanmış olan kadınların iddet süreleri bitmiş olmak

1. ve 2. madde sonradan eklenmiş gibi geldi :grin: Parası olan gidiyor yine. Sağlıklı olmayan, hapiste olan adam zaten hacca gidemez. Ona farz olması saçma olurdu. Yol güvenliği farz olmasa da olurmuş. Diğer iki madde kadın-erkek ilişkileriyle alakalı.Modern döneme uyarlayınca akla bazı senaryolar geliyor. Mesela yol güvenliği. Diyelim ki uçakla gideceğiz. Rota belli, yol belli. Havada hiçbir sıkıntı yok, leylek meylek yok ama motorda sıkıntı çıkıyor; hop denize... Yol güvenli ama vasıta güvenli değil (kabul ediyorum, sınırları zorluyorum :grin:) Namazı her yerde kılabilmen lazım çünkü günde 5 vakit kılacaksın. Kargo bekleyenler gibi evde namaz vaktini bekleyecek halin yok.

1. ve 2. madde sonradan eklenmiş gibi geldi :grin: Parası olan gidiyor yine. Sağlıklı olmayan, hapiste olan adam zaten hacca gidemez. Ona farz olması saçma olurdu. Yol güvenliği farz olmasa da olurmuş. Diğer iki madde kadın-erkek ilişkileriyle alakalı.Modern döneme uyarlayınca akla bazı senaryolar geliyor. Mesela yol güvenliği. Diyelim ki uçakla gideceğiz. Rota belli, yol belli. Havada hiçbir sıkıntı yok, leylek meylek yok ama motorda sıkıntı çıkıyor; hop denize... Yol güvenli ama vasıta güvenli değil (kabul ediyorum, sınırları zorluyorum :grin:) Namazı her yerde kılabilmen lazım çünkü günde 5 vakit kılacaksın. Kargo bekleyenler gibi evde namaz vaktini bekleyecek halin yok.
Diyanet üzerinden aldım. Bu tür şeyler farklılık gösterebilir fakat burada asıl önemli olan tek şey senin niyetindir. :xf-smile:
Her şeyi Kuran'dan beklemek gerekmiyor bazen. Namazın nasıl kılındığı, günde kaç vakit olduğu, kaç rekat farz kaç rekat sünnet, bunların hiçbirisi yazmıyor. Sadece kılman emrediliyor, niyet tek önemli olan şart burada :grin:

İlk iki maddeyi Diyanet eklemiş o zaman, belli. Günde 5 vakit namazı kim uydurmuş acep :grin: Günün her vaktine namaz koymuşlar. Namaz sayısı fazla olursa sevabı da fazla olur demişler herhalde.

Madem islam hoşgörü dini mürted olan kişi (İslamdan çıkmış olan kişi) nasıl öldürülmesi müstehak oluyor? Başka bir dini bırakıp gelirken sorun yok ama müslümanlıktan çıkınca öldür.Sizcede garip değil mi?

Last edited:
Back
Top Bottom