Dînî Tartışma

Users who are viewing this thread

Sana soru eğer şeytan olmasaydı insan soyu cennette kalsaydı sınavı yaratmanın mantığı neydi  :fruity:
Her varlığın bir görevi var şeytanınkide insanı yanıltmak yalnız şöyle bir şey var ki ilk şeytanlar cinlerdir yani aslında şeytanla orda insan nefside denilebiliyor olabilir.
Her insanın içinde bir şeytan vardır eğer o şeytanı uyandırırsan sen bir şeytan olursun.İşte nefsin köleliği durumu o yani şeytan diye hep başka bir varlığı suçlayan insanın asıl kendisi şeytandır.

Ancalimon senin bu dine verdiğin zararı tartıştığın gavurlar bile vermiyor. Onlar da atıp tutuyorlar arada islamla ilgili ama müslüman olmadıkları için bir müslüman onların sözüne itibar edipte amel etmez. Ama sen müslüman kimliğiyle gavurun yapamadığını yapıyorsun. Allah seni ıslah etsin. Üslubunla bile rengini belli ediyorsun aslında. Allah yerine özenle tanrı yazmalar, Peygamberimize hürmet göstermek yerine Muhammed yazmalar falan. Kasıtlı yapıyorsun herhalde.

Nihbrin said:
lortcush said:
Sana soru eğer şeytan olmasaydı insan soyu cennette kalsaydı sınavı yaratmanın mantığı neydi  :fruity:
Her varlığın bir görevi var şeytanınkide insanı yanıltmak yalnız şöyle bir şey var ki ilk şeytanlar cinlerdir yani aslında şeytanla orda insan nefside denilebiliyor olabilir.
Her insanın içinde bir şeytan vardır eğer o şeytanı uyandırırsan sen bir şeytan olursun.İşte nefsin köleliği durumu o yani şeytan diye hep başka bir varlığı suçlayan insanın asıl kendisi şeytandır.

Sakin ol armut kafa.  :iamamoron: :fruity:

İnsan soyu cennette kalsaydı, senin de işine gelmez miydi? Sınavın olduğu ne malum. Her varlığın bir görevi yok bunu direten sizlersiniz zaten. Yine bildiğiniz yerlere çekip, sorulara cevap vermiş gibi yapıyorsunuz. Şeytan'ın görevi insanı yanıltmaksa bu görevi yaptığı halde neden cezalandırılsın o zaman? Sana verilen görevi yapıyorsun, sonrasında da cennetten atılıyorsun, yerin dibine yollanıyorsun. Yok ya... Tutmadı.  :wink:

Ahh bir de gerisini okuyacak kadar okuma yazman olsaydıda tek 2-3 cümleme cevap vermeseydin.
Amaçsız bir canlı yok malesef bildiğim zaten amacın yoksa canlı diyebileceğimide sanamıyorum sana bak taşın amacı varmı yok öyle duruyor.İnsanın en basit amacı(görevi=Hayatta kalmak) sen her gün bu amaçla yemek yiyor musun yiyorsun,su içiyor musun içiyorsun ee hayatta kalma amacını her gün yerine getirip her bir canlının bir amacı olmadığını iddia edemezsin.Her canlı için bir amaçta belirlerim istersen zorla beni canım  :fruity:

Şeytan'ın melek değil de cin olduğu doğru mu. Sanırım bazı ayetlerde melek bazılarında cin olarak hitap edilmiş. Ama bunun sebebi arapçada bir gruba çoğunluk neyse onunla hitap edilmesinden dolayı çıkmış bu yanlış anlayış.

Yani Allah melekler diye hitap etmiş, aralarında şeytan da varmış ama melekler çoğunlukta olduğu için sanki hepsine melekler demiş gibi olmuş. Bilgisi olan var mı?

Ahhh işte bende diyorumki zaten adem ve havva kendi içlerindeki şeytana yenik düştüki(bkz.İnsan nefsi) ceza olarak cennetten çıkarıldılar.

Birde şöyle bir şey var içimizdeki kötülükten dolayı onu değil kendimizi cezalandırıyoruz.Şeytana uymakta işte kötüye yönelmektir kısaca,nefsini kontrol etki cezalanma hesabı  :twisted:

Nefs ayrı şeytan ayrı. İkisini birbirine karıştırma lortcush. Şeytan cindir.

Herkes bir taraftan sallıyor uyduruyor yorum katıyor. Sonunda dayanamadım yazayım dedim. Benden bu kadar.

Nihbrin said:
SAD 71-72:  Rabbin meleklere soyle demisti: «Ben camurdan bir insan yaratacagim. Onu yapip ruhumdan ona ufledigim zaman ona secdeye kapanin.»
SAD 73: Bütün melekler secde etmişlerdi, fakat İblis; o, büyüklük taslamış ve inkarcılardan olmuştu.
SAD 74: Yalnız İblis secde etmedi. O büyüklük tasladı ve kâfirlerden oldu.

İblis'de bir melek anlayacağınız.
KEHF 50: Yine o vakti hatırla ki biz, meleklere: "Âdem'e secde edin!" demiştik. İblis hariç olmak üzere onlar hemen secde ettiler. İblis cinlerdendi, Rabbinin emrinden dışarı çıktı. Şimdi siz beni bırakıp da İblis'i ve soyunu dostlar mı ediniyorsunuz? Halbuki onlar sizin düşmanınızdır. Zalimler için bu ne kötü bir değişmedir.

İslam mitoloji olsa da, Şeytan'ın cinlerden olması daha mantıklı olur. Nitekim meleklerin özgür iradesi olmadığı için Allah'ın emirlerine karşı gelmesi gibi bir durum mümkün değilken, cinlerden olan Şeytan'ın diğer tüm cinler gibi özgür iradesi olmasından dolayı, Allah'ın emirlerine karşı gelmesi mümkündü.
Şeytan, insan yaratılmadan önce, meleklere hocalık yapıyordu bir de, ilim olarak özgür iradesi olmayan meleklerden üstün olduğu için.

Sual: İblis, lanetlenmeden önce, meleklerin hocası mıydı?
Cevap: Evet, meleklerin hocası ve reisi idi. İslam âlimleri buyuruyor ki:
Allahü teâlânın emri ile, bütün melekler, Adem aleyhisselama doğru secde etti. Meleklerin hocası olan İblis, emri dinlemedi, secde etmedi. İmam-ı Salebi hazretlerinin, İbni Abbas hazretlerinden rivayet ettiğine göre; İblis, meleklerle beraber idi. Ateşten yaratılan cinler taifesinden idi. Melekler ise, nurdan yaratıldı. İblis’in önceki adı Azazil idi. Cennetin bekçilerindendi. Dünya seması meleklerinin reisi idi. Dünya, semasının ve yerin sultanıydı. Meleklerden ilimde üstün idi. Gök ile yeryüzü arasını idare ediyordu, bunun için kendini büyük gördü. Bu hâli onu Allah’a isyana sürükledi. Allahü teâlâ da onu, rahmetinden uzaklaştırdı. (Camiul Ahkam)

Nihbrin said:
SAD 71-72:  Rabbin meleklere soyle demisti: «Ben camurdan bir insan yaratacagim. Onu yapip ruhumdan ona ufledigim zaman ona secdeye kapanin.»
SAD 73: Bütün melekler secde etmişlerdi, fakat İblis; o, büyüklük taslamış ve inkarcılardan olmuştu.
SAD 74: Yalnız İblis secde etmedi. O büyüklük tasladı ve kâfirlerden oldu.

Ben de diyorum ki, meleklerin çoğunluk olduğu bir gruba tamamen melekler diye hitap ediliyormuş arapçada. İblis meleklerin çoğunlukta olduğu bir grubun içinde olabilir mi?

Elmalılı-orijinal 18:50 Yine düşün o vakıt ki Melâikeye Âdem için secde edin demiştik hemen secde ettiler, ancak İblis, Cinden idi de Rabbının emrinden çıktı, ya şimdi siz beni bırakıp da onu ve zürriyyetini kendinize evliyamı ittihaz ediyorsunuz onlar size öyle düşman iken? zalimler için ne fena bedel

İblis'in melek olarak geçtiği diğer ayetlerin hepsi toplu olarak bir melekler grubuna sesleniyor.

Master Ronin said:
İblis'in melek olarak geçtiği diğer ayetlerin hepsi toplu olarak bir melekler grubuna sesleniyor.
Şeytan da meleklerin içinde olduğundan, onlarla yaşadığından; ancak kendisi melek olduğundan değil. Şeytan, meleklerin hocasıydı (yukarıdaki iletide açıkladım).

Ya arkadaş bir durun hele :grin:

İnsanda şeytan olabilir.Yeterki siz amaç edinin  :twisted:

Tutturmuşunuz gariban iblise dünyadaki bütün insanlarla uğraş diye :grin:

Nihbrin said:
Musa son teknoloji ürünü silahını kullanarak suyu kontrol etti. Umarım dalga geçiyorsunuzdur.  :meh:

Mesajınızda hiç bir şey anlamadım. Ben orada intikam alır mı diye soruyorum, siz son teknoloji ürünü gibi değişik (umarım şakadır) bir fikir atıyorsunuz önüme.

Yazılarınız da biraz daha açık olursanız, çok iyi anlaşabiliriz.

Ek olarak soru sorulmadığı için, bir soruyla daha devam etmek istiyorum. İsteyen arkadaşlar önceki sorulara da bakabilirler, cevaplar kendi argümanlarını yansıtmak üzere olduğu için, alakasız durmakta.

SAD 77 said:
(Allahû Tealâ): "Haydi oradan (cennetten) çık! Artık muhakkak ki sen, kovulmuş olanlardansın." dedi.

Yani Şeytan Cennet'ten kovuldu. Çünkü Adem ile Havva'ya secde etmedi. Hikayeyi biliyorsunuzdur. Zaten bunlar Sad'ın bir kaç önceki ayetinden başlamakta 80 küsüre kadar devam etmekte. Merak edenler okuyabilir.

Ama gelgelelim, Adem ile Havva cennet'te yasak meyveyi yemiştir bildiğiniz üzere. Yedirten kimdir? Şeytan. Yani, Allah'ın kovduğu Şeytan, Allah'ın haberi olmadan mı cennete giriyor? Görünmezlik mi açtı ne yaptı? Allah neden önlemedi?

Ek olarak Allah neden bir idda'ya girmiştir. Düşünün daha ilk yarattığı canlıları Şeytan'tan koruyamamışken, milyarlarca yarattığı insanları mı koruyabilecek?

Bu meyve olayıda Araf 20,21,22'de anlatılmakta. Yorumları merak ediyorum.

Ben de bir ateistim, sırf sana uyuz olduğumdan şeytanın avukatlığını yaptım biraz.

Dediklerinin yarısı aptalca, yarısı saldırgan.

Bir kere 'cennet' kavramı bile başlı başına materyalist bakış açısına ters bir olgu. Sen dini kitaplarda geçen bütün olayları buna göre değerlendirirsen bir şeyime varamazsın.

Cennette geçen Adem ile Havva olayları din felsefesinin temellerinden biridir. Verilmek istenen mesajlar net bu olaylarda. Tanrı insana her şeyi sundu, ama insan yine de nefsine yenik düşüp yapılmaması gerekeni yaptı. Bunu yaparken şeytana uydu. Sonuçlarına da katlanmak zorunda kaldı. Bu kadar.

Buna inanan ve inanmayan insanlar var. Ama bunlar tartışılacak argümanlar değiller.

"Evrende Tanrı gereksiz bir olgudur. Çünkü.." veya "Dünyada bunca kötülük varken müdahale etmeyen bir Tanrı varsa, Tanrı kötü biridir" şeklinde belirtebilirsin kendi fikrini. Tartışılır, herkes fikrini söyler. Ama bu yaptığının hiçbir anlamı yok.

"Ehehe nasıl deniz ikiye ayrılacak ya musa kim ehehe", "şeytan görünmezlik mi basmış, sinsilik mi kasmış hehehehe" şeklinde sığ fikirlerle dini tartışmaya girmen olayın aptalca olan tarafı.

"Oruç başınıza vurmuştur şimdi sizin eheheh", "Su içemezsiniz şimdi siz ehe" tarafı da saldırgan tarafı. Tamam bu da aptalcaymış.

Nihbrin said:
Musa son teknoloji ürünü silahını kullanarak suyu kontrol etti. Umarım dalga geçiyorsunuzdur.  :meh:

Mesajınızda hiç bir şey anlamadım. Ben orada intikam alır mı diye soruyorum, siz son teknoloji ürünü gibi değişik (umarım şakadır) bir fikir atıyorsunuz önüme.

Yazılarınız da biraz daha açık olursanız, çok iyi anlaşabiliriz.

Ek olarak soru sorulmadığı için, bir soruyla daha devam etmek istiyorum. İsteyen arkadaşlar önceki sorulara da bakabilirler, cevaplar kendi argümanlarını yansıtmak üzere olduğu için, alakasız durmakta.

SAD 77 said:
(Allahû Tealâ): "Haydi oradan (cennetten) çık! Artık muhakkak ki sen, kovulmuş olanlardansın." dedi.

Yani Şeytan Cennet'ten kovuldu. Çünkü Adem ile Havva'ya secde etmedi. Hikayeyi biliyorsunuzdur. Zaten bunlar Sad'ın bir kaç önceki ayetinden başlamakta 80 küsüre kadar devam etmekte. Merak edenler okuyabilir.

Ama gelgelelim, Adem ile Havva cennet'te yasak meyveyi yemiştir bildiğiniz üzere. Yedirten kimdir? Şeytan. Yani, Allah'ın kovduğu Şeytan, Allah'ın haberi olmadan mı cennete giriyor? Görünmezlik mi açtı ne yaptı? Allah neden önlemedi?

Ek olarak Allah neden bir idda'ya girmiştir. Düşünün daha ilk yarattığı canlıları Şeytan'tan koruyamamışken, milyarlarca yarattığı insanları mı koruyabilecek?

Bu meyve olayıda Araf 20,21,22'de anlatılmakta. Yorumları merak ediyorum.
Abi şeytan sadece yanına gelmeyle değil zihin yoluyla da bizi yoldan çıkarabiliyor.Ayrıca Allah iddia ya girmedi. Şeytan sadece Allah a bu kadar güveniğin insanı yoldan çıkaracağım ve değmediklerini anlayacaksın dedi. Ve Allah da eğer kıyamet gününe kadar bunu başaramazsa onu (Yanlış hatırlamıyorsam.) Parçaladarına ayırıp kül edeceğini söyledi. bu bi iddia dan ziyade belirli bi mühleti olan karalama kampanyası.

Şeytan neden kötü biri gibi gösteriliyor ki? Ne kötülük yapmış şuana kadar şeytan?

Nihbrin said:
Düşüncenize saygılıyım tabi, sizden de iyi bir Tanrı olur. Güzel oyunlar çeviriyorsunuz.
Evet.
Nihbrin said:
Bana uyuz oldunuz demek? Çok sevindim gerçekten. Şeytan'ın avukatlığını yapan bir ateist. Alkışlıyorum.
Hı hı.
Nihbrin said:
Konumuz felsefe değil bildiğiniz üzere. Konumuz din.

Argüman konusunu iyi düşünmeden yanıt vermişsin bence. Ben sana başka bir örnekleme yapayım:

- Muhammed'in ayı ikiye bölmesi = Tartışmaya açık bir konu değil. İnanırsın ya da inanmazsın

- Nuh'un bir gemiye bütün hayvan türlerini sığdırması = Tartışmaya açık bir konu.

Nihbrin said:
Bahsettiğiniz soru tipleri herkesin sorduğu soru tipleri zaten. Konumuz din ise ve özellikle bu platformda İslam tartışılıyorsa, ayetler hakkında sorular sorabilirim diye düşünüyorum.

Kadınları ikinci sınıf gösteren ayetler varken, tartıştığın ayetlerin bir manası yok. Mesela.

Nihbrin said:
Sadece üslübunuzu biraz düzeltmeniz, düşüncenize saygımı daha da artıracak.

Heh, gelelim asıl mevzuya.

Bundan 3-4 yıl önce ateist düşünceyi benimsemeye başlamıştım. Hayatta bu denli köklü bir değişiklik yapmak, insanda değişik bir psikoloji yaratıyor. Nedense herkese gidip "Abicim çok aptal şeylere inanıyorsunuz bak beni dinleyin" diye çıkışmak istiyordum o zamanlar. Yapıyordum da. Şimdi baktığımda bu kadar ateşli bir biçimde "Gelin lan, gelin!" şeklinde tartışmalara girmek aptalca bir hareketmiş onu anlıyorum.

Sen Cem Yılmaz seversin, öyle anlatayım. Konuya girip "Şu müslüman mı lan?" diyerek herkese mermi yağdırmaya çalışman gereksiz bir hareket.

Açıkcası benim fikirlerime de saygı duymak zorunda değilsin. Sadece dile getiriyorum. Kulak asıp asmamak senin tercihin.

Bana sorarsan bir fikre "aptalca" demek, oruçla ilgili alaycılık yapmaktan daha nazik bir hareket. Bunu da belirteyim.

colombos said:
Şeytan neden kötü biri gibi gösteriliyor ki? Ne kötülük yapmış şuana kadar şeytan?
İşte Rabbine itaat etmemiş önünde eğilin dediği insanın önünde kibire kapılıp eğilmemiş. Beni Ateşten yarattın Ve çamurdan(lapadan da diyorlar.) yarattığın bi mahlukatın önünde eğilmem. demiş
Ve insan oğlunun Dünyaya gelişinden beri Kötü bir yaşam içerisine girmesini Allah ile uzaklaşmasını sağlıyor. Ateist ve diğer gayrimüslim arkadaşlarımıza bakarsak gayet iyi gidiyor da diyebiliriz.

Mad Max said:
Ve insan oğlunun Dünyaya gelişinden beri Kötü bir yaşam içerisine girmesini Allah ile uzaklaşmasını sağlıyor. Ateist ve diğer gayrimüslim arkadaşlarımıza bakarsak gayet iyi gidiyor da diyebiliriz.

İyi ki yapıyor o zaman. En dindar müslüman ülkeler ile en inançsız ülkeler ortada. Cennete inanmayıp, ülkesi cennet gibi olan ateistler şanslılar gerçekten.

Adam haklı bana niye secde ediyorlar ki. Ben de onlar gibi Tanrı tarafından yapılmışım. Tanrının onlara bana tapmasını söylemesi hiç tanrısal bir özellik değil. İncildeki yaratılışta çok saçma

Yaratılış 2 said:
15 RAB Tanrı Aden bahçesine bakması, onu işlemesi için Adem’i oraya koydu. 16 Ona, “Bahçede istediğin ağacın meyvesini yiyebilirsin” diye buyurdu, 17 “Ama iyiyle kötüyü bilme ağacından yeme. Çünkü ondan yediğin gün kesinlikle ölürsün.”
Ulan o zaman o ağacı neden koydun psikopat
Yaratılış 3 said:
Tanrı’nın yarattığı yabanıl hayvanların en kurnazı yılandı. Yılan kadına, “Tanrı gerçekten, ‘Bahçedeki ağaçların hiçbirinin meyvesini yemeyin’ dedi mi?” diye sordu.
2 Kadın, “Bahçedeki ağaçların meyvelerinden yiyebiliriz” diye yanıtladı, 3 “Ama Tanrı, ‘Bahçenin ortasındaki ağacın meyvesini yemeyin, ona dokunmayın; yoksa ölürsünüz’ dedi.”
4 Yılan, “Kesinlikle ölmezsiniz” dedi, 5 “Çünkü Tanrı biliyor ki, o ağacın meyvesini yediğinizde gözleriniz açılacak, iyiyle kötüyü bilerek Tanrı gibi olacaksınız.”
6 Kadın ağacın güzel, meyvesinin yemek için uygun ve bilgelik kazanmak için çekici olduğunu gördü. Meyveyi koparıp yedi. Yanındaki kocasına verdi, o da yedi. 7 İkisinin de gözleri açıldı. Çıplak olduklarını anladılar. Bu yüzden incir yaprakları dikip kendilerine önlük yaptılar.
Burada da yalan söyleyen bir adet tanrı var.
Yaratılış 3 said:
14 Bunun üzerine RAB Tanrı yılana,
“Bu yaptığından ötürü
Bütün evcil ve yabanıl hayvanların
En lanetlisi sen olacaksın” dedi,
“Karnının üzerinde sürünecek,
Yaşamın boyunca toprak yiyeceksin.
15 Seninle kadını, onun soyuyla senin soyunu
Birbirinize düşman edeceğim.
Onun soyu senin başını ezecek,
Sen onun topuğuna saldıracaksın.”
16 RAB Tanrı kadına,
“Çocuk doğururken sana
Çok acı çektireceğim” dedi,
“Ağrı çekerek doğum yapacaksın.
Kocana istek duyacaksın,
Seni o yönetecek.”
17 RAB Tanrı Adem’e,
“Karının sözünü dinlediğin ve sana,
Meyvesini yeme dediğim ağaçtan yediğin için
Toprak senin yüzünden lanetlendi” dedi,
“Yaşam boyu emek vermeden yiyecek bulamayacaksın.
18 Toprak sana diken ve çalı verecek,
Yaban otu yiyeceksin.
19 Toprağa dönünceye dek
Ekmeğini alın teri dökerek kazanacaksın.
Çünkü topraksın, topraktan yaratıldın
Ve yine toprağa döneceksin.”
Burada da sadist bir Tanrı var. Nerede senin Rahimliğin ey Tanrı! Bildiğin kötü bir adam

Kararsiz_Atom said:
İyi ki yapıyor o zaman. En dindar müslüman ülkeler ile en inançsız ülkeler ortada. Cennete inanmayıp, ülkesi cennet gibi olan ateistler şanslılar gerçekten.
Müslüman ülkeler zaman içerisinde cehalete sürüklenip geri kalmış diye Sen ateist mi oldun şimdi? Abi geçin bunları ya ülkesi cennet gibi olsa ne olur? ülkesine 60 70 yıl yaşayacak. cenette forever.
Allah yok diyorlar.Hz. Muhammed i inkar ediyorlar.Kur-an gibi bi kaynağa çamur atıyorlar.(size demiyorum öylelerine çok şahit oldum.) Oysa imanı dolu dolu yaşamanın tadını bi defa alsanız ne cennet gibi ülke kalır ve başka Gafil şey kalır. İmanın tadını aldınız mı bikere Ateist geçirdiğiniz günlere lanet edersiniz. Henüz o dereceye kavuşamasam da yinede insanın dinini yaşaması çok iyi.
EKLEME:

Ey ateistler gözünüzü açın da bakın evrene dünyaya binlerce çeşit hayvana ve kendine... şimdi bunları kim yarattı tesadüf mü oldu? her yıl dünyanın sapmaması,Evren,Canlılar, bunlar tesadüf mü?
şimdi videolar atacağım izleyin ve lütfen din konusunda tekrar düşünün Allah şahidimdir ki bunları yazmazdım. Ama sizin iyiliğinizi rabbinizi artık görmenizi istiyorum.

Back
Top Bottom