Cyberpunk 2077

Users who are viewing this thread

Hayır, gayet daha bitmemişti diyorlar hem içerik olarak hem bug fix olarak. Oyunun 2022 yılının ortalarında hazır olacağını düşünüyorlarmış hatta. Şu an çıktığından 1.5 yıl sonra. Ne kadar kesilmiş özellik olduğu zaten her yerde görülüyor. Hikaye ve görevler zaten öznel olduğundan bir şey diyemem. Bannerlord hakkında konuşmadım bile. Hatta şeyi falanda görmüşsündür yakın takip ettiysen, oyun RDR2 kadar cilalanmış çıkacak falan diyorlardı. Onu geçtim, direkt Jason Scherier'a eksik özelliklerimiz eklenecek falan diyorlardı. Hani bizzat devler oyunun eksik çıktığını söylüyor içerik olarak. Çok fazla eksik içerik var. Eğer sadece trailerı izleyip ha tamam çıkınca oynanır dediysen yapılacak denilen bir sürü şeyin oyunda olmadığı, ve yalan pazarlamayı görmemiş olman doğal
Aldım seni buraya. :smile:

Ben trailer'a baktım, sonra sağda solda çıktıkça izledim falan. Hardcore fan veya öyle detaylarına çok takılan birisi değildim. O yüzden benim açımdan çok büyük hayal kırıklığı olmadı. Oyunda eksik yerler olduğunu düşünseler de ne kadar eksik olduğu tartışır. Çünkü dediğim gibi, hikaye ve atmosfer beni gayet tatmin etti. AI saçma mı davranıyor? Kesinlikle, özellikle bazı durumlarda çok kolay öldürmek. Ama bu yenilik değildir, fixlenecek bugdır. Bu saatten sonra oyuna "Oha yok artık" denilecek bir özellik getireceklerini sanmıyorum. Ufak tefek feature getirirler maksimum, daha fazla joytoy olması, animasyon vs gibi. Mesela oyunun ilerleyen zamanlarında Multiplayer olması düşünülüyordu, bugfix yüzünden bunun olmayacağı kesin yakın zamanda. Ama mesela bu da bir özelliktir. Bitmemiş/Unfinished kelimesi herkes için aynı şeyi ifade etmiyor yani. Bannerlord ile kıyaslanacak bir durum göremiyorum o yüzden. Ki Bannerlord'un EAda olduğu için herhangi bir iddiası da yok. TW o açıdan akıllıca oynuyor.

Aldım seni buraya. :smile:

Ben trailer'a baktım, sonra sağda solda çıktıkça izledim falan. Hardcore fan veya öyle detaylarına çok takılan birisi değildim. O yüzden benim açımdan çok büyük hayal kırıklığı olmadı. Oyunda eksik yerler olduğunu düşünseler de ne kadar eksik olduğu tartışır. Çünkü dediğim gibi, hikaye ve atmosfer beni gayet tatmin etti. AI saçma mı davranıyor? Kesinlikle, özellikle bazı durumlarda çok kolay öldürmek. Ama bu yenilik değildir, fixlenecek bugdır. Bu saatten sonra oyuna "Oha yok artık" denilecek bir özellik getireceklerini sanmıyorum. Ufak tefek feature getirirler maksimum, daha fazla joytoy olması, animasyon vs gibi. Mesela oyunun ilerleyen zamanlarında Multiplayer olması düşünülüyordu, bugfix yüzünden bunun olmayacağı kesin yakın zamanda. Ama mesela bu da bir özelliktir. Bitmemiş/Unfinished kelimesi herkes için aynı şeyi ifade etmiyor yani. Bannerlord ile kıyaslanacak bir durum göremiyorum o yüzden. Ki Bannerlord'un EAda olduğu için herhangi bir iddiası da yok. TW o açıdan akıllıca oynuyor.
Benim için hikaye iyiyse sorun yok zaten, fakat bu kadar pazarlama yapıp bu kadar eksik bir oyun çıkarmaları çok sinir ediyor. En son çıkmaya yakın artık Cyberpunk görmekten kusacaktım, çıktı oh sonunda kurtuldum dedim bu sefer bugları eksik özellikleri falan atmaya başladı herkes. Next generation of open world adventure, next generation of open world gaming. Will be as polished as RDR2, greatest RPG of all time. falan. Devlerin dediği gibi 2022 yılının ortasında çıksa çok daha sağlam olacak bir oyun gibi. Temeli sağlam

bu kadar eksik bir oyun
Eksik olan ne var? Takip ediyorsun sen belli ki.
  • En başta gösterilen cutscenelerde karakterini dışarıdan görme, yok.
  • Karakterin yolu başka şeyleri etkileyecek diyor, oyunda prologue sonrası tüm hayat tarzları aynı yere gidiyor :grin: Sadece fallout 4 gibi diyalog sistemi ile Yes, yes but (insert lifestyle here) version mantığı
  • Duruma bağlı gizli öldürme diyor, yok. Her gizli öldürme aynı
  • Dakika 3de bir NPCnin bir şey kullandığı görülüyor. Oyunda scripted olmayan şeyler dışında NPCler asla rastgele objelerle etkileşime geçmiyor
  • Üstün yapay zeka falan diye tabirler kullanılıyor, yapay zeka üstün değil aksine çöp
  • Savaş esnasında Jackie ile konuşuyor, oyunda V asla bir NPC ile etkileşime girmiyor savaş esnasında
  • Bir seçim görülüyor dakika 5de, bazı yerlerde olmasına rağmen bir RPG için aşırı az hikayeye yön verme var sadece finali güzel bu konuda
  • Dakika 7de RDR2deki gibi rastgele etkileşimler görülüyor, oyunda asla olmuyor çünkü özel tasarlanmamış NPClerin hepsi sana konuşmaya çalışınca farklı şekillerde "s****r git" diyor bildiğin
  • Önemli olduğunu düşünüyorum, 9:14de bir etkileşime giriyor V bir obje ile. Böyle bir animasyon falan yok sadece F tuşuyla basıyorsun düz
  • Dakika 13:00 da "bir açık dünya oyununda gördüğünüz en inanılabilir şehiri yaratmak için" tarzı falan bir şey diyor. Buna sadece gülebilirim :grin:
  • Yine 13:00 devamında NPClerin gece gündüz döngüsü var efsane falan diye sallıyor, asla yok :grin: NPCler siz kamerayı çevirdiğinizde de-spawnlanmış oluyor bile
Şunlardan bahsediyorsan ben zaten bunların büyük bir eksiklik olduğunu düşünmüyorum. Elbette oyunun geliştirilmesine karşı değilim de çok eksiği var demek için bana şunlar var denildi şunlar oyunda yok demen lazım. NPCler falan geliştirilir en fazla. Oturup sıfırdan RDR2 gibi yapamazlar bu saatten sonra.

Eksik olan ne var? Takip ediyorsun sen belli ki.
Şunlardan bahsediyorsan ben zaten bunların büyük bir eksiklik olduğunu düşünmüyorum. Elbette oyunun geliştirilmesine karşı değilim de çok eksiği var demek için bana şunlar var denildi şunlar oyunda yok demen lazım. NPCler falan geliştirilir en fazla. Oturup sıfırdan RDR2 gibi yapamazlar bu saatten sonra.
bunlar dediğim gibi çok fazla örnekten sadece biriydi. şu videoyu izlersen çok net anlaşılıyor

şu videoyu izlersen çok net anlaşılıyor
Hayatımdan 20 dakika çalındı. 25 dakikalık kısmı sadece bug üstüne. Birkaç tane noktaya değiniyor sadece, NPClerin çok aktif olmaması, tepki vermemesi gibi. Bunun dışında oyunda çıkardıkları şeyleri tekrar ısıtıp öne sürmüş. Cyperbunk bugları olmayan mükemmel bir RPG oyunu demiyorum. GTA'nın bariz şekilde üste çıktığı çok nokta var. Ama Cyberpunk hikayesi ve çoğu mekaniği ile bitmiş bir oyundur benim gözümde. Polis kovalamacası, NPClerin kaçması vs bunlar rastgele oyundan çıkarılan unutulacak şeyler değil. Dizayn kararı bunlar. Oyun 100 yıl geliştirilse de bu şekilde çıkarırlardı onları. Çünkü zaten bu özellikler ile "bitmiş" görüyorlardı. Böyle saçma şeylerin tepki aldığını görünce belki şimdi ekleme kararı almışlardır.

Hayatımdan 20 dakika çalındı. 25 dakikalık kısmı sadece bug üstüne. Birkaç tane noktaya değiniyor sadece, NPClerin çok aktif olmaması, tepki vermemesi gibi. Bunun dışında oyunda çıkardıkları şeyleri tekrar ısıtıp öne sürmüş. Cyperbunk bugları olmayan mükemmel bir RPG oyunu demiyorum. GTA'nın bariz şekilde üste çıktığı çok nokta var. Ama Cyberpunk hikayesi ve çoğu mekaniği ile bitmiş bir oyundur benim gözümde. Polis kovalamacası, NPClerin kaçması vs bunlar rastgele oyundan çıkarılan unutulacak şeyler değil. Dizayn kararı bunlar. Oyun 100 yıl geliştirilse de bu şekilde çıkarırlardı onları. Çünkü zaten bu özellikler ile "bitmiş" görüyorlardı. Böyle saçma şeylerin tepki aldığını görünce belki şimdi ekleme kararı almışlardır.
Maalesef, bu videoda gösterilen neredeyse her şeye yapımcılar hali hazırda son dakikada alınmış kararlar dedi. Yani normalde olacak ama zaman yetmemesi.

Bu attığının o anlama gelmediğinin farkındasındır umarım? Attığın şey adamların sistemi son anda yazmış olmaları. Daha on numara bir şey vardı kafamızda sonra ekleriz değil. Sistemi yazmayı bile düşünmemişler gibi.

Neyse özetle dediğim gibi, oyuna eklenen şeylerin hiçbiri oyun tecrübeni sarsacak yenilik olmayacak. Ekleyebilecekleri şeyler ortada. Bunların olmaması da oyunu gözümde eksik yapmaz benim açımdan. Oyun sürükleyici, ortamı gayet güzel yaratmış. Yan görevler, ana görevler gayet tatmin edici. Far Cry'ı da beğeniyor olmama rağmen Cyberpunk yan görev kalitesi açısından Far Cry serisine önlük giydirmiş ve okula göndermiş. Bu benim için yeterli.

Bu attığının o anlama gelmediğinin farkındasındır umarım? Attığın şey adamların sistemi son anda yazmış olmaları. Daha on numara bir şey vardı kafamızda sonra ekleriz değil. Sistemi yazmayı bile düşünmemişler gibi.

Neyse özetle dediğim gibi, oyuna eklenen şeylerin hiçbiri oyun tecrübeni sarsacak yenilik olmayacak. Ekleyebilecekleri şeyler ortada. Bunların olmaması da oyunu gözümde eksik yapmaz benim açımdan. Oyun sürükleyici, ortamı gayet güzel yaratmış. Yan görevler, ana görevler gayet tatmin edici. Far Cry'ı da beğeniyor olmama rağmen Cyberpunk yan görev kalitesi açısından Far Cry serisine önlük giydirmiş ve okula göndermiş. Bu benim için yeterli.
Tam olarak dediğim anlama geliyor, adamların aklında olmaması önemli değil yapımcılar son anda polis ekleme kararı almış ve vakit olmadıkları için böyle eklemişler, eğer vakit olsaydı yine böyle ekleyeceklerini düşünüyorsan bilemem tabi.

yapımcılar son anda polis ekleme kararı almış ve vakit olmadıkları için böyle eklemişler
Kararın son anda alındığı değil, implementation'ın son anda yapıldığı yazıyor. Eğer karar son anda alındıysa zaten daha kötü. Durup durup 10 sene sonra da kararı son anda alabilirlerdi. İki türlü de bundan 2 sene sonra son anda yine bu özelliğin baştan savma yapılmayacağının garantisi yok.

Bilgisayarın iyiyse az sorun yaşarsın ama benim tavsiyem araya başka oyunlar alıp daha fazla beklemek. Normalde bu ay 1.2 sürümü gelecekti ve pek çok sorunu giderecekti ancak CDPR hacklendiğinden iki hafta kadar çalışamamışlar bile, o yüzden de doğal olarak güncelleme gecikmiş durumda. Yani oyun hatalı olmaya devam ediyor.

Oyuna geçen başlayayım dedim, ilk 1 2 görevi yaptım sonra crash yedi. Şimdi her açtığımda ana ekran açılmadan crash yiyor.

3 saat oynayabildim şu ana kadar. Araba 50 60 cm havada duruyor arada bir. Havada fren izi oluşuyor bazen. Bir kere de park ederken bi anda araba takla attı, bi kaç npc ezdi.
20220205120938-1.jpg
Ben yaklaşık 2 ay önce arkadaşımın hesabından oynayıp sokak çocuğu olarak bitirmiştim geçtiğimiz indirimlerde de kendim aldım ve göçebe olarak başladım. Oyun sarıyor, ciddi manada oyun keyfini bozan bi bugla falan da karşılaşmadım. Şahsen beklentimi dizginlemeyi bildiğim için beni çok hayal kırıklığına da uğratmadı oyun. Söylenenlerin aksine oynaması gayet keyifli bir oyun çıkmış bence ortaya. Yakında zaten oyunu bitirince daha ayrıntılı bir incelemeyi Steam'den yayımlayacağım.

Back
Top Bottom