Cyberpunk 2077

Users who are viewing this thread

Cyberpunk-2077.jpg

Madem insanlar bu konu hakkında konuşmak istiyor, ben de bir konu açayım tartışmalar orada dönsün dedim.

Bildiğiniz üzere Cyberpunk 2077 çıktı ve pek de beklenen hype'ı karşılayamadı. Bu yüzden çok sert eleştirenler de var, sevenler de. Ben sevenler tarafındayım sanırım çünkü oyuna karşı büyük bir hype'ım yoktu. Daha önce Cyberpunk evrenine de hakim biriydim.
Yine de oyuna balon demek de saçma biraz. Oyunu oynarsanız ne demek istediğimi anlarsınız. Oyunun araba sürüş mekanikleri, NPClerin şehir içinde davranışları falan GTAV'ye kıyasla fiyasko. Ama bu önemli mi? Değil. Oyun büyük şehir simülasyonu değil çünkü. Ben oyunun o konudaki kalitesini Watch Dogs ile aynı görüyorum. Watch Dogs da ilk çıkacağı zaman millet gaza gelmişti ama sonuç o konuda fiyasko. Arabayla sağa vuruyorsun takla atıyor havada gerçekçi olmayan bir şekilde. Ama görüldüğü gibi bu önemli değil. Konu önemli ve Watch Dogsun konusu da "eh"di.

Cyberpunkta oyunun içindeki yan görevler cidden tatmin edici ve birbirini tekrar etmeyen görevler. Onun dışında tekrar eden görevler de var ama bunlar daha çok skill kasmak için koyulmuş şeyler. Bannelord konusu olduğu için Bannerlord örneği verelim,
Oyundaki "crime reportlar" = yağmacı kesmek, oyundaki diğer yan görevler ( Gigler ve side missionslar) = Bannerlorddaki 6 görevden birisi.
Şimdi bu düşünülürse oyun Bannerlorddan daha zengin içerik anlamında. GTAdan da daha iyi. GTAnın yan görevleri ana göreve çok bağlı şeylerdi. Sadece çok nadir bazı NPClerin yanından geçerken görev alma şansın vardı. Action kısmında GTAdan daha iyi mi tartışılır ama fena değil. Zorluğu çoluk çocuk modundan çıkarırsanız AI o kadar bahsedildiği kadar kötü oynamıyor.
Şehri gezin, boş boş gezin ama. Night Citynin çoğu yerinde detayı görebilirsiniz. Multi-leveled denen katmanlı şehir yapmak kolay iş değil. Çevre Artistleri bunun üstesinden gelmişler. Her districtin temasını iyi yansıtmışlar. Mekanların hiçbirinde "yükleme" olayı yok. Yani sen bir iç mekana girerken Skyrim veya GTAVde olduğu gibi bir sahneleri yüklemiyor direkt şehir ile o alanı bağlıyor. Değil tüm dünya, Bannerlord bunu Taverna şehir ikilisinde yapmayı bile başaramadı. Ama dediğim gibi, bu Bannerlord için önemli mi? Hayır. Yapılsa güzel olurdu da oyun orta çağ GTAsı değil sonuçta. O şekilde tanıttıktan sonra değiştirmiş olmaları optimizasyonu başaramadıkları anlamına gelir ama.

Konsoldan bahsedilmiş, o konuda zaten batırdıkları ortada diyecek bir şey yok ama bu sebepten dolayı özür dilediler. Bir oyunu çoklu platforma çıkarmak düşündüğünüz kadar kolay değil. CD Projekt Red Taleworldsden büyük olsa da Ubisoft değil. O şirketler bile konsollara oyun çıkarırken batırıp çıkarıyorlar. Oyunun şişirilmesi var mı? Kesinlikle. Bu adamların suçu mu? Emin değilim. Gösterdikleri her şey oyunda var. Hatta bu ne kardeşim tüm oyunu göstermişsiniz aslında diyenler var. Neyse, uzun lafın kısası, oyunun hayalkırılığı yarattığı noktalar olsa da oyun kendi çapında gayet güzel bir oyun olmuş bence. Yıllar yıllar önce William Gibson'dan Neuromancer'ı okuduğum zaman kafamda kurduğum Night City atmosferini yakalamışlar. Bi tık daha renkli güneşli olmuş gerçi ama olsun.

Buradan devam edebilirsiniz.

Öncelikle kötü bir oyun beklediğimi belirteyim, zaten Cyberpunkın kötü olucağını düşünüyordum ve bence öyle
Cyberpunkta oyunun içindeki yan görevler cidden tatmin edici ve birbirini tekrar etmeyen görevler. Onun dışında tekrar eden görevler de var ama bunlar daha çok skill kasmak için koyulmuş şeyler.,
Yan görevlerin iyi olduğunu düşünmüyorum, oyunun başındaki yan görevler çok kötü bence, sonradan güzelleşiyorlar ama başı kötü.
Oyundaki "crime reportlar" = yağmacı kesmek, oyundaki diğer yan görevler ( Gigler ve side missionslar) = Bannerlorddaki 6 görevden birisi.
Şimdi bu düşünülürse oyun Bannerlorddan daha zengin içerik anlamında. GTAdan da daha iyi. GTAnın yan görevleri ana göreve çok bağlı şeylerdi. Sadece çok nadir bazı NPClerin yanından geçerken görev alma şansın vardı. Action kısmında GTAdan daha iyi mi tartışılır ama fena değil. Zorluğu çoluk çocuk modundan çıkarırsanız AI o kadar bahsedildiği kadar kötü oynamıyor.
Aksiyon kısmını beğenmedim, yakın dövüş çok kötü bence. Uzak dövüş bir tık daha iyi, silahlar güzel ama vuruş hissi çok iyi değil. Bazı silahların vuruş hissi iyi patlattıkları için falan. Zorluğuyla pek alakası yok bence yapay zekanın. Genel olarak aptalca kararlar alıyorlar. En zor moddada böyle videolar var en kolaydada. Sen seri silahla ateş ederken coverdan çıkıyorlar falan. Yapay zekası genel olarak kötü, Skyrim derecesinde falan bile derim.
Şehri gezin, boş boş gezin ama. Night Citynin çoğu yerinde detayı görebilirsiniz. Multi-leveled denen katmanlı şehir yapmak kolay iş değil. Çevre Artistleri bunun üstesinden gelmişler. Her districtin temasını iyi yansıtmışlar. Mekanların hiçbirinde "yükleme" olayı yok. Yani sen bir iç mekana girerken Skyrim veya GTAVde olduğu gibi bir sahneleri yüklemiyor direkt şehir ile o alanı bağlıyor. Değil tüm dünya, Bannerlord bunu Taverna şehir ikilisinde yapmayı bile başaramadı. Ama dediğim gibi, bu Bannerlord için önemli mi? Hayır. Yapılsa güzel olurdu da oyun orta çağ GTAsı değil sonuçta. O şekilde tanıttıktan sonra değiştirmiş olmaları optimizasyonu başaramadıkları anlamına gelir ama.
Şehir güzel, genel olarak dizayn çok güzel zaten.
Konsoldan bahsedilmiş, o konuda zaten batırdıkları ortada diyecek bir şey yok ama bu sebepten dolayı özür dilediler. Bir oyunu çoklu platforma çıkarmak düşündüğünüz kadar kolay değil. CD Projekt Red Taleworldsden büyük olsa da Ubisoft değil. O şirketler bile konsollara oyun çıkarırken batırıp çıkarıyorlar. Oyunun şişirilmesi var mı? Kesinlikle. Bu adamların suçu mu? Emin değilim. Gösterdikleri her şey oyunda var. Hatta bu ne kardeşim tüm oyunu göstermişsiniz aslında diyenler var. Neyse, uzun lafın kısası, oyunun hayalkırılığı yarattığı noktalar olsa da oyun kendi çapında gayet güzel bir oyun olmuş bence. Yıllar yıllar önce William Gibson'dan Neuromancer'ı okuduğum zaman kafamda kurduğum Night City atmosferini yakalamışlar. Bi tık daha renkli güneşli olmuş gerçi ama olsun.

Buradan devam edebilirsiniz.
Keşke bir özür ile bitseydi, bu düpedüz dolandırıcılık. Ubisoft değil demişsin, fakat ubisoft yaptığı oyunları çalıştırdığı 15 bin kişiyide bir oyuna çalıştırarak yapmıyor biliyorsundur zaten. Rockstar tüm ofisleriyle bir oyuna çalışıyor, Ubisoft ofislerini dağıtıyor. Mesela bir oyunu Ubisoft Montreal ve Ubisoft Toronto çalışıyor, ayrıca Ubisoft oyunlarını maksimum 2 yılda geliştiriyor :grin: CDPRın 1000 civarı çalışanı var, bu ana gelene kadar ortalama 600-700 desen oyun 2012de duyuruldu 8 yıl var :grin: Bunların yarısı witcherda çalışsa 300-400 kişiyle ortalama 8 yılda bu oyunun 2 katını çıkartırdın. Ve bu adamlar kaç kere oyun PS4 ve Xbox Oneda iyi çalışıyor falan dedi. Oyunun şişirilmesiyle ise çoğunlukla CDPRın suçu. Kaç yıl marketingde neler dediler neler :grin:
Gösterdikleri her şey oyunda var.
Buna özellikle yoğunlaşmak istiyorum.şunu herkes hatırlar. Bu videoda gösterilen üzerinde durulan şeylerin yarısı yok oyunda.
Öncelikle bu videodaki çoğu sahne scripted olmayan yerler dışında olmuyor, düpedüz yalan pazarlama hepsine değinmek istemiyorum ama:
  • En başta gösterilen cutscenelerde karakterini dışarıdan görme, yok.
  • Karakterin yolu başka şeyleri etkileyecek diyor, oyunda prologue sonrası tüm hayat tarzları aynı yere gidiyor :grin: Sadece fallout 4 gibi diyalog sistemi ile Yes, yes but (insert lifestyle here) version mantığı
  • Duruma bağlı gizli öldürme diyor, yok. Her gizli öldürme aynı
  • Dakika 3de bir NPCnin bir şey kullandığı görülüyor. Oyunda scripted olmayan şeyler dışında NPCler asla rastgele objelerle etkileşime geçmiyor
  • Üstün yapay zeka falan diye tabirler kullanılıyor, yapay zeka üstün değil aksine çöp
  • Savaş esnasında Jackie ile konuşuyor, oyunda V asla bir NPC ile etkileşime girmiyor savaş esnasında
  • Bir seçim görülüyor dakika 5de, bazı yerlerde olmasına rağmen bir RPG için aşırı az hikayeye yön verme var sadece finali güzel bu konuda
  • Dakika 7de RDR2deki gibi rastgele etkileşimler görülüyor, oyunda asla olmuyor çünkü özel tasarlanmamış NPClerin hepsi sana konuşmaya çalışınca farklı şekillerde "s****r git" diyor bildiğin
  • Önemli olduğunu düşünüyorum, 9:14de bir etkileşime giriyor V bir obje ile. Böyle bir animasyon falan yok sadece F tuşuyla basıyorsun düz
  • Dakika 13:00 da "bir açık dünya oyununda gördüğünüz en inanılabilir şehiri yaratmak için" tarzı falan bir şey diyor. Buna sadece gülebilirim :grin:
  • Yine 13:00 devamında NPClerin gece gündüz döngüsü var efsane falan diye sallıyor, asla yok :grin: NPCler siz kamerayı çevirdiğinizde de-spawnlanmış oluyor bile
Bunlar sadece ilk 13 dakikasında gördüğüm şeyler ve hepsini yazmadım bile. Bunun daha kaç tane oynanışı fragmanı çıktı. Downgrade bile değil bu, çok üstü bir şey. Başka bir oyun yapmışlar sanki

Edit, kötü bir oyun bekliyordun kötü olsun diye yalan atıyorsun falan diyecek bir kişi çıkacağını sanmıyorum ama öyle bir kişi değilim güzel olduğunu düşünseydim güzel derdim.

edit 2, bence hikayesi güzel onu ekliyeyim sevmeyen çok olmuş ama

Ben şuan oyunu oynuyorum. Daha bitirmedim. Kısa bir değerlendirme yapayım. Bitirince detaylı bir yorum yaparım. Öncelikle oyuna aşırı hypelanan kişiler bu oyunu oynarken üzülür. Duyurulup uzun süre çıkmayan ve hypeımı karşılayan çok nadir oyun vardır. Mesela Final Fantasy VII Remake bu nadir oyunlardan biridir. Ama Cyberpunk 2077 bu nadir oyunlardan biri değil. Bir süre sonra sürekli trailer görmek bayıyor insanı. O yüzden ben 1 senedir falan umursamıyordum oyunu. Canlı yayınlarını bile izlemedim. Benim açımdan oyun oldukça güzel. 1070le oynuyorum high texturelarda 60fps alabiliyorum. Ultrada 30 serisi ile bu oyun nasıl güzeldir hayal bile edemiyorum. Bu haliyle bile çok güzel bir oyun. Grafiksel olarak çok iyi. Şehir adeta bir NFS şehri olurmuş. Işıklar, japon teması falan çok güzel bir ortam yaratmışlar. Open worldü yeterli. Keşke büyük olsaydı demedim hiç gayet detaylı bir map. Birkaç araba dışında sürüş mekanikleri kötü oyunda. Gelelim rpg yönüne. Bu oyun o kadar da aman aman bir rpg olmamış. RPG yönü çok boş kalmış. Eksiklikler bol. Döndüm gameplay trailerlarına baktım eklemedikleri birçok şey olduğunu gördüm. Romance olayı kıt. Her 5 dk da 1 sürekli moaning sesleri duyduğumuz her köşebaşında bir +18 xxx dükkanların olduğu oyunda romance nasıl bu kadar kıt olabilir. Nerede kaliteli romancelar. Questlerdeki rpg yönü de pek iyi değil. Çoğu dialog 2-3 seçenek ötesine geçmiyor. Ya da görev sırasında ufak birşey yapmanız gerekiyor. Öyle 2-3 yol ekliyor. Açıkcası şuan yarısını biraz geçtim oyunun ve rpg oyunu olarak oynayamıyorum. Oyun lineer bir oyun gibi. Bazı görevler çok script. Mesela Claire'nin yarış görevleri. Diğer rakip arabalar arkanıza ışınlanıyor vs. Anlatılan tema göreve yansıtılmamış. Kısacası rpg olarak meh bir oyun. FPS olması güzel. Eleştirenleri anlamıyorum. Adamlar herşeyi oyunun içine yedirmiş. Hiç keşke TPS olsun demedim. Yani oyun aslında yüzyılın oyunu olurmuş ama erken çıkmanın azizliğine uğramış. Bu oyunun min 1 yıl daha ertelenmesi gerekiyordu. Bannerlord 2 olmuş bildiğin. Early access olmuş koyacakları özelliklerin yarısı yok. Belli oyunda potansiyel var ama yetişmemiş bildiğin. Buglar falan bethesda misali zaten. En azından iyi güldürüyor. Ama oyun iyi ya. Yalan yok. 8/10 veririm. Piyasadaki çoğu oyundan daha iyi. Moda sokuyor. Ne güzel şehir yapmışlar adamlar. Çok detaylı. Arkham knight gibi olmuş en ufak ince yazılara kadar okuyorum bazen.

Yan görevlerin iyi olduğunu düşünmüyorum, oyunun başındaki yan görevler çok kötü bence, sonradan güzelleşiyorlar ama başı kötü.
Oyunun başı sonu diye ayırmak biraz bilinçli kötülük gibi geliyor bana. Oyunun ortasından ele al. GTAV'dan daha iyi mi yan görevler ve kasma görevleri? Öyle. O zaman kötü demek anlamsız bence. Yine de bu kısım seversin sevmezsin olayı. Elbette illa ki seveceksin diyemem.
Sen seri silahla ateş ederken coverdan çıkıyorlar falan.
Bu olay GTA'da da var. Her oyunda var neredeyse. Ultra gerçekçi bir şey beklemek anlamsız bence. Daha iyi olabilirdi elbette, iyi olduğunu iddia etmiyorum.

• En başta gösterilen cutscenelerde karakterini dışarıdan görme, yok.
  • Karakterin yolu başka şeyleri etkileyecek diyor, oyunda prologue sonrası tüm hayat tarzları aynı yere gidiyor :grin: Sadece fallout 4 gibi diyalog sistemi ile Yes, yes but (insert lifestyle here) version mantığı
  • Duruma bağlı gizli öldürme diyor, yok. Her gizli öldürme aynı
  • Dakika 3de bir NPCnin bir şey kullandığı görülüyor. Oyunda scripted olmayan şeyler dışında NPCler asla rastgele objelerle etkileşime geçmiyor
  • Üstün yapay zeka falan diye tabirler kullanılıyor, yapay zeka üstün değil aksine çöp
  • Savaş esnasında Jackie ile konuşuyor, oyunda V asla bir NPC ile etkileşime girmiyor savaş esnasında
  • Bir seçim görülüyor dakika 5de, bazı yerlerde olmasına rağmen bir RPG için aşırı az hikayeye yön verme var sadece finali güzel bu konuda
  • Dakika 7de RDR2deki gibi rastgele etkileşimler görülüyor, oyunda asla olmuyor çünkü özel tasarlanmamış NPClerin hepsi sana konuşmaya çalışınca farklı şekillerde "s****r git" diyor bildiğin
  • Önemli olduğunu düşünüyorum, 9:14de bir etkileşime giriyor V bir obje ile. Böyle bir animasyon falan yok sadece F tuşuyla basıyorsun düz
  • Dakika 13:00 da "bir açık dünya oyununda gördüğünüz en inanılabilir şehiri yaratmak için" tarzı falan bir şey diyor. Buna sadece gülebilirim :grin:
  • Yine 13:00 devamında NPClerin gece gündüz döngüsü var efsane falan diye sallıyor, asla yok :grin: NPCler siz kamerayı çevirdiğinizde de-spawnlanmış oluyor bile
Tek tek cevap vereyim.
  • Olmasın. Bunu benim gibi eleştirenler olmuştur belki. Ben bunu istemezdim. Belki tepki alınca RPG ögesini bozmamak için kaldırmışlardır.
  • Etkiliyor zaten. Hızlı karar almadığında ölme şansın da oluyor, ilişkilerin bozulması durumu da oluyor. Elbette main storyline'ı izliyor.
  • Bu kısımı anlamadım, videoyu komple sıfırdan tek tek izleyecek vaktim yok eğer dakikayı söylersen bakabilirim.
  • Kullanıyorlar. O gördüğün görev zaten main storyline olduğu için scripted. Normal NPCler etkileşime girmiyor evet
  • Eh.. O kısım PR zaten
  • Konuşuyor. Konnpeki Plaza görevinde özellikle örneği var.
  • Bunun 100% aynısı var oyunda.
  • Oyunda var. Açabiliyorsun pencereleri.
  • Senin düşüncen. Watch Dogs'a kıyasla daha güzel bir şehir olduğu kesin. Daha çok yapılacak şey var. Daha interaktif. GTA ile de kıyaslamak mümkün. Şehrin kendisi gayet inanılabilir bir şey. Olayı dönüp dolaşıp sokak NPClerine bağlamaya gerek yok.
  • Orada bahsettiği nokta NPClerin gece gündüz döngüsüne göre değişimi. Ve oluyor bu. NPClerin kamerayı çevirdiğinde gitmesi olayı optimizasyon ile alakalı. Kötü bir durum, ama düzeltemeyecekleri bir şey değil
  • EK: Bu görev oyundaki ana görevlerden ve scripted aslında. Side mission değil yani. Boss fight dışında hepsi doğru oyunda olan şeyler birebir.
Oyunu oynamamışsın o yüzden gördüklerine bakarak yorum yapıyorsun. Anlıyorum tabi ama oyunu oynamış birisi olarak beğendiğimi söylüyorum. Ben gayet keyif alıyorum oyundan açıkçası. Şehir dizaynı olsun görevler olsun. Elbette saçma sapan bug da çok ama olacak bir şey sonuçta. Beklentisi doruklarda olmayan birisi olarak keyif alıyorum oyunda.

moaning sesleri duyduğumuz her köşebaşında bir +18 xxx dükkanların olduğu oyunda romance nasıl bu kadar kıt olabilir.
Sadece iki tane joytoy olması üzdü beni. Modeller var. Animasyon var. Şehrin içine serpiştirseler daha iyi olurmuş. Bunun dışında karakterler ile romance mümkün ama çok kısıtlı anladığım kadarıyla.

Questlerdeki rpg yönü de pek iyi değil. Çoğu dialog 2-3 seçenek ötesine geçmiyor. Ya da görev sırasında ufak birşey yapmanız gerekiyor. Öyle 2-3 yol ekliyor.
Doğru. Ama extensive RPG olan bir oyuna rastlamadım ben. Yani bu kadar detaylı ve özellik barındıran bir oyun tarzında hiç görmedim. Fallout tadında bence - ki kişisel olarak yeterli görüyorum.

Benim çok uzun zamandır beklediğim, nasıl olacağını merak ettiğim bir oyundu. Arkadaşlarla bir araya gelince muhabbetini yapardık. Hype yoktu ama merakla bekliyordum ve erken sipariş vermiştim. Benim açımdan aptalca birkaç bug dışında genelde pürüzsüz bir deneyim oldu, pcde oynadım. The Witcher 3'e göre daha çok beğendim. Witcher 3 de harika bir oyun ama o oyunda ara ara can sıkıcı görevler olabiliyordu. Bu oyunda bir dakika bile canım sıkılmadı, 50 saatte tamamladım oyunu. Şimdi güncellemeler oyunu toparlasın diye bekliyorum tekrar oynayacağım sonra.

Benim beğenmediğim dört tane konu var.

Birincisi, konsol konusunda yaptıkları şey. Bir PS4 oyuncusu bu oyun için kızgın olmakta sonuna kadar haklıdır. Adamlar resmen eksik bilgi vererek oyuncuları aldattılar. Konsola oyun çıkarmak, tabi ki Ubisoft & Rockstar kadar tecrübeli olmayan bir şirket için o kadar kolay olmaz ve sıkıntı beklenebilir ama bu adamlar konsoldaki versiyonlar için "beklediğimizden daha iyi" tarzı bir ifade kullandılar, bir tane bile gameplay videosu paylaşmadılar. Keşke yapmasaydılar. Youtube'a Cyberpunk yazıyorum, lore hakkında tartışma dinlemek istiyorum ama baştan aşağıya PS4 muhabbetleri geçiyor. CD Projekt RED için ve konsol oyuncuları için çok kötü oldu böyle bir şey yapmaları.

İkincisi tercihler konusunda ben tam tatmin olamadım. Oyunun sonunu resmen elinle diyalogda seçiyorsun. Bunu en azından birkaç bölüme yedirmeleri, daha doğal durmasını sağlardı. Ama ben bu oyundan çok da derin RPG beklemedim. Yine de birkaç hileyle örtülebilecek şeylerin üzerine daha çok durabilirlermiş.

Üçüncüsü ana hikaye düşündüğümden çok daha kısaydı. Keşke biraz daha uzun olsaymış. Çünkü V'nin de içinde bulunduğu durum gereği, sona yaklaştıkça yan görev yapmak immersion açısından zorlaşıyor. O kadar ciddi meseleler varken insan yan görev yapınca bu bir miktar hissiyata zarar veriyor.

Dörtüncüsü de open world activities ve interactions hakkında. Benim bu konuda istediğim şey aslında rahatlıkla yapabilecekleri bir şeydi. Bara gittiğimde bir içki söyleyebileyim, içeyim şu içkiyi animasyonlarla birlikte. RDR2'deki gibi. Çok bir şey istemiyorum, o sözünü verip eklemedikleri, kırpdıkları mekanikler değil de basit bir içki içme mekaniği. Ciddi ciddi bu mekaniğin oyunda olmaması beni afallattı. 5 dakika acaba ben de mi bir sorun var, oyunda mı bir bug var diye barı turladım içki sipariş edemediğim için.

Sonuç olarak ben çok zevk aldım. O daireye ilk geldiğim an sanki gerçek gibiydi. Asansörle yukarı çıkmak, bunun yarattığı derinlik, şehri görmek, hiçbir yükleme ekranının olmaması. Oyunu yaşadım resmen. Bir parçası oldum, orada nefes alıp verdim. Benim açımdan Cyberpunk böyle bir deneyim oldu. Oyun daha iyi hale getirilemeyecek durumda değil ancak böyle büyük yapımların bahsettiğim içki içme tarzı mekanikleri güncellemeyle eklediklerini görmedim o yüzden o yönde bir beklentim yok. Belki The Witcher 3'teki saç düzenlemeyi sağlayan dlc gibi bir dlc ile eksik özellikler eklenebilir.

CD Project Red Ubisoft'dan daha büyük, hatta Avrupa'nın en büyüğü
Değil. Büyüklük sadece stock price değil ki zaten o konuda da Ubisoft önde.

Ubisoft is a French video game publisher headquartered in Montreuil, founded in March 1986 by the Guillemot brothers. Since its establishment, Ubisoft has become one of the largest video game publishers, and it has the largest in-house development team, with more than 14,000 employees working in over 40 studios.[1]

CD Projekt - çalışan sayısı = 1044, stüdyo sayısı 3
Sayfa 21
ISxP2X.jpg

Ubisoft Market Cap - 11.44B, 79 EUR şu a ki stock
B5wu9V.jpg

CD Projekt Red - Market Cap 8,33B, 61 EUR stock - ve düşüyor tabi.
OAPR0G.jpg

Eğer uzun yıllardır bekleyen sabırsız insanlardan değilseniz (ben onlardandım) kesinlikle doğru. Bazı konularda batırdılar, birkaç ay sonra sadece hataları gidermeyip batırdıkları cut contentleri de geri getirebilirler. Heyecanlı olmayanların beklemesinde fayda var.

Oyunu bitirdim. Tek savede tüm endingleri alabiliyorsunuz bu arada. Load atarak. Hikayesi oldukça iyi. Görsel olarak da harika bir oyun. Buglar var tabi oyunda beni pek rahatsız etmedi. Hatta bazıları çok eğlenceliydi. Oyunun rpg kısmında özellikle dialoglarda sıkıntı var. Tercih yok. Var gibi yapmışlar. Kısaca şöyle anlatayım.
1. Yes
2. Yes
3. Çetrefilli Yes.
4. Boş dialog. How did you do this? Tarzı gereksiz bir dialog. Yine aynı dialog seçeneklerine dönüyorsunuz sonunda.

3 seçeneğin 3'ü de Yes oluyor. Birşey değişmiyor. Hatta bazen save geri alıp farklı yesler seçiyorum bazen karşıdaki adamlar yine aynı şeyi söylüyor. Yani tek Yes desek de aynı çetrefilli olan 3. yesi de desek yine aynı cevap verdikleri oluyor. Bu gereksiz olmuş. Yapıyorsanız adam akıllı Final Fantasy tarzı gidin bari. Hikaye her şekliyle devam etsin. Diğer alanlarda rpg özelliklerini kasın. Bu oyun Final Fantasy gibi olmalıydı. Sağlam tek bir hikaye olmalıydı. Belki ending değişimleri olabilirdi. Onun dışında oyuna pek etkiniz olmuyor. Sırf oluyomuş gibi yapmak için doldurma dialog koymuşlar. Ve gereksiz hayvan gibi dialog var. Ben katana ve quickhand build yaptım. OP oldu biraz aksiyonlar 2-3 dk sürüyo sürmüyor 15 dk dialog dinliyorum ama. 1 görevin 3 dksı aksiyon geri kalanı milletle konuşmaya ve yapay rpgcilik oynamakla geçiyor. Hele kısa zamanda seçmeniz gereken dialoglar tamamen scam. Farketmiyor çoğu yerde. Öylesine bar koymuşlar doluyo. Hatta kiminde 4 seçenek var. Ama aslında 2. Sadece söyleyiş farkı değişiyor ve son yine aynı oluyor. Bunları sallamayıp adam akıllı romance üzerine falan yoğunlaşsalardı ya da Kotor, Mass Effect veya Dragon Age tarzı bir ekip kurup onlarla ilişki kurmaya uğraşsak daha iyi olurdu. En azından rpg yönü oraya kaymış derdim. Ama yok. Kıt romance. Ya straight olursun ya da gay 2 tercih. Araya başka boş insanlarla sevişme sahneleri. Yani rpg yönü meh oyunun. Aksiyon-rpg ama aksiyon tamamen. Aksiyon da denemez telltale oyunu gibi dialog oyunu olmuş ama dialoglar boş. Seçimler pek işlemiyor. En çok etki yaratma hissiyatı en sonda yaptığınız seçimde belli oluyor.

Gelelim hikayeye.
Hikaye güzel. Johnny olayı aşırı iyi. Bildiğin Arkham Knight Joker misali. En sevdiğim hikaye anlatım tarzlarından biridir bu çift kişilikli karakterleri oynamak. Keanu olunca bide aşırı sarıyor hikaye. Çok havalı ve güzel olmuş. Ana görevler baya zevkli. Oyunun görselleri zaten harika hemen moda sokuyor.Alt çok saçma bir karakter olmuş. Johnny ile başlangıcı güzel sonra onu NET'in içinde plot devam ettirici moda sokmuşlar. Bu şeye benziyor. Filmlerde olur hani bunu nasıl yapıcaz diye düşünür karakterler. Birisi çıkar bende magic var relax der. Bir zorluk hiç bir çaba olmadan aşılır. O şekilde olmuş bu Alt. Çoğu endingin sonunda da bi boka yaramıyor. Endingler ayrı bi aptallık. Tamam kimileri duygusal falan güzel. Havalı endingler de var. Ama biz niye uğraştık endingi çoğu. Herşeyin yapıldığı bir oyunda niye ölümden kurtulmanın yolu yok. Vücudun Johnny için dönüyor diyo ve en mantıklı tercihi (o endingler için konuşuyorum bu arada) bedeni Johnny'e vermek. Hatta NET içinde hapis kalıyoruz herşeyin sonunda. Kafamıza sıkmak cidden daha düzgün ending. Neden Johnny'e yapılan bir constract chipinden yapmıyoruz kendimiz için. Bedenimizi tekrar komple bize yani V'ye dönüştürecek. Yani yapacağın birşey yok ah gördün mü ebenin namını diye bırakıyor. Wtf. Çok mantıksızdı. Corp endinginde sana uygun body bulursak seni ona aktarırız falan diyo yani en mantıklı tercihler bunlar V için. Johnny mesela niye hep ölmek zorunda. Onu başka bir bedene öldürdüğümüz insalara falan niye aktaramıyoruz. Açıklaması yok. Sen artık böylesin yapacak birşeyin yok diyo salıyor. Zaten sıçtınız ki endingin içine bide utanmadan optinal istiyosan git NET'e gir öbür türlü dediğin halde falan diyo. Johnny corpları yenememiş oluyor. Mikoshiyi yoketmek mi tek amaç yani. Adamların istediği yine oluyor ki. Özgür falan olmuyorlar bildiğin NET içerisinde teknolojik bir hapishanede sonsuz yaşamda kalıyorsunuz. Hadi öldükten sonra sonsuz bir hayat varsa bu sefer de onları bundan mahrum ediyorsunuz. Wtf yani. Sonu rushlanmış resmen. GoT endingine dönüyor olay. Arasaka gidiyor Militech başa geçiyor ya da Arasaka'yı kurtarıyorsunuz. Yani corplar hep başta. İşin komik yanı Arasaka ve Militech rakip iki corp. Ama Militech Arasaka'yı koruyor vs. final görevinde. Böyle güzel başlayan ve gelişen hikaye nasıl bu duruma geliyor anlam veremiyorum. Bu arada asıl başlangıç Nomad başlamak sanırım erkek V için. Ona göre tasarlanmış ending romance falan da istiyorsanız.

Kısacası hikayenin ağırlığı endinglerle tüy siklete döndü. Johnny'nin ağırlığı endinglerle tüy siklete döndü.

Rushlamayın kardeşim şu oyunları. Bakın Final Fantasy XV hadi istisna. 10 sene bekledik ama oyun zaten bu süreçte bi baştan tekrar yapılma sürecine girdi saymıyorum. Final Fantasy VII Remake için o demolar 2013de sızdı. Teknik olarak 7 senedir bekledik hadi duyuruları 2015 dersek bu oyun da rahat bi 10 senedir developmentta. Herkes bekledi adam akıllı oyun verdiler bize. Yani 2013'de duyuruyorsunuz oyunu. Demek ki min 2012 veya 2011den beri developmentta bu oyun. Belki de 2010 kim bilebilir. Yani 1 sene daha beklense çok mu olacaktı anlamıyorum. O kadar sene beklemiş millet salın 1 sene daha bekleyin. Birde hazır olunca çıkaracağız diyip böyle çıkarıyonuz. Ayıp yani hiç CDPR'a yakışmayan bir durum. 1 sene bilemedin 6 ay beklense bu oyun yüzyılın oyunu olurmuş. Son kısımları rushlanmış. Rpg öğeleri az. Gta gibi birşey olmuş oyun. Ama oyuna puanım değişmedi. 8/10 veya 8,5/10 luk oyun. Kim ne derse desin oyun güzel. Piyasadaki birçok oyuna bin basar. Seneye de GOTY alır eğer süpriz başka bir oyun çıkmazsa. Konsolcular da oturup ağlamasınlar. Oyun taş gibi PC oyunu. Çok güzel gözüküyor ve bugları da Bethesda kadar değil. Hikaye anlatımı falan da çok güzel. Oynanması gereken bir oyun.

Last edited:
3 seçeneğin 3ü de Yes oluyor. Birşey değişmiyor. Hatta bazen save geri alıp farklı yesler seçiyorum bazen karşıdaki adamlar yine aynı şeyi söylüyor. Yani tek Yes desek de aynı çetrefilli olan 3. yesi de desek yine aynı cevap verdikleri oluyor. Bu gereksiz olmuş.
Bu gerçekten de doğru bir tespit. Oyunun RPG yönü sanki son anda alınan kararlar ile kırpılıp atılmış gibi. Oyun gerçekten rushlanmış gibi duruyor bazı konularda.

Bir örnek vereyim, mesela adını hatırlamadığım şişman bir tane adam vardı, bize iş veren. Sonrasında yine adını hatırlayamadığım bir kadınla görüşüyorduk, şu Arasaka soygunu için. Mesela bu kadın bana "fixer'a söyleme, parayı aramızda kırışalım" demişti. Ben de güvene zarar vermemek lazım diye fixer ile buluşunca durumu ona anlatmıştım, böyle böyle bir teklif aldık diye.

Sonra içten içe hafiften pişman da olmadım değil, ama birkaç görev ilerleyince aslında hiçbir öneminin olmadığını fark ettim. Gerçekten bir önemi yok. Oysa ben orada durumu anlatma, fixer'a karşı dürüst olma tercihini yaparken, bir yandan da "acaba nasıl sonuçlanacak lan" diye endişeleniyordum. Çünkü gelecekte Judy ile tekrar denk gelebiliriz diye bir düşünce vardı kafamda ve bu tercihim belki de bazı şeyleri olumsuz etkilerdi fikrine sahiptim.

Yani oyunun son zamanlarda Twitter hesabında "Roleplay" kısmının kaldırılması, bence biraz da bu durumu kendilerinin de farketmiş olmasından kaynaklanıyor. Bugün AC Valhalla'ya bile RPG denebildiği için pekala Cyberpunk da RPG denebilir ama gerçekten roleplaying mekaniklerine çok iyi çalışılmış mı? Bence çalışılmamış.

Neden Johnny'e yapılan bir constract chipinden yapmıyoruz kendimiz için. Bedenimizi tekrar komple bize yani V'ye dönüştürecek.
Bunu ben de çok merak ediyorum. Sonuçta bizim karakterin başına gelmiş bir olaydan bahsediyoruz. Muhtemelen zorlasalar bunun altında yatan bir sebep ortaya koyarlar. Ama sorun da orada zaten. Niye böyle olduğu çok da iyi anlaşılmıyor.

Bir yerde oyunun sonunun Mass Effect 3'ün sonu mantığına çok benzediğine dair bir tespit okudum. Gerçekten de öyle. Kaderini son görevdeki diyaloglarla belirliyorsun resmen. Ama Mass Effect'te en azından aldığın kararlar, gözle görülür şekilde yakınındaki ekibinde kimlerin olduğunu etkiliyordu. Bunda böyle bir şey yok. Yakınımızda ekip olsun diye demiyorum ama en azından birkaç tane göz önündeki şey, oyun içinde aldığımız kararlardan etkilenmiş olsaydı, belki de oyunun sonu ya da RPG yönü çok da gözümüze batmayacaktı.

Bu oyun gerçekten sevilesi bir oyun. Çok eksiklikleri var ama ben inanılmaz zevk aldım bütün bunlara rağmen. Metro Exodus da çok tercih sunmuyor belki ama çok zevkli bir oyundur. Bu da bir noktada aynı mantık. Tek problem, bu işin CD Projekt RED'den RPG yapıyoruz şekliyle çıkmış olması.

Edit: Şunu da eklemek lazım, bazı konularda yalan söylediler. Bu da önemli bir sorun bana göre. Mesela bir noktada "Oyun bitti" dediklerini hatırlıyorum. Başka bir noktada "Konsolda beklentimizin üzerinde çalışıyor" demişlerdi. Videolarda yarattıkları atmosferi de unutmamak gerek. Belki de dürüst bir açıklamayla yapılacak erteleme, şimdikine oranla daha az tepki çekmelerine de sebep olabilirdi ama bu konuda cesur bir şey de söyleyemem çünkü özellikle de son bir kaç ayda aldıkları kararlar ve söyledikleri şeylerin bugün yaşananlara yol açtığı ortada. Bir noktadan sonra ipin ucunu kaybetmiş olabilirler.

Last edited:
Yani 1 sene daha beklense çok mu olacaktı anlamıyorum. O kadar sene beklemiş millet salın 1 sene daha bekleyin.
Bu olay anladığım kadarıyla onlar için o kadar basit olmaktan çıktı çünkü üst yönetim planlama yapamadı. Hatta şu son erteleme ilan edildiği zaman bile hisseleri düştü ve sonrasında geliştiricilere evine gelip öldürürüm tarzı mesajlar atanlar olmuş. Bunların en temeli yönetimin kararları elbette ama geliştiricileri tehdit eden bir oyuncu kitlesi.. sıkıntı durum. 1 sene daha erteledik demek problem olay. Benim gördüğüm kadarıyla RPG ögeleri Fallout 4'e yakın, daha iyi değil ama. Yine de Fallout'da olduğu gibi bazı görevlerde kafana göre takılma şansın var. Ana story line düz gidiyor, çok üstünde etkin yok, sadece sonda etkin var anladığım kadarıyla. Ama yan görevler tam öyle değil. Ben açıkçası ana storyline'ı bekletiyorum özellikle, yan görevlere bakıyorum ve sarıyor. Hepsi gayet güzel unique olmuş. Open World mantığını iyi hissettiriyor.
Mesela oyunda Sandra Dorsett sen onu kurtardıktan sonra sana yan görev veriyor. Görev bittikten sonra dosyaları ona verme şansın var, vermeden direkt onu öldürüp dosyaları kendinde tutma şansın da var. Dosyaları verip parayı aldıktan sonra öldürme şansın da var. Bu Sandra Dorsetten gelecek diğer görevleri blockluyor.
Veya bir görevde BD kaydı editleyen baba oğulu yakalıyorsun, istersen ikisini de öldürme şansın var, veya hiçbir şey yapmama şansın var. Ben deneme amaçlı oğlunu vurduğum zaman olması gereken şekilde tepki verdi. Oğlum diye ağladı ses ver falan dedi. Bunlar güzel detay. Orada yanında rastgele bir npc ölmüş gibi de kodlayabilirlerdi.
Delamaine görevlerinde de seçenek şansın çok.

Buglar konusunda benim başıma çok büyük hatalar denk gelmedi aslında. Yani NPClerin silinmesi vs onlar oldu elbette ama bir kez bile crash yemedim. Onun dışında bazı garip fizik motoru hataları oldu, save'i geriden yüklemek zorunda kaldığım anlar oldu falan ama nadir. Yani ufak tefek buglar dışında PC yönünde çok fazla yapacakları bir şey yok galiba. Araba mekaniklerini sıfırdan yazmadıktan sonra arabaların çarpışması vs gibi şeyler zaten değişmeyecektir.

Ben oyunu öneririm. Konsol için alınmaması gerek o kısım belli zaten. Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi RPGsi olmadığı da belli. Bu konuda sitem edenlere hak veririm, çünkü biraz öyle lanse etti CDPR. Ama piyasadaki 2020 içinde çıkmış en iyi olabilir PC açısından. Hem atmosfer içine çekiyor hem hikayesi güzel. Jali sistemi de yüz ifadelerini vermek konusunda baya başarılı bence. Karakterler ruhsuz psikopatlar gibi durmuyorlar, takip ediyorlar gözleri ile seni falan. Çoğu anlamda içine çekiyor oyun. Bu yüzden o açıdan Emrehana pek katılmıyorum, oyundan zevk almak için uzun süre beklemiş olmanıza gerek yok. Yine de ben sıfır bug görmek istiyorum ben diyorsanız beklemeniz lazım ama bu zaten tüm oyunlar için geçerlidir. İlk çıkışta bug barındırmayan oyun görmedim ben daha bu zamana kadar. Konsol konusu ayrı olay tabi

Oyun çok güzel, çok keyifli, çıktığından beri 80 saat gömdüm ancak bu oyundan çok daha fazlasını beklediğimiz de bir gerçek. Oynarken iyi, güzel diyoruz ama bir süre sonra da "7 yılda yapa yapa bunu mu yaptınız?" diyoruz. Bu kadar reklama, bu kadar hypea karşılık sonuç çok yetersiz.

Bi' kere en başta daha detaylı bir RPG bekliyorduk, hikaye çok güzel ama seçimlerimizin pek etkisi yok. Aynı Witcher'daki gibi oynadığımız hikayenin seçimlerimize göre birkaç farklı sonunu görüyoruz sadece.

Öte yandan skillerimize ve oynayışımıza göre oynanış çeşitleniyor. Örneğin bir binaya gireceğiz, kuvvetli bir karakterimiz varsa kapıyı zorlayarak girebiliriz, hacker bir karakterimiz varsa kapının yanındaki pencereyi hackleyip açarak oradan girebiliriz, mühendis bir karakterimiz varsa çatıya tırmanıp oradaki pencereyi ya da kapıyı kurcalayarak açıp girebiliriz, hiçbiri yoksa arkadan, sağdan, soldan bir giriş yolu bulabiliriz.. Mesela bacaklarımıza taktığımız zıplama implantı sayesinde yandaki binaya çıkıp oradan girmemiz gereken binanın balkonuna zıplayabiliriz falan.. Bunlar güzel RPG öğeleri.

Grafikler, şehir atmosferi, araç sürüşleri vs. de bayağı iyi gerçekten.

Ancak.. Craft sistemi aşırı özensiz. Tüm itemları tek bir malzemeyle craft edebiliyoruz; "Eşya parçası." Tüfek yaparken eşya parçasıyla craftlıyoruz, sağlık veren item yaparken eşya parçasıyla craftlıyoruz, üstümüze giymeye tişört yapacağız yine aynı parçayla. Hangi eşyayı sökersek sökelim yine aynı parça çıkıyor.

Skill sistemi çeşitli ama bir noktada tıkanıyor, bir build dizeyim dedim ama pişman oldum. Daha 25 levelım ama önüme gelene tek atarak ilerliyorum oyunda. E craft sistemi de aşırı basit olunca oluyor elimde 1000 tane bomba, 500 tane sağlık şeysi. God mod açmış hileci gibi takılıyorum. Bi de en zorda oynuyorum düşünün.

Sözde karakterimizi istediğimiz gibi özelleştirebiliyoruz ama karakter yaratma ekranı geçtikten sonra oyunda bir daha saçı, sakalı değiştiremiyorsun. Hadi o önemli değil diyelim üzerime giymeye kıyafet bulamıyorum yahu. Seyyar satıcıya git o da aynı kıyafetleri satıyor, pahalı mekandaki satıcıya git o da aynı kıyafetleri satıyor. Zırhım düşük olmasın diye palyaço gibi kıyafetlerle geziyorum ortalıkta. Penis boyuyla uğraşacağına biraz şunlarla uğraşsaydın ya yapımcı firma. Sahi penis olayı neden var ki? Neye yarıyor mesela, nerede geçiyor konusu? Öylesine süs diye koymuşlar gereksiz.

Yani oyun güzel ama çook daha güzel olacakken bir yerden sonra oyunun özensizce yapıldığını anlıyorsunuz. Ellerindeki potansiyeli harcamışlar resmen. Zaten oyunun çıkışına yakın açıklama kısmından RPG'yi silip yerine Open World Action Game yazmaları da bir şeylerin habercisiymiş. Keşke Keanu reise para dökeceklerine bu detayları atlamasalarmış. Yani bir RDR 2 detayı beklemiyorduk oyundan ama Cyberpunk dünyasını da bu kadar basit işlemezsin be. Vadettikleri şeylerin çok az bir kısmını koymuşlar sadece. Üstüne bir de eski gameplay videolarında gösterdikleri detayları da çıkarmışlar.

Yapay zekayı yazmayı unutuyordum bak.. Aga siz ne yaptınız ya? Böyle yapay zeka mı olur yıl 2020 olmuş yahu. 2005 yılındaki GTA San Andreas kadar yapay zekası yok oyunun. İnanamıyorum, o kadar kötü bir yapay zeka var ki oyunda bütün şehrin atmosferini öldürüyor maalesef. Oyuncunun bütün odağı kaçıyor. Bu konuda bildiğin sıçmışlar.

Sonuç olarak çok güzel oyun ama efsane olacakken harcanmış bir oyun olmuş. Alır oynarsanız çok keyif alırsınız ama indirim beklemenizi tavsiye ederim. Zaten Ultra ayarlar 60 FPS takıntınız varsa çok NASA sistemine sahip olmanız lazım.

NOT: Ayrıca sözde oyuncu dostu gördüğümüz firmanın konsol tarafında yaptığı yalan reklamlarda bildiğin dolandırıcılık oldu. Çok büyük kredi kaybettiler bu konuda, uzun zaman geçse unutulmaz.

Last edited:
Yapay zekayı yazmayı unutuyordum bak.. Aga siz ne yaptınız ya? Böyle yapay zeka mı olur yıl 2020 olmuş yahu. 2005 yılındaki GTA San Andreas kadar yapay zekası yok oyunun. İnanamıyorum, o kadar kötü bir yapay zeka var ki oyunda bütün şehrin atmosferini öldürüyor maalesef. Oyuncunun bütün odağı kaçıyor. Bu konuda bildiğin sıçmışlar.
Bu konuda gerçekten kabahatliler. Tamam trafik navigasyon sistemini yazacak adam bulamadılar diyelim, dışarıdan bir çözüm bulunabilirdi. Sırf navigasyon sistemi sorunlu diye oyundaki pek çok şey etkileniyor, yani oyundaki basit bir element değil trafik mekaniği. Polislerin bu kadar kıt olmasının başlıca sebebi bu, kovalayabilmelerini sağlayacak bir alt yapı yok çünkü oyunda.

Ben şirketin gelecekteki politikasını, düşünce yapısını merak ediyorum. Reddit'te, Discord'da ve CDPR forumunda insanlar genel olarak büyük bir olumsuzluk içerisinde. Medya zaten bu tarz fırsatları kaçırmaz, Youtube'da her gün ayrı bir linç videosu çıkıyor. Muhtemelen bir iki ay içerisinde Jason Schreier'den işlerin iç yüzüyle alakalı bir makale de okuruz. İşleri kolay değil. Teknik kısmı geçtim, onu zamanla toparlarlar ama işin PR kısmını geçmişte nasıl başarılıysa şimdi aynı oranda dibe batmış durumdalar.

Bence en kısa zamanda çıkıp oyunculara şeffaf bir şekilde ne yapacaklarını açıklamaları gerekiyor. Atıyorum "Bugları çözeceğiz, ardından cut contentlerin bazıları ücretsiz DLC'lerle geri eklenecek, sonra da hikaye DLC'si yapacağız vs.". Bu noktada oyunu hataları çözüp bırakırlarsa bu günler gelecekte kendilerini çok kovalar. Herkes için de yazık olur, zira ortada gerçekten kaliteli bir iş var. Yazık o kadar developerın yaptığı işe. Gündem bu hale dönmemeliydi. Resmen oyunun olumlu hatta harika yönlerinin üzerinde durulamıyor bile. Bu marka ziyan edilmemeli zira devamını heyecanla bekliyorum.

Ben şirketin gelecekteki politikasını, düşünce yapısını merak ediyorum. Reddit'te, Discord'da ve CDPR forumunda insanlar genel olarak büyük bir olumsuzluk içerisinde. Medya zaten bu tarz fırsatları kaçırmaz, Youtube'da her gün ayrı bir linç videosu çıkıyor. Muhtemelen bir iki ay içerisinde Jason Schreier'den işlerin iç yüzüyle alakalı bir makale de okuruz. İşleri kolay değil. Teknik kısmı geçtim, onu zamanla toparlarlar ama işin PR kısmını geçmişte nasıl başarılıysa şimdi aynı oranda dibe batmış durumdalar.

Bence en kısa zamanda çıkıp oyunculara şeffaf bir şekilde ne yapacaklarını açıklamaları gerekiyor. Atıyorum "Bugları çözeceğiz, ardından cut contentlerin bazıları ücretsiz DLC'lerle geri eklenecek, sonra da hikaye DLC'si yapacağız vs.". Bu noktada oyunu hataları çözüp bırakırlarsa bu günler gelecekte kendilerini çok kovalar. Herkes için de yazık olur, zira ortada gerçekten kaliteli bir iş var. Yazık o kadar developerın yaptığı işe. Gündem bu hale dönmemeliydi. Resmen oyunun olumlu hatta harika yönlerinin üzerinde durulamıyor bile. Bu marka ziyan edilmemeli zira devamını heyecanla bekliyorum.
Ben de merak ediyorum nasıl işin içinden çıkacaklarını. Sağda solda fanboylar görürüyorum "adamlar o kadar Türkçe çıkarttı, sağduyulu olmalıyız" gibisinden yazıyorlar ama babasının hayrına yapıyor sanki bunu şirket. Özellikle konsol tarafında yaptıkları durumun kesinlikle affı yok zaten, skandala imza attılar. Bakalım ne olacak işin sonu.

Bi de şimdi 8MB üzeri save dosyalarının patladığına dair bi durum ortaya çıktı. 8MB üzeri olunca save dosyası direkt bozuluyormuş, o yüzden envanterde fazla eşya tutmayın diyorlar. Ben de tam crafta abanmaya başlamıştım, hayırlısı..

Bi de şimdi 8MB üzeri save dosyalarının patladığına dair bi durum ortaya çıktı. 8MB üzeri olunca save dosyası direkt bozuluyormuş, o yüzden envanterde fazla eşya tutmayın diyorlar. Ben de tam crafta abanmaya başlamıştım, hayırlısı..
İlginç bir durum, teknik anlamda sebebi bende merak uyandırdı. Normal şartlarda envanterle ilişkili kayıtları yaparken item ID'si, sayısı ve bulunduğu konumu, ekstradan modifikasyon gibi oyuncu tarafından değiştirilebilen şeyler varsa bir de onların bilgileri tutulur. Bunun da bir kaç kb dışında bir yer tutmaması gerekir mantıken. Ya itemin description'ından stat pointlerine kadar gereksiz ne varsa kaydediyorlar ya da bir yığılma tarzı sorun var.

Bu arada şöyle bir videoya denk geldim, spoiler yok. Eğer oyunu almayı düşünen varsa bu adam çok güzel açıklıyor ne beklenmesi gerektiğini.

İlginç bir durum, teknik anlamda sebebi bende merak uyandırdı. Normal şartlarda envanterle ilişkili kayıtları yaparken item ID'si, sayısı ve bulunduğu konumu, ekstradan modifikasyon gibi oyuncu tarafından değiştirilebilen şeyler varsa bir de onların bilgileri tutulur. Bunun da bir kaç kb dışında bir yer tutmaması gerekir mantıken. Ya itemin description'ından stat pointlerine kadar gereksiz ne varsa kaydediyorlar ya da bir yığılma tarzı sorun var.
Gördüğüm kadarıyla oyundaki her görev alanında yaptığın değişikliği kaydediyorlar. Mesela ben oyunun ilk görevlerinden sonra şehirde dolanırken birkaç çeteyle kapışmıştım. O zamanlar görev mekaniklerini anlamamıştım ( laptoptan bilgi çek Reginaya gönder vs ) yaklaşık bi 8 oyun saati - baya bir görev ediyor - sonra tekrar aynı yere denk geldiğim zaman ölenlerin cesetlerinin birebir aynı noktada aynı şekilde durduğunu gördüm. Bu bence harika bir özellik. Özellikle kafayı çevirince giden NPClerin olduğu bir oyunda bu kadar persistant bir dünyanın olması şaşırttı :smile: Galiba bu tarz detayları tutmaları iyice şişiriyor dosyayı. Hatta sanırım ragdoll joint pozisyonları bile kaydediliyor.

Back
Top Bottom