Custom Settlements Türkçe Yama Çalışması (09.09.2015)

Users who are viewing this thread

sarknk

Squire
Modun geliştiricisi "Wickedshot" adlı moderatör üye 2013 yılından beri forumda etkin olmadığından dolayı herhangi bir izin alınamamıştır. Umarım kimse için sorun teşkil etmez.

J4JaPq.jpg

CUSTOM SETTLEMENTS NEDİR?

Custom Settlements, 2009 yılında "wickedshot" adlı moderator üye tarafından çıkarılan, ve 2014 yılına kadar seyrek biçimde güncellenmiş olan, bir Şehir Kurma/Yönetme modudur.

PEKİ BİZ NAPARIZ BU MODDA? ÖZELLİKLERİ NEDİR?

Öncelikle mod, bildiğiniz Native oyun tarzından oldukça uzak. Mod bize başlangıçta ufak bir kamp alanı kurmamıza olanak sağlıyor, sonrasında köylüleri yanımıza topluyor, asker veya işçi eğitiyor, savaş esirlerini ağır şartlarda çalıştırıp yerleşimimiz için kaynak üretiyoruz ve, zamanla köy, kasaba, malikane, kale gibi geliştirmeler ile büyük bir şehrin yöneticisi oluyoruz. Krallığımızın rengini, ismini, kültürünü belirleyebilir, başka yerleşim sahiplerini krallığımıza bağlayıp onlardan vergi topluyor ve kervanlar ile ticaretimi geliştirebiliyoruz. Elbette daha fazlasını modu oynayarak öğrenmek mümkün. Ancak mod aslında Mount&Blade için yapıldığı için Warband'da oynarken çok ufak hatalar almanız normal olacaktır. Yinede oynamaya değer bir mod.

MODUN SON HALİ BUMU? GELİŞTİRİLMEYECEK Mİ?

Bildiğimiz üzere mod yapımcısı uzun zamandır forumla ve modla ilgilenmiyor. Ancak modun yapımcısına bir şekilde ulaşılıp izin alınırsa, modun geliştirilmesi için izin vereceğini tahmin ediyorum, elbette bunun için öncelikle mod yapımıyla ilgilenen birilerinin "wickedshot" a ulaşması gerekiyor.

Modu indirmek için TIKLAYIN
Türkçe yamayı indirmek için TIKLAYIN

KURULUM NOTLARI
1- Modu indirin ve ...\Mount&Blade Warband\Modules içine atın.
2- costumes_a.brf bunu indirin ve ...\Mount&Blade Warband\CommonRes içine atın.
3- Türkçe yamayı indirin ve ...\Mount&Blade Warband\Modules\Custom Settlements\languages içine atın.
4- menus.txt bunu indirin ve ...\Mount&Blade Warband\Modules\Custom Settlements içine atın (Mutlaka yedek alın).
5- Mod oynanmaya hazırdır. Bol eğlenceler.

NOT: Türkçeyi yamayı daha önce indirmiş olanlar, menus.txt ile birlikte tekrardan indirerek en güncel versiyonuna ulaşabilirler. Güncelleme geldiğinde başlıktaki tarih değiştirilecektir, bilginize.

Böyle farklı modların çevrilmesi Türkçe Forum için çok önemli, gerçekten başarılı olmuş. Yakın zamanda denemeyi düşünüyorum, tekrardan başarılar.

Oyunun amacı şöyle, tek kişi başlıyorsunuz ve haritada 50 civarı kamp alanı gibi yerler var ve bunlardan sadece birine yerleşiyorsunuz, yerleştikten sonra orda madenci,oduncu,çiftçi yetiştirip ham madde sağlıyorsunuz ve kampı,köy,kasaba,kale,malikane gibi yerlere çıkartıyorsunuz yani kendi bölgenizi geliştiriyorsunuz, bu arada diğer kamplara saldırabilir ve oraları yağmalayabilirsiniz.

thedeat said:
Böyle farklı modların çevrilmesi Türkçe Forum için çok önemli, gerçekten başarılı olmuş. Yakın zamanda denemeyi düşünüyorum, tekrardan başarılar.

Teşekkür ederim :smile: Bende aynı şekilde sadece büyük modların değil bazı ufak modlarında çevrilmesi taraftarıyım.

Black Dead said:
Krallık kurma modu falan mı ?

Modda M&B haritası kullanılıyor ve başladığınızda 1 Kasaba 1 Kale 47 boş kamp yeri oluyor, kasaba yerlilerin, kale ise haydutların elinde oluyor ve siz boş olan 47 kamp alanından birinde kendi medeniyetinizi kurabiliyorsunuz, ancak aynı şekilde haydutlar ve yerlilerde kamplara yerleşebiliyor, işçi ve asker eğitip zaman için krallığa dönüşebiliyorlar, modda kurduğunuz kampı büyütüp daha sonra emriniz altına başka adamları alarak krallığınızı büyütmeye çalışıyorsunuz, savaş konusunda Native'den daha kolaydır çünkü başlangıçta 2 güçlü taraf vardır diğer herkes sizinle aynı başlar, Nativede siz yeni başlıyordunuz herkes güçlü oluyordu, ancak bunda gelişmek biraz daha yavaştır, üretimler aylık olur ve belkide büyük bir şehir kurmak için 200-300 gününüzü harcamanız gerekmektedir, ancak korkmana gerek yok çünkü sadece 1 şehrin oluyor, diğer yerleri krallığına kattığında başlarında yoldaşlarından biri olması lazım, ve tabi siz gelişirken diğer yerlerde geliştiğinden ele geçirdiğinizde gelişmiş bir yeri ele geçilebilmiş oluyorsunuz, tabi ki orayı her ay yağmalayıp gelişmesine engel olmadıysanız :smile:

Beyler ben nexusmods sitesine üye olamıyorum bana bir üyelik verebilirmisiniz bu modu indirmek için

Bayağı iyi bir modmuş ya :grin: ama 200-300 günümü harcayacak vaktim yok :smile:

burhan54 said:
Beyler ben nexusmods sitesine üye olamıyorum bana bir üyelik verebilirmisiniz bu modu indirmek için

Dostum üye olması zor bir site değil, yada bir kısıtlaması yok neden üye olamıyorsun ki?

Black Dead said:
Bayağı iyi bir modmuş ya :grin: ama 200-300 günümü harcayacak vaktim yok :smile:

Herşey 200-300 gün sonra başlamıyor ya :grin: Ha tabi başka modlara göre daha basit kalabilir ne modlar var yani koca savaşlar filan, ama bu mod savaşları ile öne çıkan bir mod değil zaten, en iyi tarafıda tek olması, yani benzer başka bir modu yok, çok özgün bir düşünce ile yapılmış ve geliştirilmeye son derece açık yani ilk yapımcısına ulaşılıp izin alınıp geliştirilmesi gereken bir mod bence, ayrıca 1257AD de köy kale ve şehirlerin yanlarında malikaneler kurup geliştirebiliyorduk o biraz custom settlementsten ilham alınarak yapılmış birşey ama temeli yani ilk başlangıcı bu mod yaptı o yüzden bende ki yeri ayrıdır :grin:

200-300 gün sayılı gündür çabuk geçer :grin:
Oyunda sürekli savaşıp, bir yerleri ele geçirme olayı olmadığı için zamanı çabuk tüketiyorsun, ben 3 saat oynayıp 200. güne kadar geldim.

Yahu bu 200-300 gün oyun için gün mü yoksa gerçek hayat mı? gerçek hayatsa baya uzun süren bir oyun olur.

Black Dead said:
Yahu bu 200-300 gün oyun için gün mü yoksa gerçek hayat mı? gerçek hayatsa baya uzun süren bir oyun olur.
gerçek hayat mı  :shock:
ben 3 saat oynayıp 200. güne kadar geldim.

Bir şey sormak istiyorum, az sonra yazacağım hata sizdede meydana geliyor mu? Birde biri lütfen bana oyunda neler yapmam gerektiğini anlatabilir mi? :sad: ,  Ethlesen diye bir yeri aldım moğol kültürü seçtim nüfus 10 civarlarında 10 kadarda askerim var, insanlarımı dengeli olarak madenci, oduncu, çiftçi vs. yaptım. Bu noktadan itibaren ne yapmam gerekiyor. :'(

Hata;

- Sürekli gelen '' Error Code tarzı mesajlar'ın '' spam yaratması nedeniyle hiçbir zaman alttaki yazılar görülmüyor.
- Her yerdeki sandıkların içeriği aynı.
- Moraller sürekli çok kötü veya berbat.

thedeat said:
Bir şey sormak istiyorum, az sonra yazacağım hata sizdede meydana geliyor mu? Birde biri lütfen bana oyunda neler yapmam gerektiğini anlatabilir mi? :sad: ,  Ethlesen diye bir yeri aldım moğol kültürü seçtim nüfus 10 civarlarında 10 kadarda askerim var, insanlarımı dengeli olarak madenci, oduncu, çiftçi vs. yaptım. Bu noktadan itibaren ne yapmam gerekiyor. :'(

Hata;

- Sürekli gelen '' Error Code tarzı mesajlar'ın '' spam yaratması nedeniyle hiçbir zaman alttaki yazılar görülmüyor.
- Her yerdeki sandıkların içeriği aynı.
- Moraller sürekli çok kötü veya berbat.
Şimdi 2 tane error tipi var, birincisi herolarla meydan savaşına girdiğinde her 5 saniyede bir sol altta çıkan 3 satırlık kırmızı yazı ki bunun oyundaki sol altta görülen yazılara bir etkisi yok, 2.cisi yerleşime saldır dedikten sonra é tuşuna basman, normalde backspace tuşuyla komut menüsünü açıyorsun ve é tuşuna basarsan sol alttaki yazılar görünmemeye başlıyor, bunun için oyundan çık tekrar gir.
-Nüfusu ağırlıklı olarak oduncuya ver, zaten ilk olarak köye geliştiriyorsun bunu yapınca köyde bir tüccar oluyor ordan dire parayla kaynak alabilirsin.
-Moraler kötüyse al 10 kişini yanına ölüm vadisine git orda 5 kişilik haydutlar çıkıyor onlara saldır ve envanterinde yiyecek olmasına dikkat et.
-Nüfusu arttırman lazım, kastov şehrinin yanına git orda evsiz köylüler çıkıyor onlarla konuş, zaten sol allta yeşil yazıyla kastovdan ayrılan evsiler diye yazar,
-Yolsuzluk az olsun, her asker eğittiğinde yolsuzluk düşer ve kampından her ayrı gününde yolsuzluk artar.
-Halkla ilgilen kısmında sahte kuşatma düzenle seçeneğinden askerlere talim yaptırabilirsin.

é tuşu dışında komut menüsü açılmıyor, nufüsu 91'e kadar yükselttim ve yoğunluğu oduncuya verdim, şimdi köy inşaatına başladım. Yolsuzlu genelde 0 veya 1-2 civarında geziyor. Tavsiyelerin için teşekkürler. :smile:

Malesef modun scripts kısmında bazı hatalar mevcut ve yapımcısı geliştirmeyi durdurduğu için fixlenmesi pek mümkün gözükmüyor, belki bu konulardan anlayan yardımsever bir arkadaş göz atabilir :smile: Ayrıca Türkçe Yama'nın en güncel halini kullanmaya dikkat edin, her güncelleme ise pekçok eksik tamamlanıyor çünkü :smile:

sarknk said:
Malesef modun scripts kısmında bazı hatalar mevcut ve yapımcısı geliştirmeyi durdurduğu için fixlenmesi pek mümkün gözükmüyor, belki bu konulardan anlayan yardımsever bir arkadaş göz atabilir :smile: Ayrıca Türkçe Yama'nın en güncel halini kullanmaya dikkat edin, her güncelleme ise pekçok eksik tamamlanıyor çünkü :smile:
Aslında bu konuyu düzenleyip modun Türkçe forum'da yayılmasını sağlanabilir. Ayrıca konunun içerisinde rehberlere de yer verilebilir.

Modun içinde modul systemi var fakat mb için, yani çalıştırıp oyuna girdiğim zaman runtime hatası alıyorum, o yüzden düzenleme yapamıyorum.Rehberler iyi olur.

http://forums.taleworlds.com/index.php/topic,270566.0.html

Bir sene önce falan böyle bir konu hazırlamıştım, modu Warband'de oynamak isteyenler bakabilir.

Redstone Knight said:
Yöntemi bulan: Swyter

Adımlar:

1. costumes_a.brf dosyasını Warband'e (\CommonRes dosyasına) ekleyin. Bu dosya Warband'de kayıptır (Birisi linkini verse iyi olacak).
2. actions.txt dosyasını \Modules\Native klasöründen alın ve kullanılmaya Çalışılan Mod'un klasörüne atın.
3. game_variables.txt dosyasını 2. adımda olduğu gibi \Modules\Native dosyasından alın ve Kullanılmaya Çalışılan Mod'un klasörüne atın.

Not: Bazı hatalar olabilir fakat %90 oynanabilir. SWC'de bir takım hatalar alabilirsiniz (örnektir).
Not: Custom Settlements çalıştı.
Not: Star Wars Conquest çalıştı.

sarknk said:
burhan54 said:

Dostum üye olması zor bir site değil, yada bir kısıtlaması yok neden üye olamıyorsun ki?

Kardeş denedim üye olmayı ama IP adresi diğer sitelerde spam olarak geçiyo falan filan diyodu

Back
Top Bottom