Coğrafi bölgeler ve bir öneri

Users who are viewing this thread

Oyun ansiklopedisinde şehir ve köyleri açtığımızda her yerleşimin bulunduğu coğrafya ve o şehrin tarihi hakkında bazı bilgiler görüyoruz. Buna göre Kuzait bölgesi hakkında kaba taslak şöyle bir şey çıkardım:

1i0hKQ.jpg

Y0Niin.jpg
Bütün haritaya yapmak çok daha fazla zaman alacaktı. Bu dağ, tepe, göl adlarını haritada üzerinde mouse'u sabit tutunca da görebilsek iyi olur.

Ansiklopediye girdiğinizde yerleşimlerin açıklamalarında öylesine güzel detaylar var ki. Ya bugüne kadar hiç girip okumamıştım ya da son güncellemelerde eklemişler birçoğunu. Coğrafyanın ve kültürlerin tarihleri hakkında çok güzel şeyler var. Onlarla alakalı da aşağıya örnek birkaç fotoğraf atayım sonra öneriye geçeceğim:

k1qhud.jpg

bfi5yO.jpg

Aranızda zaten girip okuyanlar olmuştur bunları. Buradaki önerim her şehre girdiğimizde bu güzel hikayeleri ve "Lore" diyebileceğimiz şeyleri oyunun içine yedirmeniz. Tamam tek tıkla girip ansiklopediden bakabiliyoruz ama oyunda şehre girip dolaşmayı gerektirecek hiçbir şey yok şu an. Bu hikayeleri görevlerin içine yedirebilirsiniz, bu hikayeleri hana girip sohbet ederek duyabiliriz. Öyle güzel şeyler var ki ana görev olan Neretzes'in hikayesi bunların yanında çocuk masalı kalıyor. Bir şekilde bunları ansiklopediden çıkarıp oynanışın içine koymalısınız diye düşünüyorum.

Bu detayı hiç farketmemiştim dediğiniz gibi olsa daha güzel olurdu ve ayrıyetten bölge lazım ki bu detaylarlar tamamen gerçeklik katsın.Bölge olayı şart aslında ama işte..

Gta'dan örnek alınabilir. Fareyi nereye getirirsek sağ aşağıda o bölgenin, ismi yazabilir. Gta'da caddeye kadar detaya inmişler o kadar detay beklemiyorum ama yine de yukarıdaki gibi olsa iyi olur.

Bu bölge isimlerine neden hiç bakmadığımı bilmiyorum :grin: Cidden bunlar haritaya bir şekilde eklenirse güzel olur. Hatta, ansiklopediden lordların konumlarında "Ortongard yakınlarındaydı" yerine "Devseg platosundaydı" gibi yazılabilir. Ya da krallıkların tarihinin olduğu bir sayfa olacak, mesela bölgelerden birinde büyük bir savaş yaptığımızda, büyük kayıplar verildiğinde o olay savaşan krallıkların tarihi kayıtlarına "büyük xxx zaferi" gibi geçebilir.
Düşünülünce çok güzel detaylar olur ama yapabilirler mi bilemiyorum.

Bu bölge isimlerine neden hiç bakmadığımı bilmiyorum :grin: Cidden bunlar haritaya bir şekilde eklenirse güzel olur. Hatta, ansiklopediden lordların konumlarında "Ortongard yakınlarındaydı" yerine "Devseg platosundaydı" gibi yazılabilir. Ya da krallıkların tarihinin olduğu bir sayfa olacak, mesela bölgelerden birinde büyük bir savaş yaptığımızda, büyük kayıplar verildiğinde o olay savaşan krallıkların tarihi kayıtlarına "büyük xxx zaferi" gibi geçebilir.
Düşünülünce çok güzel detaylar olur ama yapabilirler mi bilemiyorum.
Hayali yetti be dostum olsun...

Harita galiba daha çok değişecek gibi, çünki warband ile orantılı değil şuan.

Harita konusu açılmışken, harita da daha çok bolluk görmemiz de iyi olur mesela.

Gizli tarikatların inleri, madenler, harap olmuş şehir/kale'ler, dini/kutsal mekanlar, dünya harikaları ve özellikle lord vassalı lord'lara özel istihkamlı ufak yerleşim yerleri yada günümüz deyimi ile karakollar, çok kritik geçiş güzergahlarında (mesela game of thrones'de the vale bölgesine girmek için okçular ile korunan bir vadi var, mesela onun gibi) sınır kontrol noktaları eklemek gibi.

warband ile orantılı değil şuan.
Warband'in haritasını yaparlarken geleceği düşündüklerini pek sanmıyorum, kaliteli bir harita olduğu da söylenemez. Bana kalırsa o oyuna göre haritayı şekillendirmek yerine asıl harita temeli şuanki oyuna göre olucak ve bundan sonrakiler Bannerlord'u baz alarak haritalar yapılacak.

Gerçekten güzel bi noktaya değinmişsin. Haritadaki coğrafi bölge isimlerin olması oyuna hava katan küçük ama güzel bir detay olur. Haritada full geriye gidince isimler belirse yakınlaşınca soft bir şekilde ekrandan gitse güzel olur.

Belli bir seviye zoom out yaptığımızda Bölgelerin sınırları, ortasında adı ile gözüke bilir ve çok güzel olur bence. Dünya haritası gibi istanbul dan zoom out yapınca Türkiye , yanda bulgaristan gibi gibi.

Warband'in haritasını yaparlarken geleceği düşündüklerini pek sanmıyorum, kaliteli bir harita olduğu da söylenemez. Bana kalırsa o oyuna göre haritayı şekillendirmek yerine asıl harita temeli şuanki oyuna göre olucak ve bundan sonrakiler Bannerlord'u baz alarak haritalar yapılacak.
Bir söyleşi de bunu konuşmuşlardı sanki, harita henüz tam haliyle karşımızda değil. Liman ve liman şehirleri yok, bazı yerleşkeler warband'a göre çok alakasız yerler de gibi, ayrıca kalradya dışında da çok büyük bir harita eklenmiş olduğu için genişleme (yeni devletler eklenmesi) mümkün olabilir denmişti. Liman şehirleri ve orantılı konumlar için en az 6-7 büyük güncelleme bekleriz. Güç olsun geç olmasın noktasındayız şuan ?

Bir söyleşi de bunu konuşmuşlardı sanki, harita henüz tam haliyle karşımızda değil. Liman ve liman şehirleri yok, bazı yerleşkeler warband'a göre çok alakasız yerler de gibi, ayrıca kalradya dışında da çok büyük bir harita eklenmiş olduğu için genişleme (yeni devletler eklenmesi) mümkün olabilir denmişti. Liman şehirleri ve orantılı konumlar için en az 6-7 büyük güncelleme bekleriz. Güç olsun geç olmasın noktasındayız şuan ?
Evet, haritayı tasarlarken olabildiğince genişlemeye açık bir şekilde tasarladıklarını söylemişlerdi.

Güzel bir noktaya değinmişsin, geçen can sıkıntısından ansiklopediye bakarken bunları ben de fark etmiştim. Gerçekten detaylı ve güzel şeyler yazılmış şehirler hakkında. Umarım dediğin gibi oyuna yedirilir, oyuna bir ''ruh'' katacağı kesin gibi.

Akabinde x kişisi a kişisi ile savaş yaptı diyelim, devseg platosunda yapıldığında son aktivitede yer ismininde geçmesi güzel olurdu.

Bütün haritaya yapmak çok daha fazla zaman alacaktı. Bu dağ, tepe, göl adlarını haritada üzerinde mouse'u sabit tutunca da görebilsek iyi olur.
İnanılmaz güzel bir fikir. Umarım TaleWorlds'ün de ilgisini çeker.

ansiklopediden lordların konumlarında "Ortongard yakınlarındaydı" yerine "Devseg platosundaydı" gibi yazılabilir.
Bir diğer inanılmaz güzel fikir daha. Oyunun buna kesinlikle ihtiyacı var. @teylwörlds

Last edited:
Bir diğer inanılmaz güzel fikir daha. Oyunun buna kesinlikle ihtiyacı var. @teylwörlds
Yakınlarındaydı olayı bence gayet iyi çünkü böyle bir şeyi yapsalar ancak kent sınırlarını alırlar ve ayırırlar o yüzdendir ki koskocaman bir şehrin yani büyük bir alanın adını vermesindense direk şu kalenin/şehrin yakınlarında demesi çok daha mantıklı. Tabi onu bulmak büyük bir işgence ulak sistemi güzelce eklenmeli ama NPC lerin yerini belirten sistem gayet iyi bence.

Yakınlarındaydı olayı bence gayet iyi çünkü böyle bir şeyi yapsalar ancak kent sınırlarını alırlar ve ayırırlar o yüzdendir ki koskocaman bir şehrin yani büyük bir alanın adını vermesindense direk şu kalenin/şehrin yakınlarında demesi çok daha mantıklı. Tabi onu bulmak büyük bir işgence ulak sistemi güzelce eklenmeli ama NPC lerin yerini belirten sistem gayet iyi bence.
"xx şehri yakınlarındaydı" olayı şöyle bir sorun çıkartıyor kanımca; yakınlarında ama hangi yakınlarında? doğusunda mı batısında mı belli değil. Bu yüzden bölgesel gösterilmesi daha mantıklı geliyor bana. Ulak sistemi de gayet güzel olur, hatta kuzgun koysunlar GoT gibi kuzgun gönderelim :grin:

"xx şehri yakınlarındaydı" olayı şöyle bir sorun çıkartıyor kanımca; yakınlarında ama hangi yakınlarında? doğusunda mı batısında mı belli değil. Bu yüzden bölgesel gösterilmesi daha mantıklı geliyor bana. Ulak sistemi de gayet güzel olur, hatta kuzgun koysunlar GoT gibi kuzgun gönderelim :grin:
:grin: Kişiye göre değişiyor demek ki. Bölge bölge tabi bende isterdim ama en fazla Şehir sınırlarını ekleyecekleri için ''Suno Vadisin de'' dediği zaman hop harita da zoom out yapıyorsun ve gördün bölgeyi ama nerede ki adam? Birde şöyle düşün : ''Praven şehri yakınların da'' hop haritaya hafif bir zoom out ve şehri buldun. Hangisi arama alanını daha çok küçültür? ( Aslında istisnaları var ama area olarak düşününce arama bölgesi bir hayli büyüyor bölge nin sonu mu? başı mı? ortası mı? Şehir/kale/köy olarak belirttiğinde hem daha sık değişiyor hem daha kesin kordinat çıkıyor )

yakınlarında ama hangi yakınlarında?
Kime göre yakın :grin:

beyim olay şu; şimdi tek tıkla bölgeyi gösterme kısayolu oluştururlar ve artık bölgeyi uğraşmadan bulmuş oluruz. Bir lordun/leydinin yerini onu en son gören kervan, köylüler, diğer lord veya leydiler nokta atışı olarak bize bildirebilir de. "Son görülen yer" diye bir buton kısayolu oluşturulur. bu butona basıldığında en son görüldüğü yer ve ne kadar süre önce göründüğü kısa bir süreliğine haritada işaretlenir. Ortada bir mantıksızlık görmüyorum ama bu işin kolay olacağını da iddia etmiyorum. Sadece oyunun buna ihtiyacı olabilir.

Back
Top Bottom