CLASS SİSTEMİ KALDIRILMALI / KALDIRILACAK MI?

Users who are viewing this thread

Sınıf sistemini kaldırmak yerine onu daha da iyileştirmek hedefimiz.
Ben şahsen başından beri bu sistemi neden getirdiğinizi çözemedim. Singleplayerda onlarca zırh varken biz 6 tane class ile limitleniyoruz. Dediğim gibi captain modu için çok güzel bir sistem fakat diğerlerine uymuyor. Warbanddaki gibi bir sistem yerine bu sisteme geçmeyi neden tercih ettiniz?

Online oyuncu sayısı bakımından kapasite azalmayacak, performansta azalma olmayacaksa ve de sınıflara dağıtılmış şekilde spdeki tüm kostümler/silahlar seçilebilecekse, kesinlikle warbanddaki hali tercih ederim.

Yok, sınıf sistemi spde bulunacak tüm kıyafet ve silahlarla desteklenmeden kullanılmaya devam edilecekse; çok daha gösterişli ve özelleştirilebilir karakterler olmalı sahada(mesela zayıf şişman uzun kısa, renk renk dövmeli, aksesuarlı vs= görsel), ayrıca her bir birimin kendine özel, bol ve aşırı işlevsel perkler olmalı. Mesela ben TDM/Siege/Duel/Battle Royale/vb modlarda bir perk ile mühendislik faaliyetleri yapabilecek miyim? (takım ve mod fark etmeksizin. Veya hareket hızım ağırlığıma göre %1-2-3 değil, %25 artacak veya azalacak mı? Böyle sınıfı özgünleştiren/farkı hissedilen ayarlamalarla sahaya çıkabilmek gerek=yetkinlikler)

Sınıf sistemini kaldırmak yerine onu daha da iyileştirmek hedefimiz.

Bütün içtenliğimle söylüyorum, neden böyle bir sevdaya girdiğinizi anlamış değilim. Kimse bu sistemi istemedi, ve çoğunluk hala istemiyor.
Sistemi tutup tutmamak sizin elinizde tabii, ama bastiçe warbanddaki sistemi getirerek neredeyse herkesin istediğini verip üstüne işinizi kolaylaştırmak varken bu sistemi zorla ittire kaktıra düzeltmekte sizin bileceğiniz iş.

Bütün içtenliğimle söylüyorum, neden böyle bir sevdaya girdiğinizi anlamış değilim. Kimse bu sistemi istemedi, ve çoğunluk hala istemiyor.
Sistemi tutup tutmamak sizin elinizde tabii, ama bastiçe warbanddaki sistemi getirerek neredeyse herkesin istediğini verip üstüne işinizi kolaylaştırmak varken bu sistemi zorla ittire kaktıra düzeltmekte sizin bileceğiniz iş.
Cevap da alamadım sebebi konusunda.

Umarım yakında bir cevap gelir sebebi konusunda. Umarım sebepleride oyunu warbanddan farklı tutmayı denemek gibi saçma bir neden olmaz.

Umarım yakında bir cevap gelir sebebi konusunda. Umarım sebepleride oyunu warbanddan farklı tutmayı denemek gibi saçma bir neden olmaz.
Gelirse cevabı bence senin dediğinden bile saçma olur. Bu sistemi captain modu dışında kullanmak için hiçbir sebep yok. Varsa da söylesinler öğrenelim

Oyunda multiplayer ortamında her yerde gördüğümüz class sistemi ne kadar derin ve iyi düşünülmüş gibi dursa da, hayır, değil. Class sistemi warbandda olan ekonomi anlayışını şu an bitirmiş gibi duruyor, bütün ekonomi aşırı basitleşmiş ve aşırı basit kararlar alınıyor şuan. Eskiden "Adamlar bacaklara çok çalışıyor, sağlam bir bot alayım" gibi seçimler yapabiliyorken veya bunları düşünmemiz gerekiyorken şuan bu durum sadece "hangi class işlevli ve kullanılabilir halde" diye bir hale gelmiş durumda, üstüne üstlük battania gibi factionların aserai gibi factionların karşısında classlarının ezik kalması gibi durumlar oyundaki rekabeti öldürmekle kalmıyor, oyuna bu sefer şans faktörünü katıyor. Oyundaki taktik ve ekipman varyasyonlarını ne kadar engellediği konusuna hiç girmiyorum bile. Birde sanırım askerlerin statlarını ayarlamayı unutmuş veya daha yapmamışlar, bir piyade yerden ok alıp sanki yıllardır okçuymuş gibi kolayca aim alıp sıkabiliyor.

Biliyorum, oyun early access'de ve daha çıkalı 2-3 gün oldu, fakat taleworlds yetkililerine iki sorum var, Class sistemi kaldırılıcak mı? Geçici bir sistem mi?
Class sistemini oyunun bir elementi haline getirmek istiyorlar gibi. Tamam yapmak istiyorlarsa öyle yapsınlar ama warbanddaki gibi kendi eşyalarımızı kendimiz seçebilelim, böyle bir mod getirsinler. En azından kendi serverlarımızda bunu ayarlayabilelim çünkü çoğumuz bu class sistemini sevmedik zira bazı factionlar çok güçsüz kalıyor örneğin battania karşınıza iyi bir faction gelince iyi oynamanız falan lazım ki kazanabilesiniz veya sturgia okçuları çok kötü işte bu yüzden kendimiz seçebilelim diyorum ki en azından seçtiğimiz ekipmandan dolayı biz kendimizi suçlayalım classı değil.

Class sistemi yeni bir şey değil bu sistem warbandın DLCsi olan napoleonic warsda da vardı, buna alışmanız gerekiyo büyük ihtimalle değiştirmicekler.

Class sistemini oyunun bir elementi haline getirmek istiyorlar gibi. Tamam yapmak istiyorlarsa öyle yapsınlar ama warbanddaki gibi kendi eşyalarımızı kendimiz seçebilelim, böyle bir mod getirsinler. En azından kendi serverlarımızda bunu ayarlayabilelim çünkü çoğumuz bu class sistemini sevmedik zira bazı factionlar çok güçsüz kalıyor örneğin battania karşınıza iyi bir faction gelince iyi oynamanız falan lazım ki kazanabilesiniz veya sturgia okçuları çok kötü işte bu yüzden kendimiz seçebilelim diyorum ki en azından seçtiğimiz ekipmandan dolayı biz kendimizi suçlayalım classı değil.
Sturgiya okçusunun kötü olması senin oyundaki stratejini değiştirmeni sağlıyo ve bu bence iyi bir şey. Eğer böyle bir şey olmasaydı hep aynı itemlerle aynı şekilde oynayıp oyundan daha çabuk sıkılcaktın bu yüzden class sisteminin olması ve bazı factionların bazı birliklerinin kötü olması senin karşındaki factiona göre farklı stratejiler yapmanı sağlıyo bu da oyuna ayrı zevk katıyo bence, en azından oyunu dümdüz oynamıyosun farklı şeyler yapman gerekiyo arada.

Sturgiya okçusunun kötü olması senin oyundaki stratejini değiştirmeni sağlıyo ve bu bence iyi bir şey. Eğer böyle bir şey olmasaydı hep aynı itemlerle aynı şekilde oynayıp oyundan daha çabuk sıkılcaktın bu yüzden class sisteminin olması ve bazı factionların bazı birliklerinin kötü olması senin karşındaki factiona göre farklı stratejiler yapmanı sağlıyo bu da oyuna ayrı zevk katıyo bence, en azından oyunu dümdüz oynamıyosun farklı şeyler yapman gerekiyo arada.

Ya abi allah aşkına böyle konuşuyorsunuz da mp oynayacak siz misiniz ya?eğer öyle iseniz de boş konuşma oluyor bu sadece. bırakın mp oyuncuları kendi istediğini dile getirsin bu kişiler çoğunluktaysa ona göre bir orta yol bulsun taleworlds. ekstradan bir mod eklemek, kendi serverin de bunu ayarlamak çok mu zor? eminim bu opsiyonel tercih imkanı gelirse klas sistemini çok tercih edeceklerini sanmıyorum. birisi geliyor burada strateji yapman gerekiyo diyor. duh. beceri ve rekabet odaklı bir oyun istiyorum ben meta ve stratejinin suyu çıkan ilerde metanın kölesi çıkacak insanların olduğu kesin çıkacak bir mp değil. dota mı bu oyun? eu4 mü? mount and blade warband in '2'. oyunu değil mi bu oyun? bu kadar keyfi düşünmeyin bu oyunun mp kısmı için. sıkılma mevzusuna gelirse. klas sistemi olsa da olmasa da bu kafadaki insanlar her türlü bu oyundan sıkılır ama ben 'çabuk sıkılcaktın' kişisi olmam.

btw nwde bahsettiğin class sistemi konuyla çok alakası bir örnek olmuş.

Last edited:
Strateji de elbette önemli de bazen o kadar fark oluyor ki classlar arasında. Yine bir örnekle anlatayım sturgiasın ve varyag aldı gayet iyi bir piyade karşında ise vlandia var sergant olarak geliyor sergant da fena olmasa da çok da iyi bir piyade değil bence varyagın karşısında.
Muhtemelen rakibini indirebilirsin. Ama diyelim ki sturgia okçususun karşında da battania fianı var tek avantajın daha hızlı ok atabilmen ama adamın zırhı da daha ağır attığın ok 15 belki vuracak adama.
Daha dengeli olabilir diye düşünüyorum tamam class sistemi çok iğrenç bir sistem olmasa da maçlarımızı vs. class sistemiyle yapmak, dengesiz bir mücadeleye maruz kalmak istemiyorum.

Class sistemi yeni bir şey değil bu sistem warbandın DLCsi olan napoleonic warsda da vardı, buna alışmanız gerekiyo büyük ihtimalle değiştirmicekler.
Tamamen kaldırmalarını istemiyorum. Ama en azından eski sistemden de getirsinler diyorum hem NW da böyle dengesizlik oluşturacak bir sistem de yoktu zira genelde iş uzak mesafe çatışması belli bir süre sonra da süngü muharebesine dönüyordu kılıçlar çok kullanılmıyor, kullanılsa bile daha yavaş oluyordu. Ortada dengesizlik oluşturacak pek unsur kalmıyordu yani.

Ya abi allah aşkına böyle konuşuyorsunuz da mp oynayacak siz misiniz ya?eğer öyle iseniz de boş konuşma oluyor bu sadece. bırakın mp oyuncuları kendi istediğini dile getirsin bu kişiler çoğunluktaysa ona göre bir orta yol bulsun taleworlds. ekstradan bir mod eklemek, kendi serverin de bunu ayarlamak çok mu zor? eminim bu opsiyonel tercih imkanı gelirse klas sistemini çok tercih edeceklerini sanmıyorum. birisi geliyor burada strateji yapman gerekiyo diyor. duh. beceri ve rekabet odaklı bir oyun istiyorum ben meta ve stratejinin suyu çıkan ilerde metanın kölesi çıkacak insanların olduğu kesin çıkacak bir mp değil. dota mı bu oyun? eu4 mü? mount and blade warband in '2'. oyunu değil mi bu oyun? bu kadar keyfi düşünmeyin bu oyunun mp kısmı için. sıkılma mevzusuna gelirse. klas sistemi olsa da olmasa da bu kafadaki insanlar her türlü bu oyundan sıkılır ama ben 'çabuk sıkılcaktın' kişisi olmam.

btw nwde bahsettiğin class sistemi konuyla çok alakası bir örnek olmuş.
Yav ben zaten class sisteminin yeni bir şey olmadığını söylemek için dedim nwde de vardı diye adamlar zaten değiştirmicek boşuna uğraşmayın diyorum. Benim nickimi oyunu oynarken gördün mü bilmiyorum ama ben zaten MP oyuncusuyum Warbandı da oynadım Bannerlordu da oynuyorum şurda olmiyacak isteklerinizi adamlara söyleyip de adamlar yapmadıktan sonra gereksiz hayal kırıklığına kapılmayın diye olaya farklı bi yönden bakıp görüşünüzü azcık değiştirmeye çalışıyorum ama anlamıyosunuz yapcak bir şey yok.

Tamamen kaldırmalarını istemiyorum. Ama en azından eski sistemden de getirsinler diyorum hem NW da böyle dengesizlik oluşturacak bir sistem de yoktu zira genelde iş uzak mesafe çatışması belli bir süre sonra da süngü muharebesine dönüyordu kılıçlar çok kullanılmıyor, kullanılsa bile daha yavaş oluyordu. Ortada dengesizlik oluşturacak pek unsur kalmıyordu yani.
Bak ben dengesizlikten bahsetmiyorum adamlar class sistemini yıllar önce düşünmüş yapmış bir daha değiştirmezler ayrıca bu bannerlordla gelen yeni bir şey değil diyorum. Sturgiya okçusu zayıfsa almaman gibi bir şansın da var çoğu klan Sturgiyayı 3 atlı 3 piyade oynuyo diye biliyorum zaten

Back
Top Bottom