Bunları biliyor muydunuz?

Users who are viewing this thread

Dün gece bu videoya denk geldim ve içerisinde benim hiç bilmediğim belki sizin de bilmediğiniz ve oyunun bize direkt açıklamadığı bazı özellikleri gördüm ve paylaşmak istedim.

1) Oyun içerisinde B tuşuna basarak sancağınızı tekrar değiştirmek. Tahmin ediyorum ki bunu çoğunuz biliyordunuz. Ancak, https://bannerlord.party/banner/ böyle bir site var. Sitede sancak editörü bulunmakta ve istediğiniz sancağı yapıp, sancak kodunu kopyaladıktan sonra, oyunda sancak editöründeyken ctrl+v ye basarsanız sancağınız değişmekte.

2) G'ye basarak ekipmanlarınızı yere atmak. Ulan bunda bilinmeyecek ne var? Ama G'ye basılı tutarsanız üstündeki ekipmanlarınızı gösteren bir menü gelmekte ve seçtiğiniz ekipmanı yere atabilmektesiniz.

3) Birliklerimize komut verirken sol tıka basarak nereye yerleştirebileceğimizi seçiyoruz. Ama az bilinen ise sol tıka basılı tutup imleci sağa sola hareket ettirdiğinizde birliklerinizin ne sıklıkta yerleşebileceğinizi ayarlayabiliyorsunuz. Misal, bu sayede piyadelerinizi 5 sütun olacak şekilde yerleştirebilirsiniz(video da 2:45'de gösteriliyor). Aynı zamanda, birliklerimizi yerleştirirken kamerada bizimle birlikte dönmekte. Kameranın dönmesini istemiyorsanız misal, 1'e basıp piyadelerinizi seçtiğinizde alt tuşuna basarsanız imleci hareket ettirmeniz kamerayı oynatmayacaktır.

4) Ana haritadayken, ok tuşlarıyla hareket edebiliyorsunuz.

5) Oyun, deve, katır, inek, domuz, koyun ve supmter horse(oyunun Türkçe çevirisinde ne yazıyor bilmiyorum) bir, sürü hayvanı olarak değerlendirmekte ve partinizin hızını yavaşlatmakta. Normal atlara, süvari olmayan birlikleriniz binebilmekte(sadece ana haritada dolaşırken) ve harita hızınızı arttırmakta ancak normal atların sayısı eğer süvari olmayan birliklerinizden fazla ise fazlalık olan kısımı oyun yine sürü olarak değerlendirmekte, yani harita hızınızı azaltmakta. Sürü olarak değerlendirilmeyenlerde şöyle bir simge bulunmakta:
at-h-z.png

6) Savaşlardan sonra, geçici olarak, parti hızınız organize olamamaktan düşmekte.

7) Envanterinizde olan hayvanları kesip ete dönüştürebilirsiniz. Bazen, hayvanın kendi fiyatı, et fiyatından düşük olabilir. Yani hayvanlarınızı keserek ete dönüştürmek daha karlı olabilir.

8 ) Bir şehre girdiğinizde bütün yoldaşlarınız şehrin içinde ancak sadece biri yanınızda dolaşmakta. Yanınızdaki yoldaşla konuşup diğer yoldaşları hepsini yanınıza çağırabilirsiniz.

9) Demircilikte, yoldaşlarınızı kullanabiliyorsunuz. Early gamede demirciliği iyi birsini bulursanız, o yoldaşınızı kullanarak iyi bir silah yapabilirsiniz.

10) Ordu coesion nunu(birliğini, bütünlüğünü) ordu menüsünde sağ üst kısımdan 10 nüfuz harcayarak arttırabilirsiniz.

11) Orduda bulunan diğer partilerin yiyeceği bittiğinde sizinkinden yerler ve yiyeceklerinizi paylaşmanızdan dolayı nüfuz kazanırsınız. Ancak bir şehre uğradığınızda diğer partiler eğer paraları varsa yiyecek alırlar.

12) Hepimiz biliyoruz ki, kuşatma kulesi ve boynuz başı dışındaki ekipmanlar düşman kalesi tarafından yok edilebilmekte ancak bu ekipmanların yapımı hemen bittikten sonra üzerine tıklayıp yedeğe al diyebilirsiniz. Bu şekilde, hepsini aynı anda spawnlayıp düşman kalesinin duvarında gedik açabilir veya hepsinin savaş anında olmasını istiyorsanız onun içinde bekletebilirsiniz(videoda 9:34'de).

Evet videodan benim seçtiğim ve en az bilinenler diye düşündüğüm bunlar. Siz çok az bilinen ne ile karşılaştınız?

Ordu düzenleme istediğimiz gibi yerleştirme forumdada konu olmuştu hepsi çok faydalı bilgiler eline sağlık bir de ticaretle ilgili bir tüyo vardı sanırım handaki köylülerle konuşmakla ilgil orayı tam anlayamadım

Last edited:
faydalı konu teşekkürler..

12) Hepimiz biliyoruz ki, kuşatma kulesi ve boynuz başı dışındaki ekipmanlar düşman kalesi tarafından yok edilebilmekte ancak bu ekipmanların yapımı hemen bittikten sonra üzerine tıklayıp yedeğe al diyebilirsiniz. Bu şekilde, hepsini aynı anda spawnlayıp düşman kalesinin duvarında gedik açabilir veya hepsinin savaş anında olmasını istiyorsanız onun içinde bekletebilirsiniz(videoda 9:34'de).
bu çok işime yarayacak (y)

Birini kovalamak için ağır ekipmanları salıp çıplak koşabilirim, keşke şu zırhları atabilseydim dediğim çok olmuştu :smile:
Envanterde ne kadar at bulundurmam gerektiğini de yarım yamalak biliyordum açıklığa kavuşmuş, güzel konu olmuş teşekkürler.

edit: Kıyafetleri atamıyormuşuz ya :grin:

Last edited:
Beta'da 150 üstü maçım var. Şu birlik sırasını çekip dizme olayını bilmiyordum. Nasıl yapılıyordur, bu ayar var mı diye çok canımı sıkmıştı.

Buiding siege camp derken yuvarlak ve kare yerlere ne kurmak istediğinizi seçebilirsiniz. Yalnız bu aşamada iken istediğiniz şeyleri yapmaya başlamaz. Building siege camp bittikten sonra ne kurmak istediğinizi seçme sıranıza göre ekipmanları sırasıyla yapmaya başlar(hepsini aynı anda yapmaya başlamıyor). Kare boşluklara karşı tarafa zarar verecek ekipmanları yuvarlak, hafif arka taraftaki, boşluklara ise koç başı veya kuşatma kulesi yapabilirsiniz. Alttaki barları dolduktan sonra, kuşatma sahnesinde barları dolmuş olan ekipmanlarda haritada olurlar. Yalnız kare boşluklara yerleştirdiğiniz ekipmanlara düşman kalesi hızlıca karşılık verip yıkabiliyor, dikkat edin.

Back
Top Bottom