Bilim

Users who are viewing this thread

Roffron said:
Normalde gözükmemesi gerekiyor ama içine ışığı çekerken denk gelmiş. Şans baya. Acaba bizim galaksiye de yakın var mı?

oSeKLv.gif
İçine ışığı çekerken denk gelmiyor. Etrafındaki kırmızı hale sürtünmeden ve yoğunluktan dolayı yanan gazlar.

Muhtemelen bu konuya bakanlar duymuştur ama eli yanlışlıkla değenler için İsrail'in aya gönderdiği uzay aracı aya çakılmış ve iletişim kaybedilmiş.

https://www.bbc.com/news/science-environment-47879538

Roffron said:
Normalde gözükmemesi gerekiyor ama içine ışığı çekerken denk gelmiş. Şans baya. Acaba bizim galaksiye de yakın var mı?

oSeKLv.gif

Sagitarius A diye bir kara delik var. Samanyolu’nun ortasında en yakın kara delik oymuş.

Bu aralar karadeliklerle ilgili oldukça fazla kaynak edindim, üzerine karadeliklerin somut bir görüntüsünün yayınlanması beni oldukça keyiflendirdi. Bizim galaksimizin merkezindeki karadeliğin, şuan elimizde görüntüsü bulunan kara delikten daha büyük oluşu, veri toplama sürecini çok zorlaştırdığından şuan elimizde olanla idare edeceğiz. Bence bilim için çok tatmin edici bir adım oldu. Einstein yanıldı mı? sorusuna, 'Maalesef!' demeleri, çağımızın en güzel olayıdır. Net.

Cioss Julius U.X. said:
https://seyler.eksisozluk.com/nihilistleri-bile-sarsacak-duzeyde-her-seyi-anlamsizlastiran-olay-young-deneyi
Sansasyon yaratan başlık altında alakasız açıklamalar. Çift yarık deneyi kuantum fiziğine girişin temellerinden sadece biridir. Ortada nihilistlerin sarsıldığı, bilimsel determinizmin yok edildiği filan pek yok. Ayrıca bunun 2'den daha fazla yorumu var. Kaldı ki determinism/neden-sonuç ilişkisi gibi kavramlar bilimsel disiplinlere göre daha genel olan kavramlar. Çok alakasız bir yazı olmuş.

Hobeto13 said:
Cioss Julius U.X. said:
https://seyler.eksisozluk.com/nihilistleri-bile-sarsacak-duzeyde-her-seyi-anlamsizlastiran-olay-young-deneyi
Sansasyon yaratan başlık altında alakasız açıklamalar. Çift yarık deneyi kuantum fiziğine girişin temellerinden sadece biridir. Ortada nihilistlerin sarsıldığı, bilimsel determinizmin yok edildiği filan pek yok. Ayrıca bunun 2'den daha fazla yorumu var. Kaldı ki determinism/neden-sonuç ilişkisi gibi kavramlar bilimsel disiplinlere göre daha genel olan kavramlar. Çok alakasız bir yazı olmuş.

4.Boyut ile alakalı olduğunu söyleyenler var. Şuan açıklayamadığımız birçok şey bula ilgili olabilir.

midnight blue said:
Bu aralar karadeliklerle ilgili oldukça fazla kaynak edindim, üzerine karadeliklerin somut bir görüntüsünün yayınlanması beni oldukça keyiflendirdi. Bizim galaksimizin merkezindeki karadeliğin, şuan elimizde görüntüsü bulunan kara delikten daha büyük oluşu, veri toplama sürecini çok zorlaştırdığından şuan elimizde olanla idare edeceğiz. Bence bilim için çok tatmin edici bir adım oldu. Einstein yanıldı mı? sorusuna, 'Maalesef!' demeleri, çağımızın en güzel olayıdır. Net.
Maalesef denmesinin asıl önemli noktası, Einstein'ın Görelilik Teorisiyle sunduğu yerçekimi mantığı hatalı olsaydı, yerçekimini Kuantum Teorisine bağlamak için yeni açıklamalar yapılacaktı. Ancak haklı çıktığı için iki teoriyi birleştirecek fikirler atmak çok daha zor şu anda. Teorik fizikçiler hem kuantum teorisiyle uyumlu, hem de görelilik teorisiyle uyumlu bir yerçekimi kuramı atmak zorunda ortaya.

Cioss Julius U.X. said:
Durduk yere bir kuantum olayıyla başka kuantum olayını birbirine bağlamaları ve bunu desteksiz yapmaları çok saçma. Belirsizlik ilkesi, ölçümlerdeki hata payıyla alakalı bir formülasyondur. Bu tarz yapyanlış yazılara karşı bilgilenmek lazım tabii.

Kozmos ile ilgili olanlar için uzun ama mükemmel bir animasyonu bırakıyorum aşağıya.

Ohooo kızar amerika falan ne anlar bilimden moruq din ve bilim  ayrılamaaz taam'mı haattaa alberd anştayn'ın da bi sözü var bu konuyla ilgili . Heil İmamhatip , diE ateistler .

Dinin karıştığı bilimden hiçbir hayır gelmez. Bilim ile din taban tabana zıt iki olgudur. Bilimsel bakış açısı gözünün gördüğünü kulağının duyduğunu bile sorgulamanı gerektirir; dini yani skolastik bakış açısı ise sorgulamadan teslim olmayı, araştırmamayı. Din zaten bütün soruların cevaplarını barındırdığını iddia eder.

Burada ''fuarda'' dönen bilim olduğu iddia edilen şeyler şarlatanlıktan başka bir şey değildir.

Bir kitaptan öğrendiğim bir şeyi alıntılıyarak ortaya bir fikir atmak istiyorum: "Bir inek yılda 85 kilogram metan üretir. 85 kilogram metan otuz üç saniye süreyle 909 kilogramlık bir itiş gücü sağlar. Bu da 680 kiloluk bir ineği 4,8 kilometre yükseğe fırlatabilir. " peki ya biz sekiz milyon ineğin ürettiği gazı 5 yıl biriktirirsek, yani 680 kilogramı 4,8 km yükseğe fırlatabilen bir gücün 40 milyon katını üretirsek ne olur? Bu ağırlığı 192 milyon kilometre yükseğe fırlatabiliriz. Peki biz toplam kiloları 680'in iki katı olan (kolay hesaplamak için bunu seçtim) yani 1360 kiloluk 10  erkek ve 10 kadını Marsa yollamaya kalksak ne olur? Bu kiloyla, 192'nin yarısı olan 96 milyon kilometre yükseğe yollanabilirler. Marsın Dünyaya en yakın olduğu zamanda, aralarındaki mesafenin 58 milyon kilometre olduğunu düşündüğümüzde, 96 milyon-58 milyon= 38 milyon kilometrelik yakıt elimizde kalır. Marsta kolonimizi kurarız. Elon Mask hâlâ uzay işleriyle uğraşırken biz Marsta çayımızı demleriz.

NOT: Trolüne yazdım zaten ciddiye alan olmaz da...

Hindistan Ay'a iniyor... Canlı yayın;

Edit: Şu an araç yere çakılmış gibi görünüyor. Kesin açıklama bekleniyor. Ay'ın karanlık yüzeyine araç indiren ilk ülke olma yolundaydı Hindistan, galiba olmadı.

Edit 2: 2 km yükseklik kala bağlantı koptuğu söyleniyor.

Back
Top Bottom