Bilgisayar Kasası Toplama ve Laptop Seçme Merkezi

Users who are viewing this thread

Tabi bu durumun %100 legit olmadığını hatırlatmak lazım bilmeyenler için. Minimum 600 liraya falan satılan kutulu sürümler hariç hepsinin bir detayı oluyor. Ben kendim de 30 liralık Pro anahtar aldım kullanıyorum ama bunlar paket paket alınıp tekli satılan ürünler. Yarın bir gün silinebilir, başkasına satılabilir, tekrar kullanmamı garantileyen bir şey de yok ama 30 lira için bunları da beklemiyorum zaten.
Bahsettiğin olay farklı mı bilmiyorum ama 30 TL lik keyler anakart ve e-postana yapışıyor tek kullanımlık başka kimse giremez

Anakarta yapışıyor muhabbeti boş gibi. Bir laptopuma o keylerden alıp windows kurmuştum. Sonra klavyesi bozulunca ssd'yi direk söküp diğer laptopuma takıp onu kullanmaya başladım. Komple farklı pc olduğu halde bir sorun çıkmadı.

Ben kendim kullandıktan sonra aynı aldığım yerden bir daha aldım kardeşimin PC için. Çalışmadı key tekrar istedik. 4. ya da 5. verdikleri key çalışmıştı. Yani güven falan yok şirket için satılan paketlerden alıp tekli satıyorlar. Bir kaç sene sonra tak diye aktivasyon isteği gelebilir.

Oem için anakart muhabbeti boş değil ve zaten son tüketici için değil. Windows hazır sunulan sistemlerde, anakart ve işlemci üzerinden (genellikle laptop diyebiliriz bunlara) kayıtlı geliyor. Düzenli kontrole tabi bir yer değilseniz bilmem kaç yüz lira verip %100 windows desteği sunan ve çoklu cihazlarda çalıştırılabilir windows anahtarı almanıza gerek yok. Tek kullanımlık, tek cihazlık anahtar işte. Yasal olup olmama durumu satıcısına göre değişir, sahte anahtar üretmenin yolunu bulmuş birinden satın alırsanız elinizde patlayabilir.

Değildir heralde. 650 usd şu an 5000 lira civarı yapıyor tek başına. Bu premium model bir de. 700-750 falandır. Onun üstüne %20 gümrük eklenecek. Getirecek, masraflarını koyacak kar payı koyacak üstüne %18 KDV ekleyecek satış fiyatı çıkacak.

Stok bitmiş üründe fiyatlar dikkate alınmaz zaten. Ama mesela İtopya 5600X getirmeden öne 3500 küsürlü fiyat vermişti, o fiyattan da soktu. O yüzden bir değerlendirdim ama mümkün değil o fiyata gelmesi.

V-sync kullanma zaten. Oyunun çizdiği kareyi monitörün yenileme hızına sabitler tearing yok etmek için. Gereksiz yere fazla fazla input lag yaratır. Freesync/G-sync bunun yerine oyunun çizildiği kareye eşler monitörün yenileme hızını. 90 fps alırken 90 hz çizer yani. 144 Hz üzeri için de tearing minimal olur zaten ama ille garantiye almak istersen Nvidia'nın Fast Sync'i var orası için. Nvidia Control Panel'de 3D ayarlar içinde düşey senkronizasyon seçeneğini Hızlı seçerek açabilirsin. V-sync'e kıyasla bayağı bir az olsa da inpug lag etkisi olacaktır bunun da.

Yanlış yazmışım free sync olacaktı. 8 bit kullanıyormuşum ekranı bir de, nvidia kontrol panelden 10 bit yaptım ekran gitti geri gelmedi hiç. Monitörden free synci kapatınca geldi geri. Free sync kapalıyken 8 bit oluyor en fazla, 10 bit olamıyor. 10 bit yapmayı deneyince bişi oldu ayrıca monitörden free sync açtığım an ekran gidiyor.
Yazdıkların free sync için de mi geçerli?

Yaşadığın sorunu bilmiyorum. Kabloları, ekran kartı ayarlarını falan kontrol edebilirsin. Monitör modeline de bağlı olabilir.

Freesync ben her zaman kullanılmasını tavsiye ederim. Yaşatacağı en büyük sorun çok nadiren parlaklık flicker sorunu olabilir o da hem çok nadir olur hem de değmez kapatmaya geçer hemen.

Yanlış yazmışım free sync olacaktı. 8 bit kullanıyormuşum ekranı bir de, nvidia kontrol panelden 10 bit yaptım ekran gitti geri gelmedi hiç. Monitörden free synci kapatınca geldi geri. Free sync kapalıyken 8 bit oluyor en fazla, 10 bit olamıyor. 10 bit yapmayı deneyince bişi oldu ayrıca monitörden free sync açtığım an ekran gidiyor.
Yazdıkların free sync için de mi geçerli?
Konusu burası değil ama sanki kablon yeterli değil gibi. DP 1.4 bağlantın varsa monitöründe DP 1.4 kablosu bağlamanı öneririm.

Bu bendeki ryzen 5 5600x oyunlarda 88 90 dereceye cikiyor. Fuma 2 aldim yeni islemci sogutucusu olarak ama kasaya sigmadi iade edecegim. Fuma 2 ile 77 dereceye indi sicaklik. Sogutucunun yaninda gelen termal macunu kullandim, iade kabul ederler mi?
o kadar zengin adamsın, sıvı soğutma alsana ***

Bu bendeki ryzen 5 5600x oyunlarda 88 90 dereceye cikiyor. Fuma 2 aldim yeni islemci sogutucusu olarak ama kasaya sigmadi iade edecegim. Fuma 2 ile 77 dereceye indi sicaklik. Sogutucunun yaninda gelen termal macunu kullandim, iade kabul ederler mi?
Aldığın siteye ve markaya bağlı o da. %99 sıkıntısız kabul ederler. Ürünü beğenmedim deyip yollayabilirsin öyle bir halkın var. Ama stok soğutucu ile 88-90 derece çok sanki. İyi monte edememiş olabilir misin soğutucuyu?
Bir de sıvı soğutucu şahsen ben tercih etmezdim. Aynı fiyatta da olsalar tercihim hava soğutucusu. Bu arada geçen soğutucu bakarken snowman t6 ve x6 diye iki tane ucuza fiyat/performansı soğutucusuna denk geldim. 200tlye hyper 212evo ile aynı performansı gösteriyor. Ramler büyükse x6 yine sıkıntılı olabilir ama 3 fandan 1 tanesini çıkarıp öyle kullanabilirsin.

Hem genel anlamda çok hem de o sistem için çok. Kasa hava falan mı alamıyor ki acaba?
Ben hiçbir oyunda 75den fazla görmek istemem, ki bazı oyunlarda fazlasını görüyorum. Sağlam bir sistemde 87 çok değil mi?

Sistem ve monitör neydi @pancamo hangi oyun 87 ledi?
Oyundan çıktıktan sonra, rahat bir şekilde normal sıcaklıklara düşüyorsa soğutma konusunda bir sorun olduğunu düşünmüyorum.
Anakart sıcaklığı 24 derece, işlemci boşta 35-50 derece, ekran kartının da sıcaklığı düşük. Witcher2 oynuyorum, 1440p ultra ayarlarda. cpu kullanımı %25lerde oluyor ve sıcaklık 90a kadar çıkıyor. Kısa bir stres testi yaptım cpu %100 kullanımda 90 dereceyi gördü ama geçmedi. Cpuya giden voltajı düşürdüm ancak düşmedi sıcaklık. Pes 21de de 90 derece civarında geziyor sıcaklık maç anında.

Wraith Stealth mı yetmiyor diye düşündüm ama incelemelerden falan hatırladım çok ısınan bir işlemci değil 5600X. Emin olmak için baktım öyle:

Cinebench R20'de max 79 derece görüyor. Senin kasanın hava akışında falan bir sorun olmasın?

Back
Top Bottom