Bilgisayar Kasası Toplama ve Laptop Seçme Merkezi

Users who are viewing this thread

Bütçe oyuncu bilgisayarı için artık AMD Ryzen 3 2200G ya da Ryzen 5 2400G şart zaten. 2400G uygun şartlar altında orta halli bir işlemci + GT 1030 performansını verebiliyor tek başına. Bir süre para biriktirip giriş-orta seviye bir ekran kartı alınırsa da 2400G rahat rahat çalıştırır. 4 çekirdek 8 thread olması da büyük artı.

Kafanı şu ürünle karıştırayım.
https://www.teknobiyotik.com/oyuncu-pc-gamer-pc/oyuncu-masaustu/amd-ryzen-5-2500x-3-6ghz-gtx1060-6gb-8gb-ram-240gb-ssd-oyuncu-bilgisayari-27447.html

R5 2500X (2600 ile aşırı bir fark yok tabi)
1060 (VR Ready olmasının yanı sıra, Nvidia'nın 1060 ve üstü sahiplerine kampanyaları var)
Bellekler aynı.
Tek farkı bu 240 Gb Ssd. He kötü mü? Ssd için ortalama. 240Gb Ssd ile 1tb Hdd fiyatlarının neredeyse eşit (yakın) olduğunu düşünürsek 480 gb ssd almak yerine, ssd olan bir cihaz alıp HDD almak çok daha ucuza gelir.
Ya da siteden kontrol ettim. Ekstra ssd ekleyebilirsin aslında. O da üstteki kasayı eler. Daha ucuza getirmiş olursun. Çünkü sitede
James Donkey JD480 480GB 3D Nand 2.5 SSD
bu ürün için ektra 350 küsür lira eklerken. İnternette 380 küsür lira.

Laptop arıyorum bugünlerde, sizin de önerinizi almak isterim. Takribi 7k civarında bir bütçem var. Üniversitede kullanacağım, kesinlikle 5 seneden fazla dayanması gerekiyor. Çok fazla oyun oynamayacağım muhtemelen, oynasam bile paradox oyunları, F1 2017 falan olur, tabii çıkarsa Bannerlord da ; ) . Ama mühendislik okuyacağım göz önüne alınınca bana bu tarz uygulamalar için performans sorunu yaratmayacak bir bilgisayar arıyorum. Asus, Dell, HP önceliğim, Lenovo da olabilir.

İye.Bepsilomicronu said:
Laptop arıyorum bugünlerde, sizin de önerinizi almak isterim. Takribi 7k civarında bir bütçem var. Üniversitede kullanacağım, kesinlikle 5 seneden fazla dayanması gerekiyor. Çok fazla oyun oynamayacağım muhtemelen, oynasam bile paradox oyunları, F1 2017 falan olur, tabii çıkarsa Bannerlord da ; ) . Ama mühendislik okuyacağım göz önüne alınınca bana bu tarz uygulamalar için performans sorunu yaratmayacak bir bilgisayar arıyorum. Asus, Dell, HP önceliğim, Lenovo da olabilir.

https://www.vatanbilgisayar.com/asus-x550jx-core-i7-4720hq-2-6ghz-12gb-ram-1tb-hdd-gtx950m-2gb-15-6-w10-notebook.html

2014 te 2000 TL ye almıştım bunu şu an 6.7k  :facepalm:

İnşaat mühendisliği okuyacağım için almıştım ben de. Her işimi gördü okul bitene kadar(AutoCAD , Sta4CAD , SAP2000 tarzı programlar kullandım) . İş hayatımda da kullanıyorum şu an bi sıkıntısı yok tavsiye ederim.

Khergit42 said:
İye.Bepsilomicronu said:

https://www.vatanbilgisayar.com/asus-x550jx-core-i7-4720hq-2-6ghz-12gb-ram-1tb-hdd-gtx950m-2gb-15-6-w10-notebook.html

2014 te 2000 TL ye almıştım bunu şu an 6.7k  :facepalm:

İnşaat mühendisliği okuyacağım için almıştım ben de. Her işimi gördü okul bitene kadar(AutoCAD , Sta4CAD , SAP2000 tarzı programlar kullandım) . İş hayatımda da kullanıyorum şu an bi sıkıntısı yok tavsiye ederim.
6.7k değil satıştan kalkmış. En son satılan fiyatını dolar üzerinden şimdiki kurla çarpıyor fiyat sistemi vatanın. Yoksa böyle bir pcnin 6.7k etme imkanı yok.

- Sistem Montaj Hizmeti
- AMD Ryzen 5 2600 Soket AM4 3.4GHz 19MB Önbellek 6 Çekirdek İşlemci (fan dahildir) - Tray
- MSI B450M PRO-VDH PLUS AMD B450 Soket AM4 DDR4 3466MHz (O.C) VGA DVI HDMI Anakart
- 2 Adet x CORSAIR 8GB DDR4 3000MHz CL16 Siyah Vengeance LPX Single Kit Ram
- Sapphire RX590 Nitro+ 8GB GDDR5 256Bit AMD Radeon DX12 Ekran Kartı
- Cooler Master MasterBox MB520 500W 80 Plus USB3.0 Pencereli MidTower Siyah Kasa
- Seagate 3.5" 2TB Barracuda Sata 3.0 7200Rpm 256MB Cache Harddisk
- ADATA 480GB SU630 3D NAND Sata3 2.5'' SSD (520MB Okuma / 450MB Yazma)
- TP-LINK ARCHER T2UH 600Mbps Yüksek Kazançlı Kablosuz Dual Band USB Adaptör

Arkadaşlar bu sistemi almaya düşünüyorum tam 4901,61 TL'ye. Nasıl sizce?

Ben fiyata bakmadım, ellerinde kalan RX590ları bitirmek için toplanan kasalara uygun veriyor olabilirler. Sıkıntısı fiyatını pek hak eden bir ürün olmamasıydı özellikle de RX580'e göre kıyaslayınca. RX580, GTX 1060 ile denk olmasına rağmen daha hesaplıydı. RX590, 580den biraz daha iyi olmasına rağmen(aynı kart halbuki) daha pahalı satılıyordu. En son 300-400 lira fiyat farkı vardı.

Hala öyle fark varsa 1660 ya da 1660 Ti da bakılabilir belki. Gerçi hiç kıyaslamadım bunları.

Şimdi birşey soracağım yüksek müsadenizle. Asgari ücretle çalışan biri bu devirde nasıl bir bilgisayar almalı ve bilgisayar alırken nasıl bir yol izlemeli? Mesela 15 binlik bir bilgisayar almayı düşünmeli mi düşünse kredi çekip mi almalı ne yapmalı bu adam? Hayatında ilk defa düzgün bir bilgisayarı olacak bu adamın onu da belirteyim.

en az 5 sene gitmeli nadir olarak iş için genellikle oyun için kullanılacak, ihtiyaç seviyesi baya yüksek, arkadaşlarla stres atma bi yere kadar biraz da yalnız kalıp kafana göre oyun oynarak stres atmak da gerekiyor.

5 senede patates oluyor zaten sistemler. Hangi çözünürlükte kaç Hz monitörün var ya da almayı düşünüyorsun? Bu sene çıkan oyunları misal 1080p 60 fps oynamak zor değil ama 2 sene sonra zorlanabilirsin aynı donanımla. Daha yüksek yenileme hızı ya da çözünürlükte daha da iyi donanım gerekiyor. Tabi avantajın da var. İşlemcin iyiyse 2 sene sonra yeni bir ekran kartı alıp upgrade edebilirsin.

Yani 3 binlik sistem de toplarsın 15 binlik de. Büyük ihtimalle ikisi de 5 seneye patates olur. O yüzden şu anki oyunlarda hangi ayarlarda hangi çözünürlükte kaç fps istediğini temele alıp düşünebilirsin.

Kendin beğendiğin ürünü daha almadan başkasına niye aldırmaya çalışıyorsun?

Bütçenin büyüklüğü de önemli. Kredi çekip pc almak için bir şey demeyeyim kişisel bir karar. Ben öyle yapacak olsam her yerini tam alırdım, sonra da şunu alırım diye bırakmazdım.

1080p 60 fps zor değil ama 5 sene götürsün istersen o biraz zor olur. İlla ki donanımı upgrade etmen gerekir. Ya da şimdiden 9-10 bin liralık RTX 2080 Ti alacaksın ki aşırı mantıksız olur.

https://www.technopat.net/2019/05/04/sistem-tavsiyeleri-mayis-2019/

Şurada aşağı yukarı fikir verecek sistemler var. İtopya gibi yerlerde senin yerine hazır toplayıp satanlar var. Sonuçta yine toplama kasa yapıyorsun ama başkası toplamış ürün ortaya koymuş oluyor. Alırken parça değişimi de yapabiliyorsun x yerine y koyun diyebiliyorsun.

Back
Top Bottom