Bilgisayar Kasası Toplama ve Laptop Seçme Merkezi

Users who are viewing this thread

Kasa pek iyi durmuyor daha iyi alternatifler bulabilirsin bence. Bir de işlemcide 1600X ısrar etmenin bir olayı yoksa 2600 alsan daha iyi. Seçtiğin soğutucu 4 ısı borulu, stok Wraith Stealth'dan daha iyidir illa ki ama performans olarak 2600 çok daha iyi bir işlemci.

Ayrıca A320 chipset anakart tercih etme. B450 modellerine bakman daha doğru olur. Elektriği iletmesi, performansı, genel kalitesi, özellikleri vs. çok kırpılmış olması bir yana A320 chipsetlerde OC desteği yok. RAM'i de ileride aynısından bir çubuk daha alıp 2x8 yapmayacaksan şimdiden 2x4 alman daha uygun olur.

Cioss Julius U.X. said:
Kasa pek iyi durmuyor daha iyi alternatifler bulabilirsin bence. Bir de işlemcide 1600X ısrar etmenin bir olayı yoksa 2600 alsan daha iyi. Seçtiğin soğutucu 4 ısı borulu, stok Wraith Stealth'dan daha iyidir illa ki ama performans olarak 2600 çok daha iyi bir işlemci.

Ayrıca A320 chipset anakart tercih etme. B450 modellerine bakman daha doğru olur. Elektriği iletmesi, performansı, genel kalitesi, özellikleri vs. çok kırpılmış olması bir yana A320 chipsetlerde OC desteği yok. RAM'i de ileride aynısından bir çubuk daha alıp 2x8 yapmayacaksan şimdiden 2x4 alman daha uygun olur.

Kasa çok hoşuma gitti incelemelerini vesaire izledim ondan eminim. 2600 için dediğim gibi param yok...

Anakart için önerdiğine baktım da neredeyse iki katı fiyat. O kısımlara çıkamam ama 380-430 lira arası başka bir önerin varsa çok hoş olur.

Bisiklete de 600 lira masraf yaptık. Taksitler bitene kadar makarna yiyecez galiba.

Yav 2600 zaten normal şartlarda aynı fiyata geliyor 1600X ile ama ille de 1600X istiyorsan al tabi. Onu alıyorsan B350 olarak şu güzel: https://www.vatanbilgisayar.com/msi-b350m-pro-vd-plus-am4-amd-ryzen-ddr4-3200-mhz-o-c-usb-3-1-anakart.html 430 lira demişsin ama şimdi anakarta 110 lira fazla vermek ilerisi için hem daha iyi olur hem de güzel anakart bu.

Kasayı araştırıp beğendiysen al tabi. Şu hem daha estetik duruyor hem de 3 önde 1 egzozda 4 fanı var: https://www.itopya.com/sharkoon-tg4-kirmizi-usb30-4xled-fan-atx-gaming-kasa/ Daha da uygun fiyata PowerBoost kasalar var ama onları tavsiye eden olmuyor.

Bütçen sınırlı ise psu içinde kasalara bak. iyi psulu iyi bir kasadan 100 lira filan kar ediyorsun. Ayrı ayrı almaya göre.

https://www.teknobiyotik.com/donanim/pc-kasa/aerocool-qs240-500w-80-bronze-2-fanli-usb-3-0-mavi-ledli-siyah-micro-atx-kasa-ae-qs240-580-aerocool-verkho2-sogutucu-hediye.html

Mesela böyle bir kasa da bakabilirsin. mATX formatında onu uyarayım da.

ErkutErdem said:
Niye ekran kartsız abi? Ryzen apular tutuyor mu cidden.
Ekran kartı alacak o ayrı. Ama evet APU'lar tutuyor gayet. 1100-1200 liralık bir işlemci bu ve oyun performansı APU olarak şöyle:

dual ram performansı single ramden iyi ona laf yok da pc toplarken bütçeyi sırf iki tane olsun diye ikili rame gömmek çok mantıksız, alsın mis gibi tek ram ileride eline para geçince aynısından alır takar bir tane daha. ben öyle yapmıştım mesela 6 ay sonra.

Ne vefasız adamım lan. Aldıktan sonra bir kere bile bakmamışım buraya kusura bakmayın :grin:

Kasa- Aerocool Tomahawk A
Mobo- MSI A320M PRO-E
CPU- Ryzen 1600x (932TL'ye aldım.)
GPU- Asus Rog Strix RX580 Top Ed.
RAM- Corsair Vengeance 4x2 GB 3000MHz DDR4
CPU Cooler- Dark Freeze X94
SSD- Toshiba OCZ TR200 240gb
Monitör- Viewsonic VA2419-SH IPS(23.8" , 5ms)

Kasa+PSU bundle'lara baktım, mesela senin geçen sayfa yazdığın o bundle'a baktım PSU'su yazmayınca hiç bir yerde kıllandım. Araya araya buldum sonunda içinde 150 liralık 550w PSU varmış. Öyle olunca dedim kasayı tek alayım 50 lira 100 lira cebimden fazla çıksın gideyim kendi PSU'mu kendim alayım o yüzden ayrı ayrı aldım.

R5 2600'e az daha ikna ediyordum kendimi ama 1600x'i 932 liraya buldum nanokatolog'dan. Dedim 15 FPS için bende 300 lira fazladan para çıkartacak *** yok yani şu an.

RAM'i zaten iki slot alacaktım, o linki sanırım RAM kısmı boş kalmasın diye iletide 8gb ram yazıp ilk çıkan aklımdaki fiyattan RAM'i koydum.

Yükseltme olarak. m-ATX aldım, ilk m-ATX tecrübem, eğer memnun kalmazsam ileriki zamanlarda ATX'e geçerim. RAM'lerin arasında fazla alan kalmayacağını düşünmemden başka bir sorun yok gibi duruyor.

Performansdan memnun kalmazsam yine 1600x'i satıp 2600'e geçebilirim güzel bir indirim bulursam.

Monitör'den çok emin olarak aldım, hala da kuşkum yok gayet fiyat-performans ürünü. Ama alırken de dikkatimi çeken bir freesync 1ms IPS monitör vardı, 600'e aldım monitörü o 850 lira gibi bir şeydi, onda çok gözüm kaldı. Bütçem oturduktan sonra takibe alıcam onu güzel fiyattan yakaladığım anda direk yapıştırıcam birincil monitör olarak. Mevcut 2419'u da ikincil yapacağım.

Bir 240'lık SSD daha alırsam muhtemelen bana çok uzun seneler boyunca yetecek.

Aldıklarım arasından bana inatla güven vermeye çalışsa da CPU cooler'dan korkuyorum. Böyle "ben bozulucam iki güne birader haberin olsun boşa heveslenme yani" der gibi baktı kutudan çıkardığım anda. Ama bir yandan da canavar gibi çalışacak gibime geliyor uzun zamanlar boyu.

Sonuç olarak, SSD, CPU cooler, PSU, mobo elimde, bugün monitör ve RAM'ler gelecek. Yarın kasa'nın gelmesi muhtemel, haftaya Salı gibi de CPU gelecek. O vakit deneyimlerimi de sizinle paylaşırım :d

Daha da sonuç olarak, bilgisayar almayın arkadaşlar. 3000 liraya bir şeyler çıkartayım da oynayayım diye giriştiğim bu işten neredeyse bütçemin iki katı parasını vererek çıktım.

akqüst said:
haftaya Salı gibi de CPU gelecek.

Nanokatalogdan aldıysan haftaya salı gelmesini bekleme.

Bu arada benim attığım kasalardan mı bahsediyorsun 150 liralık psu diye. Benim ilk attığım ve kendim kullandığım fsp olanda 300 liralık psu var. 500w 80+ silver daha ucuza bulamazsın zaten.

İkincisini aerocool qs 240 lı olanı da zamanında araştırmıştım. Almayı düşünüyordum zaten. O da iyiydi. mATX kasa olması caydırdı beni bi.

Tekrar baktım qs240 da olan high power in 500w 80+ bronze modeli olan hpe-500br-a12s varmış. O da en dandik sitede 250 ortalama 280 civarında.

Anakarttan çok kısmışsın o iyi olmamış. Bir de rami tek slot alsaydın upgrade edebilirdin rahat rahat.

FSP CMT 110a'daki psu
https://inventus.com.tr/mi_products/Product.aspx?PID=9725

Aerocool qs240'daki psu
https://www.hepsiburada.com/high-power-500w-80-bronze-kirmizi-fanli-guc-kaynagi-hpe-500br-a12s-p-HBV0000071XJO?magaza=Hepsiburada&wt_gl=cpc.tum.universal-genel.pla&gclid=Cj0KCQjw1pblBRDSARIsACfUG13jzJcnMSy88BJURuCqF-cxTZpttAF1hLgUz8c10Qng3E1OTxoKt90aAp2yEALw_wcB

Niye ki :sad:

Finde said:
akqüst said:

1 Nisan'da söyledim CPU'yu, 5-7 iş günü içinde geliyor yazıyor sitede, emin olmak için aradım yinede Pazartesi muhtemelen elimize ulaşır aynı gün kargolarız dediler. Uzatma şansları yok ben çok fena çirkefleşebilirim yani bu tarz konularda :d

akqüst said:
Niye ki :sad:

Finde said:
akqüst said:

1 Nisan'da söyledim CPU'yu, 5-7 iş günü içinde geliyor yazıyor sitede, emin olmak için aradım yinede Pazartesi muhtemelen elimize ulaşır aynı gün kargolarız dediler. Uzatma şansları yok ben çok fena çirkefleşebilirim yani bu tarz konularda :d

Ben nanokatalog fiyatlarını uygun görünce araştırayım dedim. 15 günden önce eline ürün ulaşan yok neredeyse. Herkese aynı şeyi diyorlarmış. 2 arkadaşım alış veriş yapmış siteden birininkisi 10 küsür günde gelmiş. Diğeri de 2 haftayı geçince iptal etmiş. Para iadesini de 10 gün sonra yaptılar diyordu. Sitenin çalışma mantığı sen ürün sipariş verince yurtdışından ucuza satan sitelerden sipariş geçiyorlar. Oradan gelince sana kargoluyorlar. Umarım senniki kısa sürede gelir. Bazı ürünlerde ellerinde stok bulunubiliyor o zaman söyledikleri süreleri tutturabiliyorlar.

Türkçe içerik attım bak.

A320, B350, B450, X370 ve X470 chipsetleri arasında sadece A320'de Overclock desteği yok. Ayrıca daha az PCI yolu, daha az USB 3.0 desteği var. Ram slot sayısı 4 olan A320 de görmedim sanırsam yine chipsetten kısıtlı. Aradaki fiyat farkına B350 daha iyi bir seçenekti ama tabi ki sen bilirsin. Anakart deyip geçme sistemin en önemli parçası. Sırf 4 RAM slotu için bile daha çok para verirdim ben.

Ama sonuçta AMD'nin AM4 soketlerle yaptığı strateji çok güzel, yine AM4 soket her işlemciyi çalıştırabiliyorsun. Senin için bir sorun yok zaten ilk nesil almışsın ama Ryzen+ olarak geçen 2000 işlemciler ve Ryzen 2 olarak geçen 3000 işlemcileri çalıştırmak için BIOS güncellemesi yapman gerekecek.

Back
Top Bottom